[MOC] Stworzenie Mando

Aquazone, Mecha, Space, SW, Underground, Bionicle, Hero Factory

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Falcrum
VIP
Posty: 608
Rejestracja: 2016-08-29, 14:22
Lokalizacja: Oksford/Lublin fifty-fifty
brickshelf: GrandVigoFalcrum

 

[MOC] Stworzenie Mando

#1 Post autor: Falcrum »

Do dwóch razy sztuka!

ObrazekMain_Desaturated by Jakub Grochowski, on Flickr

Głównym zamierzeniem MOCa było odwzorowanie jednego z najpiękniejszych i najbardziej symbolicznych kadrów z serialu:

Obrazek

Niezadowolony z poprzedniej iteracji MOCa, postanowiłem zrobić (prawie) wszystko od nowa, tym razem pilnując by kompozycja się zgadzała - chyba nie muszę tłumaczyć, że diorama 35x35cm gdzie akcja dzieje się na przestrzeni kilku centymetrów kwadratowych to podręcznikowy przykład przerostu formy nad treścią.

Obrazek Obrazek

Sama scena ponoć jest inspirowana jakimś obrazkiem ściennym na parafii we Włoszech. Według legendy, namalował go jakiś Anioł :)

Obrazek

Oczywiście tytuł pracy również do tego malunku nawiązuje.

Ściana została "pożyczona" z mojej poprzedniej pracy, natomiast przerośnięta kołyska jest nowa - pewnego dnia pewnie powinienem ją nieco skompresować. Ale tak to już jest, Grogu (czy Baby Yoda, jak kto woli) w LEGO również jest znacznie większy niż w serialu. Całość zdecydowanie nie jest nieskazitelna, lecz gdybym nie skończył MOCa w dniu w którym zrobiłem mu zdjęcia, następna okazja do sfinalizowania pracy byłaby 2 miesiące później :)

Obrazek

Na koniec mała historyjka

Nieco ponad miesiąc temu opublikowałem tę pracę

Pod którą Eric Trax napisał:
eric trax pisze: 2022-10-15, 22:40 ...jest jedna rzecz, która wiele odbiera tej pracy. Pamiętam scenę z serialu. Tam ogromną część klimatu tej sceny zrobiło oświetlenie w zasadzie punktowo skierowane na naszych bohaterów. Reszta była skąpana w półmroku. Wiem, że to odbiera możliwość pokazania całej scenerii jednak próbowałbym główne zdjęcie zaimprowizować w ten sposób:

Obrazek
Dzień po tym jak zbudowałem dioramę, którą dzisiaj prezentuję, wpadłwszy na ten sam pomysł, wzorując się tym samym zdjęciem :)

Sądzę, że nikt mnie o to nie oskarży, ale na wszelki wypadek dodam iż pomysł nie został zgapiony od kolegi z Eurobricks, mimo że 2 tygodnie temu opublikował niemalże identycznego MOCa, zapowiedź mojej makiety pojawiła się w mojej odpowiedzi do erica, przed postem na Eurobricks.
Ostatnio zmieniony 2022-11-07, 21:53 przez Falcrum, łącznie zmieniany 2 razy.
A szare klocki są najbardziej kolorowe!

Awatar użytkownika
Deckard Cain
Posty: 380
Rejestracja: 2010-06-17, 20:16
Lokalizacja: Krosno
brickshelf: DeckardCain

 

Re: [MOC] Stworzenie Mando

#2 Post autor: Deckard Cain »

Super!!Tu jest moc. Uchwyciłeś "To Coś" gdy ta dwójka pierwszy raz się spotkała.
Gratuluje. This is the way!
Ostatni z Horadrimów

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [MOC] Stworzenie Mando

#3 Post autor: SERVATOR »

Ten zielony jest stworzeniem Mando? Coś jak pies czy kot? ;)

Sam MOC bardzo przyjemny dla oka.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 594
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Stworzenie Mando

#4 Post autor: Skylark90 »

SERVATOR pisze: 2022-11-07, 21:56 Ten zielony jest stworzeniem Mando? Coś jak pies czy kot? ;)
Wiele postaci w serialu tak go traktuje, a w rzeczywistości jest normalną osoba, obcym rasy tej samej co mistrz Yoda czy Mistrzyni Yaddle (widoczna w filmie "Mroczne widmo" na posiedzeniu Rady Jedi).

[ALERT - SPOILER AHEAD]
Ma na imię Grogu i jest wrażliwy na Moc, był trenowany na Jedi, ale po ataku Anakina Skywalkera na świątynię Jedi i zabiciu mistrzów i padawanów nikt go nie trenował, zasadniczo ukrywał się. W serialu Imperium potrzebna jest jego krew, nie wiadomo jeszcze dokładnie do czego.

Awatar użytkownika
Falcrum
VIP
Posty: 608
Rejestracja: 2016-08-29, 14:22
Lokalizacja: Oksford/Lublin fifty-fifty
brickshelf: GrandVigoFalcrum

 

Re: [MOC] Stworzenie Mando

#5 Post autor: Falcrum »

Dziękuję za komentarze.

