[IDEA] Odrobina herezji - krótkie elementy zawieszenia

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

[IDEA] Odrobina herezji - krótkie elementy zawieszenia

#1 Post autor: SaperPL »

Obrazek

Zaintrygowany (zachęcony) tym, że można robić modele z niekoszernymi elementami takimi jak np. specjalnie wykonane dłuższe siłowniki pneumatyczne, opony przeznaczone do modeli RC czy specjalnie chromowane elementy, bez obawy że społeczność wyciągnie widły i pochodnie, postanowiłem w końcu kupić drukarkę 3D i poznać tą technologię (technikę?) przy okazji tworząc elementy, które mogły by się przydać do modeli Technic.

Na pierwszy ogień poszedł temat przedniego zawieszenia które ciągle sprawiało mi problemy w modelach w małej skali.

Zacząłem od skrócenia elementów ze złączem kulowym 15459/31794 oraz 2739a:

Obrazek Obrazek

Na końcu zostało mi zastąpienie elementu 6574 czymś co nie musi leżeć na systemowym klocku i pasuje do liftarmów.

Obrazek

Liftarm z zębami który zrobiłem jest dopasowany do zębatki z8 i jednocześnie jest przez nią trzymany poprzez płytsze zęby na brzegach.

Film pokazujący jak to działa:



Pliki do druku w formacie STL oraz pliki źródłowe z Solidworksa do pobrania

Skrócony element 2739a nie jest mojego projektu, planuje go też narysować od nowa, bo nie jest idealny, przynajmniej po wydrukowaniu na mojej drukarce, ale można go pobrać tutaj

Jeżeli ktoś by planował drukować u siebie, to zaznaczam, że dopasowałem tolerancje na otworach do mojej drukarki i może to wyjść gorzej lub lepiej, dlatego dorzuciłem też pliki źródłowe w których ewentualnie można edytować wymiary.

Liftarm ze złączem kulowym/ramie zawieszenia ma trochę luźne otwory na piny żeby nie stawiać oporu na osiach natomiast liftarm z zębami ma dopasowane otwory dla ciasnego trzymania pinów.


Zastanawiam się nad możliwościami skonstruowania jakiejś zgrabnej tylnej osi pasującej do tego zawieszenia, ale dodanie napędu przy niezależnym zawieszeniu oznaczałoby pewnie dużą ilość elementów szytych na miarę, w co już nie chcę się pakować.


W każdym razie może kogoś taki temat zainteresuje. Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#2 Post autor: Bricksley »

Kupiłeś drukarkę tylko pod klocki? Jaka drukarka, z jakiego materiału wydrukowane, jakie parametry? Testowałeś pod jakąś zabudową czy tylko tak jak na filmiku?
SaperPL pisze:Pliki do druku w formacie STL oraz pliki źródłowe z Solidworksa do pobrania
PS. na https://www.thingiverse.com/ nie trzeba zakładać konto by coś ściągnąć ;)
Ostatnio zmieniony 2021-03-20, 13:49 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#3 Post autor: SaperPL »

Bricksley pisze:Kupiłeś drukarkę tylko pod klocki?
Odkładałem ciągle kupienie drukarki, chciałem się nauczyć tej technologii. Klocki są dobre na start bo to małe elementy i druk nie trwa długo, jak się coś zepsuje to nie ma dużych strat materiału w trakcie nauki, prób i błędów ;)

Docelowo do prototypowania większych elementów (już nie lego, tylko do komercyjnych projektów), ale do tego pewnie kupię inną drukarkę jak już będę wiedział czego potrzebuje i na co patrzeć przy zakupie.
Bricksley pisze:Jaka drukarka, z jakiego materiału wydrukowane, jakie parametry?
Ender 3 v2, Cura 4.8, 0.12mm na warstwę i PLA na standardowych ustawieniach temperatury (200/50)
Bricksley pisze:Testowałeś pod jakąś zabudową czy tylko tak jak na filmiku?
Nie testowałem jeszcze pod zabudową, tylko to co na filmie, ale jeśli chodzi o obciążenie gumek, to raczej nie powinno być z tym problemu, chyba że elektryka będzie w modelu.
Bricksley pisze:PS. na https://www.thingiverse.com/ nie trzeba zakładać konto by coś ściągnąć ;)
Wezmę to pod uwagę, zapomniałem o tym że grabcad wymaga logowania do pobrania, ale za to pozwala na obejrzenie modelu w 3d na żywo na stronie.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#4 Post autor: Bricksley »

SaperPL pisze:Bricksley napisał/a:
Kupiłeś drukarkę tylko pod klocki?


