[MOC] Mały czarny ciągnik z przyczepą RC

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

[MOC] Mały czarny ciągnik z przyczepą RC

#1 Post autor: SaperPL »

Witam ponownie

Chciałbym zaprezentować kolejny MOC w małej skali. Tym razem tematyka traktorów i moje pierwsze podejście do niej.

Pomysł polega na zrobieniu modelu combo który sam jest manualny ale po podpięciu przyczepy staje się RC. I też umożliwia podczepienie jakichś rolniczych akcesoriów z napędem.

Finalna wersja ciągnika:

Obrazek

Prezentacja wideo:



Galeria zdjęć:

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Update: Przysiadłem do instrukcji i zamknąłem sprawę. Instrukcja dostępna na Rebrickable.

Obrazek Obrazek Obrazek

Model do instrukcji zrobiony z samymi czerwonymi akcentami, nie chciałem kombinować z kilkoma kolorami jak zobaczyłem że studio mi sypie błędami o braku poszczególnych klocków w przyczepie.

Obrazek Obrazek Obrazek

Pierwsza iteracja ciągnika (gify zwinięte do linków żeby zbyt dużo się nie ładowało niepotrzebnie)

Oryginalny traktor z przyczepą Pomysł polega na tym, żeby zrobić traktor bez elektryki w środku i sterować nim z przyczepy

Przyczepa Przyczepa jest bez szczególnej funkcjonalności. Udaje jakiś zbiornik, może do oprysków?

Przyczepa od środka Będę jeszcze się zastanawiał jak zmienić jej formę tak żeby miało to więcej sensu. Po fakcie zorientowałem się że zaczep przyczepy jest za nisko i wszystko w całości poszło w górę. Technic Hub mógłby być dużo niżej i całość mogłaby być dzięki temu znacznie niższa. Apropos zaczepu to jest to coś co mi dało mocno w kość i nie do końca jestem z niego zadowolony, przynajmniej po stronie przyczepy. Starałem się zabudować połączenie tak żeby je ukryć i bałem się używać przegubów do napędu, ale wydaje mi się że to mógł być błąd.

Amortyzacja zaczepu Po stronie traktora zaczep jest skonstruowany tak że właściwie cała oś razem z dyferencjałem jest zaczepiona w dwóch punktach koło siedzenia i przy naciśnięciu zaczepu całość ugina się. Jest do tego celu zainstalowany amortyzator na spodzie ramy pojazdu. Działa to przeciwnie do normalnego zawieszenia, ale było koniecznie, przynajmniej na początku budowania, bo model był na tyle lekki że przy ostrym ruszaniu podnosił przód na tyle że traktor tracił przyczepność na przedniej osi. Lekkie ugięcie amortyzatora wystarcza żeby to skompensować.

Będę jeszcze sprawdzał czy da się to zrobić inaczej tak żebym mógł też oś napędową wyprowadzić dodatkowo na przód pojazdu do jakichś "kombajnowych" dodatków. Mam plan taki żeby dało się zamocować jakieś rzeczy napędzane tak jak w większych modelach. Nie wiem czy uda mi się zrobić jakieś sensowne akcesoria/narzędzia zaczepiane bo jak chodzi o tematykę farmy i traktorów to jestem laikiem ale sam mechanizm chciałbym dopracować.

Napęd Dodatkowo nie zrobiłem zabezpieczenia zębatką ze sprzęgłem po żadnej stronie więc jak się gdzieś zatnę np traktor mi się wpakuje na jakąś blokadę bo sterowanie mi się zatnie (tak to się zdarza, dlatego projekt customowego kontrolera dla lego RC mocno popieram) to mi rozsadza obudowę zaczepu na boki. Będę musiał przebudować to wraz z kolejną iteracją przyczepy.

Sterowanie Sterowanie działa całkiem zgrabnie aczkolwiek trzeba pilnować by podpinać przyczepę przy kołach ustawionych na wprost. Trzeba też zaczekać aż technic hub się zainicjuje i ustawi silnik jako servo bo wysyłając sygnał sterowania w tym momencie ustawienie kół się rozjedzie.

Model ma dwa nie do końca czyste rozwiązania - kierownica jest zaczepiona tak że zębatki stykają się pod kątem i to rozwiązanie nadaje się do tego żeby kierownica się obracała jak sterujemy pokrętłem na dachu ale mocowanie kierownicy ma trochę luzu w swojej konstrukcji, tzn jak naciśniemy na nie to się może lekko przesunąć i w zależności od tego położenia możemy kręcić kołami za pośrednictwem kierownicy albo zębatka będzie przeskakiwać.

Druga rzecz to środkowy słupek dachu, ta czarna ośka 4L jest zaczepiona na styk w łącznikach. Właściwie potrzebowałby ośki 4.5L do tego celu albo jakiegoś sensowniejszego mocowania.

