[MOC] Koparka linowa o napędzie nuklearnym ,,Slovieton"

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
qumaty
Posty: 13
Rejestracja: 2019-08-23, 09:31
Lokalizacja: Kutno
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

[MOC] Koparka linowa o napędzie nuklearnym ,,Slovieton"

#1 Post autor: qumaty »

Przedstawiam koparkę linową przedsiębierną z napędem nuklearnym o nazwie Slovieton. Post mocno po terminie, ponieważ budowa została ukończona w sierpniu 2021 roku. Sama budowała trwała około 10 miesięcy. Dopiero teraz udało mi się znaleźć czas oraz chęci na zmontowanie filmiku.

Obrazek

Początkowo miała to być konwencjonalna koparka z napędem elektrycznym lub spalinowym, jednak w trakcie budowy narodził się dziwny pomysł dodania energii jądrowej w połączeniu z grubo ciosanym designem zza wschodniej granicy, który odzwierciedla się również w wadze wynoszącej 7 kg. Pierwsze co wyróżnia mój projekt to dwie kabiny. Jedna dla operatora druga dla obsługi reaktora torowego. Oprócz podstawowych funkcji dla tego typu maszyny, dodatkowo mamy do dyspozycji żuraw wykorzystywany do serwisu oraz napraw większych podzespołów. Na pokładzie znajdują się systemy gaśnicze, oraz stroje antyradiacyjne.
Wyzwaniem oczywiście były ograniczone zasoby budulca, dlatego część instalacji jest na starych podzespołach 9V. Posiadam tylko cztery silniki PF, 3x IR oraz adapter dla jednego z 9V silników, który w tym przypadku służy do przełączania funkcji na przekładni rozdzielczej.

Obrazek
Obrazek

Dodatkowo instalacja 9V jest wykorzystywana do podświetlania kabiny operatora oraz samego reaktora, które imituje rozpad atomowy po łuku. Podnoszone schody zasila mikromotor.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Specyfikacja:
Battery box,
9V Battery box,
Rechargeable accumulator,
2 Xl motor,
2 M motor,
9V motor,
9V minimotor,
9V mikromotor,
2x LED lights,
Electric fiber optics
(bardziej szczegółowa specyfikacja zawarta w filmie)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ostatnio zmieniony 2022-03-12, 08:35 przez qumaty, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

Re: Koparka linowa o napędzie nuklearnym ,,Slovieton"

#2 Post autor: M_longer »

Jak masz zrobiony napęd gąsienic? Przy skręcaniu film wygląda jakby brakowało klatek.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2462
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: Koparka linowa o napędzie nuklearnym ,,Slovieton"

#3 Post autor: eric trax »

O panie ile to ma ciekawych funkcji! Nie wiem od czego zacząć. Najpierw napisze, że koncepcja zbudowania takiej koparki z reaktorem i tego co ma się pod ręką to jest ten powiew szaleństwa jakiego dawno tu nie widziałem :D

Propsy za użycie systemu 9V, aż mi się przypomniało że mam ten pilot gdzieś schowany. Z napędem gąsienic faktycznie coś jest nie tak, zwłaszcza że ta koparka jest bardzo ciężka. Naromiast reszta funkcji działa bardzo dobrze. Podoba się mnie to :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

qumaty
Posty: 13
Rejestracja: 2019-08-23, 09:31
Lokalizacja: Kutno
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

Re: Koparka linowa o napędzie nuklearnym ,,Slovieton"

#4 Post autor: qumaty »

M_longer pisze: 2022-02-21, 21:35 Jak masz zrobiony napęd gąsienic? Przy skręcaniu film wygląda jakby brakowało klatek.
Niestety nie posiadam dedykowanych małych kół zębatych pod te gąsienice. Użyłem zwykłych felg, przez co efekt jest jakby poruszała się skokowo.
Trochę wyobraźni!

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

Re: Koparka linowa o napędzie nuklearnym ,,Slovieton"

#5 Post autor: M_longer »

qumaty pisze: 2022-02-21, 22:22
M_longer pisze: 2022-02-21, 21:35 Jak masz zrobiony napęd gąsienic? Przy skręcaniu film wygląda jakby brakowało klatek.
Niestety nie posiadam dedykowanych małych kół zębatych pod te gąsienice. Użyłem zwykłych felg, przez co efekt jest jakby poruszała się skokowo.
Użycie małych sprocketów jeszcze by ten efekt pogłębiło. Kluczowe jest umieszczenie kół po bokach gąsienic, nie na środku:
Obrazek

qumaty
Posty: 13
Rejestracja: 2019-08-23, 09:31
Lokalizacja: Kutno
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

Re: Koparka linowa o napędzie nuklearnym ,,Slovieton"

#6 Post autor: qumaty »

M_longer pisze: 2022-02-21, 22:44
qumaty pisze: 2022-02-21, 22:22
M_longer pisze: 2022-02-21, 21:35 Jak masz zrobiony napęd gąsienic? Przy skręcaniu film wygląda jakby brakowało klatek.
Niestety nie posiadam dedykowanych małych kół zębatych pod te gąsienice. Użyłem zwykłych felg, przez co efekt jest jakby poruszała się skokowo.
Użycie małych sprocketów jeszcze by ten efekt pogłębiło. Kluczowe jest umieszczenie kół po bokach gąsienic, nie na środku:
Obrazek
Też myślałem nad podobnym rozwiązaniem, ale akurat te gąsienice posiadają wzmocnienia, które przy skręcie powodowałyby podobny efekt skoku. A przynajmniej tak mi się wydaje.
Obrazek
Trochę wyobraźni!

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

Re: Koparka linowa o napędzie nuklearnym ,,Slovieton"

#7 Post autor: SAMOLOT »

Cudownie absurdalne uwielbiam takie pomysły. Po co budować kolejną nudną maszynę budowlaną skoro można dodać szczyptę szaleństwa. W tym przypadku nawet garść. Dużo funkcji użycie starych elementów, bogactwo szczegółów to wszystko plusy. Fajne te przełączniki w kabinie. Masa pomysłowych detali. Napęd faktycznie do dopracowania. Ten model zasługuje na fajną sesję fotograficzną z jakimś wirtualnym tłem. No i koniecznie zabierz go na wystawę. Brawo

qumaty
Posty: 13
Rejestracja: 2019-08-23, 09:31
Lokalizacja: Kutno
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

Re: Koparka linowa o napędzie nuklearnym ,,Slovieton"

#8 Post autor: qumaty »

SAMOLOT pisze: 2022-02-21, 23:17 Cudownie absurdalne uwielbiam takie pomysły. Po co budować kolejną nudną maszynę budowlaną skoro można dodać szczyptę szaleństwa. W tym przypadku nawet garść. Dużo funkcji użycie starych elementów, bogactwo szczegółów to wszystko plusy. Fajne te przełączniki w kabinie. Masa pomysłowych detali. Napęd faktycznie do dopracowania. Ten model zasługuje na fajną sesję fotograficzną z jakimś wirtualnym tłem. No i koniecznie zabierz go na wystawę. Brawo
Serio nie spodziewałem się, aż takiej aprobaty, bardzo mi miło z tego tytułu i na pewno doda mi to dużo motywacji do kolejnych projektów!
Co do wystawy muszę zaznajomić się z tematem zapisu na taki event, bo jeszcze nie brałem udziału z racji, że jest to dopiero mój drugi MOC na forum.
Trochę wyobraźni!

ODPOWIEDZ