[MOC] Ciężarówka Bankowa

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Rysiek
Posty: 347
Rejestracja: 2019-10-18, 13:15
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] Ciężarówka Bankowa

#1 Post autor: Rysiek »

Witam Drogich Forumowiczów!

100 lat temu, w czasach kiedy Lego borykało się z mocno uproszczonymi zestawami, wyszedł jeden niewielki zestaw. Był to mały oddział banku z ciężarówką do przewozu kosztowności. Całość była utrzymana w czerni i szarościach. Postanowiłem sobie, że zbuduję nowszą wersję samej ciężarówki opierając się na jednej z moich poprzednich konstrukcji. Poniżej prezentuję rezultat prac.

Zapraszam do oglądania oraz komentowania :)

ObrazekBank Truck by Ryszard Bosiak, on Flickr

ObrazekBank Truck by Ryszard Bosiak, on Flickr

ObrazekBank Truck by Ryszard Bosiak, on Flickr

ObrazekBank Truck by Ryszard Bosiak, on Flickr

ObrazekBank Truck by Ryszard Bosiak, on Flickr

ObrazekBank Truck by Ryszard Bosiak, on Flickr

ObrazekBank Truck by Ryszard Bosiak, on Flickr

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Ciężarówka Bankowa

#2 Post autor: Skylark90 »

Pierwsze co - podoba mi się :) Zarówno sam model, jak i to, jak kulturalnie opisałeś niezbyt dobry okres w dziejach Lego i jego zestawów City ;) Szczególnie podoba mi się grill i ten długi, amerykański przód :)

A teraz trochę konstruktywnej krytyki:
1) spróbuj przerobić ją na 8 stud szerokości budy, z mojego doświadczenia ze Speed Champions na 6 i na 8 stud wynika, że to bardzo dużo zmienia i daje świetne, nowe możliwości. Będzie też miała lepsze proporcje, teraz wydaje się mocno za długa względem szerokości - zastanawiam się, jakby miała skręcać w rzeczywistości? Chyba konieczna byłaby skrętna ostatnia oś. No i zmieścisz dwóch dodatkowych konwojentów, jednego obok kierowcy, a drugiego obok dotychczasowego konwojenta ;)
2) brakuje mi niebieskich lub niebiesko-czerwonych świateł uprzywilejowania, takie ciężarówki (np. NBP) mają lub powinny mieć moim zdaniem takie światła.
3) albo schodki do kabiny, albo rączka - jedno i drugie rodzi niebezpieczeństwo, że ewentualni bandyci będą mogli stać na schodkach i ręką trzymać się rączki, a drugą walczyć z konwojentem / kierowcą. Chyba, że to zamierzone, żeby ewentualnie mogli tam stać inni, dodatkowi konwojenci? Wtedy spoko.
4) lusterka boczne - wyglądają, jakby były zwrócone do środka kabiny kierowcy, złożone, cokolwiek - rozumiem zamysł, ale wyszło tak, że kierowca nic w nich nie widzi :P To bym zmienił na inne części po prostu.
5) tylne rurki - cały model szaro-czarny, a tu oczo-je*ny zółty. Po co? Trochę mi oczy krwawią, jak na to patrzę :P Czarne, pls :)

No i żeby zakończyć pozytywnym akcentem to jeszcze raz napiszę, że bardzo mi się podoba, wygląda mocarnie / masywnie, czuć klimat tych starszych zestawów, ale widać, że jest w stylu nowszych - fajnie to połączyłeś ;)

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Ciężarówka Bankowa

#3 Post autor: syzygy »

Skylark90 pisze: 2021-12-31, 09:48 3) albo schodki do kabiny, albo rączka - jedno i drugie rodzi niebezpieczeństwo, że ewentualni bandyci będą mogli stać na schodkach i ręką trzymać się rączki, a drugą walczyć z konwojentem / kierowcą. Chyba, że to zamierzone, żeby ewentualnie mogli tam stać inni, dodatkowi konwojenci? Wtedy spoko.
Grube rozkminy widzę :)

Mi się podoba - jest taka legowa właśnie.