Jest tez mały detal związany z tym jak pokrętło jest zamocowane w dachu, użyłem pina 3L z otworem na pin/oś w środku i to powoduje że oś pokrętła może się odchylać od pionu. Powinno to być zrobione na łączniku osi który nie pozwoli się temu obrócić ale nie mam go w czarnym kolorze.

Film na youtube pokazuje jak to jeździ zarówno przy sterowaniu z ręki jak i RC aczkolwiek na to drugie jest za mało miejsca w mojej scenie do nagrań i też potrzebuje dedykowanej kamery bo musiałem nagrywać to z apką do RC na wierzchu na telefonie.

Film z oryginalnym modelem

Tym razem to mam nadzieję że się to spodoba Traxowi ^_^

Jak mi się uda przebudować oś napędową tak żeby wyprowadzić napęd też do akcesoriów z przodu to będę pewnie robił instrukcję. Może dałoby się też wyprowadzić oś sterowania.

PS: na youtube mam sporo dziwnych prototypów które zwykle nie lądują tutaj ani na ideas więc zachęcam żeby spojrzeć w wolnej chwili :) np takich jak ten:

Film z jednym z prototypów
Ostatnio zmieniony 2021-01-01, 14:39 przez SaperPL, łącznie zmieniany 8 razy.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: syzygy »

Bardzo podobają mi się te Twoje miniaturki. Ciągnik funkcjonalny zarówno ze wsparciem elektryki jak i bez - super pomysł!

Awatar użytkownika
adamski
Posty: 80
Rejestracja: 2014-02-23, 12:41
Lokalizacja: Wielka Brytania
brickshelf: adamski

 

#3 Post autor: adamski »

Mógłbyś dorobić ramiona, wtedy byłby to opryskiwacz, ewentualnie zmienić nieco formę i zrobić dużą cysternę (opcjonalnie również z osprzętem do rozlewania gnojowicy). Aaaalbo... Co mi bardziej pasuje z uwagi na kolorystykę i kształt - zrób wyższą nadbudówkę w przyczepie, zostaw z tyłu okienko z którego wystaje koński zadek :)
A sam traktor bardzo udany i przyjemny dla oka. Podoba mi się kształt maski, bardzo przypominający współczesne traktory, trochę pomiędzy Valtrą (kolorystyka) a New Hollandem (kształt świateł).
Ostatnio zmieniony 2020-12-06, 13:16 przez adamski, łącznie zmieniany 1 raz.

Reglin
VIP
Posty: 195
Rejestracja: 2016-12-07, 11:02
Lokalizacja: Gdańsk

#4 Post autor: Reglin »

Ciekawy ciągnik i idea. Pierwsze skojarzenie które się nasuwa to Lamborghini Nitro.

Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: Krall »

Bryła ciągnika mi się bardzo podoba, chociaż podejrzewam że zastosowanie mniej ponurej kolorystyki wpłynęłoby pozytywnie na odbiór pracy.
Podoba mi się pomysł z wepchnięciem elektroniki do przyczepy i w ten sposób zasilanie modelu.
Zastanawia mnie jednak czy byłoby możliwe stworzenie przyczepy, która spełniałaby więcej funkcji niż tylko bycie obudową na elektronikę?
może jakaś wywrotka? albo przyczepa z chwytakiem do drewna? na pewno pierwszym krokiem będzie wzięcie na tapetę czegoś większego niż dwukółka ;)
Ostatnio zmieniony 2020-12-06, 13:25 przez Krall, łącznie zmieniany 1 raz.
~Tej nocy, idziemy budować!

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#6 Post autor: SaperPL »

Krall pisze:Zastanawia mnie jednak czy byłoby możliwe stworzenie przyczepy, która spełniałaby więcej funkcji niż tylko bycie obudową na elektronikę?
Powinno się to dać zrobić tylko trzeba by upchnąć to jakoś w podłodze. Będę z tym kombinował bo nie jestem zadowolony z przyczepy, ale cała elektryka zajmuje całkiem sporo miejsca. Chcąc to zrobić tak żeby np. była wywrotka to model pewnie musiałby być w większej skali albo musiałbym użyć buwizza + małych silników PF. Jak macie sugestie odnośnie przyczepy, szczególnie jej bryły to wrzucajcie, najlepiej ze zdjęciami to będę kombinował.

