[MOC] Szkolny autobus z wyrzutnią rakiet

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

[MOC] Szkolny autobus z wyrzutnią rakiet

#1 Post autor: SAMOLOT »

Obrazek



Kolejny szalony pomysł Elona Muska?
Obniżyliśmy koszty transportu ładunków na orbitę?
Pójdźmy dalej i zacznijmy produkować mobilne zestawy do wynoszenia satelitów edukacyjnych dla bogatszych szkół?
Tak zróbmy to, kto bogatemu zabroni.
A może, mobilna wyrzutnia rakiet, zainspirowana sowieckimi pociągami rakietowymi.
Takie pociągi miały uniezależnić rakiety od podziemnych silosów łatwych do zlokalizowania przez przeciwnika. W czasie zimnej wojny zazwyczaj po obu stronach żelaznej kurtyny konstruowano odpowiedniki uzbrojenia posiadanego przez przeciwnika.
No więc amerykanie musieli to zrobić po swojemu, mniejsze i lepsze.
No i się zagalopowali...
Co wolicie to wybierzcie jedno i drugie absurdalne, ale taki też jest nowy konkurs na Eurobricksie "Zbuduj pojazd który transformuje"

GIF
Obrazek

Jakoś się uparłem żeby wygrać któryś z tych konkursów, byłem już drugi i trzeci, może tym razem się uda. A jak nie, to dalej będę próbował.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Autobus jest luźno inspirowany pojazdami firmy Blue Bird. Postawiłem bardziej na zgrabne połączenie technicowych paneli niż na dokładne odwzorowanie oryginału. Wszak chodziło o zbudowanie pojazdu który miał tylko udawać autobus.
Dla tego też nie miałem skrupułów aby zamiast budować słupki w oknach zastosować czarne panele i żółte naklejki.
Odchylane burty musiały być zrobione z paneli bowiem przy długości modelu prawie 70cm i ograniczeniach konkursowych co do ilości silników nie mogłem przesadzić z wagą.
Aby zbudować ramę sięgnąłem po rozwiązanie jakie zastosowałem wcześniej w moim URALu 5920 lekkie sztywne i o małej grubości 3 studów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na ramie zamocowana jest skrzynia rozdzielcza złożona z dwóch przekładni ślimakowych i kół zębatych redukujących obroty na wejściu silnika oraz przyspieszających na wyjściu na podnośniki śrubowe.
Sporo pracy zajęło mi takie dobranie przełożeń aby przy użyciu tylko jednego silnika osiągnąć równoczesne domknięcie burt bocznych, rakiety z dachem i tylnej klapy. Kluczem do sukcesu było zastosowanie w mechanizmie podnoszenia burt sześciu par kół zębatych z36 i z12 połączonych tak aby przez cały okres budowy można je było wzajemnie rozsuwać.
To rozwiązanie umożliwiło bardzo precyzyjną kalibrację procesu domknięcia wszystkich 4 elementów. Kiedy to się udało dodałem jeszcze mechanizm podnoszenia i obracania kabiny oba oparte o przekładnie ślimakowe. Na koniec zbudowałem jeszcze mechanizm skrętu kół, silnik V12 i wysuwane znaki stop, też na ślimakach. Zatem model ma aż 6 przekładni ślimakowych, mój rekord. Burty po pełnym otwarciu przylegają idealnie do podłoża i tworzą bardzo stabilną platformę startową nie było więc potrzeby instalowania dodatkowych podpór. Mechanizm podnoszenia rakiety po pełnym otwarciu uruchamia light bricka, taki gadget imitujący zapłon. Kiedy kabina operatorów jest obrócona w pozycji do startu wciąż można szybko zamknąć rakietę aby uchronić ją przed złymi warunkami atmosferycznymi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Całość waży 3 kg ma 70 cm długości 16,5 cm szerokości i trzyma proporcje autobusu firmy Blue Bird, no może jest za szeroki o jednego studa. Nie udało mi się odwzorować tylnego zderzaka bo ruchome elementy zachodzą na siebie i musiałem tam zmieścić jeszcze "rękę boga" do sterowania.
Na start w konkursie zdecydowałem się 20 grudnia model powstał w zasadzie w dwa świąteczne tygodnie potem już tylko dopracowywałem detale i szukałem brakujących klocków (podziękowania dla Kubricka za ostatni brakujący panel)
1x PF L podnoszenie burt i rakiety
1x PF L podnoszenie kabiny
1x PF M obracanie kabiny
zasilanie 1x Buwizz

https://bricksafe.com/pages/samolot/tc21-school-bus
Ostatnio zmieniony 2022-01-28, 17:50 przez SAMOLOT, łącznie zmieniany 2 razy.

