[MOC] Peterbilt 379 Tow Truck 1:18

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

[MOC] Peterbilt 379 Tow Truck 1:18

#1 Post autor: TruckeR »

Witam,
Jakiś czas temu mówiłem o budowie pewnej czarnej cięzarówki pomocy drogowej. Dzięki uprzejmosći Szarikma (dzięki wielkie!) samochodzik (i trochę innych rzeczy, ale to później) udało się wreszcie sfocić.
Obrazek

(obrazek na zachętę)

Obrazek

(drugi obrazek na większą zachętę)

No to może zacznę. Trochę to ciekawe uczucie, mieć świadomosć, że tyka się legendarnego 8868, he he. Jest to mój drugi "ciężarówkowy" MOC tej wielkości - pierwsza byłą taka jakby niemiecka "purchawa" (to określenie wymyślił swego czasu mój tata i do tamtej cięzarówki idealnie się sprawdzało). Miała HDS, oś wleczoną i dosc badziewny wygląd :) No, ale zachciało mi się zbudować coś bardziej szczegółowego i ładniejszego - znalazłem katalog Revella z 1996 roku, gdzie był obrazek białego Wreckera KW W900. No i zacząłem budować - szybko się okazało, że białych klocków nie starczy, maska silnika nie przypominała Kenwortha w żadnym calu a kabina rozpadła się sama po kilku minutach. No to zacząłem od nowa i wyszło takie coś. Samochód zbudowałem w ciągu dwóch dni, jednak najwięcej czasu zajęły przeróbki - sam dźwig zmieniałem chyba ze trzy razy, poza tym byłem zmuszony przenieśc sterowanie z kierownicy na to swiatło na dachu, bo przez to uszkodziłem sobie jedno duze koło pasowe służące do skręcania kołami.
No ok, ale co to umie?
No to tak.. mamy mały siłownik to wysuwania ramienia, dwa duże podnoszą dźwig. Obydwa napędzane są kompresorkiem, takim jak w normalnym 8868. "Wieża" z dźwigiem obraca się, poza tym możemy opuszczać te "lawety" z tyłu pojazdu za pomocą kólka z lewej strony wozu. Można też wspomniec o działającym silniku i sterowaniu, ale to oczywistość :)
Co jeszcze planuję zrobić? Myślę nad tym, żeby przerobić to na ciągnik siodłowy, dorobić kuszetkę, przedłużyć maskę i wcisnąc do środka silniki, aby móc sterować pojazem.
No i to chyba tyle, proszę o komentarze :)

EDIT: Skoro tak, to dodałem jeszcze jeden obrazek :)

Pozdrawiam!

Łomatko, zapomniałem o najważniejszym - link do galerii: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=247337
Ostatnio zmieniony 2007-12-29, 13:28 przez TruckeR, łącznie zmieniany 5 razy.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

pkowalcz

#2 Post autor: pkowalcz »

No, obrazek mnie zachęcił, nie mogę się doczekać reszty zdjęć ;)

Awatar użytkownika
pitrek02
Posty: 880
Rejestracja: 2006-10-05, 19:27
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław
brickshelf: pitrek02

 

#3 Post autor: pitrek02 »

Bardzo fajny !! Widzę, że jest wykonany starannie, estetycznie (to duża zaleta !! ) No cóż, ma parę wad: zbiornik paliwa jest za bardzo z tyłu (powinien być zaraz za błotnikiem i być większy), brak tylnich świateł. Ogólnie jest "fajowy" !!

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#4 Post autor: TruckeR »

Piotrek builder pisze:Bardzo fajny !! Widzę, że jest wykonany starannie, estetycznie (to duża zaleta !! )

Dzięki :)
No cóż, ma parę wad: zbiornik paliwa jest za bardzo z tyłu (powinien być zaraz za błotnikiem i być większy)
Hm, zbiorniki paliwa wzięte są bezpośrednio z 8868 (chciałem je wykorzystać) i są praktycznie zaraz za kabiną (pod nią umieściłem schodki ze schowkami na narzędzia). Po prostu ta cięzarówka jest bardzo krótka (takie miałem załozenie - lubię krótkie cięzarówki) i pewnie dlatego to tak wygląda :)
brak tylnich świateł.
Tu akurat nie popatrzyłeś dokładnie, bo tylne światła są, we wnęce nad dwoma Technic Brickami 1x6 (obok mechanizmu podnoszenia "lawety").
Ogólnie jest "fajowy" !!
Jeszcze raz dzięki ;)

PS: Galeria już upubliczniona! Można tam zobaczyć trochę więcej niż tylko Tow Trucka ;)