Awatar użytkownika
Dr. Ops
Posty: 99
Rejestracja: 2011-01-14, 21:23
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [MOC] Ciężarówka Bankowa

#4 Post autor: Dr. Ops »

Mnie też się bardzo podoba - wygląda jak zestaw, więc udany remake.
Chętnie bym taki kupił :)

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Ciężarówka Bankowa

#5 Post autor: SaperPL »

Czy są rzeczywiście takie felgi z gniazdem pod ośkę czy to jest złożone z dwóch elementów? Poza tym te felgi z tymi oponami nie do końca ładnie pasują w rzeczywistości bo naciągają te opony i robią z nich lekki stożek przez co całość stoi tylko na wewnętrznej krawędzi.

Drzwi z tyłu mają fajnie zrobione złączenie co daje takie wrażenie asymetrii. Stopnie i uchwyty do wchodzenia do wysokiego pojazdu też są ciekawym detalem.
Chciałbym zobaczyć ten model w rzeczywistych proporcjach, czyli szerszy a krótszy, żeby to była bardziej szeroka furgonetka niż długa ciężarówka.

Można wiedzieć jaki numer miał oryginalny zestaw?

Awatar użytkownika
Rysiek
Posty: 347
Rejestracja: 2019-10-18, 13:15
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Ciężarówka Bankowa

#6 Post autor: Rysiek »

Bardzo dziękuję wszystkim za opinie i konstruktywną krytykę :)
Skylark90 pisze: 2021-12-31, 09:48 Pierwsze co - podoba mi się :) Zarówno sam model, jak i to, jak kulturalnie opisałeś niezbyt dobry okres w dziejach Lego i jego zestawów City ;) Szczególnie podoba mi się grill i ten długi, amerykański przód :)

A teraz trochę konstruktywnej krytyki:
1) spróbuj przerobić ją na 8 stud szerokości budy, z mojego doświadczenia ze Speed Champions na 6 i na 8 stud wynika, że to bardzo dużo zmienia i daje świetne, nowe możliwości. Będzie też miała lepsze proporcje, teraz wydaje się mocno za długa względem szerokości - zastanawiam się, jakby miała skręcać w rzeczywistości? Chyba konieczna byłaby skrętna ostatnia oś. No i zmieścisz dwóch dodatkowych konwojentów, jednego obok kierowcy, a drugiego obok dotychczasowego konwojenta ;)
2) brakuje mi niebieskich lub niebiesko-czerwonych świateł uprzywilejowania, takie ciężarówki (np. NBP) mają lub powinny mieć moim zdaniem takie światła.
3) albo schodki do kabiny, albo rączka - jedno i drugie rodzi niebezpieczeństwo, że ewentualni bandyci będą mogli stać na schodkach i ręką trzymać się rączki, a drugą walczyć z konwojentem / kierowcą. Chyba, że to zamierzone, żeby ewentualnie mogli tam stać inni, dodatkowi konwojenci? Wtedy spoko.
4) lusterka boczne - wyglądają, jakby były zwrócone do środka kabiny kierowcy, złożone, cokolwiek - rozumiem zamysł, ale wyszło tak, że kierowca nic w nich nie widzi :P To bym zmienił na inne części po prostu.
5) tylne rurki - cały model szaro-czarny, a tu oczo-je*ny zółty. Po co? Trochę mi oczy krwawią, jak na to patrzę :P Czarne, pls :)

