MOC: Zegar wahadłowy z klocków LEGO

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 109
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

MOC: Zegar wahadłowy z klocków LEGO

#1 Post autor: Naturalbornuser »

Witam i zapraszam do obejrzenia tym razem takiego mechanizmu:

Obrazek


Pomysł zrodził się jako ciekawostka czy uda się zrobić działający zegar wahadłowy z LEGO. Mechanizm jest prosty i bardzo podobny do tych w prawdziwych zegarach - napęd jest realizowany przez wałek z nawiniętą linką, który jest obracany przez rozwijającą się linkę za pomocą ciężarka wiszącego pod zegarem a wahadło cyklicznie w równych odstępach czasu (np co 1 sekundę) zatrzymuje pracę mechanizmu nadając wymagany rytm przy czym czas jednego "tyknięcia" można ustawiać dowolnie zmieniając długość wahadła.
Zatrzymywanie mechanizmu w tym modelu odbywa się poprzez poruszanie się przedłużenia wahadła pomiędzy dwoma kołami zębatymi, które są napędzane przez wałek z linką, co widać na filmiku. Brakuje tutaj w porównaniu z prawdziwym zegarem dodatkowego mechanizmu, który napędza wahadło tak aby jego wahnięcia nie były coraz słabsze, przez co czas pracy modelu jest ograniczony, jednak rytmiczność pracy jest zachowana.


Obrazek


Dalej mamy mechanizm wskazówek - w modelu umieściłem dwie wskazówki poruszające się z różną prędkością a ze względów praktycznych i aby można było to pokazać na sensownej długości filmie różnica prędkości między nimi wynosi nie 60x a 3x. Zrobienie "normalnej" wskazówki minutowej i sekundowej jest kwestią zmiany przełożenia za tarczą zegara.


Obrazek


No i na końcu dodatek specjalny - kukułka. Prosty mechanizm na korbkę wysuwający i chowający podpięty pod resztę mechanizmów.
Ogólnie zegarek działa bardzo sprawnie, zawieszenie ciężarka na długiej lince i wstawienie ciężkiego i długiego wahadła sprawia, że czas pracy spokojnie dochodzi do kilku minut. Z minusów poza tym, że wahadło w końcu się zatrzyma ze względu na opory (może uda się to dopracować) wymienić muszę też luzy na przekładniach, które sumują się zwłaszcza przy kilku przełożeniach co sprawia że wskazówki nie "idą" idealnie równo.
Tu na kilkusekundowym filmiku można zobaczyć bardzo uproszczony mechanizm zrobiony specjalnie żeby pokazać jak napędzany jest zegarek:


A główny filmik ze wskazówkami, tarczą i kukułką tutaj:


Galeria Flickr
Galeria Brickshelf

Awatar użytkownika
Johan
VIP
Posty: 916
Rejestracja: 2013-05-28, 08:46
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak
Kontakt:

 

Re: MOC: Zegar wahadłowy z klocków LEGO

#2 Post autor: Johan »

Świetna sprawa, bardzo lubię takie mechanizmy zbudowane z technica, a nie tylko maszyny budowlane :P

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1410
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

Re: MOC: Zegar wahadłowy z klocków LEGO

#3 Post autor: Biedrus »

Bardzo mi się podoba. Działa bardzo sprawnie. Obuduj ten zegar i MOC miesiąca masz gwarantowany :)

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 109
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

Re: MOC: Zegar wahadłowy z klocków LEGO

#4 Post autor: Naturalbornuser »

Dzięki :) Po obudowaniu wyszłoby coś takiego:

Obrazek


Obrazek

I tak miało to wyglądać - tzn obudowa utknęła w tym momencie jaki jest na powyższych zdjęciach kiedy uznałem, że lepiej chyba będzie jak będzie to taki surowy technic bez wyglądu :)

Awatar użytkownika
Johan
VIP
Posty: 916
Rejestracja: 2013-05-28, 08:46
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak
Kontakt:

 

Re: MOC: Zegar wahadłowy z klocków LEGO

#5 Post autor: Johan »

Obie wersje mają swój urok. Namawiam, dokończ obudowę :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: MOC: Zegar wahadłowy z klocków LEGO

#6 Post autor: legosamigos »

Ale bajer. Naprawdę fajnie to działa. W obudowie znacznie lepiej. Czy wahadło jest jakoś dodatkowo obciążone? Kukułka powinna pojawiać się chyba o pełnych godzinach? ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 109
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

Re: MOC: Zegar wahadłowy z klocków LEGO

#7 Post autor: Naturalbornuser »

Kukułka jest nadaktywna i wychodzi co kilka sekund :) Wahadło jest dociążone nieco ołowiem, tak samo jak obciążnik, który zasila całość. Bez tego też działa ale znacznie dłużej z dociążeniem.

Szygalew
VIP
Posty: 1619
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: MOC: Zegar wahadłowy z klocków LEGO

#8 Post autor: Szygalew »

Obudowa musi być! :) Daje to inny wymiar pracy. I nie zmienia ona przecież tego, że w środku jest świetny mechanizm :).

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: MOC: Zegar wahadłowy z klocków LEGO

#9 Post autor: eric trax »

Jeśli mam być szczery bardziej podoba mi się wersja bez obudowy :D Podziwiam, że chciało Ci się kombinować z tym mechanizmem. Za każdym razem kiedy widzę działający zegar z lego czuje się głupi :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

ODPOWIEDZ