[MOC] Double Drum Roller

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Buzek
Posty: 6
Rejestracja: 2021-02-23, 11:11
Lokalizacja: Rzeszów

[MOC] Double Drum Roller

#1 Post autor: Buzek »

Witajcie,

Chciałbym dzisiaj Wam przedstawić mój pierwszy MOC na forum, a mianowicie walec tandemowy, wykorzystywany przy budowie dróg.

Obrazek

Model powstał już jakiś czas temu, ale dopiero niedawno stwierdziłem, że może warto go pokazać. MOC wzorowany jest walcem Dynapac CC424HF, jednak nie jest jego idealnym odwzorowaniem. W modelu zastosowałem napęd na oba bębny przy pomocy 2 silników PF L, skręt przy pomocy jednego silnika PF L i dwóch małych siłowników oraz tryb kraba/psi chód realizowany przez silnik PF M. W mojej ocenie całkiem nieźle wyszedł mi przegub główny, ale musiał być on stabilizowany za pomocą dwóch cięgien – bez tego konstrukcja walca była przełamana w środku.
Przy okazji prezentacji pierwszy raz kręciłem i montowałem film. Mogę się mylić ale nie widziałem podobnego modelu do tej pory, zazwyczaj z klocków były budowane walce do robót ziemnych ( jeden bęben stalowy i 2 koła z tyłu) , taki tez kiedyś popełniłem, lecz dokumentacja fotograficzna nie pozwala na jego prezentację.


Obrazek

Obrazek

Zapraszam do komentowania.

Film:




Galeria:

https://flic.kr/s/aHsmUnRaNi

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#2 Post autor: dirtzone »

Wygląda jak wygląda, taki urok dziurawych klocków. Ale mechanicznie działa bardzo sprawnie, wszystko chyba tak, jak powinno być.
Liczyłeś w jakiej jest mniej więcej skali?

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Skylark90 »

Bardzo mi się podoba :) Preferuję Technic nad system, dziurawe klocki 4 life! Napisz coś więcej o proporcjach i wymiarach, czy liczyłeś wszystko, czy budowałeś na oko? Bo wydaje mi się, że kabina jest trochę za wysoka / walec za niski lub za mały po prostu. Dobry punkt wyjściowy do dalszych prac i zrobienia dokładnego odwzorowania Dynapac, o którym pisałeś :)

Buzek
Posty: 6
Rejestracja: 2021-02-23, 11:11
Lokalizacja: Rzeszów

#4 Post autor: Buzek »

Z tego co sprawdziłem to skala to ok 1:16 (nie wszędzie), ale tak naprawdę budowałem na oko mając przed sobą rysunek poglądowy. Tego już nie mogę dokładnie sprawdzić bo walec poszedł na części do kolejnego modelu. Nigdy nie próbowałem zachowywać idealnych proporcji przy moich konstrukcjach, a jedynie starałem się aby model nie wyglądał pokracznie.
Dla mnie istotną sprawą miał być sprawnie działający MOC, który zachowuje swoje podstawowe funkcje i jest dość atrakcyjną zabawką dla 5 latka. Zachowanie skali przy budowaniu to chyba jeszcze nie mój poziom, ale jest za to radość z tworzenia czegoś zupełnie od podstaw :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

Widać, że działa sprawnie, a o to właśnie chodzi w Technicu. Przeczepię się jednak do innych rzeczy. Poszedłeś trochę na łatwiznę i dałeś z lewej strony te panele, a powinny być tam schodki dla operatora, by mógł wejść do kabiny, a dach mogłeś zrobić z paneli (jest przecież spora gama technicowych paneli), a nie z liftów, więc trochę zaoszczędziłbyś na wadze. Mimo to bardzo pozytywnie oceniam Twój debiut :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#6 Post autor: eric trax »

dirtzone pisze:Wygląda jak wygląda, taki urok dziurawych klocków.
Ja wiem, że jesteśmy zboczeni skalowaniem i modelowaniem ale bez przesady :D

To jest na prawdę ładny, proporcjonalny i wcale nie dziurawy MOC. Parafrazując klasyka pięknie się nam Pan wszystkim przedstawił :D

Jedyne co poddał bym pod dyskusję do same walce. Boki zasłonił bym dishem tak żeby uzyskać efekt wypełnienia. Nie jestem fanem tych gąsienic ale rozumiem, że to dość prosty sposób na uzyskanie kształtu walca. Podoba mi się jak poprowadziłeś napęd. No i plus za wybór dość rzadko budowanej maszyny.

Czekam na kolejne.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#7 Post autor: legosamigos »

eric trax pisze:...Jedyne co poddał bym pod dyskusję do same walce. Boki zasłonił bym dishem tak żeby uzyskać efekt wypełnienia. Nie jestem fanem tych gąsienic ale rozumiem, że to dość prosty sposób na uzyskanie kształtu walca. Podoba mi się jak poprowadziłeś napęd. No i plus za wybór dość rzadko budowanej maszyny.

Czekam na kolejne.
Wydaje mi się, że bardziej chodzi o napęd walca. Z tego co widziałem na filmie, gąsienice są nałożone na koła, a jakaś Z16 przekazuje napęd na gąsienice. No chyba, że się mylę :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#8 Post autor: SaperPL »

Bardzo fajny model, nie przyszłoby mi do głowy żeby walec drogowy zrobić z tyloma funkcjami a jednak jest tam co robić. No i kolejny kolega na forum, który preferuje czystego Technic'a nad podejściem mieszanym :)

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Skylark90 »

SaperPL pisze: No i kolejny kolega na forum, który preferuje czystego Technic'a nad podejściem mieszanym :)
Count me in! <3 Better go naked than wear system :D

Buzek
Posty: 6
Rejestracja: 2021-02-23, 11:11
Lokalizacja: Rzeszów

#10 Post autor: Buzek »

Wiadomo, mogłem wiele rzeczy poprawić i usprawnić. Dach zrobiłem z liftów, ponieważ nie mam paneli w czarnym kolorze, tak samo z maskowaniem bębnów. Macie rację że poszedłem na łatwiznę np. ze schodkami do kabiny operatora &#8211; tutaj nie potrafię się obronić :)

Mój poziom budowania nie jest taki jak niektórych kolegów i raczej nigdy nie będzie - podziwiam Waszą ciężką pracę!

W swojej kolekcji mam kilka zestawów i staram się budować tylko z tego co mam, więc braki są nieuniknione :)

Napęd nie jest przekazywany na gąsienice ale na oś poprzez zębatki, myślę że dobrze to widać na jednym ze zdjęć w galerii na flickr. Więcej zdjęć nie będzie, model poszedł na żyletki &#8211; kolejny już jest, tylko czekam na natchnienie aby zrobić zdjęcia i film.

Dzięki za komentarze.

Awatar użytkownika
trawson89
Posty: 63
Rejestracja: 2010-11-14, 17:43
Lokalizacja: Jarosław
brickshelf: Trawson21

 

#11 Post autor: trawson89 »

Działa i wygląda!!!Szacun ;)

ODPOWIEDZ