Kalendarz Adwentowy Lego City 60268

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Kloss
Posty: 143
Rejestracja: 2016-09-07, 17:04
Lokalizacja: Bruksela / Warszawa

Kalendarz Adwentowy Lego City 60268

#1 Post autor: Kloss »

Postanowiłem, że podejmę się zadania niebywale trudnego, mianowicie: stworzenia recenzji zestawu w skład którego wchodzi 24 małych "zestawów". Planuję dodawać update codziennie poprzez edycję posta, tak byście mogli wraz ze mą odliczać dni do Świąt. Całość postaram się podsumować po otwarciu wszystkich okienek, tym samym zamykając to wiekopomne dzieło.

Przed Wami recenzja kalendarza adwentowego Lego City (60268)
Cena: 99,99 PLN / 19,49 - 24,99 € (zależnie od regionu)

Obrazek

Wszystkie zdjęcia wrzucam do galerii.
__________

Dzień 1.

Obrazek

Obrazek

W pierwszym okienku świątecznego kalendarza znajdujemy... statek. Zdaje się, że jest to kontenerowiec. Jak na tę skalę wygląda całkiem nieźle - niemal na pierwszy rzut oka wiadomo co autor miał na myśli. Nie do końca podoba mi się sposób odwzorowania ładunku - być może nie rozumiem co owy ładunek reprezentuje, niemniej jednak odstęp pomiędzy nim a pokładem wygląda dziwacznie.
Tajemnicą jest też proces myślowy który zaszedł w głowie projektanta - skąd statek w kalendarzu adwentowym? Osobiście przyjąłem następujące wyjaśnienie: jest to statek którym, na lata przed moimi narodzinami, Bratni Naród Kubański wysyłał do swych Towarzyszy z Socjalistycznej Polski dostawę pomarańczy by Ci mogli godnie świętować Boże Narodzenie.
Ciekaw jestem, czy macie może lepsze wyjaśnienie?

Poza klockami potrzebnymi do zbudowania modelu, otrzymujemy jeszcze klika części zapasowych:
- Czarny serek
- Zielony i czerwony round tile 1x1
- Żółty i czarny plate 1x1

__________

Dzień 2.

Obrazek

Obrazek

Drugie okienko skrywa minifigurkę. Moim zdaniem mamy tu do czynienia z policjantem ubranym w interesujący, świąteczny sweter - jest to unikatowy element nie występujący w żadnym innym zestawie. Minifigurka wyposażona jest w klucz, co jest dość zaskakujące - spodziewałbym się raczej kajdanek. Dostajemy również dwustronną główkę - ta nie jest jednak unikatowa i pojawiała się już wcześniej.

Części zapasowych brak.'

__________

Dzień 3.

W trzecim okienku znajdujemy posterunek policji w stali nano^2.
Konstrukcja jest prosta, mało urodziwa i afola raczej nie zadowoli.
Jedynym ciekawym elementem jest unikatowy tile z nadrukiem który występuje jedynie w tym zestawie. Otrzymujemy go zresztą aż dwie sztuki - jedna jest na zapas.

Obrazek

Części zapasowe (zdjęcie części tutaj):
- unikatowy tile z nadrukiem
- niebieski i biały plate 1x1
- tile 1x1 transparent light blue
- Plate 1X1 Round W/ Horizontal 3.2 Shaft

__________

Dzień 4.

Czwartego dnia otrzymujemy ciężarówkę! Moim zdaniem jest zdecydowanie najlepsza z dotychczasowych konstrukcji. Nie ma tu niespotykanych części ani wyszukanych technik budowy - niemniej jednak ciężarówka wygląda świetnie i przypomina mi zabawkowe modele którymi bawiłem się w dzieciństwie.

Obrazek

Części zapasowe:
- Serek transparent brown
- okrągły plate 1x1 z otworem

__________

Dzień 5.

Piąte okienko zawiera minifigurkę. Wnosząc po ubraniu, mamy tu do czynienia z budowlańcem. Dynamit sugeruje, że pracuje raczej przy rozbiórkach.
Bardzo podoba mi się połączenie malowanego torsu ze spodniami. Na uwagę zasługuje kolor łapek dołączonych to torsu.
Dostajemy również rzadko spotykany pas w kolorze dark orange - jest to tegoroczny element występujący jedynie w dwóch zestawach. Co istotne, otrzymujemy go aż 2 sztuki - jedna jest na zapas.
Figurka ma dwustronną główkę, a alternatywny wyraz twarzy sugeruje najwyższe skupienie podczas pracy z materiałami wybuchowymi.


