Skrócony poradnik recenzenta

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Jarząb
Posty: 132
Rejestracja: 2012-05-07, 09:22
Lokalizacja: Ostróda
brickshelf: jarzab

 

Skrócony poradnik recenzenta

#1 Post autor: Jarząb »

Skrócony poradnik recenzenta

1. Każdy zestaw ma jeden temat na forum. Przed dodaniem nowej recenzji sprawdź, czy takowa już nie jest opublikowana. Jeśli masz inny punkt widzenia niż autor lub chcesz przedstawić dany zestaw po swojemu, nie krępuj się i dodaj swoją recenzję w istniejącym już temacie.
2. Recenzja powinna zawierać opis i zdjęcia recenzowanego zestawu. Nie zapomnij także o podstawowych informacjach, jak numer, nazwa, seria, ilość elementów, cena itp.
3. Recenzowany zestaw powinien być kompletny i jego stan nie powinien budzić zastrzeżeń. Zadbaj również o czystość klocków.
4. Jeśli masz możliwość zrobienia zdjęć również instrukcji, pudełka czy arkusza z naklejkami to naprawdę warto.
5. Zdjęcia powinny być Twoją własnością, jeśli nie są, musisz podać źródło.
6. Rozmiar zdjęć powinien być rozsądny. W samej recenzji zamieść miniaturki, które prowadzą do zdjęć w wyższej rozdzielczości.
7. Fotografia to sztuka, jednak przy dzisiejszej technologii każdy powinien być w stanie zrobić znośnie zdjęcie. Jeśli nie masz odpowiedniego sprzętu studyjnego, zadbaj w domowych warunkach o jakość zdjęć.
8. Serwer przechowujący zdjęcia jest dość istotny. Musi pozwalać na szybkie wczytywanie zdjęć i nie atakować np. uporczywymi reklamami oglądającego. Nie polecam przechowywania ich na mało popularnych serwerach. Obecnie większość recenzji zawiera zdjęcia zamieszone na jednym z trzech sprawdzonych serwisów: brickshelf.com, flickr.com i majhost.com.
9. Jeśli recenzowany zestaw ma modele alternatywne to koniecznie o nich wspomnij, a najlepiej potraktuj je na równi z modelem głównym i również odpowiednio opisz i sfotografuj.
10. Pamiętaj! recenzja to coś więcej niż tylko suchy opis. Dobra recenzja powinna zdradzać to, czego może nie zauważyć osoba po prostu przeglądająca zdjęcia danego zestawu.

Jeśli nadal czujesz głód informacji, zapraszam do lektury [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=2856]rozbudowanego poradnika recenzenta[/URL] autorstwa Hippotama.

_______________________________________________________________________________________

Wytyczne dotyczące recenzji biorących udział w Lidze Recenzentów

Aby recenzja była przejrzysta i została dopuszczona do konkursu musisz zawrzeć w niej wszystkie istotne informacje na temat zestawu, w logicznym układzie, rozdzielającym jej główne elementy. Taki układ można zauważyć w niemal każdej recenzji zamieszczonej na forum. Autor sam decyduje w jakim układzie pisać recenzje, ważne żeby zawierała najistotniejsze informacje takie jak:
- Dane techniczne (seria, rok produkcji, liczba elementów, ceny)
- Spis części (odnośniki do popularnych serwisów jak Bricklink i Brickset)
- Wstęp
- Pudełko
- Instrukcja
- Klocki (ciekawe, rzadkie, istotne)
- Opis modelu/modeli
- Podsumowanie i ocena
Ponadto temat recenzji powinien zawierać numer i nazwę zestawu a opis tematu powinien zawierać nazwę serii, do której dany zestaw przynależy.

Jeśli chcesz skorzystać z gotowca, poniżej znajduje się przykładowy schemat opracowany przez kolegę KUKUS'a.

Kod: Zaznacz cały

    [b]NUMER[/b] 
    [url=LINK_DO_GALERII][img]obrazek[/img][/url] 

    [b]Dane Techniczne[/b] 
    Seria: 
    Rok premiery: 
    Liczba klocków: 
    Liczba figurek: 
    Cena: Allegro, S@H 

    [b]Spis części[/b] 
    [url=http://www.bricklink.com/catalogList.asp?q=numer]BRICKLINK[/url] 
    [url=http://brickset.com/detail/?Set=numer-1]BRICKSET[/url] 
    
    [url=LINK_DO_GALERII]GALERIA[/url] 

    [b]Wstęp[/b](fragment opcjonalny) 
    Wstęp do serii. Opis podobnych zestawów występujących w przeszłości. 

    [b]Pudełko[/b] 
    Parę słów o pudełku + zdjęcia 

    [b]Instrukcja[/b] 
    O instrukcji parę słów + zdjęcia 

    [b]Klocki[/b] 
    Zdjęcia ciekawych lub unikalnych klocków. Może to być zrobienie jednego zdjęcia dla wszystkich nietypowych elementów lub zdjęcia i linki z Bricklinka.

