[MOC] Traktor 57

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

[MOC] Traktor 57

#1 Post autor: Misterzumbi »

eric trax pisze:
haha :D No to jak już jest post domagamy się choć małego ale szalonego MOCa :D
W roku 1953 Dunska firma Pedershåb Maskinfabrik zbudowała kilka malutkich lokomotyw manewrowych, zwanych tutaj potocznie "traktorami” albo “lochami”. Maszyny były napędzane 6-cio cylindrowymi, benzynowymi silnikami Bedforda, posiadały przekładnie nawrotne Scania Vabis, mechaniczne hamulce operowane ręcznie i elektryczne oświetlenie wnętrza.

DSB, czyli Duńskie Koleje Państwowe kupiły dwa egzemplarze, pojazd o numerze seryjnym 56/1953 zostal wcielony do sluzby jako DSB 56 a numer 457/1953 jako DSB 57.

DSB 56 byl używany przez Centralværkstedet Århus w (kto by pomyślał) Århus / Region Vest do roku 1973, a w 1977 lokomotywa została zezłomowana.

DSB 57 służył od 1953 do 56 w DSB Vognværksted w Nyborg, potem w 1969 krotko w Vestebro, w 1970 znowu w Nyborg. Od 1970 do 74 roku lokomotywa byla stacjonowana w DSB Centralværksted w Kopenhadze. W 1975 roku pojazd został przeniesiony do Vigerslev, Glostrup gdzie służył na torach już nieistniejącej Amagerbane.
W roku 1976 lokomotywka została znowu przeniesiona do Kopenhagi, w roku 1981 służyła w Region Øst, potem do 1989 w Helsingør.
Jeszcze w 1990 roku pojazd był używany w czynnej służbie przy manewrowaniu w warsztatach w Kopenhadze, gdzie potem zostal odstawiony na trzy lata. W roku 1993 lokomotywa zostala przewieziona na przyczepie do Odense, gdzie stała na bocznym torze na terenie DSB w bardzo złym stanie aż do roku 2001 kiedy to rozpoczęła się odbudowa która trwała dwa lata. Od 2003 Traktor 57 jest częścią stalej ekspozycji w Muzeum Kolei w Odense.

Bylem, widziałem, obfocilem, posiedziałem sobie w szoferce, wrócę:

Obrazek

(W ogóle wizyta w tym muzeum jest warta polecenia, nie tylko żeby zobaczyć ta lokomotywę)

Traktor 57 jest znany przede wszystkim z tego ze w 1975 roku zagrał role w filmie "Olsenbanden på Sporet" ("Gang Olsena na Torach"), w reżyserii Erika Ballinga.
Mój starszy syn uwielbia te filmy, a ze ma bzika na punkcie wszystkiego co jeździ, ten właśnie film jest jego ulubionym.
W zeszłym roku teściowa znalazła pudło z pociągiem Maerklina która niegdyś należała do teścia, i Anton zgłupiał na punkcie miniaturowej kolejki, dlatego na Boze Narodzenie kupiłem mu używany 4564 i parę torów. A żeby miał coś czego niema nikt, zbudowałem mu tez właśnie to co on zwie "pociągiem z Gangu Olsena"...

Obrazek

Obrazek

Skladzik ten jest zmontowany stricte jako zabawka, i to tak ze młody sam sobie go będzie mógł zbudować z instrukcji (czy tam może, bo pewnie by poskładał jak by chciał).
Montowałem go chyba z miesiąc, wiele razy poprawiając to czy siamto. Niestety musiałem polakierować okna, ale póki co lokomotywa co prawda widzi raczej dużo akcji, i jeździ z Antonem do babci, ale nie była jeszcze rozkładana (bo i po co?), dlatego przeboleje w nadziei ze jakieś Friendsy czy Creatory prze-kolorują te okna w przyszłości.
Okna z których zbudowane są panele wagonu (który w filmie jest niby wagonem pancernym firmy Franz Jaeger z Berlina, a jak) sa w kolorze trans black, i je sobie po prostu mozolnie okleiłem naklejka z defendera na te oliwkowe paski i naklejkami z flying winga Indiany Jonesa na ciemnozielone pola...

