[MOC] Stone bridge

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
lechkulina
Posty: 145
Rejestracja: 2019-12-24, 00:02
Lokalizacja: Warszawa

[MOC] Stone bridge

#1 Post autor: lechkulina »

Cześć,

Postanowiłem sobie, że przed końcem roku dokończę model średniowiecznego kamiennego mostu. Jest to model, którego pierwsze testowe wersje powstały prawie 2 lata temu. Co prawda przez długi czas odpoczywał w pudle i wracałem do niego tylko okazjonalnie, to przez ostatnie pół roku, pracowałem nad nim praktycznie bez przerwy. Jest to chyba najbardziej problematyczny model jaki do tej pory zrobiłem. W zasadzie każdy element sprawiał problemy i wymagał ciągłych zmian i wywalania do przysłowiowego kosza tygodni pracy. Np. samych segmentów drogi miałem w pewnym momencie kilkadziesiąt wariantów :)

Konstrukcyjnie całość podzielona jest na 3 części, które swobodnie wchodzą jedna w drugą wzdłuż wewnętrznych prowadnic. Krzywizny i podział są tak zrobione abym później mógł wykorzystać ten projekt przy budowanie zamku lub dłuższego mostu.

Podobnie jak inne modele ten też docelowo wyląduje na większej średniowiecznej makiecie. Jedyny element, który wtedy zostanie z niego usunięty to szare paski o szerokości 2 studów na samym początku i końcu.

Poniżej kilka zdjęć:

ObrazekStone bridge by Lech Kulina, on Flickr
ObrazekStone bridge by Lech Kulina, on Flickr
ObrazekStone bridge by Lech Kulina, on Flickr
ObrazekStone bridge by Lech Kulina, on Flickr
ObrazekStone bridge by Lech Kulina, on Flickr
ObrazekStone bridge by Lech Kulina, on Flickr
ObrazekStone bridge by Lech Kulina, on Flickr
Ostatnio zmieniony 2023-12-11, 07:00 przez lechkulina, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Stone bridge

#2 Post autor: SaperPL »

Bardzo fajny model. Szczególnie podoba mi się to jak pierwsze dwa złączenia po skosie na dole nie są jedną linią tylko mają ząbek. Ciekaw jestem czy dałoby się to powtórzyć w pozostałych miejscach łączenia bo to cięcie prostą linią się rzuca w oczy w pozostałych łączeniach.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: [MOC] Stone bridge

#3 Post autor: eric trax »

Nie mogę się napatrzeć na ten most. Rozpieszczasz nas tymi łączeniami. Nie mogę się doczekać opublikowania pełnego projektu zamku. Internet wybuchnie :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: [MOC] Stone bridge

#4 Post autor: legosamigos »

Patrząc na ten most, faktycznie wygląda na bardzo skomplikowany, znaczy się zesnotowany :D Wzorowałeś się na jakimś konkretnym moście czy Twoja fantazja? Troszkę mi przypomina most w Wenecji. Chciałem też zapytać czy jest to solidna konstrukcja czy bardziej segmenty trzymają się skos na skosie?
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Szygalew
VIP
Posty: 1619
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Stone bridge

#5 Post autor: Szygalew »

eric trax pisze: 2023-12-08, 11:46 Internet wybuchnie :D
Dobre! Ale faktycznie tak prawie będzie :).

Ja w sumie jestem zawiedziony.. Jak każda twoja praca, również ta nie ma w sobie nic poza pięknem.. :)

Też nie mogę się doczekać całości makiety. Bardzo jestem ciekaw jak zbudujesz teren..

Awatar użytkownika
T-trix666
Posty: 36
Rejestracja: 2022-08-30, 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: [MOC] Stone bridge

#6 Post autor: T-trix666 »

Fantastyczna praca, świetnie uzyskane krzywizny mostu, ale mimo wszystko jest może trochę zbyt stromy, dałoby radę trochę złagodzić spadek. Swoją drogą świetnie dodana nieregularność kolorystyczna, a przy okazji to, że jest zbudowany głównie z płytek daje wrażenie że jest zbudowany z wielu małych ciosanych kamieni.