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 2007-04-13, 21:39 przez TruckeR, łącznie zmieniany 4 razy.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

pkowalcz

#5 Post autor: pkowalcz »

Łohoho, szpanerski jest ;)
No, estetyka na wysokim poziomie. Wszystko wygląda tak, jak powinno.
A jeśli jeszcze działa jak powinno (czego na zdjęciach nie widać :P), to jest naprawdę świetnie :)
Ten mały samochodzik też fajnie wygląda ;)

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#6 Post autor: Maciej Drwięga »

TruckeR pisze:Hm, zbiorniki paliwa wzięte są bezpośrednio z 8868 (chciałem je wykorzystać) i są praktycznie zaraz za kabiną (pod nią umieściłem schodki ze schowkami na narzędzia).
I bardzo dobrze. Zwykle schodki po jednej stronie to szafka na narzędzia i akumulatory, po drugiej czasami szafka czasami "mały" zbiornik paliwa z schodkami. Tyle że jeśli ktoś ceni sobie wygodę, zamawia schowki po odbydwu stronach kabiny a zbiorniki paliwa (zazwyczaj 2x ok. 150 galonów) montuje za kabiną (pod sypialnią lub inną zabudową). To jednak nie ma znaczenia w tym przypadku. Model jest fajniusi i spokojnie można go uznać za w pełni bawialny :)

BTW... może troszkę potężniejsza wersja w planach ? :)
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=W3JRlAgoc1U[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2007-04-14, 06:12 przez Maciej Drwięga, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2142
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#7 Post autor: smyk »

Oj Macieju, chyba coś szwankuje z Twoją praworządnością.

Swoją drogą widziałem coś podobnego na żywo, tylko w mniejszej skali. Na parkingu pod blokiem koleś na pełnym gazie zaparkował Nissana w tyłku Fiacika, zabrał z samochodu misia i w długą. Niezła demolka.

Co do modelu - poprawny, funkcjonalny, czas na większe wyzwanie ;)

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#8 Post autor: szarikm »

TruckeR, chyba nie wspomniałeś, że w tej ciężarówce jest kompresor :D
pkowalcz pisze:A jeśli jeszcze działa jak powinno (czego na zdjęciach nie widać :P ), to jest naprawdę świetnie :)
działa działa :) jest to dobry model :spoko:
Maciej Drwięga pisze:BTW... może troszkę potężniejsza wersja w planach ?
:hmmm: mam nie daleko Wojewódzką Komendę Straży Pożarnej, mają tam taką podobną ciężarówkę.
Może pozwolą zrobić foty.........

dla nie uświadomionych ;) to co Maciek pokazał to jest fragment filmu pod tytułem "Gorączka " (Heat) z Robertem de Niro i Alem Pacino. Film pierwsza klasa. :)
Jeśli ktoś potrzebuje zdjęcia ciężarówki z tego filmu to wytnę i wyślę :)

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#9 Post autor: TruckeR »

Ok, no to odpowiemy co nieco :)
Model jest fajniusi i spokojnie można go uznać za w pełni bawialny.
I taki jest. Naprawiłem większość rzeczy, które utrudniały zabawę.. i teraz jest ok :) Promień skrętu jest nawet niezły (tzn. lepszy niż był :) ), pneumatyka również działa całkiem sprawnie (chociaż wczoraj w obecności Szarika posłuszeństwa odmówił mały tłoczek, dzisiaj sprawdziłęm i działa bez zarzutu, mimo, że nic z nim nie robiłem..).
Co do modelu - poprawny, funkcjonalny, czas na większe wyzwanie
BTW... może troszkę potężniejsza wersja w planach ?
Co planuję? Lepiej spytać czego NIE mam w planach. Mam już 17 kółek 20x30 (w zeszłym roku w maju miałem 0..), i myślę nad tym, zeby przedłużyć tą ciężarówkę i dodać jej trzecią oś napędową. Inny pomysł jest taki, żeby zrobić z tego ciągnik siodłowy napędzany silnikiem RC - w takim wypadku chciałbym przełużyć ramę, dodać kuszetkę i przedłużyć maskę silnika, tak jak to jest w tej cięzarówce El-Caracho:
Obrazek
Wiem, że jest dość stara, ale mi się podoba :) Oprócz tego mam inny pomysł - chciałbym zrobić swoistą reprodukcję starszych zestawów System-Town, własnie w skali 8868. Gdybym to zrobił, na pierwszy ogień poszedłby pewnie Diesel Daredevil (nr. 6669), bo lubiłęm ten zestawik :) Problemem by były rury wydechowe, bo mają dośc skomplikowany kształt, ale może udałoby się je zrobić z tych taich giętkich "ryflowanych" rurek, jak na przykład w 8448.
TruckeR, chyba nie wspomniałeś, że w tej ciężarówce jest kompresor
Wspomniałem :)

