[MOC] Pottinger TERRASEM R3

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

[MOC] Pottinger TERRASEM R3

#1 Post autor: eric trax »

Dzień dobry! Czas przedstawić wam kolejny model, który przez ostatni rok był projektem pobocznym. Tak to jest kiedy myśli się, że dość nieskomplikowany i mały MOC to będzie proste budowanie.

Obrazek

Obrazek

Poniżej zdjęcie na którym możecie porównać model z oryginalnym siewnikiem Pottinger Terrasem R3:

Obrazek

Co budować?

Wybór maszyny nie był taki oczywisty. Analizowałem budowę podobnych siewników w sumie 7 firm, kształty zbiorników, budowę ramy, działanie mechanizmów, wielkość kół. Model miał być solidny, pasujący skalą do mniejszych ciągników (~150KM), zbudowany z odpowiednich kolorów ze względu na dostępność części a mechanika na tyle prosta by udało się sterować nią tylko za pomocą wału odbioru mocy ciągnika. Nie chciałem też budować niczego nudnego więc wybrałem maszynę o trzech dominujących kolorach, bo to jest najbardziej fotogeniczne.

Mechanizmy

Model na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo prostą maszyną i nie jest to do końca prawda. Siewnik Pottinger jest zawieszony na sztywnej ramie do której przyczepione są talerze oraz tylne sekcje siewnika. To sprawia, że nawet zbudowany z klocków model jest bardzo solidny. Głównym mechanizmem jest system cięgien w środku ramy, który ustawia przyrządy do pozycji transportowej lub roboczej. Sterowany jest za pomocą małego siłownika śrubowego napędzanego przez wał ciągnika. Tylna część to osiem takich samych sekcji siewnych i każda z nich ma niezależne zawieszenie tak aby dostosowywać się do nierówności terenu jak w prawdziwej maszynie. Całość uzupełniana jest przez ręcznie otwierane znaczniki, ramę z tylnymi znakami ostrzegawczymi która jest utrzymywana cały czas w poziomie niezależnie od pozycji mechanizmów siewnika. Na koniec otwierany zbiornik do którego można nasypać zboże :)

Wygląd

Niebanalne znaczenie miał wybór odpowiedniego modelu siewnika. Część z maszyn, które odrzuciłem miały problematyczne do odwzorowania kształty zbiornika które mogłyby wpływać na realizm modelu. Jest tu kilka ciekawych detali z których jestem bardzo zadowolony. Podest z otwieraną drabinką, klocek radar utrzymujący węże w odpowiedniej pozycji nawiązujący do elementu prawdziwej maszyny, zbiornik z przetłoczeniem. Na koniec masywny ale dość realistyczny wygląd redlic siewnika. Kiedy zaczynałem budować ten model nie sądziłem, że LEGO sprawi mi taką niespodziankę i wyprodukuje opony rolnicze w rozmiarze 56x26. Prototyp budowałem na oponach balonowych, nowy wzór bieżnika znacznie poprawia realizm modelu. Zdjęcie z ciągnikiem i ładowarką pokazuje jak fotogeniczny jest to model :D

Kolorystyka maszyn Pottinger spodobała mi się na tyle, że to nie ostatni model tego producenta który mam zamiar zbudować. Na dodatek brakuje mi jeszcze jednego siewnika ale tym razem czas na coś bardziej wypaśnego i w zdecydowanie droższym kolorze :)

Instrukcja budowy: https://rebrickable.com/mocs/MOC-74950/ ... -t3-seeder

Zapraszam do zapoznania się ze zdjęciami i krótkim video na którym widać działanie modelu.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Ostatnio zmieniony 2021-04-25, 18:02 przez eric trax, łącznie zmieniany 2 razy.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Ja chciałbym tylko dodać od siebie, że odtworzenie na potrzeby instrukcji traxowego systemu rur siewnych kosztowało mnie kilka siwych włosów więcej...