Obrazek

Obrazek

Części zapasowe:
- Pas narzędziowy

__________

Dzień 6.

W szóstym okienku znajdujemy budynek w skali nano^2. Nie do końca jestem w przekonany co owa miniaturka symbolizuje. Składanim się ku terminalu lotniska, wraz z wieżą kontroli lotów. Pojawił się też pomysł stacji Octan, z racji na kolorystykę. Ciegaw jestem co Wy tam widzicie.
Nowych, rzadko spotykacych elementów brak. Moim zdaniem najsłabszy "gift" jak dotychczas.

Obrazek

Części zapasowe:
- Czerowy i zielony plate 1x1
- biały oraz transparent light blue tile 1x1
Ostatnio zmieniony 2020-12-06, 15:34 przez Kloss, łącznie zmieniany 7 razy.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#2 Post autor: legosamigos »

Jeśli ten żółty plate się podnosi, a widzę, że tak, to obstawiam, że to bardziej drobnicowiec niż kontenerowiec, gdyż przeważnie drobnicowce mają żurawie na swoim pokładzie ;)

Obrazek
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
gmkkk
Posty: 1005
Rejestracja: 2014-06-24, 21:06
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: gmkkk

 

#3 Post autor: gmkkk »

To nie jest okręt tylko statek.

To tak jakby na ładowarkę mówić koparka.

Awatar użytkownika
Kloss
Posty: 143
Rejestracja: 2016-09-07, 17:04
Lokalizacja: Bruksela / Warszawa

#4 Post autor: Kloss »

legosamigos pisze:Jeśli ten żółty plate się podnosi, a widzę, że tak, to obstawiam, że to bardziej drobnicowiec niż kontenerowiec, gdyż przeważnie drobnicowce mają żurawie na swoim pokładzie ;)

Obrazek
Bardzo możliwe, że masz rację. Zupełnie nie skojarzyłem tego z dźwigiem!
gmkkk pisze:To nie jest okręt tylko statek.

To tak jakby na ładowarkę mówić koparka.
Słuszna uwaga. Poprawione.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: syzygy »

Te kalendarze to ogólnie świetny pomysł, tylko trochę brakuje takiego rozwiązania, żeby te małe zestawili łączyły się w jeden duży ;) Wiem, że to by było ciężkie do pogodzenia, ale na pewno możliwe. Ewentualnie parę klocków mogłoby zostać. Bo tak to co - pod koniec zostajemy z masą maluśkich zestawów, typu ten statek - trochę jednak biedny :P

Już lepszym rozwiązaniem byłby też duży zestaw do składania krok po kroku (codziennie budujemy jeden punkt z instrukcji, czy jakoś tak).

tomaq
Posty: 230
Rejestracja: 2012-09-23, 21:04
Lokalizacja: Lubenia k.Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: tomaq »

I gdzie dzisiejszy "coś"? 😁

Awatar użytkownika
Kloss
Posty: 143
Rejestracja: 2016-09-07, 17:04
Lokalizacja: Bruksela / Warszawa

#7 Post autor: Kloss »

syzygy pisze:Te kalendarze to ogólnie świetny pomysł, tylko trochę brakuje takiego rozwiązania, żeby te małe zestawili łączyły się w jeden duży ;) Wiem, że to by było ciężkie do pogodzenia, ale na pewno możliwe. Ewentualnie parę klocków mogłoby zostać. Bo tak to co - pod koniec zostajemy z masą maluśkich zestawów, typu ten statek - trochę jednak biedny :P

Już lepszym rozwiązaniem byłby też duży zestaw do składania krok po kroku (codziennie budujemy jeden punkt z instrukcji, czy jakoś tak).
Masz sporo racji. Pudełko daje możliwość pewnej aranżacji tych małych budowli (choć skala będzie zwariowana) - wrzucę zdjęcie pudełka gdy będę kończył recenzje.

Taki zestaw budowany etapami pewnie spodobałby się afolom, ale dzieciaki zapewne wolą dostać codziennie coś małego do zabawy - cierpliwość nie jest ich najmocniejszą stroną :)
tomaq pisze:I gdzie dzisiejszy "coś"? 😁
Już wrzucone!

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#8 Post autor: legosamigos »

Wydaje mi się, ze lepiej by było jakbyś wrzucał kolejne "okienka" w osobnych postach. Co do posterunku policji, to sam nie wiem co o tym sądzić. Gdyby nie ta "odznaka", to chyba bym nie wiedział co to ma być :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Kloss
Posty: 143
Rejestracja: 2016-09-07, 17:04
Lokalizacja: Bruksela / Warszawa

#9 Post autor: Kloss »

Pierwszy post robiłl się powoli zbyt długi, dlatego postanowiłem podzielić recenzję na 4 części.