    [b]Model[/b] 
    Zdjęcia + opis modelu. Jeżeli jest ich więcej, to trzeba opisać każdy z osobna. Zdjęcia całości są mile widziane. 

    [b]Dodatki[/b] 
    Jeżeli ktoś lubi smaczki, może porobić jakieś klimatyczne zdjęcia i wrzucić je tutaj. 

    [b]Podsumowanie[/b] 
    Tutaj piszemy podsumowanie zestawu - czyli tego, co już powiedzieliśmy. Ten fragment nie powinien być zbyt długi. 

    [b]Ocena końcowa[/b] 
    + zaleta 1 
    + zaleta 2 
    - wada 1 
    - wada 2 
Ostatnio zmieniony 2015-01-20, 11:41 przez Jarząb, łącznie zmieniany 6 razy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Doobra, nie żeby coś, ale większość rzeczy powtarzasz z tego:
http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=2856

Po co dwa poradniki?

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#3 Post autor: V1 »

Co dwa to nie jeden.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Jarząb
Posty: 132
Rejestracja: 2012-05-07, 09:22
Lokalizacja: Ostróda
brickshelf: jarzab

 

#4 Post autor: Jarząb »

M_longer pisze:Doobra, nie żeby coś, ale większość rzeczy powtarzasz z tego:
http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=2856

Po co dwa poradniki?
Jak sama nazwa mówi, jest to skrócony poradnik. W tym miejscu jest wyciągnięte meritum tego, o czym pisał Hippotam, czyli co ma zawierać dobra recenzja. Ponadto niniejszy poradnik jest zbiorem wymogów, aby recenzja mogła być punktowana w Lidze recenzentów. W tym celu musiał powstać możliwie krótki i zwięzły dokument.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#5 Post autor: V1 »

I słusznie.

(Czekamy na przewodnik po poradnikach :)
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Jarząb
Posty: 132
Rejestracja: 2012-05-07, 09:22
Lokalizacja: Ostróda
brickshelf: jarzab

 

#6 Post autor: Jarząb »

V1 pisze:(Czekamy na przewodnik po poradnikach :)
Oj tam, poradniki powstały raptem dwa, oba są w mojej stopce i w ogłoszeniu dotyczącym ligi. Myślę, że to w zupełności wystarczy.

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#7 Post autor: nori »

Jako osoba zajmująca się przez lata tym działem, pozwolę sobie doradzić, żeby jednak uporządkować wszystkie namnożone obecnie tematy: obecnie młodzi mogą się poczuć zagubieni w wielu tematach z regulaminem czy poradnikiem. Wystarczą maks dwa tematy, i to dodatkowo jak najbardziej zwięzłe - obecnie przeczytanie całości, bez urazy, mnie np.: prywatnie zniechęca. Wolę budować, robić zdjęcia i opisywać, niż przegrzebywać się przez multum wytycznych zawartych w wielu tematach.

Awatar użytkownika
Kocur
Posty: 884
Rejestracja: 2014-11-30, 19:15
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kocur

 

#8 Post autor: Kocur »

nori pisze:obecnie młodzi mogą się poczuć zagubieni w wielu tematach z regulaminem czy poradnikiem.
uznajmy że "młodzi stażem", choć samo młodzi zawsze schlebia ;)
ale Nori ma rację, jako początkujący recenzent najchętniej bym widział wszystko w jednym temacie.
Ride the wind, take on your destiny
You gotta get much higher
Fly your flight, get over society
The world is by far much bigger!
- Samael

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#9 Post autor: nori »

Kocur pisze:"młodzi stażem", choć samo młodzi zawsze schlebia ;)
Tak, oczywiście, o to mi chodziło, przepraszam za niefortunny skrót myślowy. ;)
Z doświadczenia wiem, ze nagromadzenie i dublowanie "zasad", szczególnie w odniesieniu do hobby, bardziej szkodzi niż pomaga. Ale to tylko takie rady, nie wtrącam się w zarządzanie, tylko z przyzwyczajenia i sentymentu musiałem dodać swoje trzy grosze. ;)

Acha, jak coś proszę bardzo - "mój" regulamin i można oczywiście zmieniać, rozszerzyć, modyfikować itp - nie mam nic przeciwko. Dodam tylko, że był tworzony i modyfikowany przez parę lat i niektóre zapisy w niem nie wzięły się z powietrza.

