[MOC] Endor

Aquazone, Mecha, Space, SW, Underground, Bionicle, Hero Factory

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Falcrum
VIP
Posty: 607
Rejestracja: 2016-08-29, 14:22
Lokalizacja: Oksford/Lublin fifty-fifty
brickshelf: GrandVigoFalcrum

 

[MOC] Endor

#1 Post autor: Falcrum »

Nigdy nie miałem takiego zapału do budowania jak po powrocie ze studiów. A oto i jego efekt:

Obrazek

Sam bunkier pojawił się w ikonicznej scenie z Powrotu Jedi. Można wątpić w jego proporcje, lecz przynajmniej zmieścił się w budżecie.

Obrazek

Sekcja dla geeków

Trzy postacie na szczycie bunkra to oddział Inferno, imperialna grupa komandosów zesłana na Endor żeby zapobiec rebelianckim planom wyłączenia pól ochronnych Drugiej Gwiazdy Śmierci (wydarzeniom przedstawionym w Powrocie Jedi). Jednakże grupa przybywa na księżyc za późno, jedynie chwile przed wysadzeniem stacji bojowej w powietrze. Podczas odwrotu mści się na wrogu, który unicestwił setki tysięcy załogi Gwiazdy, lecz, jak się okazuje, piekło rozpętało się nie tylko nad Endorem, ale też i na jego powierzchni...

Koniec sekcji dla geeków

Obrazek Obrazek

Według mnie, Endor to najpiękniejsza planeta w całych Gwiezdnych Wojnach, obowiązkowa pozycja do zbudowania. Największym problemem była (o dziwo) roślinność – poza monstrualnymi drzewami (znacznie wyższymi od obecnego tu egzemplarza) glob pokrywają przede wszystkim paprocie – a LEGO jak dotąd nie wyprodukowało elementu który miałby je reprezentować. Ostatecznie umieściłem kilka paprotek własnej produkcji na pracy (jak poniżej), za dużych, niestety, by móc je gęściej poutykać.

Obrazek Obrazek

Zatem roślinność jest bardziej różnorodna, a właściwie tak różnorodna jak się tylko dało. Dla dalszego urozmaicenia teren pod samymi roślinkami jest w różnych odcieniach zieleni. Roślinność to najprzyjemniejszy element pracy.

Obrazek Obrazek

Skały natomiast to czyste szaleństwo, trud i ubolewanie, gdyż wymagają większego przemyślenia – ponownie, starałem się wykorzystać jak najszerszą gamę elementów, czasem pobawić się z kątami (ale nie za dużo). Niestety tutaj byłem ograniczony częściami, poza tym nie chciałem spędzić nad nimi tygodnia (a da się).

Obrazek Obrazek

Speedebike znacznie lepiej prezentuje się w białej wersji kolorystycznej, dla której łatwiej było dostać plate’y 1x1 z łapką w kolorze (brązowe występują jedynie w trzech zestawach).

Link do galerii na Flickr:
https://www.flickr.com/photos/188257239 ... 7416837512
A szare klocki są najbardziej kolorowe!

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Szygalew »

Super!
Wrota i "okolice" wrót tak samo świetne jak w WIP-ie :). Skały - faktycznie szaleństwo! Mnie przyszło do głowy inne określenie - napaćkane, ale w pokrętnie pozytywnym znaczeniu tego słowa, jeśli jest takowe możliwe :). Bardzo fajnie wygląda aregularność oraz wyoblenie skał powstałe właśnie z tego "napaćkania". Podoba mi się też "norka" Ewoka. Reszta też super, wszystko ma swój pozytywnie - specyficzny klimat jakiejś takiej intensywności i przez to jest wiarygodne.

Awatar użytkownika
Falcrum
VIP
Posty: 607
Rejestracja: 2016-08-29, 14:22
Lokalizacja: Oksford/Lublin fifty-fifty
brickshelf: GrandVigoFalcrum

 

#3 Post autor: Falcrum »

Dzięki za komentarz Szygalew, szkoda tylko że odzew taki mały.
A szare klocki są najbardziej kolorowe!

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Szygalew »

Falcrum pisze:Dzięki za komentarz Szygalew, szkoda tylko że odzew taki mały.
Nie martw się. Będzie większy. Chłopaki pomagają przy ciastach po prostu.. :)

Awatar użytkownika
JAREMA.
VIP
Posty: 712
Rejestracja: 2014-08-12, 21:03
Lokalizacja: Katowice

#5 Post autor: JAREMA. »

Bardzo fajna praca widać że dbasz o szczegóły ale ...

Nie podoba mi się ta brama przez dziury na samym środku, myślę że wynika to trochę z przekombinowania. wyglądało by lepiejgdybyś zrobił ją na gładko i na wierzchu zrobił boczne poprzeczki z "bara" bo jest gdzie ukryć mocowanie a środkowe elementy można by nabudować na bramie za pomocą pasków tile i okrągłego tila na środku (do pokombinowania) Mama nadzieję że łapiesz, jak nie to postaram się wyjaśnić lepiej.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#6 Post autor: dmac »

Bardzo fajny bunkier, mnie akurat dziury pośrodku nie przeszkadzają.