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Szkolny autobus z wyrzutnią rakiet

#2 Post autor: Szygalew »

Ale zaj.....e!:) Przesiąkłeś rosyjską podstępną mentalnością jak nic :p

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Szkolny autobus z wyrzutnią rakiet

#3 Post autor: Skylark90 »

To teraz Katiusza ukryta w ciężarówce z lodami :D Genialne! Świetny projekt, moim zdaniem w konkursie powinieneś cisnąć konkurencją o ziemię i powycierać podłogę ;) Powodzenia!

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: [MOC] Szkolny autobus z wyrzutnią rakiet

#4 Post autor: eric trax »

Jeśli to nie wygra konkursu na EB to oznacza sfałszowane wybory!!!
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Szkolny autobus z wyrzutnią rakiet

#5 Post autor: syzygy »

Widziałem na eurobricks i zastanawiałem się, czy to jakiś ekskluziw :)

Fantastyczne! Działa wszystko fenomenalnie.. i jeszcze ta obrotowa kabina. Brawo za pomysł i wykonanie!
I jeszcze udało Ci się zmieścić silnik V12, którego w ogóle nie widać z góry, bo jest przykryty bebechami do startu rakiety. Fajny szczegół.

Awatar użytkownika
--pg--
VIP
Posty: 221
Rejestracja: 2015-07-13, 19:30
Lokalizacja: Kraków

Re: [MOC] Szkolny autobus z wyrzutnią rakiet

#6 Post autor: --pg-- »

Samolot, z przyjemnością ogląda się Twoje modele, także ten. Umiesz dobierać i układać technicowe panele w taki sposób, żeby stworzyć wpadającą w oko bryłę. Główną wartość tego modelu stanowią oczywiście niesztampowe mechanizmy transformacji, działaniami których można się delektować nieraz.

Mechanizm skrętu umiejscowiłeś nietypowo jak na konstrukcję Technic (pod podwoziem). Można się uśmiechnąć z przymrużeniem oka, że po zbudowaniu całego pojazdu się zorientowałeś: "A, jeszcze skręt trzeba zrobić".
SAMOLOT pisze: 2022-01-26, 23:52 Jakoś się uparłem żeby wygrać któryś z tych konkursów, byłem już drugi i trzeci, może tym razem się uda. A jak nie, to dalej będę próbował.
Na EB powinni Tobie nie pozwolić wygrać trzech kolejnych konkursów, wtedy dostaniemy trzy kolejne rewelacyjne modele. ;)
eric trax pisze: 2022-01-27, 09:12 Jeśli to nie wygra konkursu na EB to oznacza sfałszowane wybory!!!
...i trzeba zrobić reasumpcję.

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

Re: [MOC] Szkolny autobus z wyrzutnią rakiet

#7 Post autor: Fuku »

--pg-- pisze: 2022-01-27, 10:37 Samolot, z przyjemnością ogląda się Twoje modele, także ten. Umiesz dobierać i układać technicowe panele w taki sposób, żeby stworzyć wpadającą w oko bryłę. Główną wartość tego modelu stanowią oczywiście niesztampowe mechanizmy transformacji, działaniami których można się delektować nieraz.
Sam nie opisałbym tego tak ładnie, ale podpisuję się pod tym totalnie :)
Genialna praca

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Szkolny autobus z wyrzutnią rakiet

#8 Post autor: SaperPL »

Model jest świetny. Nawet gdyby nie był to model z funkcją transformacji, ale po prostu RC, wciąż byłby niezły :)
Jedyne o co bym sie przyczepił to przednie nadkola które są długie i mają w środku wcięcie. Może wirtualny pivot by to trochę poprawił, ale to już moje czepialstwo.

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

Re: [MOC] Szkolny autobus z wyrzutnią rakiet

#9 Post autor: SAMOLOT »

Dziękuję za wszystkie ciepłe słowa cieszę się, że się podoba.
--pg-- pisze: 2022-01-27, 10:37
Mechanizm skrętu umiejscowiłeś nietypowo jak na konstrukcję Technic (pod podwoziem). Można się uśmiechnąć z przymrużeniem oka, że po zbudowaniu całego pojazdu się zorientowałeś: "A, jeszcze skręt trzeba zrobić".
eric trax pisze: 2022-01-27, 09:12 Jeśli to nie wygra konkursu na EB to oznacza sfałszowane wybory!!!
...i trzeba zrobić reasumpcję.
Co do układu skrętu, to było to tak. Początkowo model miał jeździć. a ponieważ w konkursie jest limit trzech silników jeden miał być do skrętu drugi do napędu a trzeci obsługiwać transformację.
Jednak w trakcie budowy uznałem że to za mało ciekawe, więc dodałem tę podnoszoną i obrotową kabinę. O układzie skrętu nie zapomniałem ale stwierdziłem że jakoś to będzie. No i było coraz trudniej bo obracana kabina sprawiła że dobrego miejsca na HOG po prostu nie było. Musiałem się nieźle nagimnastykować bo z tyłu przecież też jest odchylana burta, więc stwierdziłem że ten wał to przeżyjecie.

