[MOC] Sikorsky RH-53D Sea Stallion

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

[MOC] Sikorsky RH-53D Sea Stallion

#1 Post autor: Maks »

Dzień dobry,

Obrazek
RH-53D Sea Stallion (4) by [Maks], on Flickr

Obrazek
RH-53D Sea Stallion (6) by [Maks], on Flickr

Dzisiaj prezentuję największy helikopter w swoim dorobku - jest to Sikorsky RH-53D Sea Stallion w wersji do przeciwdziałania minom morskim w barwach US Navy. Budowa zajęła mi prawie rok (chociaż oczywiście z przerwami :)), a sama maszyna w najdalszym zasięgu łopat ma ponad 80cm długości.

Obrazek
RH-53D Sea Stallion (2) by [Maks], on Flickr

Obrazek
RH-53D Sea Stallion (3) by [Maks], on Flickr

Kilka słów o oryginale, który wygląda tak:

Obrazek

Sea Stallion powstał w połowie lat 60. na zamówienie amerykańskiej piechoty morskiej jako odpowiedź na radziecki Mi-6, który pod koniec lat 50. zszokował świat zachodni swoimi rekordami prędkości i załadunku. Mało brakowało, aby w przetargu zwyciężyła morska wersja słynnego śmigłowca Chinook, ale okazało się że jego dwa duże śmigła utrudniały lądowanie na większości statków. Najbardziej znany wariant Sea Stalliona to malowany na jasną szarość typowo transportowy CH-53D USMC, podobna wersja do dzisiaj lata jeszcze w armii niemieckiej. Prezentowany przeze mnie RH-53D to maszyna przygotowana do ciągnięcia trału przeciwminowego, który podpinano pod tę kratownicę widoczną w tylnej części helikoptera. Trału już nie chciało mi się budować, bo byłem zbyt zmęczony modelem, ale kiedyś na pewno powstanie.

Obrazek
RH-53D Sea Stallion (14) by [Maks], on Flickr

Obrazek
RH-53D Sea Stallion (12) by [Maks], on Flickr

Obrazek
RH-53D Sea Stallion (11) by [Maks], on Flickr

Jak na zdjęciach można zauważyć, funkcje modelu to otwierane boczne drzwi oraz składana podpórka przy ogonie. Do tego udało mi się też zrobić składane łopaty wirnika, które ma większość śmigłowców pokładowych w celu ograniczenia zajmowanego przez nie miejsca.

Obrazek
RH-53D Sea Stallion (16) by [Maks], on Flickr

Obrazek
RH-53D Sea Stallion (19) by [Maks], on Flickr

Galeria flickr dostępna pod tym linkiem.

Gdyby ktoś chciał jeszcze zajrzeć na instagram, to zapraszam: post 1, post 2 i post 3.

Zapraszam do oglądania!

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 523
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: syzygy »

Doskonałe...

wielkamucha
Posty: 807
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: wielkamucha »

Maks pisze:a sama maszyna w najdalszym zasięgu łopat ma ponad 80cm długości
Big mother...er...

Patrząc na niektóre zdjęcia, w pierwszej chwili myślałem, że pomyliłem fora i widzę "normalny" model do sklejania. Dopiero ta kabina - ale cóż, tego nie przeskoczy w Lego - a przynajmniej nie w Systemie... A nie myślałeś, żeby zrobić kabinę z rurek i flexów? Tak, żeby tylko oddać ramy oszklenia, a szyby "w wyobraźni"? Ja tak kiedyś budowałem swoje modele Chinooka czy SeaKinga z Lego :)

Poza tymi szybami, model przepiękny - fajne osłony wlotów powietrza do silników, kształt kadłuba, sylwetka, kolor. No i wielki szacun - te składane łopaty. Naprawdę mi się podoba!

