[MOC] Audi R8 Spyder RWD - 42083 B model

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Porsche96
Posty: 90
Rejestracja: 2014-06-24, 21:01
Lokalizacja: Chodzież
brickshelf: Porsche96

 

[MOC] Audi R8 Spyder RWD - 42083 B model

#1 Post autor: Porsche96 »

Audi R8 Spyder

Obrazek

Dane techniczne
Dł. 71s / szer. 29s / wys. 18s (57/25/25 cm)
Skala: 1:8
Waga: 2293g
Liczba części: 2701

Funkcje
Przednie i tylne niezależne zawieszenie
4-biegowa sekwencyjna skrzynia biegów
Atrapa silnika V10
RWD
Sterowanie za pomocą HOGa
Działająca skrzynia biegów
Składany dach
Otwierane drzwi, maska i pokrywa silnika
Mała walizka w bagażniku

Obrazek

Ostatnio panuje moda na budowanie modeli alternatywnych zestawów, więc uznałem, że też spróbuję :)
Zestaw 42083 kupiłem w zeszłym roku. Jako fan motoryzacji i wszelkiego rodzaju "supercarów" była to dla mnie pozycja obowiązkowa. Po zbudowaniu modelu głównego pomyślałem, że fajnie byłoby zrobić z niego coś innego.
Postawiłem sobie kilka głównych celów: użycie tylko klocków z zestawu, poprawienie działania zawieszenia i płynności skrzyni biegów (w Chironie, według mnie "szału nie ma") oraz w miarę realistyczny wygląd. Po kilku dniach dorzuciłem do tej listy jeszcze składany dach jako, że to fajny "bajer".

Obrazek

Początkowo budowałem Lamborghini Huracan. Zbudowałem podwozie i tylną część, jednak kiedy przeszedłem do projektowania przodu zaczęły się duże schody. W Huracanie przód schodzi bardzo nisko, pod dużym kątem od maski. Przy użyciu błotników z Chirona powstała duża otwór między nimi a nosem. Nie wyglądało to dobrze, więc zacząłem się zastanawiać czy nie przerobić go na inny model. Długo nie musiałem myśleć, Lamborghini Huracan i Audi R8 są dość podobne. Należą do tego samego koncernu, oba mają silnik V10 i zbliżone wymiary.
Budowę Audi tym razem zacząłem od przodu, wyszło całkiem dobrze, więc kontynuowałem już budowę R8. Poniżej kilka zdjęć WIP.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Audi posiada skrętne koła, obsługiwane za pomocą HOGa z działającą kierownicą.Nie ma napędu na cztery koła, więc promień skręt jest całkiem znośny.
Z przodu i z tyłu jest niezależne zawieszenie, w obu przypadkach oparte na liftarmach 1x7. Wynika to z faktu, że przy dłuższych wahaczach powstaje większa dźwignia i zawieszenie jest sztywniejsze. Z tego też powodu nie ma napędu Quattro, krótkie wahacze użyte w Chironie tworzą za małą dźwignię, a próba ich przedłużenia podczas maksymalnego skrętu kończy się kolizją wewnętrznej strony felgi i wahacza.
Pod atrapą silnika V10 znajduje się skrzynia biegów z "tylko" czterema biegami. Wynika to z użycia driving ringów do tylnych wydechów oraz maksymalnego obniżenia V10-tki, żeby nad nią zmieścił się jeszcze dach. Moim zdaniem więcej biegów nie ma sensu, bo "gołym" okiem przy skrzyni 8-biegowej i tak nie widać różnicy w prędkości obrotowej tłoków podczas zmiany przełożenia na kolejne. Biegi są zmieniane sekwencyjnie lewarkiem w tunelu środkowym. W mechanizmie jest zastosowana blokada, która uniemożliwia wrzucenie z pierwszego biegu na czwarty i odwrotnie. System zmiany biegów działa na podobnej zasadzie jak w innych MOCach superaut - McLarena 720s od Charbela czy Lamborghini Centenario od T-Lego. Wydaje mi się, że takie umiejscowienie lewarku jest wygodniejsze w użyciu niż łopatki przy kierownicy, tym bardziej, że nie ma dachu.

Obrazek
Obrazek

Największym "bajerem" jest składany dach. Zaprojektowanie odpowiedniej geometrii ruchu dachu i pokrywy silnika było dość sporym wyzwaniem. Pracę zacząłem od wymyślenia ruchu samego dachu, który musiał omijać siedzenia podczas otwierania. Następnym problemem była pokrywa silnika, która po pierwsze musiała się wysuwać podczas otwierania dachu, a po drugie chciałem umożliwić jej otwieranie w celu możliwości obejrzenia silnika. Na końcu musiałem jeszcze zsynchronizować te dwa ruchy, żeby oba elementy nie blokowały się wzajemnie. Zarówno dach jak i pokrywa wysuwają się za pomocą cięgien zbudowanych z liftarmów i connectorów. Całość zajęła mi ponad dwa tygodnie.