Powiem Ci za to, dlaczego skała jest do wymiany. Po pierwsze, jest z grubsza tego samego koloru, co bunkier, więc na pierwszy rzut oka wygląda jak strasznie pognieciony dalszy ciąg tejże budowli. W LEGO wszystko jest umowne, więc nawet jeśli odpowiesz mi - całkiem słusznie - że przecież istnieją ciemnoszare skały, to mnie nie przekonasz. Kolor jest ważnym narzędziem w opowiadaniu historii z klocków. Po drugie, rozumiem braki materiałowe i naprawdę doceniam to, ile wysiłku włożyłeś w to, żeby skała wypadła "naturalnie randomowa", ale przez to wyszła sztuczna :) . Daję słowo, wygląda jak wrak czegoś, co uderzyło w bunkier. Nie pomaga też dobór części - idealnie okrągłe elementy, jak czapka czy dish, nie zdarzają się w naturze. Na Twoim miejscu tworząc skałę trzymałbym się jednego rodzaju budulca, zapewne slope'ów.
Broń Boże, nie piszę tego wszystkiego, żeby Ci popsuć humor na święta, tylko w nadziei, że spojrzysz krytycznie na całość i uratujesz naprawdę fajną pracę zamieniając skałę na... cokolwiek innego ;) .
Wesołych świąt!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7 Post autor: SERVATOR »

To nie skała, to wiedźma Ple-Ple. W ostateczności kupa gruzu i kamieni przeplecionych ziemią.

Sam bunkier i przedstawiona scena bardzo fajna. Są detale, jest akcja. Naprawdę jest potencjał. No ale to coś po prawej do wymiany. Może drugie drzewo?

Awatar użytkownika
Falcrum
VIP
Posty: 607
Rejestracja: 2016-08-29, 14:22
Lokalizacja: Oksford/Lublin fifty-fifty
brickshelf: GrandVigoFalcrum

 

#8 Post autor: Falcrum »

Dziękuję za komentarze, myślałem że forum wymarło, ale po prostu zapomniałem że o tej porze roku najzwyczajniej nie ma największego priorytetu.
dmac pisze:Broń Boże, nie piszę tego wszystkiego, żeby Ci popsuć humor na święta
Nie spodziewałem się że będziesz mi wyjaśniał że po prostu wyraziłeś swoją opinię, ale rzeczywiście, ostatnimi czasy warto dopisać taką linijkę żeby nie zostać obrzuconym łajnem (niekoniecznie tutaj).

To co napiszę poniżej powinienem był zawrzeć w opisie MOCa, ale postanowiłem nie zanudzać wszystkich od samego początku.

JAREMA
To nie byłoby najbardziej finezyjne rozwiązanie i dlatego na nie nie poszedłem :) Dziury we wrotach można by częściowo połatać - ale nawet tego nie dostrzegałem dopóki mi nie zwróciłeś uwagi, zatem - dzięki!

Co do samych skał:
Początkowo miały być w LBG, ale nie miałem wystarczająco klocków w tym kolorze.
Chciałem żeby model był oglądalny ze wszystkich stron, więc postanowiłem otoczyć go zewsząd skałami. Problem z tym taki, że skały musiały być niemal pionowe, a wtedy:
dmac pisze: trzymałbym się jednego rodzaju budulca, zapewne slope'ów
raczej nie wygląda dobrze.

Zaletą użytej przeze mnie techniki jest to, że skała nie jest płaska i monotonna, możliwe do odwzorowania stają się przeróżne wypukłości.
Jak patrzę na zdjęcia sam nie jestem zachwycony - model był oświetlony przez około 5 różnych źródeł światła umieszczonych blisko niego, przez co cienie, a przez to właściwy kształt skały, stają się niemal niezauważalne. W skrócie - na półce wygląda lepiej (nie twierdzę że zmieniłoby to Wasze zdanie, jedynie utrzymuję że na żywo widać cechy których nie zdołałem uchwycić aparatem).

Jestem pewien, że ta technika budowania skał wyprodukuje efekty lepsze niż niemal każda inna ALE nie mówię że moja konstrukcja jest jej perfekcyjnym zastosowaniem - jak sami stwierdziliście - i jak stwierdzam ja. Może tutaj potrzeba artysty, nie zwykłego rzemieślnika. I może wtedy wiedźma Ple Ple zamieniłaby się w coś bardziej przekonującego :)
Ostatnio zmieniony 2020-12-21, 21:24 przez Falcrum, łącznie zmieniany 1 raz.
A szare klocki są najbardziej kolorowe!

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#9 Post autor: Ciamek »

Mi skała nie przeszkadza. Chociaż może lepiej gdyby była z old dark grey co by się odciąć od DBG bunkra.
Ale to wiadomo, że nie ma tylu dostępnych elementów w tym kolorze.

