[MOC] DOOSAN DL420-7

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

[MOC] DOOSAN DL420-7

#1 Post autor: eric trax »

W końcu mogę powiedzieć, że wróciłem do budowania na 100%. Od wielu lat chciałem zbudować dużą ładowarkę. Jednak zawsze ten projekt spadał coraz niżej na mojej liście za sprawą innych projektów. Kiedy makieta technic zaczęła się rozrastać jasne stało się, że mniejszą ładowarkę trzeba odstawić na emeryturę i stworzyć coś nowego. Wybór konkretnej maszyny, którą chciałem mieć nie był trudny. Zawsze lubiłem się wyróżniać, a że została już zbudowana masa żółtych maszyn padło na pomarańczową ładowarkę Doosan DL 420-7.

Obrazek

Budowę modelu zacząłem we wrześniu 2022 roku a skończyłem w czerwcu 2023 tuż przed wystawą w Chojnicach. Oczywiście w tym czasie były 4 miesiące przerwy na inne projekty. Poprzednia ładowarka choć, mała była nadspodziewanie wydajna. Kiedy zaczynałem budować podstawowym założeniem było osiągnięcie jak największej wydajności podczas ładowania fasoli. Moim zdaniem udało się bardzo dobrze, a to efekt:

Obrazek

Obrazek

Projektując podwozie praktycznie od razu zrezygnowałem z atrapy silnika. To miejsce wolałem przeznaczyć na masywne osie z nowymi zwolnicami i bardzo sztywną ramę. Układ jezdny napędza silnik XL. Nad nim umiszczone są dwa silniki: Lka odpowiadająca za skręt oraz Mka wychylająca łyżkę. Na początku prac użyłem Sbricka i ładowanego bateryboxa Lego. Podczas testów na wystawie w Chojnicach uznałem, że dla jeszcze lepszego efektu i wydajności użyję Buwizza w trybie 9V. Dzięki tej zmianie ilość miejsca pod pokrywą daje możliwość zastosowania trzech różnych konfiguracji sterowania: Sbrick + BBox, Buwizz 2.0 albo CADA JV1010 w zależności od tego co mamy dostępne pod ręką. Ostatnia Lka odpowiada za podnoszenie ramienia i znajduje się za przednią osią. Kiedy upewniłem się, że model pracuje tak jak oczekiwałem jeszcze podczas wystawy usunąłem kilka drobnych usterek, które ujawniły się dzięki niezmordowanym testerom :)

Obrazek

Oprócz solidnej ramy i wydajnych mechanizmów zależało mi na tym, aby model dobrze się prezentował. Duża rama nie ułatwiała zadania. W kilku miejscach użyłem czarnych elementów aby optycznie przekłamać niektóre wymiary modelu. Kształt ramion różni się od tego w rzeczywistej maszynie, ale wynika to z geometrii układu stabilizacji łyżki i samych ramion w wersji Lego. Jestem zadowolony z dobrze wyglądających błotników co prawda powinny się otwierać na boki, ale poszedłem w solidne mocowanie. Pokrywa silnika ma dość specyficzny kształt. Ponieważ maszyna jest częściowo pomarańczowa, musiałem nieco uprościć jej szczegóły, aby bez problemu można było kupić wszystkie elementy w tym kolorze. Niestety delikatnie odbiło się to na wyglądzie i widoczny jest "schodek" na końcach maski z którego nie jestem zadowolony. Moim ulubionym detalem jest osłona chłodnicy i przeciwwaga. Boczne części są zbudowane w stylu creator expert i muszę przyznać zaprojektowanie tego dało mi masę satysfakcji. Dodatkowym fajnym detalem jest kabina, którą można zdjąć w jednym kawałku.

Obrazek

Obrazek

Tutaj podziękowania dla wszystkich, którzy dzielnie testowali model przez naście godzin. Dzięki wam wiem, że po zbudowaniu modelu nikt nie zgłosi się do mnie z reklamacją :D


Galeria zdjęć: https://bricksafe.com/pages/erictrax/doosan-dl420-7

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Instrukcja budowy: https://reb.li/m/154471
Naklejki do modelu: https://forwartsticker.com/termek/fws95-moc-154471/

Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 523
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: DOOSAN DL420-7

#2 Post autor: syzygy »

Wspaniała, cudowna, fantastyczna! :)

..dobrze, że się wstrzymałeś z publikacją, nie będziecie sobie z kolegą Bricksley przeszkadzać w mocy miesiąca ;)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: DOOSAN DL420-7