Obrazek

Podczas budowy zależało mi też na dobrym odwzorowaniu detali (oczywiście jak na Technica :)). We wnętrzu można znaleźć pedały, kratki i sterowanie klimatyzacją oraz po stronie kierowcy ściankę tunelu środkowego. Nie wiem jak ten element się fachowo nazywa i do czego służy. Może pomaga przy wysiadaniu.
W prawdziwym Audi R8 Spyder nie można zajrzeć do silnika, otwiera się tylko mała pokrywa z tyłu auta, gdzie wlewa się podstawowe płyny. Ja jednak w celu pokazania atrapy V10 zrobiłem otwieraną pokrywę. Starałem się jak najlepiej obudować wnękę silnika, a pod pokrywą z tyłu samochodu udało mi się nawet zmieścić korek na olej :)

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Porównanie z Chironem.

Obrazek Obrazek

Chciałbym bardzo podziękować salonowi Audi Poznań Franowo za zainteresowanie i umożliwienie mi wykonania kilku zdjęć z prawdziwym Audi R8.

Obrazek Obrazek

Jestem zadowolony z tego modelu. Mimo ograniczonej liczby elementów (co czasami przyprawiało o "ból głowy") auto wyszło nie najgorzej. Mam już w planach zrobienie wersji zdalnie sterowanej i w jednym kolorze. Po tej małej "rozprawce" zapraszam jeszcze do obejrzenia filmu!

Galeria

Instrukcja na Rebrickable


Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2 Post autor: SERVATOR »

Już pisałem na IG. MIODZIO! :)
Udało Ci się stworzyć świetnie wyglądający i działający model. BRAWO.

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Szygalew »

Świetny! Gratulacje!

Mam pytanie: Jaka była reakcja obsługi salonu?

kruszyna
Posty: 70
Rejestracja: 2011-11-23, 21:04
Lokalizacja: Wolsztyn , Wielkopolska

#4 Post autor: kruszyna »

Piękny! będzie do tego instrukcja?

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#5 Post autor: eric trax »

kruszyna pisze:Piękny! będzie do tego instrukcja?
Przecież jest link do rebrickable :)


To auto to jest kozak!! Nie to co jakieś dziadowskie buggy robione na kolanie :D

Jezu jak mi się ten przód podoba...
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#6 Post autor: noniusz »

Model prezentuje się bardzo dobrze!

Widać, że jest przemyślany - ani żaden komponent ani ich spasowanie nie są dziełem przypadku.
Dach to majstersztyk i można pewnie cały dzień spędzić na jego rozkładaniu i składaniu :)

Fajnie, że udało Ci się zrobić zdjęcia modelu w salonie Audi - to Twoja inicjatywa, czy zostałeś wyłowiony z sieci?

Faktycznie, ostatnimi czasy instrukcje modeli B to nowa moda, ale tutaj rzeczywiście czuję popyt i "piniondz"!

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#7 Post autor: OmenGda »

Genialny. Gratulacje. Świetny model b. Mam ochotę go zrobić w pomarańczy :)
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Awatar użytkownika
Porsche96
Posty: 90
Rejestracja: 2014-06-24, 21:01
Lokalizacja: Chodzież
brickshelf: Porsche96

 

#8 Post autor: Porsche96 »

Dzięki :D
Szygalew pisze:Mam pytanie: Jaka była reakcja obsługi salonu?
Odnoszę wrażenie, że specjalistce od marketingu, która mnie oprowadziła po salonie, mój model się spodobał. Mogłem zrobić mini-sesję z prawdziwym R8. Może jeszcze kiedyś tam wrócę w roli klienta, który chce kupić R8 xD
eric trax pisze:Nie to co jakieś dziadowskie buggy robione na kolanie :D
Bez przesady :D Wcisnąć tam jakoś silnik RC i buwizza i będzie latał jak szalony :D
noniusz pisze:Widać, że jest przemyślany - ani żaden komponent ani ich spasowanie nie są dziełem przypadku
Podwozie było w zasadzie gotowe jakoś we wrześniu, potem była zabawa z wyglądem, a na koniec jak już "budowałem" w stud.io ulepszyłem niektóre elementy.
noniusz pisze:Fajnie, że udało Ci się zrobić zdjęcia modelu w salonie Audi - to Twoja inicjatywa, czy zostałeś wyłowiony z sieci?
Moja inicjatywa, napisałem maila i bez problemu mogłem porobić zdjęcia.
noniusz pisze:ale tutaj rzeczywiście czuję popyt i "piniondz"
To się okaże :D
OmenGda pisze:Mam ochotę go zrobić w pomarańczy
Nie sprawdzałem czy można, ale wydaje się, że tak. Problem może być przy grillu z tym elementem, ale zawsze można zastosować czarny.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: syzygy »

Dach przebajerancki :D Jak to super płynnie działa...