Przed świętami Dmac się pytał czy jeszcze buduje dla siebie, to mu pokazałem ten pociąg, a on ze "fajne, ale czy bym potrafił jeszcze coś zbudować jak AFOL"...

...

Obrazek

Pociąłem flexy, polakierowałem klocki, pociąłem naklejki, użyłem ludzikowych łapek, ludzikowych haków, budowałem SNOTem, cale moduły lokomotywki trzymają się na jednym studzie itede.

Długo walczyłem z tym gracikiem, przede wszystkim bardzo chciałem zbudować ten pociąg dookoła silnika 9V żeby to jeździło, i dopiero jak się poddałem w nadziei ze wypcham wagon PF-ami, to udało mi się złożyć w miarę sensowna lokomotywkę która przypomina oryginał.. Podwozie jest raczej za niskie, ale to dlatego żeby można było założyć normalne LEGOwe sprzęgi na magnesy na oficjalnej wysokości. Podwyższone o płytkę jest trochę lepsze, ale wtedy sprzęg jest za wysoko. Coś za coś. Na zdjęciach jest "plaska" wersja, tu za mną na polce stoi na razie ta wyższa.

Apropo wersji, zbudowałem dwie, jedna to ta ze zdjęcia powyżej, która wygląda jak ta z muzeum w Odense, i druga, taka jaka była w filmie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Różnią się właściwie duperelami, rura wydechowa (nie mam pojęcia gdzie ta z Odense ja ma), drzwi pomazane farba, inne sprzęgi i ta skrzynka w tyle, która została tam zamontowana na potrzeby filmu i nie spełnia żadnej funkcji, podejrzewam ze jest tam dlatego ze podczas kręcenia zdjęć w kabinie lokomotywa nie musiała się poruszać?

Technicznie jest parę niecodziennych rozwiązań, choćby maska silnika / nosek bo koniecznie chciałem użyć tych zaokrąglonych slopow, ale są za wysokie, przez co musiał bym naklejać żaluzje po bokach, dlatego zbudowałem je SNOTem, ale i tak te grille by nie pasowały, lub były by za nisko dlatego te są zamontowane do góry nogami.

Ale to nic, prawdziwe cyrki AFOLskie zaczęły się podczas budowy wagonu. Nie dość ze ubzdurałem sobie ze na być na AFOLskie 7 (tu 8 by pomogło w ogólnym odbiorze grata, ale uniemożliwił by budowę podwozia, przynajmniej w tej postaci), to zdecydowałem ze chce zbudować te panele wsunięte w boki o pol płytki. O ile sam pomysł na to jak zrobić kwadraty 3x3 oddzielone od siebie płytka z każdej strony wpadł mi od tak, to zmontowanie wagonu pochłonęło mnóstwo czasu. Przede wszystkim miałem kłopoty z proporcjami, prawdziwy wagon jest krotki, szeroki ani niski ani wysoki (tu tez miarodajna była wysokość reszty mojego LEGOwego taboru, i znowu wysokość na której będę montował LEGOwe sprzęgi, bo nie ukrywam ze taki pociąg co tu tylko stoi to nie, raczej nie), i ma bardzo plaski dach do którego perfekcyjnie by się nadal taki najazd 8x4 (?) ale wtedy musiał bym budować na 10... Echh... Skracałem ten wagon chyba cztery razy bo na początku obliczałem jego rozmiar na podstawie tych kwadratowych pol, i wychodził mi za długi, na końcu wydłubałem jeszcze studa w okolicy drzwi i obecnie jest najkrótszy jaki potrafię zmontować.