#3 Post autor: eric trax »

syzygy pisze: 2023-08-01, 08:56 ..dobrze, że się wstrzymałeś z publikacją, nie będziecie sobie z kolegą Bricksley przeszkadzać w mocy miesiąca ;)
Tak na prawdę tematy na fora zostawiłem na koniec. Niestety pojawiły się problemy u mnie w pracy i wszystko się odwlekło. W socialach to bylo proste kopiuj-wklej. Dopiero dzisiaj o 2 napisałęm wątek na EB a rano skrobnąłem ten. Dopiero przy publikacji zobaczyłem, że Karol opublikował swój chwilę wcześniej :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 594
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: DOOSAN DL420-7

#4 Post autor: Skylark90 »

Piękny model :) I pomarańczowy, nie żółty - wyróżnia się! Bardzo przyjemnie jeździło się nim na wystawie, cieszę się, że mogłem wziąć udział w testach ;) Bardzo podoba mi się możliwość użycia różnych rodzajów zasilania / sterowania. To wymodelowanie w stylu model team / creator expert to dla mnie kosmos! No i opony - może Lego wypuści wzór z nowego modelu Audi, który ma dzisiaj premierę, również w większym rozmiarze i będzie chyba bardziej pasować niż opony z Claasa czy Unimoga. Niemniej te założone przez Ciebie definitywnie "robią robotę" ;)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: DOOSAN DL420-7

#5 Post autor: eric trax »

Skylark90 pisze: 2023-08-01, 09:19 Niemniej te założone przez Ciebie definitywnie "robią robotę" ;)
Nie ma co kryć faktów. Gdybym zaprezentował ją na kołach z Xeriona nie robiła by aż takiego wrażenia. Tutaj podziękowania dla Longera, że po 3 latach trzymania tych opon w szafie zdecydował się je przekazać za małą opłatą na szczytny cel :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

Re: DOOSAN DL420-7

#6 Post autor: Bricksley »

Kolory zdecydowanie robią tutaj robotę bo mamy coś świeżego, sam spróbuję z czymś bardziej egzotycznym niedługo (aczkolwiek żółtego nie odpuszczam :D). Ale patrząc na budowę czuć doświadczenie z projektowania zestawów gdzie jednocześnie mamy ciekawe kształty, SNOT przy jednoczesnym zachowaniu lekkości i łatwości montażu bez dziwnej kombinatoryki od środka by się trzymało jako na słowo honoru. Do elektryki firm trzecich w modelach mam jakie mam podejście, ale fajnie, że dostosowałeś do różnych rozwiązań bo ja mniemam na upartego wieże IR i akku PF też by wepchnął?

Dobra robota :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: DOOSAN DL420-7

#7 Post autor: eric trax »

Bricksley pisze: 2023-08-01, 23:10 wieże IR i akku PF też by wepchnął?
Między aku i sbrickiem było jeszcze miejsce. Dwie wieżyczki powinny się tam zmieścić ale trzeba je wystawić wtedy nad maskę. Do zrobienia :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 523
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: DOOSAN DL420-7

#8 Post autor: syzygy »

eric trax pisze: 2023-08-01, 09:07 Tak na prawdę tematy na fora zostawiłem na koniec. Niestety pojawiły się problemy u mnie w pracy i wszystko się odwlekło. W socialach to bylo proste kopiuj-wklej. Dopiero dzisiaj o 2 napisałęm wątek na EB a rano skrobnąłem ten. Dopiero przy publikacji zobaczyłem, że Karol opublikował swój chwilę wcześniej :)
Żartuję - na Twoim etapie, kiedy wydajesz własne pudełkowe zestawy, to chyba takie wyróżnienia już nie są zbyt istotne ;)
..a z publikacją to jest masa roboty- nawet u mnie (właśnie przez to przechodzę). A u Ciebie na pewno jeszcze więcej, bo robisz to super profesjonalnie :)

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2432
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: DOOSAN DL420-7

#9 Post autor: dmac »

Osom, jak mawiają Amerykańce ;) . A to, że żwawy skubaniec pracował przez całą wystawę jak marzenie, to już jest po prostu skandal. Musisz mnie nauczyć tak budować :) .
No i kolory zagrały idealnie. Może to i zasługa projektantów Doosana, ale pięknie to oddałeś.
Brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

ODPOWIEDZ