No to chyba tyle, czas przerobić i wrzucić resztę zdjęć, oczywiście dalej proszę o komentarze :)
dla nie uświadomionych to co Maciek pokazał to jest fragment filmu pod tytułem "Gorączka " (Heat) z Robertem de Niro i Alem Pacino. Film pierwsza klasa.
Jeśli ktoś potrzebuje zdjęcia ciężarówki z tego filmu to wytnę i wyślę
Nie trzeba, w końcu istnieje coś takiego jak IMCDb ;)
http://www.imcdb.org/vehicle_9971-Peterbilt-359.html

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 2007-04-14, 21:48 przez TruckeR, łącznie zmieniany 3 razy.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#10 Post autor: Bricksley »

Scdodki wyglądają na delikatne, no i mogłeś jakos bardziej zabudować przód pojazdu (bok). Cały pojazd wygląda masywnie (i dobrze), no i dobrze, że działa.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#11 Post autor: Sariel »

Po uważnym obejrzeniu jeden dość istotny szczegół budzi moje zastrzeżenia - chodzi o tę tylną konstrukcję z liftarmów która ma podtrzymywać przednie koła holowanego samochodu. Może jestem upierdliwy, ale w każdym znanym mi prawdziwym holowniku ta część ma możliwość obracania się na boki wraz z holowanym samochodem - skoro u Ciebie jest ona sztywna, nie bardzo wiem jak Twoja ciężarówka ma skręcać podczas holowania.

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#12 Post autor: Jerac »

Upchnięcie mechaniki + karoserii (nawet jeśli mechanika troszkę "zrzynana" a karoseria dziurawa) to naprawdę wielki sukces, gratuluję :) Może dałbyś się namówić na wykończenie maski i drzwi? Wszystko jest ładnie przykryte od kabiny w tył, może i z przodu by się tak dało, hm?

http://www.brickshelf.com/gallery/Cieza ... g_5708.jpg
Pozycja kierowcy jest cokolwiek zastanawiająca. No chyba że to jest "tato, ale fajnie sie tu siedzi!" :D

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#13 Post autor: TruckeR »

Akurat pracuję nad czymś innym - wreszcie znalazłem zastosowanie do silnika RC ;) Mianowicie zbudowałem (w miarę) jeżdżącą ciężarówkę (tak brzydką, ze fot nie będzie :P)również w skali 8868. Niestety aby powstała, musiałem zabrać bliźniaki z Tow Trucka (nie mam zbyt wielu kół) i kompresor (mam tylko jeden czynny silnik 9V) ;( . Kiedyś chciałem też zmotoryzować właśnie Tow Trucka, ale jak na razie byłoby to zbyt dużo roboty, bardziej opłacało się zbudować nowy pojazd. Kiedyś moze i TowTruck będzie jeździł.. ale wtedy będzie już pewnie ciągnikiem siodłowym :P Pożyjemy zobaczymy, na razie biorę się za coś ambitniejszego niż jeżdżące paskudztwo, he he (myślę nad czymś z rodziny M35).

Co do przodu - tak, chciałbym go obudować.. A najbardziej chciałbym oddzielić maskę od kabiny, żeby można było bardziej odsłonić silnik. Kiedyś może te plany wejdą w życie. Może i nie będę skromny, ale wóz całkiem mi się podoba, więc raczej nieprędko go rozbiorę.

Co do tyłu - nawet nie wiedziałem, ze to się ma kręcić :P Wzorowałem się na mechanizmie z 8032..

PS. Nie mam 8285 :)

Pozdrawiam
TruckeR :)
Ostatnio zmieniony 2007-04-20, 17:01 przez TruckeR, łącznie zmieniany 1 raz.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#14 Post autor: Sariel »

Z tego co widzę, w Lego są dwie szkoły "kręcenia" - w 8285 ta część (nazywa się to tam underlift) jest sztywna jak u Ciebie, w 8436 obraca się wraz z holowanym pojazdem. W instrukcji do 8436 jest pokazany 8435 zaczepiony przednimi kołami o tę część, która obraca się na zakrętach wraz z nim - inaczej ciężarówka holująca zakręcając orałaby drogę holowanym pojazdem. W instrukcji 8285 nie pokazano jak ma wyglądać holowanie - może konstruktorzy też nie wiedzieli ;)

ODPOWIEDZ