Wiele razy poprawiałem dach, a to tak jak jest teraz, a to slopami 1x3 z płytka pomiędzy, co było atrakcyjne wizualnie, ale patrząc na zdjęcia to "something is not yes". Próbowałem tez na wpół wpiętych kafli ala Karwik i woź Drzymały, ale dach jest elementem nośnym i chcąc nie chcąc musiałem go zrobić solidnie.
Podwozie, choć kompletnie zmontowane studami do dołu było wspaniale do tego ostatniego skracania, teraz wszystko trzyma się właściwie na jednym studzie który nijak przewija się przez cale pole podwozia jak niegdyś ten waz w grze sanek na Nokii, po wpięciu w korpus (który tez jest słabo złożony) i dodaniu dachu wszystko nabiera sztywności.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Moja ostatnia deska ratunku na zmotoryzowanie grata jest zbudowanie jeszcze jednego wagonu którego ciągną krotko w filmie (dopóki nie orientują się ze to wagon wycieczkowy pełen policjantów https://www.jernbanen.dk/Fotos/Person19 ... 1_1973.jpg ) i ten na szczęście ma takie wózki ze da się je zrobić z silników 9V. Apropos silników, bardzo chciałem żeby ten wagon był jak najbardziej modelem, i strasznie chciałem mieć w nim metalowe kola, nawet kupiłem do tego celu spalony silniczek i chciałem wydłubać z niego kolka (da się), ale potem użyłem tego spalonego silnika do Lux Torpedy która sobie tu dłubię na boku bo wpadłem na pomysł jakby oszklić i przebudować dach Karwikowej, a wyszła mi właściwie cala nowa, a z tej od Karwika została się kratownica, długość i fakt ze nie jeździ bo rzeczywiście nie da się zrobić tych wózków skrętnych.



Over and out.

Edyta mówi ze strasznie mnie wkurza logowanie, za każdym razem jak chciałem wysłać ten tekst po podglądzie, to musiałem się logować na nowo, dlatego będę to pewnie edytował jeszcze sto razy żeby powyłapywać błędy które już poprawiłem ale "przelicz study jeszcze raz żeby zalogować się ponownie"...
Ostatnio zmieniony 2021-03-16, 13:30 przez Misterzumbi, łącznie zmieniany 5 razy.
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: Traktor 57

#2 Post autor: wielkamucha »

7 studów? A fe, Panie Kolego, a fe... Toć nawet 2 figurasy nie zmieszczą się "normalnie" obok siebie, a ma być ponoć "po AFOLsku"... :)

A na serio: lokomotywka mi się podoba, zdecydowanie ta druga wersja lepiej wygląda, choć moim zdaniem wariant "do zabawy" z wózkiem 9V też jest OK. Szkoda, że nie ma takiego wózeczka z silnikiem na małe kółka... A może ktoś go zrobi / wydrukuje?

Najbardziej jednak podobają mi się chłopaki (bez podtekstów :) - Kjeld, Egon i Benny jak żywi. Mordki dobrane idealnie, ubranka też - ale wszystko przebijają te kanarkowe skarpetki. Klawo jak cholera!
Misterzumbi pisze: Edyta mowi ze strasznie mnie wkurza logowanie, za kazdym razem jak chcialem wyslac ten tekst po podgladzie, to musialem sie logowac na nowo, dlatego bede to pewnie edytowal jeszcze sto razy zeby powylapywac bledy ktore juz poprawilem ale "przelicz study jeszcze raz zeby zalogowac sie ponownie"...
Mam tak samo, więc nauczony doświadczeniem piszę sobie całość w Wordzie - razem z kodami html - a potem dopiero wklejam w okienko tekstu :)

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Szygalew »

Misterzumbi pisze:"fajne, ale czy bym potrafil jeszcze cos zbudowac jak AFOL"...
No coś tam jeszcze potrafisz..:P

Bardzo ładne maleństwo! Dużo fajnych detali, technik, no i te haki.. One mi się zawsze kojarzą z najwyższą ligą. I słusznie :).