Odkładałem ciągle kupienie drukarki, chciałem się nauczyć tej technologii. Klocki są dobre na start bo to małe elementy i druk nie trwa długo, jak się coś zepsuje to nie ma dużych strat materiału w trakcie nauki, prób i błędów ;)

Docelowo do prototypowania większych elementów (już nie lego, tylko do komercyjnych projektów), ale do tego pewnie kupię inną drukarkę jak już będę wiedział czego potrzebuje i na co patrzeć przy zakupie.

Bricksley napisał/a:
Jaka drukarka, z jakiego materiału wydrukowane, jakie parametry?


Ender 3 v2, Cura 4.8, 0.12mm na warstwę i PLA na standardowych ustawieniach temperatury (200/50)
Hmm... zawsze uważałem, że na start lepiej nieco większe elementy niż drobne klocki - w kontekście tanich drukarek FDM, co innego żywica. Na dyszy 0,4 i warstwie nawet te 0,12 przy małych elementach niepotrzebnie możesz się denerwować, kombinować z ustawieniami bo po prostu na tej klasie drukarek może być ciężko coś lepiej uzyskać przy takich gabarytach/szczegółach elementów - a przy okazji wyjdzie, że większe elementy naprawdę bardzo ładnie wychodzą :) Ale zgadzam się, na start zawsze lepsze krótsze wydruki, ale to i czasem jak wiesz można łatwo sterować, choć kiedyś i tak przyjdzie pora na przełamanie się na kilkudziesięcio godzinne wydruku :D
U mnie na pokładzie Ender-3 Pro (z małymi modami) ;)
Ostatnio zmieniony 2021-03-20, 14:21 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#5 Post autor: SaperPL »

Bricksley pisze:Na dyszy 0,4 i warstwie nawet te 0,12 przy małych elementach niepotrzebnie możesz się denerwować, kombinować z ustawieniami bo po prostu na tej klasie drukarek może być ciężko coś lepiej uzyskać przy takich gabarytach/szczegółach elementów - a przy okazji wyjdzie
Akurat z tego co widzę to elementy wychodzą dosyć powtarzalnie i nie muszę zbytnio kombinować z ustawieniami. Problem w tym że muszę je rysować samemu w solidworksie zamiast np na szybko złożyć coś w part designerze od studio, bo drukarka z dyszą 0.4 najwyraźniej będzie dokładać te 0.1~0.15 mm materiału w poziomie, więc otwory mam powiększone o tyle ile trzeba.

Ale jak już przerobiłem kilka typów otworów to te otwory już mam przetestowane i wiem jakie wymiary dla nich są OK.

Problemem jest natomiast wciąż to że w tej skali wszechobecne są defekty przy przenoszeniu głowicy, czyli jakieś drobne pozostałości i najwyraźniej combing się nie sprawdza, chociaż możliwe że to kwestia jakość filamentu który jest w zestawie z drukarką (jeszcze nie zacząłem używać innych bo na razie mało zużyłem).

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#6 Post autor: Bricksley »

No to właśnie zacząłeś przygodę :) I pamiętaj, nie ma co za bardzo kombinować, ładnie po grupach to widać, są tacy co prawidłowo złożyli, skalibrowali, ustawili i po prostu drukują zadowoleni, kolejni wciąż eksperymentują o kombinują :) Co do filamentu, to tak, sporo zależy od jakości, producenta, a nawet koloru (ten sam produkt tylko inny kolor i inaczej się drukuje). Na pocieszenie, niedawno odkopałem po 1.5 roku leżenia próbkę z drukarki i lepiej poszła niż kupiony nietani filament... No ale żeby za bardzo nie zaśmiecać forum to więcej można na PW pogadać :) A jak będę miał chwilę to sobie przedrukuję te wahacze :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#7 Post autor: SaperPL »

Wrzuciłem pliki na thingiverse żeby nie trzeba było się logować na grabcadzie:
https://www.thingiverse.com/thing:4800409

Zrobiłem też prosty model na tym zawieszeniu żeby sprawdzić jak się zachowuje w zabudowie:


Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Krall »

Co prawda raczej nie będę korzystał z niekoszernych rozwiązań, jednak rzucę parę uwag :P

Myślę że wersja o 2 study szersza, najlepiej z listwą zębatą na 5 studów byłaby bardziej praktyczna.
Obecnie to zawieszenie jest bardzo wąskie jak na średnicę kół których używasz.
Choć samochodzik wygląda całkiem przyjemnie, dorzuć mu jakieś terenowe koła i będzie fajny mały buggy. ;)
Ostatnio zmieniony 2021-03-23, 11:17 przez Krall, łącznie zmieniany 1 raz.
~Tej nocy, idziemy budować!

