[MOC] Dom w groszku

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] Dom w groszku

#1 Post autor: Szygalew »

Obrazek

Obrazek

Dzień dobry!
Przedstawiam moją propozycję domku jednorodzinnego. Trafi on na makietę Klocki-Zdrój do Pszczyny :). Spróbuje również swoich sił w konkursie dotyczącym "domku podmiejskiego".

Nazwa domku może wydawać się dziwna, więc wyjaśniam od razu, że rzecz w tym, iż zamiast zielonych płytek jako trawy użyłem zielonych "groszków" ;). Może to śmieszne, ale po prostu nie miałem płytek "na starcie" budowy. Miałem natomiast groszki :). I tak już zostało, bo mi się spodobało :).

Zbudowałem dom nowoczesny, w którym jako element wykończeniowy elewacji zastosowano blachę w kolorze antracytu. Podoba mi się ten nowy styl w budownictwie :). Jeśli dom nowoczesny - to nie mogło zabraknąć również paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła.
Pobawiłem się też z ogrodem, chciałem, żeby był "nasycony" i w miarę możliwości "nadrabiał" brak wnętrz domku.
Jest też samochód, no bo jak bez samochodu? ;). Poszedłem trochę na łatwiznę i wykorzystałem "bazę" poprzedniego samochodu "sportowego". Ten obecny poszedł w stronę jakiegoś hatchbacka-a chyba.. ;)
Podjąłem ponadto próbę wprowadzenia odrobiny życia wokół domku: Pani Groszkowa (:p) ścina kwiatki do wazonu, a Pan Groszek naprawia przebite koło roweru. Kot natomiast bacznie obserwuje automatyczną kosiarkę pracującą w okolicy tarasu.
Tyle słowem wstępu ( i tak za długiego.. ;). Czas na zdjęcia.
Rzuty ogólne przodu:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Rzuty ogólne tyłu:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Parę zbliżeń:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I samochód:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Link do galerii: https://bricksafe.com/pages/szygalew/house-in-peas

To by było na tyle :) Mam nadzieję, że wyszło spoko :) Zapraszam do komentowania.

Awatar użytkownika
Falcrum
VIP
Posty: 607
Rejestracja: 2016-08-29, 14:22
Lokalizacja: Oksford/Lublin fifty-fifty
brickshelf: GrandVigoFalcrum

 

Re: [MOC] Dom w groszku

#2 Post autor: Falcrum »

Za dużo jest elementów które mi się podobały by je wszystkie wymienić - ogółem bardzo mocna praca, skosy pięknie spasowane, kolorowa jejcznica nigdzie nie prześwituje, dobry dobór kolorów i balans pomiędzy poszczególnymi obiektami. No i oczywiście bardzo dużo uwagi poświęconej szczegółom.

Z rzeczy które zrobiłbym inaczej:

- Fasada, a dokładniej trójkąt dachu - zdecydowanie trudny fragment do zbudowania żeby wyglądał ciekawie, w tym wypadku ewidentne jest że użyłeś tile'i, przez co element ten wygląda bardzo powtarzalnie i powiedziałbym że jest najsłabszym segmentem pracy. Z tyłu jest podobny problem.

- Tutaj to już malutki szczególik, a ja szczególnie jestem na to wyczulony - kolumny i belki na tarasie mają różną grubość, ja bym machnął belki SNOTem z plate'ów/bricków 1x1. I swoją drogą tylko jedno zdjęcie od tej strony, przydałoby się co najmniej jeszcze jedno.
A szare klocki są najbardziej kolorowe!

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [MOC] Dom w groszku

#3 Post autor: Mestari »

BARDZO mi się podoba :)
Ja też lubię ten styl, fasada mi pasuje, bo jest dość wierna temu jak takie budynki stawia się w rzeczywistości.
Samochód oczywiście udany, jak to Ciebie.