__________

Dzień 7.

Dzisiejsze okienko skrywa obiekt dość ciekawy, mianowicie helikopter. Konstrukcja jest prosta ale bardzo urokliwa. Z pewnością bardzo bawialna. Jedyne, do czego bym się przyczepił to dobór kolorów - nie do końca rozumem połączenie niebieskiego z dark blue - utrzymałbym to raczej w jendym kolorze. Otrzymujemy natomiast dwa platy 1x2 w nieoczywistym kolorze cool yellow.

Obrazek

Części zapasowe:
- serek biały i dark blue
- szary connector
- czarny, okrągły tile 1x1 z "wałkiem"

__________

Dzień 8.

Dziś po raz pierwszy dostajemy coś bezpośrednio związanego ze świętami!
Choinka to prosta, jednak bardzo urokliwa konstrukcja. Pień widoczny na dole wykonany jest z
fezu, co daje ciekawy efekt zwężania pnia ku górze. Całość konstrukcji widoczna na jednym ze zdjęć w galerii. Kolory dobrane jako ozdoby wraz z gwiazdą na czubku dopełniają całości. Ja jestem bardzo zadowolony!

Obrazek

Części zapasowe:
- okrągłe platy 1x1 w kolorach: transparent red, transparent yellow, reddish brown
- serek dark green
- gwiazda w kolorze warm gold
- Plate 1X1 Round W/ Horizontal 3.2 Shaft

__________

Dzień 9.

Dzisiejszym prezentem są... prezenty! Otrzymujemy dwie, banalnie proste, acz urokliwe konstrukcje. Do ich zaprojektowania nie wykorzystano żadnych rzadko spotykanych elementów, kolory też są dość popularne, a mimo to upominki cieszą oko.

Obrazek

Części zapasowe:
- biały kwiatek 1x1

__________

Dzień 10.

W dziesiątym okienku znajdujemy minifigurkę. Tym razem jest to Pani stażak. Jej zawód wyraźnie sygnalilzowany jest poprez nadruki po obu stronach torsu. Pewną zagłostką jest, dlaczego trzyma ona odznakę która wykożystama była do budowanej dnia trzeciego minaturki komendy policji.
Wspomniany
tors, podobnie zresztą jak i włosy nie są elementami unikatowmy, jednak nie pojawiały się one dotychczas zbyd często. Znaleźć je można było kolejno w trzech i pięcu zestawach. Co bardzo ciekawe, identyczą minifigurkę (dokładnie identyczną!) znaleźć można w zestawie Fire Chief Response Truck z 2019 roku!

Obrazek

Obrazek

Części zapasowe:
- unikatowy tile z nadrukiem

__________

Dzień 11.

Dnia 11 otrzymujemy wóz strażacki - myślę, że w nawiązaniu do wczorajszej minifigurki.
Pojazd zbudowany jest w sposób bardzo zbliżony do ciężarówki z dnia 4.
Nie wykorzystano tu elementów unikatowych, jednak całość jest bardzo urokliwa i bawialna. Jest to zdecydowanie jeden z moich ulubionych prezentów dotychczas!

Obrazek

Części zapasowe:
- serek transparent light blue
- szary i czarny okrągły plate 1x1 z otworem.

__________

Dzień 12.

Tym razem otrzymujemy pociąg. To już kolejna niezwykle urodziwa miniaturka do kolekcji!
Pociąg składa się z trzech wagonów i zbudowany jest z elementów zachowujących tradycyjną dla pociągów Lego kolorystykę świąteczną: 10254, 40138.
Brakuje tu jedynie połączenia pomiędzy wagonami, ale w tej skali byłoby to niezwykle ciężkie do odwzorowania.