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#10 Post autor: legosamigos »

Grill wyszedł super, ale faktycznie największym bajerem jest składany dach. Ten składany dach skojarzył mi się z zestawem 4993 i 42022. Czy Audi nie zaproponowało Ci przypadkiem współpracy, aby Twój model stał np. w jakiejś gablocie, obok prawdziwego? I wielki szacun za instrukcję
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Porsche96
Posty: 90
Rejestracja: 2014-06-24, 21:01
Lokalizacja: Chodzież
brickshelf: Porsche96

 

#11 Post autor: Porsche96 »

Dzięki :D
legosamigos pisze:Czy Audi nie zaproponowało Ci przypadkiem współpracy, aby Twój model stał np. w jakiejś gablocie, obok prawdziwego?
Jeszcze nie :)

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#12 Post autor: SAMOLOT »

Ciekawy model, fajnie rozwiązany dach i świetny przód. Do czegoś się jednak przyczepię.
Mam świadomość że prawdziwy pojazd ma mocno wygiętą przednią szybę i linia karoserii łagodnie wznosi się i opada. Wiem, że w modelu ciężko to było odwzorować. Ale twój pojazd od początku przedniego nadkola do samej krawędzi tylnej klapy jest zupełnie płaski. Przez to wydaje się za długi i za niski. Mam oczywiście świadomość ograniczeń klockowych ale ciekawi mnie czy próbowałeś z tym walczyć. Jak możesz to zamieść proszę zdjęcie elementów które Ci zostały. Szacunek za pracę poświęconą na zrobienie instrukcji.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#13 Post autor: M_longer »

No, i to się nazywa model alternatywny!
A nie kolejne F1...

tomaq
Posty: 231
Rejestracja: 2012-09-23, 21:04
Lokalizacja: Lubenia k.Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: tomaq »

M_longer, nie marudź "wyscigufki som fajne". 😋 To trochę jak narzekanie na "kolejny dźwig" technic. 😁

Awatar użytkownika
Porsche96
Posty: 90
Rejestracja: 2014-06-24, 21:01
Lokalizacja: Chodzież
brickshelf: Porsche96

 

#15 Post autor: Porsche96 »

SAMOLOT pisze:Ciekawy model, fajnie rozwiązany dach i świetny przód. Do czegoś się jednak przyczepię.
Mam świadomość że prawdziwy pojazd ma mocno wygiętą przednią szybę i linia karoserii łagodnie wznosi się i opada. Wiem, że w modelu ciężko to było odwzorować. Ale twój pojazd od początku przedniego nadkola do samej krawędzi tylnej klapy jest zupełnie płaski. Przez to wydaje się za długi i za niski. Mam oczywiście świadomość ograniczeń klockowych ale ciekawi mnie czy próbowałeś z tym walczyć. Jak możesz to zamieść proszę zdjęcie elementów które Ci zostały. Szacunek za pracę poświęconą na zrobienie instrukcji.
Próbowałem coś zdziałać z linią nadwozia. Według skali drzwi powinny być o studa wyższe, ale wtedy linia pomiędzy przednim błotnikiem a drzwiami byłaby z uskokiem. Rozwiązaniem byłoby zrobienie drzwi, które łagodnie by się podnosiły o tego studa. Jednak są one już dość skomplikowane przez wcięcie na boczny wlot powietrza. Dlatego uznałem, że lepiej zostawić jak jest z linią nadwozia na jednym poziomie.
Trochę roboty było z instrukcją, w sumie zajęła mi jakieś 3-4 tygodnie. Poniżej zdjęcia elementów, które zostały (na pewno nie ma na nich wszystkich niebieskich pinów, może brakuje też kilku innych elementów):
Obrazek Obrazek
M_longer pisze:A nie kolejne F1...
F1 też muszę w końcu pokazać, chociaż wymaga jeszcze drobnego dopracowania :D ale to już nie model B.

ODPOWIEDZ