A teraz czekam na kolejne zgłoszenia do konkursu ;)

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Dom w groszku

#4 Post autor: Szygalew »

Bardzo dziękuję za miłe słowa, Panowie!
Falcrum pisze: 2022-06-20, 22:55 Fasada, a dokładniej trójkąt dachu - zdecydowanie trudny fragment do zbudowania żeby wyglądał ciekawie, w tym wypadku ewidentne jest że użyłeś tile'i, przez co element ten wygląda bardzo powtarzalnie i powiedziałbym że jest najsłabszym segmentem pracy. Z tyłu jest podobny problem.
Hm.. Mi tak bardzo nie przeszkadza monotonia związana z użyciem tych tile jako wykończenia. Kombinowałem na początku w kierunku "szaszłyka", jak w przypadku kontenera w Volvo FM:

Obrazek

.. aby uzyskać "efekt wypustek blachy", ale wydało mi się to nazbyt karkołomne, szczególnie gdybym chciał zrobić to samo z płaszczyzną dachu (A tak by należało). Może niepotrzebnie w ogóle odszedłem od stylistyki pierwowzoru:

Obrazek

.. ale tu z kolei brakowało mi dużej ilości płytek bądź tile w kolorze DARK TAN.

Reasumując, to co jest - jest efektem "kompromisu" ;), co do którego umówiłem się sam ze sobą, że mi nie przeszkadza :).
Falcrum pisze: 2022-06-20, 22:55 kolumny i belki na tarasie mają różną grubość, ja bym machnął belki SNOTem z plate'ów/bricków 1x1
Tutaj może też masz trochę racji. Chyba taras i w ogóle tę stronę budynku potraktowałem troszkę "po macoszemu", stąd i ze zdjęciami wystąpił deficyt ;). Może spróbuję coś z tym zrobić.. :)
Mestari pisze: 2022-06-20, 23:28 Samochód oczywiście udany, jak to Ciebie.
Na ostateczny kształt tego autka miałeś wpływ :), za co dziękuję! Ale najbardziej dziękuję za zganienie pierwszej wersji drzewek - byłaby wioska! :)

Dzięki!

Awatar użytkownika
Falcrum
VIP
Posty: 607
Rejestracja: 2016-08-29, 14:22
Lokalizacja: Oksford/Lublin fifty-fifty
brickshelf: GrandVigoFalcrum

 

Re: [MOC] Dom w groszku

#5 Post autor: Falcrum »

Obrazek

Dach nie jest częścią fasady.

Moja uwaga dotyczyła właśnie fasady, a w szczególności regionu zaznaczonego na czerwono. Na zdjęciu które podesłałeś jasne drewno przełamuje mieszanki bieli i czerni, przez co dom wygląda bardziej jak dom aniżeli budynek przemysłowy.
A szare klocki są najbardziej kolorowe!

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Dom w groszku

#6 Post autor: Szygalew »

Falcrum pisze: 2022-06-21, 20:16 Dach nie jest częścią fasady.

Moja uwaga dotyczyła właśnie fasady, a w szczególności regionu zaznaczonego na czerwono. Na zdjęciu które podesłałeś jasne drewno przełamuje mieszanki bieli i czerni, przez co dom wygląda bardziej jak dom aniżeli budynek przemysłowy.
Zgoda. Z grubsza zrozumiałem, o który moment domku chodzi. I podtrzymuję tezę, że to co jest, najlepiej by wyglądało w systemie "na szaszłyk" - wówczas wyglądałoby to bardzo podobnie do "blachy na rąbek", z której budowane są te nowoczesne elewacje. Dach w takim układzie jest zwykle z tej samej blachy na rąbek.. Przez to "zlewa się" to w jakiś taki "blaszany monolit" i może przez to faktycznie trochę to wygląda jak fabryka - ale taki jest urok (albo "urok") tego rodzaju nowoczesnych domów. To jest już kwestią gustu. Mi się akurat to podoba. Ale podoba mi się również pokazany wyżej pierwowzór.. I też widzę, że jest "bardziej domowy".. :) No ale tak jak wyżej - kwestia finansowa wygrała :). I myślę, że nie jest źle ;), każda praca musi mieć jakiś słabszy moment :p

Dziękuję Ci bardzo jeszcze raz :).

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

Re: [MOC] Dom w groszku

#7 Post autor: Biedrus »

Dobrze wyszło. Budynek jest ciekawy, taki niestandardowy.
Sporo detali poupychałeś, takie jak "klima" czy kosze do segregacji i to jest fajne :)

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Dom w groszku

#8 Post autor: Szygalew »

Biedrus pisze: 2022-06-22, 05:08 Dobrze wyszło. Budynek jest ciekawy, taki niestandardowy.
Sporo detali poupychałeś, takie jak "klima" czy kosze do segregacji i to jest fajne :)
Dziękuję!
Ja bardzo lubię budować detale, więc cieszę się, że to się podoba :).
A kosze na śmieci wyszły przypadkowo - trafiłem w necie na obrazek takiego kosza i jak zacząłem budować to się okazało, że mam też elementy na inne kolory (oprócz zielonego).. Ze względu na te kosze powstał murek i potem "rozszedł" się na wszystkie narożniki..

