[MOC] Zmniejszona Laweta Technic 8109

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

[MOC] Zmniejszona Laweta Technic 8109

#1 Post autor: SaperPL »

Witam ponownie

W ramach letniego konkursu na EB postanowiłem zmniejszyć lawetę 8109.

Obrazek

Wybrałem ten zestaw do zmniejszenia bo ma dosyć sensowną paletę kolorystyczną w kontekście polowania na części do skompletowania modelu.

Obrazek

Obrazek

Oryginalny model ma bardzo fajny mechanizm podnoszenia platformy razem z obniżaniem tyłu na tylnych osiach i właściwie odwzorowałem prawie identycznie geometrię tego mechanizmu natomiast użyłem małego siłownika i trochę musiałem pokombinować z konstrukcją tego obniżania tyłu żeby to wszystko zmieścić razem:

Obrazek

Obrazek

Oryginalny model ma też dość skomplikowany mechanizm wysuwania uchwytów pod koła holowanego pojazdu holowanego za lawetą, ale w tej skali jedyne co byłem w stanie zrobić to w pełni manualną obsługę tej funkcji.

Obrazek

Dodatkowo oryginalny model też nie ma wychylenia tych uchwytów tak żeby dało się skręcać całym zestawem, więc trochę po macoszemu potraktowałem tą funkcję.

Początkowo planowałem też mieć dwa pokrętła do siłowników obsługujących funkcje schowane za uchylnym łukowym panelem tam gdzie w oryginalnym modelu była dźwignia do przełączania funkcji, ale kręcenie pokrętłem wpuszczonym do środka okazało się bardzo niewygodne a zamocowanie uchylnego panelu przesuniętego o pół studa znacznie komplikowało konstrukcję, więc zrezygnowałem z takiego podejścia.

Zdjęcia:

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Film:


Darmowa instrukcja na rebrickable: https://rebrickable.com/mocs/MOC-155661

W instrukcji znajdziecie kilka ciekawych konstrukcji takich jak mocowanie pod systemowy front z przesunięciami o pół studa w pionie przy użyciu nowego typu liftarmów i kilku trików:

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

oraz to że czarna belka z naklejką TECHNIC tak naprawdę nie jest przyczepiona do bezpośrednio do łukowego panelu tylko ma specjalną konstrukcję pod nim:

Obrazek Obrazek

Zapraszam do komentowania :)
Ostatnio zmieniony 2023-10-02, 10:24 przez SaperPL, łącznie zmieniany 1 raz.

wielkamucha
Posty: 807
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Zmniejszona Laweta Technic 8109

#2 Post autor: wielkamucha »

Powiem, że ten patent z obniżaniem tyłu przy jednoczesnym wysuwaniu lawety jest genialny. Czy tak jest w prawdziwych lawetach?
Bardzo fajnie jest też pomyślany wysuwany z tyłu uchwyt do holowania - proste, a zgrabne i funkcjonalne.

Ogólnie rzecz biorąc, to samochód wygląda bardzo zgrabnie - tym razem te panele i belki technikowe wcale mi nie przeszkadzają :)

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Zmniejszona Laweta Technic 8109

#3 Post autor: SaperPL »

wielkamucha pisze: 2023-10-01, 10:49 Powiem, że ten patent z obniżaniem tyłu przy jednoczesnym wysuwaniu lawety jest genialny. Czy tak jest w prawdziwych lawetach?
Szczerze powiedziawszy nie badałem tematu jakoś dokładnie bo po prostu odtwarzałem to co było w zestawie 8109. Podejrzewam że chodzi o to, żeby w trakcie załadunku nie pracowało zawieszenie i jednocześnie żeby zmniejszyć kąt platformy przy wciąganiu auta na nią, bez niepotrzebnego wydłużania całego mechanizmu/znacznego wysuwania platformy poza ramę lawety, bo w pewnym momencie z tego by się zrobiło coś jak hakowiec tak że platforma by schodziła w całości z pojazdu. Obstawiam też że w prawdziwym pojeździe te funkcje nie są połączone, tylko najpierw obniżany jest pojazd na tylnych osiach a potem opuszczana jest platforma i dopiero na koniec jak samochód jest już zabezpieczony a platforma jest w pozycji jazdy to dopiero wtedy zawieszenie jest z powrotem podnoszone.
wielkamucha pisze: 2023-10-01, 10:49 Bardzo fajnie jest też pomyślany wysuwany z tyłu uchwyt do holowania - proste, a zgrabne i funkcjonalne.
Trochę nad tym kombinowałem ale co ciekawe to chyba żaden holownik/żadna laweta Lego Technic nie ma tego zrobionego w pełni poprawnie żeby było funkcjonalnie bo zarówno to musi mieć punkt skrętu, jak wystarczający odstęp chwytu na koła od miejsca zaczepienia żeby zmieścić przód pojazdu przed pierwszą osią jak i to, że mechanizm musi być na tyle płaski żeby się dało na to wjechać a jednocześnie żeby właśnie punkt skrętu nie blokował frontu.

