[MOC] Katiusza BM-31

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

[MOC] Katiusza BM-31

#1 Post autor: Maks »

Witam w niedzielny wieczór.

Obrazek
Studebaker US6 Katyusha BM-31 by [Maks], on Flickr

Nie wiem, czy jest sens zaśmiecać forum takim małym modelikiem, ale uznałem że w połączeniu z podstawką prezentuje sobą coś ciekawego. No i warto też przypomnieć o swoim istnieniu, bo większe i bardziej godne publikacji modele udaje mi się robić z częstotliwością jednego na kilka miesięcy.

Obrazek
Studebaker US6 Katyusha BM-31 by [Maks], on Flickr


Obrazek
Studebaker US6 Katyusha BM-31 by [Maks], on Flickr

Katiuszy nikomu przedstawiać nie trzeba - to bardzo prosta radziecka wyrzutnia pocisków niekierowanych. Okazała się bardzo efektywną bronią w czasie marszu wojsk radzieckich w głąb terytorium III Rzeszy. Zbudowaną na podwoziu terenowej ciężarówki katiuszą można było zajechać wszędzie i wystarczyło tylko z grubszą ja wycelować w obszar jakiegoś miasta lub innych umocnień, by mieć pewność że wyrządzi duże szkody i popłoch w szeregach przeciwnika.

Obrazek
Studebaker US6 Katyusha BM-31 by [Maks], on Flickr

Obrazek
Studebaker US6 Katyusha BM-31 by [Maks], on Flickr

Najbardziej znaną katiuszą jest BM-13, posiadająca wyrzutnię złożoną z charakterystycznych szyn. Taki model, tylko w trochę większej skali już ponad 10 lat temu zbudował Pit. . Nie ukrywam, że jego katiusza była dla mnie inspiracją, natomiast żeby uniknąć nadmiernego podobieństwa wybrałem wersję BM-31. Zamiast szyn posiada ona kratownicę i nieco większe rakiety, kalibru 310 mm (stąd nazwa). Oryginał wygląda tak:
Obrazek

Obrazek
Studebaker US6 Katyusha BM-31 by [Maks], on Flickr

Jako podwozie do wyboru miałem kanciaste radzieckie ZiSy-6 (będące kopią amerykańskiego Autocara) oraz Studebakery US6. Wybrałem Studebakera z uwagi na jego obłe, przyjemne dla oka kształty oraz dostępność wszystkich potrzebnych klocków kolorze dark green. Przy przeglądaniu zdjęć polecam uwadze tylne podpory, osłonę na przednią szybę oraz skrętną przednią oś.

Obrazek
Studebaker US6 Katyusha BM-31 by [Maks], on Flickr

Dwa czy trzy zdjęcia więcej można zobaczyć w galeriach:
Flickr
Instagram

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2462
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: [MOC] Katiusza BM-31

#2 Post autor: eric trax »

Maks pisze: 2022-01-16, 18:56 Nie wiem, czy jest sens zaśmiecać forum takim małym modelikiem
Nie żartuj. Każy MOC jest wart publikacji na forum. Bardzo podoba mi się pomysłna samą wyrzutnię i jest tam masa ciekawych pomysłów. Kiedy widze jakie fajne podstawki można zrobić dla takiego małego modelu żałuje, że moje są tak duże. Brzoza kozacka. Skąd są te urocze "czopki" żołnierzy?

O ile kolor ciężarówki przemawia do mnie bardziej niż olive groon pita o tyle z maską mam problem. Wygoglowałem sobie kilka zdjęć i znalazłem ciężarówkę z podobną maską. Widzę też, Katiusza była montowana na różnych autach, więc już się nie czepiam :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

wielkamucha
Posty: 802
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Katiusza BM-31

#3 Post autor: wielkamucha »

Akurat maska zgadza się z błotnikami i kształtem kabiny, m.in. dachu i drzwi. To "Stud", znaczy się Studebacker US-6 i tak właśnie powinien on wyglądać.
Dla mnie osobiście sprawia wrażenie trochę delikatnego, może przez to mocowanie błotników i innych części na clipach oraz rozwiązanie felg w przednich kołach - ale to takie moje czepianie się. No i wydaje mi się ciut za mały, choć oryginały w sumie też wcale duże jakoś nie były...