Super, że dmac@ Cię podpuścił.EDIT: (.. a eric trax@ namówił) :).
Ostatnio zmieniony 2021-03-13, 00:36 przez Szygalew, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Deckard Cain
Posty: 369
Rejestracja: 2010-06-17, 20:16
Lokalizacja: Krosno
brickshelf: DeckardCain

 

#4 Post autor: Deckard Cain »

Śliczne ta pomarańczowa lokomotywka. Ten zielony wagon super zrobiony.
Bardzo fajnie że napisałeś historię do tego - zawsze to się człowiek coś nowego dowie.
No i gang wymiata!!!
Ostatni z Horadrimów

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: Traktor 57

#5 Post autor: dmac »

Misterzumbi pisze:Dmac sie pytal czy jeszcze buduje dla siebie
Ha, udało się! :D
I niech tak już zostanie.

Takie słodkie to wyszło, że aż nie wiem, czy bardziej mi się podoba lokomotywka, czy wagon, że o gangu Olsena nie wspomnę. Cud, że w takim maleństwie (tym pomarańczowym) udało się tak dobrze oddać proporcje i szczegóły.
Brawo!

A teraz, jak się domyślasz, będę czekał na kolejne AFOLskie modele z Twojego warsztatu :) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#6 Post autor: glaz_pimpur »

Największym fanem Gangu Olsena w mojej rodzinie jest ... teściowa. Podobno na jakimś kanale (żona podpowiada, że na Zoomie) leci regularnie co weekend o stałej porze. Ja wrzucałeś jakiś czas temu zdjęcia do sieci, to akurat leciał ten odcinek, więc uśmiałem się przednio.
Lokomotywka oczywiście bardzo zgrabna. Fajnie się czyta takie historie jak powstawała. Teraz czekam na Renatkę
Muszę też się przyznać, że między innymi dzięki tobie przyzwyczajam się do myśli o malowaniu klocków. Nawet w tym tygodniu udałem się do sklepu po farbę, tylko akurat skończył im się czarny (chciałem jak goldsun przemalować kask korkowy).
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#7 Post autor: solic »

Lokomotywka świetna, ale wagon to już mistrzostwo. Jestem pod wrażeniem wszystkich detali. Pięknie wymodelowane uchwyty z fleksa, te kafelki 1x3 delikatnie wsunięte.

Zderzaki są ze znaków drogowych?

Super, napatrzyć się nie mogę.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: wielkamucha »

solic pisze:Zderzaki są ze znaków drogowych?
No właśnie, zapomniałem się o to zapytać, a miałem takie same wrażenie: to okrągłe czarne znaki drogowe osadzone "na sztorc" na flexach?

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Szygalew »

solic pisze:Pięknie wymodelowane uchwyty z fleksa
Oj, nie byłbym taki pewny, że to z flexa. Fleks siedzi w dziurce, a w jego mniejszą dziurkę wchodzi coś cieńszego :). Ale nie wiem co.
wielkamucha pisze:to okrągłe czarne znaki drogowe osadzone "na sztorc" na flexach?
Raczej tak.

Misterzumbi@, jaki zastosowałeś system cofnięcia o pół płytki tych "paneli" na wagonie?

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Mateusz92 »

Bardzo mi się podoba nie wiem tylko co bardziej modele czy cała opowieść o nich. :)

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#11 Post autor: Misterzumbi »

Szygalew pisze:jaki zastosowałeś system cofnięcia o pół płytki tych "paneli" na wagonie?
Najprostszy z mozliwych, kazdy panel jest budowany z plytki 3x3 i na to dalem kafli 1x3 ktore okleilem dookola skrawkami naklejki z Defendera. Sam "trzon" wagonu jest szeroki na piec, i zbudowany na bazie takich, o:

https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... ate%5D#T=C

Na obu koncach sa roznorakie wersje klocka 1x Iks ze studem po boku (bokach) i juz. Samo przesuniecie wewnterznych (czyli tych najblizej drzwi) jest zrobione przez nadziewanie ich na oski technicowe ktore sa tam zamontowane w obu plaszczyznach (pionowo i poziomo) co pozwala na budowanie najbardziej durnych odstepow...