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2462
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#9 Post autor: eric trax »

Przyjmujesz zamówienia na te małe elementy z miejscem na kulkę? :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#10 Post autor: SaperPL »

Krall pisze:Myślę że wersja o 2 study szersza, najlepiej z listwą zębatą na 5 studów byłaby bardziej praktyczna.
Na 5 studów to już możesz użyć wtedy zwykłej listwy zębatej na 7 studów i kulek z ośką. Chyba że masz jakiś pomysł na inne użycie niz po prostu poszerzenie tego o 2 study.
eric trax pisze:Przyjmujesz zamówienia na te małe elementy z miejscem na kulkę? :D
Zależy o co pytasz, czy o zaprojektowanie customowych elementów do druku czy o wydrukowanie tych konkretnych.

Jeśli o to drugie to jeszcze te cięgna 3L chcę trochę dopieścić jak chodzi o projekt bo nie są idealne i pewnie bym je wydrukował w ciemnym szarym kolorze.

Tylko pytanie ile tego. Jakbym miał wydrukować kilka kompletów to mogę to zrobić, ale jak ktoś wpadnie na diaboliczny pomysł użycia tego np. do zawieszenia w czołgu gdzie będzie potrzebował 200 takich to raczej by mi się nie chciało nad tym siedzieć.

Awatar użytkownika
Aleksander Spyra
VIP
Posty: 243
Rejestracja: 2013-08-20, 18:41
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#11 Post autor: Aleksander Spyra »

Lift trójka z zębami wygląda naprawdę przydatnie, i w duchu (większości) Lego można go użyć nie tylko przy zawieszeniu, sprawdziłby się także jako krótka listwa zębata :)
Mimo że od ponad roku intensywnie drukuję, to z Lego eksperymentowałem tylko z dyferencjałem szerokim na dwa study - ale bez drukarki SLA / SLS jest nie do wykonania. Do elementów pokroju liftów czy kół zębatych FFF się spokojnie sprawdza.
Skoro do pociągów można kupić drukowane cięgna i są one powszechnie akceptowane, to fajnie byłoby zobaczyć szeroko wykorzystywane drukowane felgi / kołpaki i reprodukcje kosmicznie drogich elementów - na forum na pewno znalazłoby się kilku chętnych na drukowany łącznik siłowników, czy uchwyt lewarka z 8880 :)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2462
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#12 Post autor: eric trax »

SaperPL pisze:
eric trax pisze:Przyjmujesz zamówienia na te małe elementy z miejscem na kulkę? :D
Zależy o co pytasz, czy o zaprojektowanie customowych elementów do druku czy o wydrukowanie tych konkretnych.
Ja reflektowałbym na takie z trzema otworami na study ale bez luzu, dokładnie to cztery sztuki.
Ostatnio zmieniony 2021-03-23, 21:27 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#13 Post autor: SaperPL »

Ktoś byłby zainteresowany przetestowaniem takiego zestawu na dwie osie jak w powyższym filmiku? (tylko poważne propozycje :D )

Obrazek

Mam dwa komplety do oddania. Może ktoś wpadnie na pomysł jak zrobić dopasowane tylne osie z napędem do ciężarówki 8x4, bo na to liczę :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#14 Post autor: M_longer »

SaperPL pisze:Ktoś byłby zainteresowany przetestowaniem takiego zestawu na dwie osie jak w powyższym filmiku? (tylko poważne propozycje :D )

Obrazek

Mam dwa komplety do oddania. Może ktoś wpadnie na pomysł jak zrobić dopasowane tylne osie z napędem do ciężarówki 8x4, bo na to liczę :)
To by mogło fajnie się sprawdzić w 42122.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#15 Post autor: SaperPL »

M_longer pisze:To by mogło fajnie się sprawdzić w 42122.

A chcesz to sprawdzić?

ODPOWIEDZ