Awatar użytkownika
Jarząb
Posty: 132
Rejestracja: 2012-05-07, 09:22
Lokalizacja: Ostróda
brickshelf: jarzab

 

#10 Post autor: Jarząb »

Tematy dotyczące recenzji jak i wideorecenzji powstały z dwóch głównych powodów:
- stworzenia wytycznych do Ligi Recenzentów
- napisania możliwie najbardziej skondensowanego tekstu
nori pisze: i to dodatkowo jak najbardziej zwięzłe
I właśnie o to chodziło. Zrobienie tego możliwie najbardziej zwięźle. Zarówno Twoj regulamin jak i poradnik Hippotama to jednak dłuższe teksty. Gdyby pominąć schemat recenzji to skrócony poradnik mieści się spokojnie na jednym ekranie przeglądarki. Ostatnie doświadczenia pokazywały, że obecna dokumentacja bywała pomijana przez początkujących recenzentów co skutkowało negatywnymi komentarzami i ogólną obniżką poziomu.
To nie jest tak, że siadłem sobie wieczorkiem i spisałem wszystkie zasady by potem narzucić je ad hoc. Cała sprawa była przez wiele dni dyskutowana w gronie najbardziej aktywnych recenzentów. Ciebie nori wtedy jeszcze z nami nie było, więc siłą rzeczy nie mogłeś w tym uczestniczyć.
Wspomniane wcześniej tematy mogą być traktowane jako załączniki do regulaminu konkursu. Sam konkurs także bezpośrednio się do nich odnosi.

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#11 Post autor: nori »

Skrócona forma jest oczywiście sensowna, zresztą już parę lat temu rozpoczęły się nad nią prace (trzeba było skorzystać z tamtych materiałów). W tym momencie powielacie wątki - jest tego tyle, że sam się gubię, a część tych materiałów osobiście stworzyłem. ;) Do tego, z tego co zdążyłem zauważyć, chyba w wersji starej a skróconej znajdują się sprzeczne albo choćby niejasne informacje - wprowadza to trochę zamieszania, nie uważasz? Chyba że regulamin recenzji swoje, a tak jak napisałeś, by brać udział w konkursie, już trzeba zrobić część rzeczy inaczej. Przykładem niech będzie wylistowanie plusów i minusów, na które mi zwróciłeś uwagę, rzecz która ogólnie, nie tylko w recenzjach klocków, jest uważana za wręcz szkodliwą dla tego gatunku i lata temu było na tym forum ustalone, że jak ktoś chce, to niech taką listę daje, ale absolutnie nie jest ona wymagana! I sam tak robię, plusy i minusy daję tylko wtedy, gdy mają one sens (czyli np.: dłuższy tekst, wiele znaczących rzeczy w zestawie itp). Więc skoro nie mam +/- to muszę je teraz na siłę i sztucznie tworzyć, by móc być zakwalifikowanym do konkursu? Bo przecież regulamin działu spełniam?

Awatar użytkownika
Jarząb
Posty: 132
Rejestracja: 2012-05-07, 09:22
Lokalizacja: Ostróda
brickshelf: jarzab

 

#12 Post autor: Jarząb »

Sprzeczności nie ma. Regulamin mówi "Podsumowanie i ocena". To bardzo ogólne stwierdzenie i dla jednego może oznaczać wypisanie plusów i minusów zestawu a dla drugiego po prostu opinię autora. Zobacz, że sam regulamin jest dość ogólnikowy. Nie chodzi o to, żeby ograniczać w jakikolwiek sposób recenzentów a bycie pragmatycznym i zapobieganie powstawaniu recenzji niekompletnych.

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#13 Post autor: nori »

A! No to jak najbardziej jest dla mnie logiczne i sensowne! Podsumowanie, choćby zdanie, zawsze raczej powinno być i to staram się wrzucać. Czyli po prostu jest tu dowolność - i to dla mnie jest jak najbardziej w porządku.

Przepraszam za wtrącanie się, super że jednak wszystko jest dopracowane!

intro
Posty: 11
Rejestracja: 2015-03-08, 11:42
Lokalizacja: Internet
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: intro »

A ja mam pytanie takiej natury, czy na pewno nie można umieścić zdjęć na własnym serwerze? - przynajmniej mając pewność, że muszę ten serwer mieć, ze względu na własny mail, działalność itp. itd. Nie jestem zwolennikiem serwisów, które coś za darmo dają (rzekomo) bo np. jeśli na FB umieszczę zdjęcie, to mogą zrobić co chcą z tym zdjęciem. Nie wiem do końca, jak jest na serwisach, o których wspominacie w regulaminie, ale chciałbym coś napisać o 2-3 zestawach i jednak musiałbym mieć możliwość umieszczenia zdjęć na swoim serwerze.

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#15 Post autor: Szerszen »

Raczej można.

Tu chodzi o punkt 8 głównie...
8. Serwer przechowujący zdjęcia jest dość istotny. Musi pozwalać na szybkie wczytywanie zdjęć i nie atakować np. uporczywymi reklamami oglądającego.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

ODPOWIEDZ