Dzięki! :)

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Dom w groszku

#9 Post autor: Skylark90 »

Świetny projekt, bardzo mi się podoba - i dom i otoczenie i samochód <3 i detale, za każdym razem jak wchodzę w temat i oglądam zdjęcia to widzę coś nowego. Szczególnie podobają mi się z detali: klimatyzator (jednostka zewnętrzna), kosze na śmieci, robot-kosiarka (!) i alarm przy garażu ;) A co do samego domu to dla mnie jest świetny, bardzo mi się podoba, wygląda tak jak projekty domów, które mi się bardzo podobają, ale pewnie nigdy nie będzie mnie na taki stać :P Bardzo nowoczesny i ten przód - fasada jak najbardziej dobrze wygląda, powyższe dyskusje odbieram jako różne gusta i związane z tym opcje zrobienia fasady. Bo tutaj widać jeden, konkretny styl, nawet powiedziałby - "concrete-ny" ;) Betonoza, szarość, ale lubię to, w połączeniu z metalem i dużą ilością szkła - najlepiej! Jeszcze stolik kawowy z bloku silnika V6 czy V8 w salonie :3 Tutaj przykład, który stylem wygląda bardzo podobnie do Twojego projektu: Obrazek

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Dom w groszku

#10 Post autor: Szygalew »

Dzięki! Bardzo mi miło :) Ja też bym chciał mieć taki domek.. Obecnie mam chociaż z klocków.. :p Zawsze coś :).
Na takie projekty właśnie patrzyłem w poszukiwaniu stylu. Już dawno chciałem zbudować coś podobnego. W tym celu nabyłem sporo tile 2x4 i 2x6 w zeszłym BOPie..

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Dom w groszku

#11 Post autor: syzygy »

Bardzo zgrabny domek, też chciałbym taki :)
Jest to dosyć świeże spojrzenie na domki z lego, nie kojarzę takiego - więc to jak najbardziej na plus! :)

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Dom w groszku

#12 Post autor: Szygalew »

syzygy pisze: 2022-06-28, 20:05 Bardzo zgrabny domek, też chciałbym taki :)
Wszyscy by chcieli, ale za dużo wydają na klocki... :p
syzygy pisze: 2022-06-28, 20:05 Jest to dosyć świeże spojrzenie na domki z lego, nie kojarzę takiego - więc to jak najbardziej na plus! :)
Dzięki! Ja coś tam kojarzę w ten deseń, ale nie aż tak całkiem na szaro... ;) Grunt, że trochę przypomina nowe trendy w budownictwie..

Dzięki!

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Dom w groszku

#13 Post autor: syzygy »

Pewnie coś jest, ale ogólnie (chyba) trend jest bardziej taki, że buduje się stare domki, kamieniczki itp. a nowoczesny dom jest jednak czymś świeższym :)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: [MOC] Dom w groszku

#14 Post autor: eric trax »

Uwielbiam te "stodołowe" projekty domów. Szkoda, że fasada nie jest tanowa co imitowało by drewno jak na jednym zdjęć powyżej. Ogólnie bardzo dobrze udało Ci się oddać charakter tego typu projektów.

Zazroszczę wam budowania tych domków. Szkoda, że chwilowo nie mam dostąpu do klocków, bo sam bym się zgłosił z jakimś projektem.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Dom w groszku

#15 Post autor: Szygalew »

syzygy pisze: 2022-06-30, 11:34 a nowoczesny dom jest jednak czymś świeższym :)
No faktycznie jest ich chyba mniej, może dlatego pomysł na coś takiego przyszedł mi do głowy :) Świeżość to zawsze na plus, więc dziękuję!:)
eric trax pisze: 2022-06-30, 20:05 Uwielbiam te "stodołowe" projekty domów.
Tak, są fajne :). Właśnie zapomniałem napisać, że to dom typu "stodoła" :). Wprawdzie u mnie wyszła pół-stodoła, bo domek nie mógł być głębszy, ale to nadal taki właśnie projekt.. ;) Więc tym bardziej mi miło, gdy piszesz:
eric trax pisze: 2022-06-30, 20:05 Ogólnie bardzo dobrze udało Ci się oddać charakter tego typu projektów.
Za co - dzięki! :)

ODPOWIEDZ