Co do powodu o którym mówi Skylark, to Grogu pewnie chciał zostać honorowym dawcą by nie musieć kupować miesięcznego na tramwaje i dostawać koszyk czekolady za friko raz na miesiąc (100% kanoniczne wytłumaczenie :) ).

A tytuł faktycznie można dwojako interpretować, sam bym nigdy na to nie wpadł.
A szare klocki są najbardziej kolorowe!

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 594
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Stworzenie Mando

#6 Post autor: Skylark90 »

@Falcrum - a praca świetna, bardzo mi się podoba, najbardziej oczywiście pierwsze zdjęcie, ze względu na oświetlenie, ale ogólnie też super :) A kołyska Grogu tez nie jest taka za duża, biorą pod uwagę wielkość samego Grogu - do niego bym skalował ;)

Fuku
Posty: 977
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

Re: [MOC] Stworzenie Mando

#7 Post autor: Fuku »

Wyszło bardzo dobrze, scenka oczywiście zbudowana pod jedno ujęcie ale broni się też jako winietka wystawowa mimo uciętych ścian. Jedyne co mi nie pasuje do końca to tył kołyski, wiem że to ciężki temat w tym rozmiarze ale zastanawiam się czy nie dałoby się tam wkomponować np. kopułkli 2x2 lub 3x3? Wtedy z profilu tył też byłby zaokrąglony np. coś w tym stylu:
Załączniki
micros_wip_20-10-2022.png
micros_wip_20-10-2022.png (53.22 KiB) Przejrzano 596 razy

Awatar użytkownika
Falcrum
VIP
Posty: 608
Rejestracja: 2016-08-29, 14:22
Lokalizacja: Oksford/Lublin fifty-fifty
brickshelf: GrandVigoFalcrum

 

Re: [MOC] Stworzenie Mando

#8 Post autor: Falcrum »

Dzięki Skylark!

Doceniam celną uwagę Janku, dobrze że zawsze zwracasz uwagę również na słabe strony pracy.

Twój design jest znacznie poprawniejszy niż mój, lecz wciąż myślę, że kilka rzeczy można by poprawić. Osobiście, zrobiłbym to raczej tak:

Obrazek Obrazek

Owszem, "Stworzenie Mando", jak to ładnie Servator ujął, nie mieści się do środka, lecz sądzę, że jest to niewielka cena do zapłaty.
A szare klocki są najbardziej kolorowe!

Fuku
Posty: 977
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

Re: [MOC] Stworzenie Mando

#9 Post autor: Fuku »

Wizualnie tak jest zdecydowanie lepiej, z tym że założyłem że ma tam wejść figurka Grogu, akurat przy tej scenie dobrze jakby były jego rączki widoczne, poza tym do innych scenek tak na pewno byłoby lepiej

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 594
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Stworzenie Mando

#10 Post autor: Skylark90 »

Falcrum pisze: 2022-11-08, 18:05 Obrazek Obrazek
Za mała, zdecydowanie za mała jak dla mnie. Na szerokość powinna być chyba 4 study, bo jednak Grogu mieści się w niej z zapasem. Na długość... no nie jest okrągła, tylko wydłużona, owalna, więc z 6-7 stud? możliwe że i 8 nie byłoby przegięciem. No i na wysokość dałbym 4 chyba, choć nie wiem, ile ma figurka Grogu i trzeba by doliczyć grubość elementu, do którego będzie przyczepiona. Niemniej nie daje mi to spokoju, żeby zrobić idealną kołyskę w rozmiarze minifiga Grogu, od wczoraj przeglądam Bricklink w poszukiwaniu odpowiednich elementów, szczególnie Slope Curved zdają się oferować ciekawe możliwości, ewentualnie Wedge - wtedy wyjdzie bardziej kwadratowo / kanciasto, bardziej będzie widać, że to z klocków, taki styl City z początku lat 2000

Awatar użytkownika
Falcrum
VIP
Posty: 608
Rejestracja: 2016-08-29, 14:22
Lokalizacja: Oksford/Lublin fifty-fifty
brickshelf: GrandVigoFalcrum

 

Re: [MOC] Stworzenie Mando

#11 Post autor: Falcrum »

Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie :)

To ciekawe, jak skala, kwestia która pozornie powinna być obiektywna, jest tak częstym przedmiotem debaty wśród budowniczych. Kołyska pięknie pokazuje, że z reguły istnieje wiele całkowicie różnych rozwiązań problemu, z których każde ma swoje zdecydowane zalety i wady.

To o czym mówi Skylark z pewnością jest rozwiązaniem najbardziej funkcjonalnym, moja wyrenderowana wersja jest za to rozmiarowo bliżej do zdjęcia którym się wzorowałem, podczas gdy propozycja Fuku jest pośrednim, eleganckim rozwiązaniem.
A szare klocki są najbardziej kolorowe!

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 524
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Stworzenie Mando

#12 Post autor: syzygy »

Zależy do czego się skaluje - do dużej figurki pasuje lepiej mała wersja kołyski, do małej figurki - duża kołyska ;) Ciężko tu o optymalne rozwiązanie - mi się podoba Twoja pierwotna wersja. :)

ODPOWIEDZ