Tak w ogóle to planowałem początkowo że traktor będzie jeszcze mniejszy, ale jak się okazało że muszę mieć przełożenie na kołach dodatkowo to się zrobił szeroki i musiałem zwiększyć skalę żeby proporcje miały sens.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#7 Post autor: legosamigos »

Traktorek całkiem fajnie wyszedł. Pomysł z przyczepką, z której jest napęd i skręt też przypadł mi do gustu, ale, żeby nie było tak kolorowo, zredukuj trochę prędkość. Jednak traktory to raczej powolne pojazdy. Poza tym jak próbujesz manewrować do tył, łamie się i wtedy tylne koło ociera o dyszel. Zmienił bym troszkę maskę. Zamiast tych elementów, dałbym te dłuższe panele A i B. Myślę, że powinieneś troszkę popracować i poprawić prezentację filmową. Przyciągnęło by to większą ilość oglądających, bo np. w tym pierwszym filmie ciągnik przez ponad minutę obraca się na jakiejś obrotnicy, dopiero potem zaczyna się coś dziać :)
A tym czasem posłuchaj sobie tego
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#8 Post autor: SaperPL »

legosamigos pisze:Jednak traktory to raczej powolne pojazdy. Poza tym jak próbujesz manewrować do tył, łamie się i wtedy tylne koło ociera o dyszel.
Będę nad tym kombinował. Trochę to jest problematyczne - czy dyszel powinien móc się skręcić o 90 stopni wraz z przednią osią takiej przyczepy czy są przyczepy które mają ruchomy dyszel w poziomie a nieruchome osie?
legosamigos pisze:Zamiast tych elementów, dałbym te dłuższe panele A i B.
W tej chwili miałbym tam kolizję z zębatkami do skręcania, ale rzeczywiście niepotrzebnie dałem dwie. To jest do zrobienia, jak będę robił drugą iterację to pewnie poprawie.
legosamigos pisze:Myślę, że powinieneś troszkę popracować i poprawić prezentację filmową. Przyciągnęło by to większą ilość oglądających, bo np. w tym pierwszym filmie ciągnik przez ponad minutę obraca się na jakiejś obrotnicy, dopiero potem zaczyna się coś dziać :)
No właśnie z tym zawsze mam problem jak to sensownie zrobić i to składanie filmu do kupy to już nie jest fajne i dla mnie to już jest jak robota. Może jakbym wypracował jakiś system to by zadziałało ale to trochę czasu zajmie pewnie.

Awatar użytkownika
adamski
Posty: 80
Rejestracja: 2014-02-23, 12:41
Lokalizacja: Wielka Brytania
brickshelf: adamski

 

#9 Post autor: adamski »

legosamigos pisze:Jednak traktory to raczej powolne pojazdy.
Powiem Ci że widok średnio 10 letnich ogromnych ciągników śmigających przez miasto szybciej niż osobówki trochę mnie przeraża. Ale tak, starsze maszyny są powolne.

spacelord
Posty: 951
Rejestracja: 2007-06-21, 16:23
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: spacelord
Kontakt:

 

#10 Post autor: spacelord »

Traktor fajny i zgrabny.
No i mi się bardzo podoba prototyp z filmiku na końcu posta - zrobienie jedną ośką napędu i skręcania kół.

Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 801
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Atrx
Kontakt:

 

#11 Post autor: Atros »

Pomysłowe przeniesienie napędu i skrętu. Zgrabnie Ci to wyszło, a i prezentacja za pomocą gifów mi się bardzo podoba. Gratuluje :)

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#12 Post autor: SaperPL »

Dzięki wszystkim, cieszę się że w końcu czymś trafiłem w Wasze gusta :)

Tymczasem przyczepa iteracja druga - postanowiłem zrobić przyczepę z przednią osią skręcaną za dyszlem i próbowałem mocno przekombinować ją tak żeby silniki były ponad obrotnicą. Niestety na kombinacje z przesuwaniem osi nie ma miejsca w pionie, a wszelkie zabawy z przekazywaniem sterowania przez obrót kończyły się albo błędem sterowania wynikającym z luzów na zębatkach albo z wpływu obrotu przedniej osi i dyszla na oś skrętu w obrotnicy.

Po kilku różnych próbach postanowiłem podejść do tematu z założeniem żeby było to w miarę proste i bez luzów wynikających z dużej ilości zębatek, szczególnie jeśli planuje z tego zrobić instrukcję.

Obrazek

Wyszło coś w miarę prostego i zgrabnego, aczkolwiek z ograniczeniem kąta skrętu wynikającym głównie z ograniczeń przegubów.

Obrazek

W środka nie ma jakichś cudów - silniki znajdują się pod paką i to widać, z Technic Hubem nie wiele dało się zrobić, dlatego stwierdziłem że zakryję go klockami. Może zdobędę się w końcu na użycie fasoli :P

Obrazek

Cały zestaw wygląda w miarę zgrabnie i samo połączenie napędu zachowuje się bez zarzutu. Problemem jest natomiast ślizganie jednego z kół traktora przy skręcie i będę musiał z tego powodu zrobić drugą iterację napędu po stronie ciągnika tak żeby było tam jakiekolwiek zawieszenie zapewniające że koła zawsze stoją na podłożu.

