[MOC] MG Metro 6r4

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

[MOC] MG Metro 6r4

#1 Post autor: SAMOLOT »

Obrazek





Tak ten model wielu z Was zna z wystaw. Zbudowałem go w 2016 r ale nigdy nie nagrałem filmiku i nie pokazałem go na forum. Chciałem go zabrać na jakąś fajną imprezę motoryzacyjną, na sesję foto video, ale nie wyszło.

Tak wyglądał prototyp.

Obrazek

Potem długo czekał na naklejki w końcu postanowiłem go rozebrać i to był ostatni moment na publikację, więc jest.

Obrazek

MG Metro 6r4 to auto zawsze mnie fascynowało,to był iście szatański pomysł wyprzedzający swoją epokę. Teraz robienie aut WRC z miejskich toczydełek nie jest niczym niezwykłym, patrz np Toyota Yaris. Ale w latach 80 na bazy do rajdówek wybierano raczej bardziej reprezentacyjne modele. Tymczasem MG jako podstawę do budowy tego potwora użyło chyba jednego z najbardziej emeryckich i bezpłciowych aut w historii, czyli Austina Metro.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Austin_Metro

Efekt o dziwo był niesamowity powstało jedno z najbardziej kultowych aut rajdowych w historii.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Model nie jest jakiś specjalnie oryginalny i nasycony nowatorskimi rozwiązaniami zwłaszcza że ma już 7 lat. Ale kilka ciekawostek w sobie kryje.
Po pierwsze ma napęd na cztery koła i niezależne zawieszenie wszystkich kół co przy tej szerokości samochodu wymagało zastosowania pływających dyfrów (ruszają się razem z zawieszeniem) i o ile z tyłu nie nastręczało to specjalnych problemów o tyle z przodu wymagało zastosowania układu kierowniczego pływającego razem z dyfrem. A to nie było już takie proste zwłaszcza, że chciałem mieć jeszcze pracujące koło kierownicy. Koniec końców wszystko się udało ale przednie zawieszenie uzyskuje pełną sztywność dopiero po założeniu nadwozia. To był mój pierwszy model z karoserią zaprojektowaną od początku jako łatwo demontowalna struktura. Można ją zdjąć po wyjęciu 6 pinów.
Swego czasu bardzo mnie cieszył prosty mechanizm zatrzaskiwania drzwi i skomplikowany sposób zainstalowania panelu nad przednim nadkolem.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Napęd to dwa PFL a za sterowanie odpowiada serwo.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] MG Metro 6r4

#2 Post autor: SaperPL »

Bardzo fajny model. Może nie jest idealny bo nadkola są powycinane i słupki boczne wpuszczone do środka, ale to że całość jest zdejmowana i mamy dostęp do mechanizmów w środku to jest super sprawa.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: [MOC] MG Metro 6r4

#3 Post autor: legosamigos »

Wiem, że widziałem Twój model na paru wystawach, czy jak byłem w Krakowie na zwiedzaniu, ale nie wiedziałem, że to już 7 lat minęło od momentu kiedy go zbudowałeś :D Na szczęście biały kolor aż tak nie pożółkł przez te 7 lat ;) Z przodu ten spojler wygląda troszkę jak lemiesz z jakiegoś spychacza. Najważniejsze, że MOC w końcu ujrzał światło dzienne. Wydaje mi się, że oryginał podobny jest troszkę do Renault 5
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 109
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

Re: [MOC] MG Metro 6r4

#4 Post autor: Naturalbornuser »

Fajnie wygląda z tą klatką w środku :)

ODPOWIEDZ