Przykladowy modul (zewnetrzny, dolny):

Obrazek

Naturalnie takich w tym wagonie jest osiem, cztery rozne. Wewnetrzne moduly sa "poza systemem", i oczywiscie nie maja "wystajacych studow" i trzymaja sie wylacznie na oskach.
dmac pisze: I niech tak już zostanie.
Meh.
Ostatnio zmieniony 2021-03-17, 10:32 przez Misterzumbi, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: Szygalew »

Misterzumbi pisze:
Szygalew pisze:jaki zastosowałeś system cofnięcia o pół płytki tych "paneli" na wagonie?
Najprostszy z mozliwych, kazdy panel jest budowany z plytki 3x3 i na to dalem kafli 1x3 ktore okleilem dookola skrawkami naklejki z Defendera. Sam "trzon" wagonu jest szeroki na piec, i zbudowany na bazie takich, o:

https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... ate%5D#T=C

Na obu koncach sa roznorakie wersje klocka 1x Iks ze studem po boku (bokach) i juz. Samo przesuniecie wewnterznych (czyli tych najblizej drzwi) jest zrobione przez nadziewanie ich na oski technicowe ktore sa tam zamontowane w obu plaszczyznach (pionowo i poziomo) co pozwala na budowanie najbardziej durnych odstepow...

Przykladowy modul (zewnetrzny, dolny):

Obrazek

Naturalnie takich w tym wagonie jest osiem, cztery rozne. Wewnetrzne moduly sa "poza systemem", i oczywiscie nie maja "wystajacych studow" i trzymaja sie wylacznie na oskach.
dmac pisze: I niech tak już zostanie.
Meh.
Dzięki za odpowiedź!

Faktycznie, cofnięcie o pół płytki proste i oczywiste, ale za to myk z nadziewaniem na axla już nie taki oczywisty (szczególnie w zestawieniu z tą płytką technikową 1x5) i bardzo fajnie, że to pokazałeś. Ja wprawdzie znam metodę "na suwak" (i myślałem, że może tak uzyskałeś wgłębienie paneli - głównie stąd moje pytanie), ale na axla dotychczas nic nie nadziewałem, raczej na bara lub flexa. Wniosek jest jeden: muszę sobie kupić płytek i klocków z axle hole :).

Edit: Jeszcze Cię pomęczę: A z tymi uchwytami to jak jest? Co to jest to takie cienkie, że weszło w dziurkę flaxa? Ten cieńszy giętki flex z "uszami"? ;)
Ostatnio zmieniony 2021-03-17, 15:46 przez Szygalew, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#13 Post autor: legosamigos »

Wiele razy oglądałem "Gang Olsena", ale jakoś nie kojarzę tej scenki z tą lokomotywą. Faktycznie kształtem przypomina traktor ;) Sam model bardzo uroczy, zarówno lokomotywa, jak i wagonik
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#14 Post autor: Jellyeater »

Faktycznie jest po aofilsku. Stary człowiek i może, chciałoby się rzec.

Urocze maleństwo. Najgorsze, że jak się na to patrzy, to nie widać jak bardzo to jest skomplikowane w budowie. Wygląda lekko i akuratnie.

Benzyna na kolej. Gang Olsena nie jest najbardziej chorą duńską kreacją. ;-D
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Jaskier
Posty: 291
Rejestracja: 2017-11-23, 07:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: BardJaskier

 

#15 Post autor: Jaskier »

Jak zawsze rozsadzasz umysł.
Niby połączenia są proste, ale mnogość ich kombinacji, a zarazem lekkość całości robi piorunujące wrażenie.

ODPOWIEDZ