Obrazek

Części zapasowe:
- czarny i zielony tile 1x1
- zielony i transparent brown plate 1x1
- czarny okrągły plate 1x1 z otworem
- czarny Plate 1X1, W/ 3.2 Shaft And 1.5 Hole
Ostatnio zmieniony 2020-12-12, 15:40 przez Kloss, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#10 Post autor: legosamigos »

"Okienko" 6-ste to zdecydowanie stacja benzynowa i powinien być tile 1x1 z logo Octan, tak jak jest przy komisariacie policji. Ta żółta ciężarówka i helikopter przypadły mi do gustu. Myślę, że lepiej jak będziesz otwierał 1 okienko i wtedy wstawiał kolejny post, bo wtedy lepiej będzie się odnieść do danej niespodzianki :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Kloss
Posty: 143
Rejestracja: 2016-09-07, 17:04
Lokalizacja: Bruksela / Warszawa

#11 Post autor: Kloss »

legosamigos pisze:"Okienko" 6-ste to zdecydowanie stacja benzynowa i powinien być tile 1x1 z logo Octan, tak jak jest przy komisariacie policji. Ta żółta ciężarówka i helikopter przypadły mi do gustu. Myślę, że lepiej jak będziesz otwierał 1 okienko i wtedy wstawiał kolejny post, bo wtedy lepiej będzie się odnieść do danej niespodzianki :)
Zdecydowałem się na grupowanie, by nie pisać posta pod postem, oraz by całość recenzji była łatwiejsza do przeczytania w przyszłości.
Myślę, że na razie zostanę przy grupowaniu "po sześć".

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#12 Post autor: legosamigos »

Całkiem logiczne. Najpierw choinka, potem prezenty. Problem w tym, że te prezenty chyba pod tą choinkę się nie zmieszczą :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Kloss
Posty: 143
Rejestracja: 2016-09-07, 17:04
Lokalizacja: Bruksela / Warszawa

#13 Post autor: Kloss »

Jesteśmy już na półmetku!

__________

Dzień 13.

W okienku nr 13 znajdujemy kolejną, trzecią już miniaturkę budynku. Muszę przyznać, że ta dzisiejsza wygląda zdecydowanie najlepiej! Sam budynek jest zbudowany w kolorów które przywodzą mi na myśli zestawy Lego Western z czasów mojego dzieciństwa. Obok budynku znajduje się małe drzewko. Na uwagę zasługuje unikatowy tile z nadrukiem z nadrukiem - nie wystąpił on nigdzie indziej - uważam, że będzie niezwykle przydatny przy MOCach w klimacie CITY.

Obrazek

Części zapasowe:
- unikatowy tile 1x1 z nadrukiem
- bar 3L w kolorze Reddish Brown
- tile 1x1 w kolorze LBG oraz Transparent
- szary okrągły plate 1x1 z otworem
- plate 1x1 w kolorze Dark Orange

__________

Dzień 14.

Dziś otrzymujemy kolejny pojazd! Tym razem jest to monster truck. Samo auto jest dość kanciaste, co rzuca się w oczy zwłaszcza przy patrzeniu na maskę. Nie powinno to jednak sprawiać problemów dzieciom - jestem przekonany, że to jeden z najbardziej bawialnych giftów jak dotychczas. Unikatowych elementów brak, dostajemy jednak tegoroczne fegli, które poza tym kalendarzem zawarte są jedynie w trzech innych zestawach.

Obrazek

Części zapasowe:
- Plate 1X1 Round W/ Horizontal 3.2 Shaft
- okrągły tile 1x1 w kolorze Transparent
- serek w kolorze transparent brown

__________

Dzień 15.

Kolejny pojazd! Tym razem otrzymujemy ambulans. Konwencja budowania nie różni się od poprzednich upominków - pozwala to na utworzenie prawdziwie interesującej kolekcji.

Obrazek

Części zapasowe:
- serek w kolorze transparent brown
- czarny okrągły plate 1x1 z otworem

__________

Dzień 16.

Tym razem minifigurka. Otrzymujemy Panią Rabuś. Pani Rabuś wyposażona jest w kajdanki, co każe przypuszczać, iż udało jej się wymknąć wymiarowi sprawiedliwości w ostatniej chwili.
Tors, włosy oraz dwustronna głowa są nowymi, tegorocznymi elementami. Poza kalendarzem można znaleźć je jedynie w zestawie 60246 gdzie otrzymujemy identyczną minifigurkę.

Obrazek

Obrazek

Części zapasowe:
- kajdanki

__________

Dzień 17.

W siedemnastym okienku znajdujemy samolot. Muszę przyznać, że jest to jedna z ciekawszych konstrukcji dotychczas. Wykorzystano tu kilka interesujących elementów, w tym jeden unikatowy: Biały boomerang, dorsal fin który występuje łącznie w 3 zestawach, plate 1x1 w kolorze vibrant coral, oraz unikatowe śmigło.

Obrazek

Części zapasowe:
- plate 1x1 w kolorze vibrant coral
- śmigło
- niebieski serek
- okrągły tile 1x1 w kolorze transparent brown
- Plate 1X1, W/ 3.2 Shaft And 1.5 Hole

__________

Dzień 18.

