[MOC] Mały Rat Rod

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

[MOC] Mały Rat Rod

#1 Post autor: SaperPL »

Witam ponownie

Jakiś czas temu zbudowałem model Rat Roda żeby przetestować konstrukcję sterowania za pośrednictwem cięgien która pozwala ominąć silnik z przodu. Zanim zabrałem się za dokończenie instrukcji zrobiłem film który pokazuje składanie modelu, dlatego instrukcja leżała odłogiem przez dość długi czas.



Dzisiaj w końcu zmusiłem się do dokończenia instrukcji w formacie PDF. Instrukcja jest dostępna na rebrickable

Obrazek

Nie udało mi się w tym modelu niestety zmieścić pokrętła do sterowania przeniesionego gdzieś w odpowiednie miejsce na tyle, a sterowanie kierownicą jest dość nieporęczne.

Obrazek

Może za jakiś czas odświeżę temat, bo przednia część mogłaby być dobrą bazą dla modelu który nie miałby zawieszenia, albo miałby je zrobione w inny sposób, tak żeby umożliwić poprowadzenie sterowania do tyłu.



Mam nadzieję że się spodoba. Pozdrawiam :)

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Szygalew »

Ja to tak od strony wizualnej zapodam: Bardzo zgrabny samochodzik Ci wyszedł! Naprawdę mi się podoba.

Nie chcę kusić, ale nadaje się na warsztat dla @SERVATORA :).

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#3 Post autor: M_longer »

Dajesz za dużo klocków na jeden krok :)

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#4 Post autor: SaperPL »

M_longer pisze:Dajesz za dużo klocków na jeden krok :)
Tak, wiem. Ta jest trochę bardziej skondensowana niż zwykle, ale wydaje mi się że z racji że model jest w miarę prosty to też nie powinno być problemów z tą instrukcją jeśli wiadomo jakie klocki trzeba użyć w danym kroku.

W każdym razie przyznaję bez bicia że do tej instrukcji jakoś strasznie się nie przykładałem.
Szygalew pisze:Ja to tak od strony wizualnej zapodam: Bardzo zgrabny samochodzik Ci wyszedł! Naprawdę mi się podoba.
Dzięki :)
Ostatnio zmieniony 2021-08-22, 21:00 przez SaperPL, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

Fajne modele budujesz, ale skróciłbym troszeczkę czas trwania filmu, bo czasem takie trochę dłuuuugie te filmy ;) Trochę dziwnie wygląda taki nieobudowany dyferencjał
Ostatnio zmieniony 2021-08-25, 13:44 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#6 Post autor: SaperPL »

legosamigos pisze:Fajne modele budujesz, ale skróciłbym troszeczkę czas trwania filmu, bo czasem takie trochę dłuuuugie te filmy ;)
Akurat ten film z budowaniem to jakiś czas temu zrobiłem i chciałem to pokazać tak żeby Ci którzy chcieli to złożyć zobaczyli jak. Przyspieszając jeszcze bardziej to ledwo co by z tego było widać. Dopiero w ten weekend zabrałem się za dokończenie instrukcji PDF.
legosamigos pisze:Trochę dziwnie wygląda taki nieobudowany dyferencjał
No tak, chociaż komuś się to podobało z tego co kojarzę, bo przecież rat rod. W każdym razie tutaj jest na wierzchu bo tylna oś pływa a na to żeby zabudować to jakoś sensownie już nie miałem części wolnych w tamtym momencie jak to budowałem.

Pewnie odświeżę temat za jakiś czas żeby zrobić wersję bez zawieszenia lub z innym zawieszeniem tak żeby wyprowadzić tam sterowanie z tyłu, bo jak na razie to jest w miarę zgrabny i ładny model ale sterowanie kierownicą jest nieergonomiczne. Wtedy na pewno zabuduję tył jakąś skrzynią/bagażnikiem.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#7 Post autor: legosamigos »

Nie miałem na myśli filmu z budowaniem, lecz ten już z gotowym modelem. I niestety wiele masz filmów, gdzie np. model obraca się przez min. 2 minuty. Myślę, że można to spokojnie poskracać ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#8 Post autor: SAMOLOT »

Całkiem zgrabny, ale nie podoba mi się tylko ten liftarm 3x5 pod drzwiami ustawiony dziurami na zewnątrz. Nie licuje z gładkim przodem.
Ostatnio zmieniony 2021-08-26, 16:37 przez SAMOLOT, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#9 Post autor: SaperPL »

legosamigos pisze:Nie miałem na myśli filmu z budowaniem, lecz ten już z gotowym modelem. I niestety wiele masz filmów, gdzie np. model obraca się przez min. 2 minuty. Myślę, że można to spokojnie poskracać ;)
Robię zwykle dwa obroty po 360 (jeden obrót trwa 80 sekund na stole) i przyspieszam 4x więc praktycznie zawsze jest 40 sekund. Miałem kilka filmów gdzie rzeczywiście było 360 samo w filmie przez dwie minuty ale to jak wrzucałem jeszcze na Ideas.
SAMOLOT pisze:Całkiem zgrabny, ale nie podoba mi się tylko ten liftarm 3x5 pod drzwiami ustawiony dziurami na zewnątrz. Nie licuje z gładkim przodem.
Dzięki. Ten model jest nie najwyższych lotów i trochę z resztek. Mnie też się nie podoba ten liftarm w tym miejscu ale tylko w ten sposób byłem w stanie mieć drzwi. Alternatywnie łukowe panele by były bez drzwi ale wtedy trochę inna konstrukcja sterowania by musiała być też.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#10 Post autor: eric trax »

Prosty ale bardzo fajny i przemyślany model. Czego chcieć więcej od małego hot roda?

Co do filmu to się zgadzam. Więcej różnych ujęć sprawi, że film będzie bardziej dynamiczny. Jeśli udostępniałeś instrukcję budowy to element z budowaniem jest zbędny w video w mojej opinii.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#11 Post autor: SaperPL »

eric trax pisze:Jeśli udostępniałeś instrukcję budowy to element z budowaniem jest zbędny w video w mojej opinii.
Najpierw powstał film który jest na dole i od razu reakcja oglądających była żeby udostępnić instrukcję ale zastanawiałem się nad rozwiązaniem kilku elementów w inny sposób więc się wstrzymałem z robieniem instrukcji PDF i zrobiłem na szybko film z budowania w tamtym momencie.

Projekt przeleżał trochę i z racji że nie znalazłem lepszych rozwiązań bez przerabiania całego tyłu to postanowiłem zrobić instrukcję i wrzucić na rebrickable.

Ponadto jest tak, że nawet jak instrukcję udostępniam za darmo, to mało kto to zbuduje, a wydaje mi się że pokazanie ciekawych rozwiązań w trakcie budowania jest tu wartością dodaną w filmie, podczas gdy sam model po zbudowaniu ma w miarę standardowe funkcje i nie jest niczym nadzwyczajnym.

Problem w tym że robiąc film z budowania trzeba jakoś wyważyć na ile robić z tego speed build w którym nie widać dokładnie procesu składania a na ile zrobić właśnie od kilku do kilkunastu minut których nikt nie obejrzy, no ale od tego są timestampy na pasku żeby sobie przeskoczyć jak ktoś nie jest zainteresowany oglądaniem całego składania.

ODPOWIEDZ