Awatar użytkownika
Deckard Cain
Posty: 369
Rejestracja: 2010-06-17, 20:16
Lokalizacja: Krosno
brickshelf: DeckardCain

 

Re: [MOC] Szkolny autobus z wyrzutnią rakiet

#10 Post autor: Deckard Cain »

Super pomysł. Jakież było moje zdziwienie gdy zobaczyłem rakietę...
Masa pracy i planowania
Ostatni z Horadrimów

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

Re: [MOC] Szkolny autobus z wyrzutnią rakiet

#11 Post autor: SAMOLOT »

SaperPL pisze: 2022-01-27, 13:18 Model jest świetny. Nawet gdyby nie był to model z funkcją transformacji, ale po prostu RC, wciąż byłby niezły :)
Jedyne o co bym sie przyczepił to przednie nadkola które są długie i mają w środku wcięcie. Może wirtualny pivot by to trochę poprawił, ale to już moje czepialstwo.
Kombinowałem z tymi nadkolami ale odpuściłem z paru powodów. Po pierwsze autobus na którym się wzorowałem ma bardzo podobne duże nadkola. Po drugie patrząc od przodu ładnie mi się te panele połączyły z maską i światłami. Po trzecie przy takim rozstawie osi wiedziałem że zakres skrętu kół musi być duży bo inacej promień skrętu będzie ogromny. Po czwarte mechanizm podnoszenia kabiny wymaga miejsca pod maską więc nie było jak tam upchnąć wirtualnegi pivotu. A tak przy okazji, to zrobiłem niedawno nową wesję tego mechanizmu, do mojego kolejnego modelu, więc niedługo się nim z Wami podzielę.

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

Re: [MOC] Szkolny autobus z wyrzutnią rakiet

#12 Post autor: SAMOLOT »

Mała sesja fotograficzna pod szkołą
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: [MOC] Szkolny autobus z wyrzutnią rakiet

#13 Post autor: legosamigos »

70 cm długości to kawał kloca. Pomysł, wykonanie i działanie bardzo mi się podoba, szczególnie otwieranie tych burt, znaczy się boków autobusu. Mam nadzieję, że kiedyś zobaczę Twój autobus na żywo. Tym bardziej z mojego zawodowego pkt widzenia :D Skoro to autobus szkolny, to może nie rakieta, a po prostu gruby ołówek. Na filmie tego nie słychać, bo muzyka zagłusza, ale na próbnym filmie, który mi przesłałeś, były jakieś zgrzyty. Czy udało się to wyeliminować? Widzę, że na dachu z przodu użyłeś rzadkich żółtych paneli, które wystąpiły jak na razie tylko w 1 zestawie 8109. Tak czy inaczej duży plus za tego MOCa i powodzenia w konkursie na EB ;) Jak zajmiesz inne miejsce niż pierwsze, zażądaj reasumpcji głosowania :D
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

Re: [MOC] Szkolny autobus z wyrzutnią rakiet

#14 Post autor: SAMOLOT »

He he z tym głosowaniem to zabawne jest, ale ostatnim razem wygrałem glosowanie (ex equo) ale potem doszło do reasumpcji i mój model przepadł :)

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

Re: [MOC] Szkolny autobus z wyrzutnią rakiet

#15 Post autor: SAMOLOT »

legosamigos pisze: 2022-02-01, 19:47 Na filmie tego nie słychać, bo muzyka zagłusza, ale na próbnym filmie, który mi przesłałeś, były jakieś zgrzyty. Czy udało się to wyeliminować? Widzę, że na dachu z przodu użyłeś rzadkich żółtych paneli, które wystąpiły jak na razie tylko w 1 zestawie 8109. Tak czy inaczej duży plus za tego MOCa i powodzenia w konkursie na EB ;) Jak zajmiesz inne miejsce niż pierwsze, zażądaj reasumpcji głosowania :D
Co do zgrzytów to pisałem już o tym, w modelu nie przeskakują żadne zębatki, Gdyby tak było to pojawiały by się problemy ze zsynchronizowaniem domknięcia poszczególnych elementów. Nie ma tam żadnych połączeń kątowych między zębatkami jedyne jakie jest to knoby widoczne doskonale na filmie. Pozostałe połączenia redukcyjne są bardzo mocne a te odpowiedzialne za podnoszenie burt dodatkowo zdwojone a nawet potrojone co widać na filmie. Za trzaski odpowiedzialne jest nowe sprzęgło założone bezporednio za silnikiem, gdyby nie ograniczenia konkursowe co do ilości silników zastosował bym dwa motory i wówczas nic by nie strzelało. W trakcie budowy sprawdziłem czy to nowe sprzęgło da radę podnieść burty i nie ma z tym problemu pod koniec domknięcia strzelają sprzęgła w siłownikach ale to nie do uniknięcia.

ODPOWIEDZ