Obrazek

Przednia oś skręca się max o ok 40 stopni z dwóch powodów: przeguby oraz to że górna oś (od sterowania) zaczepia o mocowania obrotnicy, a podnoszenie paki o dodatkowego jednego studa mijało się z celem.

Jednocześnie jest to blokada przeciwko dotykaniu przez koła ramy przekładni łączącej silniki z osiami. Na osi sterowania jest kołpak/tulejka 2L która powoduje że dotykanie mocowań od dołu obrotnicy nie sprawia znacznych oporów.

Obrazek

Musiałem dzisiaj na chwilę zdemontować oświetlenie do zdjęć kiedy próbowałem zrobić nagranie jak to jeździ i a następnie okazało się że cały zestaw nie mieści się w kadrze jeśli nie chce pokazywać granic tła, więc zmieniłem kąt kamery i jak widać to był błąd.

Żeby było śmieszniej to nagranie jak to jeździ kompletnie nie wyszło bo koła ślizgają a aplikacja do nagrywania w tle robi sobie ze mnie jaja jak chodzi o to jaki kadr jest w stanie złapać. Przymierzam się do kupienia dedykowanej kamery, ale po prostu nie miałem ostatnio siły do tego żeby szukać i oglądać recenzji tych zabawek i zdecydować się na jakąś konkretną kamerę.

EDIT: Żeby nie spamować post pod postem

Przebudowałem traktor tak żeby wyprowadzić ośki na front.

Obrazek

Obrazek

Zaczepy do czegokolwiek są takie sobie bo przednie koła potrzebują miejsca do skrętu, więc co przyczepiam to muszę kombinować inny sposób zaczepienia.

Obrazek

Zrobiłem testowo taki pług/odśnieżarkę. Sterowanie kołami przestawia wyrzutnik (tak to się nazywa?). Wisi to z przodu na byle czym i dynda trochę, nie miałem już dzisiaj pomysłu jak to solidnie zamocować. Tak naprawdę to całość prawie że balansuje na ślimaku podpiętym do osi napędowej.

Obrazek

W sumie nie wiem czy to dobry pomysł żeby zapinać coś do sterowania kołami. może powinienem do tego wyprowadzić jakieś osobne pokrętło czy wajchę, ale wtedy przy RC z przyczepy to nie będzie działać.

Obrazek

Przekazanie napędu działa. Nie ma żadnego odłączania więc pracuje to non stop nawet jak nie mamy podpiętego nic do przodu. Ale znowu - to jest dosyć prosty model.


Testowałem też nową przyczepę - z racji że zlikwidowałem kołysanie osi i amortyzator żeby przekazać napęd do przodu i zlikwidować ślizganie tylnej osi, to teraz jak nie mam nic z przodu zaczepionego to będę musiał zrobić rzeczywiste obciążenie frontu i pewnie nie obejdzie się to bez klocka lego z obciążeniem (6x2x2 studa) i kombinowaniem jak to zaczepić żeby nie wyglądało to karykaturalnie za daleko i za duże na takim małym traktorku.
Ostatnio zmieniony 2020-12-10, 01:12 przez SaperPL, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#13 Post autor: legosamigos »

Tak się zastanawiam czemu ma to służyć połączenie wyrzutnika z kołami skrętnymi? Widziałeś coś takiego w rzeczywistości? Bo ja nie.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#14 Post autor: SaperPL »

legosamigos pisze:Tak się zastanawiam czemu ma to służyć połączenie wyrzutnika z kołami skrętnymi? Widziałeś coś takiego w rzeczywistości? Bo ja nie.
No właśnie.

Zastanawiałem się nad jakimś użyciem tego wyprowadzenia osi skrętu, ale właściwie mogłoby to mieć sens jedynie jako skręcanie całego narzędzia, jeżeli by było takie dla którego to ma znaczenie bo np. wtedy trasa po której jedzie narzędzie nie będzie się rozjeżdżać z trasą samego traktora. Ale to brzmi jak jakiś ekstremalny przypadek użycia.

Z drugiej strony spięcie czegoś ze sterowaniem to jedyna rzecz jaką można zrobić w przypadku RC bez konieczności dokładania kolejnych wałów połączonych z przyczepą, a to mogłoby się już robić przekombinowane żeby poprowadzić to dookoła napędu i sterowania.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#15 Post autor: legosamigos »

Ale po co łączysz skrętne koła z tym pługiem? Przecież pług jest zupełnie osobnym urządzeniem. Zostaw napęd i skręt, tak jak jest, a sam pług możesz zrobić opuszczany i obracany jakimiś dodatkowymi korbkami
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