To co ja zrobiłem jest na tyle funkcjonalne że można sobie postawić statycznie jakiś holowany model i żeby mieć tą funkcję. Natomiast był to niemały wyczyn żeby to wszystko zmieścić obok pivotu mechanizmu obniżania tyłu, bo geometria tego mechanizmu jest ruchoma pomiędzy zderzakiem ze światłami i tym uchwytem do holowania.
wielkamucha pisze: 2023-10-01, 10:49Ogólnie rzecz biorąc, to samochód wygląda bardzo zgrabnie - tym razem te panele i belki technikowe wcale mi nie przeszkadzają :)
Dzięki!

Tak naprawdę jedyne miejsce które jest nie tak odwzorowane jakbym chciał to te dwa stosy żółtych łączników na tylnej krawędzi kabiny - cokolwiek próbowałem dobrać ładniej to albo nie było w żółtym w ogóle albo było dostępne w tak małych ilościach że nie nadawało się to na model pod instrukcję. Problem głównie wynikał z tego że te panele bocznych krawędzi dachu trzymają się tak naprawdę w jednym miejscu na ośkach bo nie ma innej możliwości i to komplikowało jakiekolwiek użycie liftarmów tak żeby to wygładzić.

Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Zmniejszona Laweta Technic 8109

#4 Post autor: Krall »

Jak już wcześniej pisałem pod filmem na YT, mechanizm opuszczania lawety połączony z opuszczaniem tylnego zawieszenia zrobił na mnie piorunujące wrażenie.

Drażni mnie jednak ten rząd cross block'ów za drzwiami i nie mogę się pozbyć wrażenia że można to było wykonać bardziej "gładko".

Szkoda że model na naszym forum opublikowałeś już po rozstrzygnięciu konkursu, bo prawdopodobnie wsparłbym twoją pracę swoim głosem, a tak nawet nie wiedziałem że ten konkurs miał miejsce :/
~Tej nocy, idziemy budować!

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Zmniejszona Laweta Technic 8109

#5 Post autor: SaperPL »

Krall pisze: 2023-10-01, 19:09 Drażni mnie jednak ten rząd cross block'ów za drzwiami i nie mogę się pozbyć wrażenia że można to było wykonać bardziej "gładko".
Mnie też drażni i też miałem takie wrażenie że powinno się to dać zrobić, ale właśnie to że jedyny punkt zaczepienia dla paneli które zaznaczają boczne krawędzi dachu to jest właśnie ta ośka, to oznacza że jakbym miał lifta na końcowej krawędzi to tam na złączeniu musiałbym mieć jakiś dziwny łącznik który jednocześnie trzymałby tą całość. Możesz pokombinować, ale ja miałem jeszcze ten problem że w trakcie jak próbowałem to rozwiązać to jednocześnie musiałem wymyślić jak gdzie wstawić pokrętła do sterowania i platformy i to co chwilę się zmieniało w trakcie prototypowania i przy żadnej wersji nie byłem zadowolony z tych boków. W środku są dwie ramki które udają baterię z oryginalnego modelu i komplikują użycie L-liftarmów 5x3.

To można by jeszcze trochę oszukać bo w małym land roverze pojawiło się trochę żółtych pinów, ale nie chciałem tak kombinować.
Krall pisze: 2023-10-01, 19:09 Szkoda że model na naszym forum opublikowałeś już po rozstrzygnięciu konkursu, bo prawdopodobnie wsparłbym twoją pracę swoim głosem, a tak nawet nie wiedziałem że ten konkurs miał miejsce :/
Tym razem to było rozstrzygnięcie przez jaśnie wielmożne jury, więc nic by to nie dało. Zresztą kolejny raz było widać, że jury ocenia według nieprecyzyjnych kryteriów i własnego widzimisię a na koniec dokleja do wyników argumentację która mija się z rzeczywistością, więc całkiem możliwe że to ostatni konkurs EB w którym biorę udział bo to strata czasu jak nawet nie wiadomo co dokładnie jest celem konkursu. Na podium znalazły się modele które miały wady w jakości konstrukcji i jeden który nie odtwarzał w pełni oryginału, a jednocześnie poza podium było sporo prac które w pełni wykonały zadanie poprawnie bo wybrały zestawy które miały mniej funkcji, żeby dowieźć w dobrej jakości model.

Ale jak będzie głosowanie na MOC miesiąca to możesz zagłosować na ten model :)

Awatar użytkownika
bigfig2000
Posty: 30
Rejestracja: 2022-02-10, 12:49
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: [MOC] Zmniejszona Laweta Technic 8109

#6 Post autor: bigfig2000 »

Ja tam się nie znam na technicach i nie do końca potrafię docenić mechanizmy, których użyłeś, ale sam w sobie model wizualnie bardzo mi się podoba. Zmrużam oczy by nie widzieć techicowych otworów i widzę prawdziwy lawetę/holownik :D Super praca!