Obrazek

Valiaur
Posty: 39
Rejestracja: 2014-11-02, 21:25
Lokalizacja: Londyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Valiaur »

Przed chwila mi to wyskoczylo na YT, kolejny rewelacyjny dopieszczony MOC, w dodatku w narodowych barwach!

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: syzygy »

eric trax pisze:mały MOC
No, maleńki jest ;) :P

Stanowisz sam dla siebie klasę, więc co można tutaj sensownego napisać... poza tym, że jak zwykle strasznie mi się podoba :)

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#5 Post autor: SaperPL »

Nie wiem co ty masz z tymi maszynami rolniczymi, ale przyznam że fajnie to wygląda.

Czy da się coś zrobić z tymi elementami które są wsypane do zbiornika? Jak będzie na makiecie to da się tylko wsypać i koniec, czy tam jakaś klapka na dole się otwiera przy ustawieniu do pozycji siania?

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#6 Post autor: dirtzone »

Big Bag ze zbożem na widłach rewelacja. Mały szczegół ale nie pomyślałbym, że zobaczę to w lego świecie :D

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#7 Post autor: M_longer »

SaperPL pisze:Czy da się coś zrobić z tymi elementami które są wsypane do zbiornika? Jak będzie na makiecie to da się tylko wsypać i koniec, czy tam jakaś klapka na dole się otwiera przy ustawieniu do pozycji siania?
Zbiornik ma wnętrze, ale udawane. Poniżej siatek jest podłoga z płytek;


Obrazek

Awatar użytkownika
Miguel
Posty: 211
Rejestracja: 2010-06-17, 20:19
Lokalizacja: Sosnowiec

#8 Post autor: Miguel »

Jestem pod wielkim wrażeniem. Wyglada jak żywcem wyjęty ze zdjęcia :O
To „zawieszenie” jest niesamowite.
Mężczyzna nigdy nie dorasta. Tylko zabawki są coraz większe i droższe.

mw
VIP
Posty: 729
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: mw »

eric trax pisze: Nie chciałem też budować niczego nudnego więc wybrałem maszynę o trzech dominujących kolorach
Eric - ty i budowanie czegoś nudnego :) weź już przestań się stalować hehe. Maszynę widziałem już w akcji na YT - robi wrażenie. Wybór tego siewnika to strzał w 10kę i myślę że jak na produkt poboczny twojej działalności - że tak się wyrażę - jest nadzwyczaj skomplikowany. Gratulacje !

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#10 Post autor: eric trax »

SaperPL pisze: Czy da się coś zrobić z tymi elementami które są wsypane do zbiornika? Jak będzie na makiecie to da się tylko wsypać i koniec, czy tam jakaś klapka na dole się otwiera przy ustawieniu do pozycji siania?
Niestety. Round plate są tam tylko dla wyglądu. Gdyby skalować ziarna zboża, które taki siewnik musiałby wysiewać trzeba by użyć bardzo drobnego piasku. W sumie jak się nad tym zastanawiam to teoretycznie dało by się zrobić taki siewnik z klocków :D
dirtzone pisze:Big Bag ze zbożem na widłach rewelacja. Mały szczegół ale nie pomyślałbym, że zobaczę to w lego świecie :D
Ja też nie myślałem, że to kiedyś zobaczę. Kiedy jednak wiedziałem, że zbiornik będzie się otwierał to pomysł na zdjęcie z ładowarką pojawił się momentalnie. Nie mogłem sobie tego odmówić :D
Miguel pisze: To „zawieszenie” jest niesamowite.
Na początku te elementy były znacznie prostsze. Uznałem jednak, że aż tak prosty model się nie godzi:)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#11 Post autor: Fuku »

Bardzo fajny model, no i te nowe opony trzeba przyznać robią robotę

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#12 Post autor: Biedrus »

Kolejna świetna i genialna maszyna. Pięknie ją odwzorowałeś. Gratulacje!

ODPOWIEDZ