Nurtuje mnie natomiast inne pytanie - dlaczego skała jest z prawej strony skoro na dołączonym zrzucie z filmu po prawej jest pusto, a raczej po lewej coś jest?
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
Falcrum
VIP
Posty: 607
Rejestracja: 2016-08-29, 14:22
Lokalizacja: Oksford/Lublin fifty-fifty
brickshelf: GrandVigoFalcrum

 

#10 Post autor: Falcrum »

Dziękuję za komentarz :)
Ja również jestem fanem starych odcieni szarości, ale sprawa ma się tak jak powiedziałeś. Gdyby budżet projektu by większy, to pewnie dokupiłbym więcej elementów w DG i wymieszał z nowym szarym. Masz rację co do kontrastu - skały powinny być jaśniejsze, ale ponownie, nie chciałem dokupować kilkuset elementów.
Scena nie jest odwzorowaniem 1:1 kadru z filmu, zawiera jedynie bunkier (zdjęcie wstawiłem dla porównania).
A szare klocki są najbardziej kolorowe!

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#11 Post autor: Fuku »

Bardzo fajny i dokładny MOC. Drzewo jest dobre, choć mnie jakoś nie zachwyciło, podłoże z paprotkami i bunkier super. Ciekawy patent z tymi elementami ze stud shooterów, nie wiem jak je tam przyczepiłeś. Co do skał, też uważam, że mogłyby być lepsze, ale nie wyglądają źle, są ciekawie zbudowane i dla mnie odróżnioają się od bunkra. Jak dla mnie jest tam zbyt dużo różnych rodzajów elementów. Fajnie, że przełamałeś je nieco innymi kolorami, mogłoby być więcej brązowego. Myślę, że jak nazbierasz więcej budulca, to kiedyś najdzie Cię żeby jeszcze przy tym przysiąść ;)
Skuter bardzo fajny i dobrze odwzorowany, choć patent z kłami nie do końca do mnie przemawia (ale jak wiemy, nie da się tej części odwzorować w sposób w pełni zadowalający), no i jakdla mnie to te flexy zbyt krótko przyciąłeś ;P

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#12 Post autor: eric trax »

Falcrum pisze:Scena nie jest odwzorowaniem 1:1 kadru z filmu, zawiera jedynie bunkier (zdjęcie wstawiłem dla porównania).
Bez przesady. Na endorze pewnie było więcej takich wejść do bunkra :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
BHs
VIP
Posty: 1924
Rejestracja: 2013-04-30, 13:45
Lokalizacja: Ożarów Maz.
brickshelf: bhs

 

#13 Post autor: BHs »

Ale dlaczego pozdejmowałeś szturmowcom kaski? Idea "tych złych" polega na tym, że są anonimowi, pozbawieni twarzy, przez co zabijanie ich (hurtem) w szczytnym celu jest w pełni usprawiedliwione!
Reszta - skała średnio, drzewo i roślinność jak najbardziej ok, chaos walki też dobrze oddany.
I Iden jak zwykle spóźniona z odsieczą :).
Żaden klocek LEGO nie ucierpiał przy tworzeniu tego MOCa.

Awatar użytkownika
Falcrum
VIP
Posty: 607
Rejestracja: 2016-08-29, 14:22
Lokalizacja: Oksford/Lublin fifty-fifty
brickshelf: GrandVigoFalcrum

 

#14 Post autor: Falcrum »

Fuku pisze:Ciekawy patent z tymi elementami ze stud shooterów, nie wiem jak je tam przyczepiłeś.
Flex z naciągniętym na niego wężykiem pneumatycznym nie tylko ma wymiary studa, ale również mały otwór w centrum, w który idealnie wchodzi część studshootera :)
Co do flexów, to są za krótkie, ale to dlatego że przednie, wystające elementy są za długie - jedno kompensuje drugie.
Kły, natomiast, to moja mała sygnaturka - w ten sposób mój ścigacz jest niepowtarzalny :D
eric trax pisze:Na endorze pewnie było więcej takich wejść do bunkra :)
Otóż to
BHs pisze:Idea "tych złych" polega na tym, że są anonimowi, pozbawieni twarzy, przez co zabijanie ich (hurtem) w szczytnym celu jest w pełni usprawiedliwione!
Ktoś tu dostaje regularne wypłaty od galaktycznych terrorystów.
Dziękuję wszystkim za opinie, teraz wiem że następnym razem będę musiał popracować nad skałami.
A szare klocki są najbardziej kolorowe!

Awatar użytkownika
BHs
VIP
Posty: 1924
Rejestracja: 2013-04-30, 13:45
Lokalizacja: Ożarów Maz.
brickshelf: bhs

 

#15 Post autor: BHs »

Falcrum pisze:
BHs pisze:Idea "tych złych" polega na tym, że są anonimowi, pozbawieni twarzy, przez co zabijanie ich (hurtem) w szczytnym celu jest w pełni usprawiedliwione!
Ktoś tu dostaje regularne wypłaty od galaktycznych terrorystów.
No niekoniecznie, akurat mój zespół projektowy jest na garnuszku Imperium, architekci kończą, ku Jego wiecznej chwale, studium rozbudowy bazy, a logistycy od tygodnia finalizują transfery ton szarości wszelakich, kosztem wielu pomniejszych MOCy, na potrzeby projektu "T".
Żaden klocek LEGO nie ucierpiał przy tworzeniu tego MOCa.

ODPOWIEDZ