Ogólnie - w porządalu! Podoba się :)

Szygalew
VIP
Posty: 1608
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Katiusza BM-31

#4 Post autor: Szygalew »

Fajna rzecz!
Ale też mi się wydaje za mały. Albo koła trochę za duże ( przy czym ja chyba nie trafiłem nigdy z kołami w swoich modelach, więc się nie będę zbytnio wymądrzał..;)). Ale ponadto mi się wydaje, że jakby go zawiesić płytkę wyżej w stosunku do kół, to by zyskał.
"Snariad" super, mimo, że ciut za krótki.
Podstawka dużo dodaje. Warto było ją zrobić.
p.s. Eric, u pita@ jest dbg, a nie olive green ;)

Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

Re: [MOC] Katiusza BM-31

#5 Post autor: Maks »

Dziękuję za miłe słowa!

Modelik jest owszem mały, ale jak zwykle u mnie dość dokładnie zeskalowany na 1:40. To troszkę mniejszy rozmiar niż przeciętnie przyjęty w okołominifigowych pojazdach, ale według jakiegoś tam mojego widzimisie najlepiej pasujący do wzrostu ludzika.

Obrazek

Studebakera robiłem bodaj z tego obrazka i koła wydawały mi się dobrego rozmiaru, chociaż jak teraz patrzę to faktycznie zdają się spore. Ale jakbym zdjął te naciągnięte na nie małe oponki to znów byłyby za małe. Studebaker to też mała ciężarówka, na pewno mniejsza niż dzisiejsze MANy czy DAFy :) Rozmiarowo chyba mu bliżej do dużych busów typu Iveco Daily albo Renault Master (630cm) długości.

Ludziki kupiłem na allegro, są jakiejś bezimiennej chińskiej firmy, wyskoczyły po wpisaniu "żołnierz radziecki/rosyjski". Niby można kombinować coś z oryginalnych legowych torsów, ale większość budowniczych militariów od dawna stawia na lepiej wyglądające customowe figurki, więc nie chciałem być gorszy :)

Awatar użytkownika
Rysiek
Posty: 347
Rejestracja: 2019-10-18, 13:15
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Katiusza BM-31

#6 Post autor: Rysiek »

Bardzo ładna praca. Podoba mi się nos ciężarówki no i błotniki :)
Świetny też jest oczywiście uchwycony moment wystrzału, kawał porządnej roboty :)

Awatar użytkownika
Deckard Cain
Posty: 380
Rejestracja: 2010-06-17, 20:16
Lokalizacja: Krosno
brickshelf: DeckardCain

 

Re: [MOC] Katiusza BM-31

#7 Post autor: Deckard Cain »

Fajnie to odwzorowałeś.
Może się mylę , ale czy nie tą katiusze nazywano organkami Stalina?
Ostatni z Horadrimów

brckbldr
Posty: 30
Rejestracja: 2019-03-18, 14:24
Lokalizacja: Trójmiasto
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Katiusza BM-31

#8 Post autor: brckbldr »

Maks pisze: 2022-01-16, 18:56Przy przeglądaniu zdjęć polecam uwadze [...] osłonę na przednią szybę [...].
Te osłony na pojazdach były tak charakterystyczne, że katiusz nie da się pomylić z żadnymi innymi tego typu rodzajami broni. Świetnie wyszły Ci w tak niewielkiej mimo wszystko skali.
Deckard Cain pisze: 2022-01-17, 22:52Może się mylę , ale czy nie tą katiusze nazywano organkami Stalina?
Nie tyle organkami, co organami, a taką nazwę nadali im niemieccy żołnierze z powodu dźwięku, jaki wydawały wystrzeliwane w ogromnej liczbie pociski w czasie ostrzału rakietowego ;).

Tutaj można posłuchać: https://www.youtube.com/watch?v=0bWt81vhIyY.

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

Re: [MOC] Katiusza BM-31

#9 Post autor: SAMOLOT »

Bardzo mi się podoba może kiedyś będzie więcej zielonych Paneli to zbuduję taką z technica. Świetny ten wystrzał

ODPOWIEDZ