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Zmniejszona Laweta Technic 8109

#7 Post autor: SaperPL »

bigfig2000 pisze: 2023-10-01, 23:19 Ja tam się nie znam na technicach i nie do końca potrafię docenić mechanizmy, których użyłeś, ale sam w sobie model wizualnie bardzo mi się podoba. Zmrużam oczy by nie widzieć techicowych otworów i widzę prawdziwy lawetę/holownik :D Super praca!
Dzięki!

Same w sobie mechanizmy nie są jakieś super innowacyjne, nawet geometria mechanizmów platformy jest wzorowana na modelu z zestawu 8109, tylko to że tak to zostało upchnięte - szyny po których platforma się porusza zostały schowane w samej platformie a bardzo blisko siebie są mechanizmy obniżania tyłu i wysuwania chwytu do holowania. Polecam zajrzeć do instrukcji :)

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

Re: [MOC] Zmniejszona Laweta Technic 8109

#8 Post autor: SAMOLOT »

To chyba najlepszy z Twoich modeli. Bardzo mi się podoba. Nie dość, że udało Ci się upchnąć masę funkcji to jeszcze pięknie schludnie wygląda. Brawo

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: [MOC] Zmniejszona Laweta Technic 8109

#9 Post autor: legosamigos »

Bardzo udana miniatura zestawu 8109. Podoba mi się. Wydaje mi się, że film można by troszkę skrócić ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Zmniejszona Laweta Technic 8109

#10 Post autor: SaperPL »

SAMOLOT pisze: 2023-10-12, 08:46 To chyba najlepszy z Twoich modeli. Bardzo mi się podoba. Nie dość, że udało Ci się upchnąć masę funkcji to jeszcze pięknie schludnie wygląda. Brawo
Dzięki! Mam wrażenie że bardzo dużo tutaj robią kolorystyka i naklejki z oryginału. Możliwe że najlepszy pod tym względem, natomiast z racji że starałem się odwzorować baterię z oryginału w tylnej części kabiny, to ta część modelu mogłaby być zrobiona całkiem inaczej gdyby nie była to praca konkursowa.

Jeśli miałbym wybrać mój najlepszy model to pewnie byłby to jeden z dwóch białych modeli na tej samej podstawie z V6 z przodu - obydwa były w miarę schludne i miały kilka fajnych tricków, tylko właśnie kolorystyka w bieli nie robi wrażenia. Natomiast tamten model był zrobiony bez nowych liftarmów z naprzemiennymi otworami na piny, a zakładam że to by mogło uprościć konstrukcję i te nowe liftarmy to dla mnie gamechanger jest bo można budować solidne konstrukcje o dopasowanych wymiarach gdzie wcześniej trzeba było kombinować z ramkami.
legosamigos pisze: 2023-10-12, 20:29 Bardzo udana miniatura zestawu 8109. Podoba mi się. Wydaje mi się, że film można by troszkę skrócić ;)
Cieszę się że się podoba :)

Co do długości filmu to po pierwsze chciałem mieć porównanie z oryginalnym zestawem dla kontekstu w konkursie, po drugie jak opisuję co, jak i dlaczego to pasuje mieć trochę czasu żeby to się dało przeczytać. Nie wiem na ile to ma sens zamiast zrobić krótką prezentację funkcji, ale wiem że mam subskrybentów którzy czytają i czasem się odnoszą w komentarzach do tego, ale trudno mi ocenić jak dużo takich jest.

W międzyczasie jeden z użytkowników rebrickable zbudował model i zwrócił mi uwagę na kilka drobnych błędów. Instrukcję poprawiłem i zakładam że da się złożyć bez problemu w takim razie. Niestety nie wrzucił żadnych zdjęć.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Zmniejszona Laweta Technic 8109

#11 Post autor: SaperPL »


Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: [MOC] Zmniejszona Laweta Technic 8109

#12 Post autor: legosamigos »

Widzę, że Twoje MOCe i instrukcje cieszą się popularnością :) No i dobrze
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Zmniejszona Laweta Technic 8109

#13 Post autor: SaperPL »

legosamigos pisze: 2024-02-04, 20:16 Widzę, że Twoje MOCe i instrukcje cieszą się popularnością :) No i dobrze
Dzięki :)
Jest kilku zapaleńców na rebricku którzy budują wszystko co się da z małych instrukcji i robią zdjęcia, ale tylko kilku. Mam wrażenie że zaporą wciąż jest to że trzeba zebrać konkretne elementy a jak już ktoś dobiera elementy pod instrukcję to już rozgląda się za czymś większym. Pewnie muszę zacząć robić alty jak odgrzebie się w końcu z aktualnym projektem.

ODPOWIEDZ