Kolejny dzień, kolejne autko. Robi się z tego naprawdę ciekawa kolekcja! Tym razem otrzymujemy samochód osobowy, bez żadnych wodotrysków czy unikatowych elementów. Całość wykonana jest w kolorze Medium Azur.

Obrazek

Części zapasowe:
- serek w kolorze transparent brown
- czarny okrągły plate 1x1 z otworem
Ostatnio zmieniony 2020-12-18, 18:05 przez Kloss, łącznie zmieniany 5 razy.

DARON
Posty: 158
Rejestracja: 2009-12-03, 17:43
Lokalizacja: Gdynia

#14 Post autor: DARON »

Wracając jeszcze do tematu statku, myślę ze tym się autor wzorował: Obrazek

Awatar użytkownika
Kloss
Posty: 143
Rejestracja: 2016-09-07, 17:04
Lokalizacja: Bruksela / Warszawa

#15 Post autor: Kloss »

Ostatnia prosta!
__________

Dzień 19.

Minifigurka! Otrzymujemy dość popularną w tegorocznych zestawach City minifigurkę policyjnego pilota w kolorze bright lilght blue. W tej wersji została ona wyposażona w żeńską (jednostronną) główkę, mamy zatem pilotkę. Figurka wyposażona jest w kask który pojawił się w roku 2019. Niestety zabrakło maski. Otrzymujemy również ananasa...

Obrazek

Obrazek

Części zapasowe:
- kwiatek w kolorze bright green

__________

Dzień 19.

Kolejny z serii miniaturek pojazdów - niestety moim zdaniem najgorszy z dotychczasowych modeli. Ciągnik siodłowy nie należy do urodziwych - zbyt płaski przód w połączeniu z czerwonym bracketem nie wyglądają najlepiej. Części unikatowych brak.

Obrazek


Części zapasowe:
- serek w kolorze transparent brown
- czarny Plate 1X1, W/ 3.2 Shaft And 1.5 Hole
- czarny okrągły plate 1x1 z otworem

__________

Dzień 21.

Po raz pierwszy otrzymujemy coś, co można by nazwać "zestawem łączonym". Otóż dziś dostajemy naczępę do wczorajszego ciągnika. W dalszym ciągu nie jest to urokliwa konstrukcja, ale bez wątpienia w parze oba prezenciki wyglądają lepiej!

Obrazek

Części zapasowe:
- czarny okrągły plate 1x1 z otworem

__________

Dzień 22.

W okienku dwudziestym drugim znajdujemy łódź motorową. Muszę przyznać, że klockowatość kadłuba nie przypadła mi do gustu. Zdecydowanie nie jest to najbardziej urokliwa zabawka z kalendarza. Na puls można natomiast zaliczyć dwa czarne elementy, który wystąpiły jedynie w 19 zestawach i nie są zbyt częste.

Obrazek

Części zapasowe:
- serek w kolorze transparent brown
- Plate 1X1 Round W/ Horizontal 3.2 Shaft

__________

Dzień 23.

Po kliku dniach dość przeciętnych upominków dostajemy wspaniałego renifera wraz z saniami Mikołaja! Moim zdaniem jest to najładniejszy ze wszystkich dotychczasowych prezentów. Prosta, acz urokliwa konstrukcja, świetne kolory i niesamowity klimat świąt!
Elementów unikatowych brak, ale poroże renifera w kolorze warm gold wystąpiło jedynie w 10 zestawach.

Obrazek

Obrazek

Części zapasowe:
- okrągły plate 1x1 w kolorze czerwonym
- tile 1x1 w kolorach: niebieski, zielony
- łyżwa

__________

Dzień 24.

Tradycyjnie już w 24tym okienku znajdujemy minifigurkę Mikołaja. Tym razem Mikołaj niesie worek z prezentami na plecach, w ręku natomiast trzyma list.
Tors był już wykorzystywany w adwentowych kalendarzach w latach 2017, 2018 i 2019. Broda i czapka mają jeszcze dłuższą historię. Uważam, że Lego mogłoby się bardziej postarać i zaskoczyć nas czymś oryginalnym...
Na minus zaliczam również główkę która jest zdecydowanie zbyt mało mikołajowa. Można ją zaakceptować jedynie dlatego, że znaczna jej część jest zakryta.

Obrazek
Więcej zdjęć w galerii.

Części zapasowe:
- niebieski tile 1x1
- broda
Ostatnio zmieniony 2020-12-24, 21:49 przez Kloss, łącznie zmieniany 6 razy.

ODPOWIEDZ