Plusy też za załogę :)

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2432
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#4 Post autor: dmac »

Znakomite, Panie Maksie :) .
Kabina jak zwykle karkołomna, ale kształtem całkiem udana, a składany wirnik i otwierane drzwi to wisienki na torcie.
Brawo, brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2786
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#5 Post autor: Ciamek »

Piękny
Zdrufko, Ciamek

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#6 Post autor: Jellyeater »

Chapeau bas. Wielkie bydlę.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 594
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Skylark90 »

Niesamowity model, bardzo ładny, zgrabny i powabny, biorąc pod uwagę również rozmiar. Bardzo podoba mi się stopień jego dopracowania. Jako fan "klocków z dziurką" widzę tutaj większe pole do zastosowania paneli Technic, nawet kusi mnie, żeby kiedyś złożyć taki model z Technica, kolorystyka wdzięczna w sumie dla Technic. Niemniej wyszło Ci genialnie i te składane łopaty wirnika - genialne! I jak nie lubię naklejek tak tutaj zdecydowanie dopełniają całość i pozwalają uzyskać efekt <wow>.
Ostatnio zmieniony 2021-11-05, 11:22 przez Skylark90, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

#8 Post autor: Maks »

Dziękuję bardzo za miłe słowa!
wielkamucha pisze:
A nie myślałeś, żeby zrobić kabinę z rurek i flexów? Tak, żeby tylko oddać ramy oszklenia, a szyby "w wyobraźni"? Ja tak kiedyś budowałem swoje modele Chinooka czy SeaKinga z Lego :)
Kilka lat temu, chociaż nie budowałem wtedy helikopterów tylko bardziej ciężarówki czy koparki też byłem "team flexy". No i napatrzyłem się na swoje modele z flexowymi kabinami i zawsze mi się jakieś puste w środku wydawały, niedokończone. Dlatego wróciłem do szybek. Dodam tylko, że przez konieczność mocnego doświetlania zdjęć robionych jesienią efekt tłuczonego szkła klocków trans-clear się trochę potęguje, na żywo to nieco lepiej wygląda.
Skylark90 pisze: Jako fan "klocków z dziurką" widzę tutaj większe pole do zastosowania paneli Technic, nawet kusi mnie, żeby kiedyś złożyć taki model z Technica, kolorystyka wdzięczna w sumie dla Technic.
Całego modelu technic raczej nie zrobię, ale planuję kontynuować używanie paneli technic, bo w niektórych przypadkach lepiej pasują do zaokrągleń kadłuba niż tradycyjne slope czy wedge.

Teraz mam trochę dość helikopterów, ale robiłem pierwsze przymiarki pod Agustę A 109 i wydaje mi się, że te panele będą idealnie pasowały na ogon:

Obrazek

Obrazek

Dziękuję jeszcze raz za wszystkie komentarze!
Ostatnio zmieniony 2021-11-05, 15:10 przez Maks, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 594
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Skylark90 »

Maks pisze:Teraz mam trochę dość helikopterów, ale robiłem pierwsze przymiarki pod Agustę A 109 i wydaje mi się, że te panele będą idealnie pasowały na ogon:
Zobacz sobie jeszcze te części na łopaty wirnika głównego:
https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... =65422#T=C
i ogonowego:
https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... =99012#T=C
Propozycja statecznika pionowego na ogonie (możliwe że plotę bzdury i ta część inaczej się nazywa - sorry, nie znam się na helikopterach):
https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... =1#T=C&C=1
Ostatnio zmieniony 2021-11-05, 15:38 przez Skylark90, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#10 Post autor: legosamigos »

dmac pisze:Znakomite, Panie Maksie :) .
Kabina jak zwykle karkołomna, ale kształtem całkiem udana, a składany wirnik i otwierane drzwi to wisienki na torcie.
Brawo, brawo!
Przód kabiny wygląda jakby było czołowe zderzenie ze ścianą, ale widzę, że w oryginale też tak jest, czyli jest bardzo dobrze :) Czekam na ten żółty helikopter
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Afick
Posty: 131
Rejestracja: 2017-01-30, 23:40
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
brickshelf: afick

 

#11 Post autor: Afick »

Kurczaczek - rzadko widuje sie helikoptery z lego :) dobra robota :)

ODPOWIEDZ