No i żeby zakończyć pozytywnym akcentem to jeszcze raz napiszę, że bardzo mi się podoba, wygląda mocarnie / masywnie, czuć klimat tych starszych zestawów, ale widać, że jest w stylu nowszych - fajnie to połączyłeś ;)
1. Wiesz, szczerze mówiąc jakoś wolę 6 studów. Ale to pewnie kwestia przyzwyczajenia, muszę kiedyś spróbować. Kiedyś miałem podobnie z przeniesieniem się z 4 na 6, czas pokaże :)
2. Starałem się trzymać kolorystyki świateł mniej więcej z oryginalnej konstrukcji, jednak rozumiem zamysł :)
3. Szczerze mówiąc aż tak głęboko nie analizowałem tego rozwiązania, wstawiłem te elementy raczej żeby nie było tam pusto, jednak Twoje rady tutaj nasunęły mi pomysł. Chyba zrobię jeszcze wersję wojskową, taka ciężarówka w klimatach U.S Army, dzięki za inspiracje :D
4. Z lusterkami miałem zagwozdkę, myślałem chyba o takich pod kątem, ale poszedłem chyba tak jak było w oryginalnym zestawie na którym się opierałem.
5. O widzisz, a ja z kolei mocniej przeanalizowałem ten element :D Już tłumaczę zamysł. Po pierwsze, na początku były czarne, potem szare, ale jakoś mi się to zlewało. Potem sobie pomyślałem, że to jest coś, co wystaje w pewien sposób za samochód z tyłu. Więc stwierdziłem, że może dobrze jest je zaznaczyć na jakiś kolor, który nie zlewa się z resztą :)

Ciągle staram się kleić coś co jest z jednej strony stare, ale korzysta z nowych elementów, to jest coś co najbardziej lubię :)
syzygy pisze: 2021-12-31, 10:13
Skylark90 pisze: 2021-12-31, 09:48 3) albo schodki do kabiny, albo rączka - jedno i drugie rodzi niebezpieczeństwo, że ewentualni bandyci będą mogli stać na schodkach i ręką trzymać się rączki, a drugą walczyć z konwojentem / kierowcą. Chyba, że to zamierzone, żeby ewentualnie mogli tam stać inni, dodatkowi konwojenci? Wtedy spoko.
Grube rozkminy widzę :)

Mi się podoba - jest taka legowa właśnie.
Szczerze mówiąc, takie rozkminy też są fajne i mogą rzucić inne światło na pracę ;)
Tak, miało być legowo i jest legowo, dzięki :)
Dr. Ops pisze: 2021-12-31, 11:07 Mnie też się bardzo podoba - wygląda jak zestaw, więc udany remake.
Chętnie bym taki kupił :)


Dzięki :) Na półkę chyba by się nadało ;) W sumie, bank do tego dobudować i szło by scenkę zrobić ;) Dzięki za komentarz :)
SaperPL pisze: 2022-01-01, 16:59 Czy są rzeczywiście takie felgi z gniazdem pod ośkę czy to jest złożone z dwóch elementów? Poza tym te felgi z tymi oponami nie do końca ładnie pasują w rzeczywistości bo naciągają te opony i robią z nich lekki stożek przez co całość stoi tylko na wewnętrznej krawędzi.

Drzwi z tyłu mają fajnie zrobione złączenie co daje takie wrażenie asymetrii. Stopnie i uchwyty do wchodzenia do wysokiego pojazdu też są ciekawym detalem.
Chciałbym zobaczyć ten model w rzeczywistych proporcjach, czyli szerszy a krótszy, żeby to była bardziej szeroka furgonetka niż długa ciężarówka.

Można wiedzieć jaki numer miał oryginalny zestaw?
Wiesz, co do felg, to wziąłem to co mi dawało Studio, więc zakładam, że taki element występuje. O widzisz, nie wiedziałem, że tak się dzieje z tymi oponami w realnym budowaniu. Zapewne dałoby się to zastąpić innymi felgami :) Nawet te stare klasyczne z technica by chyba nieźle wyglądały :D

Wpadłem na te drzwi jakiś czas temu - chciałem zrobić coś co powinno się dobrze zamykać, ale tak, żeby nie było przerwy. Pierwszy raz to użyłem w jakimś kontenerze.

Jak wspomniałem wyżej, jakoś jeszcze chyba nie dorosłem do 8 studów ;) Ale zgadzam się, że cała konstrukcja jest dość długa.

Co do numeru zestawu - 60282.

Wielkie dzięki za opinie :)

ODPOWIEDZ