[IDEAS] Motorized Liftgate Truck

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[IDEAS] Motorized Liftgate Truck

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 40s / szer. 15s / wys. 25s
Waga (z akcesoriami): 1.522 kg
Zawieszenie: brak
Silniki: 2 x C+ L

Przedstawiam kolejną próbę wyrwania LEGO Ideas ze szponów sekty kamieniczkowców. Myślałem jakim zestawem Technic najbardziej chciałbym się pobawić, i wyszło że ciężarówką z windą. Często widuję takie ciężarówki na ulicy i przeważnie mają zabawne proporcje, a sama winda jest całkiem fajna w użyciu - miałem okazję przetestować na żywo. Stąd koncepcja stosunkowo niewielkiej, trochę karykaturalnej ciężarówki która łączy funkcje manualne, takie jak napęd i skręt, z funkcjami zmotoryzowanymi, a więc windą. Windę obsługuje się dwiema dźwigniami po bokach ciężarówki które wchodzą w Technicowego "dumb huba", i jedna kontroluje nachylenie windy a druga ruch góra/dół, bez żadnych apek, smartfonów etc. Ciężarówka ma otwierane drzwi i kierownicę sprzężoną z pokrętłem na dachu, plus dodałem do niej paleciaka z działającym skrętem i podnoszeniem oraz trzy palety, w tym dwie z przykładowym ładunkiem. Plus dostęp do baterii w hubie jest przez otwieraną sekcję w dachu paki, bo sam hub siedzi do góry nogami w podłodze paki.

Nie wiem czy projekt ma w ogóle szanse na 10 tys. głosów, ale na wszelki wypadek starałem się go zrobić budżetowo i upchnąć możliwie dużą "zabawowość" w niewielkim rozmiarze. Wygląd był drugorzędny w stosunku do funkcji, co na pewno widać, starałem się też żeby w miarę możliwości był to czysty Technic. Wyzwaniem było na pewno upchnięcie dwóch silników, huba i mechaniki pod paką, udało się w sumie kosztem tego że paka jest dość nierealistycznie wysoko, co starałem się zamaskować wysoką sylwetką całej ciężarówki. Z drugiej strony pomyślałem że nie będę tego na siłę obniżał bo co to za zabawa jeśli cały mechanizm windy podnosi towar tylko na parę studów. Dodatkowo trochę sobie utrudniłem bo uparłem się żeby małe siłowniki śrubowe które obsługują obie funkcje działały w sposób bezpieczny, tak jak w oficjalnych zestawach, tzn. od pełnego wsunięcia do pełnego wysunięcia, tak żeby zatrzymywały się bo się skończył ich zakres ruchu i nie próbowały np. wcisnąć windy w pakę. Była z tym niezła łamigłówka, szczególnie jeśli dodamy wymóg żeby sama winda była jak najbardziej płaska. Efekt jest taki że wszystko się rusza jak powinno, ale jak się przyjrzycie to winda zatrzymuje się nie równo z podłogą paki ale ciut niżej. Dałoby się to trochę oszukać sztucznie obniżając podłogę w pace, ale nie chciało mi się aż tak kombinować. W sumie projekt i tak pewnie nie dostanie potrzebnych głosów, a gdyby jednak to pewnie LEGO go odrzuci na rzecz dwudziestego domku albo - jak ostatnio - figurki kota :P

Gdyby ktoś jednak uznał że chce wesprzeć toto głosem: https://ideas.lego.com/projects/3206ab8 ... 63021fb622

Galeria: https://bricksafe.com/pages/sariel/liftgate-truck

Fotki:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [IDEAS] Motorized Liftgate Truck

#2 Post autor: SaperPL »

Fajny pomysł i rzeczywiście fajnie by było gdyby Lego robiło częściej takie modele z jedną zmotoryzowaną funkcją która w przeciwnym razie wymagałaby dużo kręcenia pokrętłami. Wózek widłowy jest dobrym przykładem gdzie takie coś by miało bardzo dużo sensu.

Jak chodzi o sam model, to coś jest z nim nie tak, zdaje mi się że ma zaburzone proporcje - jest rozciągnięty w pionie, a do tego jest sporo miejsc gdzie wygląda że musiałeś uzupełniać liftarmami powierzchnię tak jakbyś wstępnie zrobił tą ciężarówkę mniejszą a potem musiał ją przeskalować. Ale tak - tutaj chodzi o funkcje i pomysł.

Wsparłem na platformie, ale od momentu jak Racing Brick w jednym filmie podał informację o tym jak ekipa Ideas traktuje platformę/jakie pomysły mają szansę, to stwierdziłem że nie jest to fair względem użytkowników szczególnie w kontekście tego jak długo prawa do modelu są trzymane przez Lego po tym jak zostanie on odrzucony. I jest kilka solidnych przykładów gdzie dobre zgłoszenie zostało odrzucone w weryfikacji a następnie pomysł został zaimplementowany w zwykłej serii Lego z pominięciem oryginalnego autora pomysłu.

W każdym razie według mnie ta ciężarówka nie ma szans na przejście etapu weryfikacji. Zegar to było coś co wg mnie miało sens z punktu widzenia tego co ekipa Ideas powiedziała rzekomo Racing Brick, tzn. że platforma ma wybierać te pomysły które są poza zakresem tematyki istniejących serii Lego, właśnie po to żeby można było stworzyć nowe serie albo po prostu unikatowe zestawy. Niestety ta ciężarówka wpisuje się tematykę zwykłych zestawów z serii Technic, bo modele częściowo zmotoryzowane były już robione przez Lego.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 523
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [IDEAS] Motorized Liftgate Truck

#3 Post autor: syzygy »

Bardzo fajny pomysł, zagłosowałem. Ciężarówka rzeczywiście jest jakaś wysoka, ale lego wg mnie też się idealnie proporcji nie trzyma, więc nie jest to wielki problem ;)
Lodówka ekstra! ..ale lekko staromodna :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: [IDEAS] Motorized Liftgate Truck

#4 Post autor: legosamigos »

Pomysł fajny z tą windą, ale proporcje całej ciężarówki skopane na maxa :D Może gdybyś ją wydłużył i dał jeszcze 3-cią oś, to miała by lepsze proporcje. Nie pasują mi też te błotniki z przodu, a z tył jakby koło drugiej ośki jakaś taka pustka jest
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