Awatar użytkownika
lechkulina
Posty: 145
Rejestracja: 2019-12-24, 00:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: [MOC] Stone bridge

#7 Post autor: lechkulina »

SaperPL pisze: 2023-12-08, 10:31 Bardzo fajny model. Szczególnie podoba mi się to jak pierwsze dwa złączenia po skosie na dole nie są jedną linią tylko mają ząbek. Ciekaw jestem czy dałoby się to powtórzyć w pozostałych miejscach łączenia bo to cięcie prostą linią się rzuca w oczy w pozostałych łączeniach.
Dzięki Saper! Czytasz w moich myślach z tymi ząbkami. Ogólnie to bardzo bym chciał tak to zrobić ale niestety nie da się. Te ząbki wymagają zrobienia "nacięć" w ścianach bocznych segmentów dróg. Ściany te mają 4 study wysokości: 2 dolne pokrywają się z drogą (albo inaczej droga zaczyna się na 2 studach od dołu segmentu), 2 górne study wystają ponad powierzchnię drogi. Aby zrobić takie nacięcie muszę użyć wedge plate i tile 2x2 ustawionych kantem (czyli 1 stud wchodzi na powierzchnię drogi). Zatem mogę je zrobić tylko od dołu, a co za tym, idzie tylko w miejscach gdzie krzywizna mostku się wznosi. Dzięki tym ząbką udało mi się wyrównać dole i górne krawędzie pomiędzy segmentami. W przypadku pozostałych segmentów niestety musiałem wybrać wyrównanie tylko górnej krawędzi gdyż to one jest najbardziej widoczna. W teorii można by użyć serków do zrobienia nacięć, ale nie sprawdziły mi się ponieważ generowały nieakceptowalne szczeliny.
eric trax pisze: 2023-12-08, 11:46 Nie mogę się napatrzeć na ten most. Rozpieszczasz nas tymi łączeniami. Nie mogę się doczekać opublikowania pełnego projektu zamku. Internet wybuchnie :D
Dzięki wielkie Eric. Chwilę będziesz musiał poczekać na zamek gdyż on będzie budowany prawie na samym końcu. Ogólnie to jest projekt na lata, tylko, że jest podzielony na części - pierwsza to mała sekcja rozwidlenia rzeki, magazyn przy wodzie, wieża i jakaś chatka. Kolejne części będę budować jak długi mi starczy nerwów i miejsca w domu :)
legosamigos pisze: 2023-12-08, 11:49 Patrząc na ten most, faktycznie wygląda na bardzo skomplikowany, znaczy się zesnotowany :D Wzorowałeś się na jakimś konkretnym moście czy Twoja fantazja? Troszkę mi przypomina most w Wenecji. Chciałem też zapytać czy jest to solidna konstrukcja czy bardziej segmenty trzymają się skos na skosie?
Dzięki legosamigos! Jasne, że się wzoruje, mało tego całą estetykę tych modeli staram się wzorować na rewelacyjnych modelach z Tabletop World https://tabletop-world.com/product/stone-bridge/

Konstrukcyjnie wszystko jest połączone. Most składa się z 3 części (podjazd, środek, podjazd). Każdą można spokojnie brać w łapę i obracać do woli. Jak wrzucę zdjęcia środka w przyszłym tygodniu to będzie to lepiej widać.
Szygalew pisze: 2023-12-08, 12:10 Dobre! Ale faktycznie tak prawie będzie :).

Ja w sumie jestem zawiedziony.. Jak każda twoja praca, również ta nie ma w sobie nic poza pięknem.. :)

Też nie mogę się doczekać całości makiety. Bardzo jestem ciekaw jak zbudujesz teren..
Dzięki wielkie Szygalew! Jeżeli chodzi o teren to mam kilka pomysłów jednak każdy ma swoje wady i nie mogę znaleźć złotego środka. Dodatkowo chciałoby, go zrobić modułowo, tak abym nie musiał każdego wzniesienie, wgłębienia projektować na nowo (będzie to teren wyżynny, o dość mocno zróżnicowanej wysokości). Przypuszczam, że samo zaprojektowanie tego jak podejść do tematu zajmie mi kilka miesięcy. Jak na razie każdy temat i model związany z tym projektem tyle czasu pochłania. Dlatego prezentuje każdy większy model jako osobnego MOCa. Dwa to, że w całej makiecie ciężko będzie uchwycić poszczególne detale na zdęciach.
T-trix666 pisze: 2023-12-08, 13:18 Fantastyczna praca, świetnie uzyskane krzywizny mostu, ale mimo wszystko jest może trochę zbyt stromy, dałoby radę trochę złagodzić spadek. Swoją drogą świetnie dodana nieregularność kolorystyczna, a przy okazji to, że jest zbudowany głównie z płytek daje wrażenie że jest zbudowany z wielu małych ciosanych kamieni.
Dzięki T-trix! Bardzo bym chciał aby kąt był mniejszy, ale aktualnie dostępne są tylko dwa skosy bez studów, o długości 1, 2 lub 4 studów. Inne długości nie wchodzą w grę ponieważ tych skosów trzeba też używać w bokach segmentów drogi (i barierkach), które mają wysokość 4 studów. W teorii można by zrobić dowolne kąty i zakrywać nierówności panelami, ale bardzo tego nie chce robić ponieważ wtedy była by masa regularnych linii o głębokości 1/2 płytki (tylko by musiał na siebie nachodzić panele). Dodatkowo dochodzi jeszcze kwestia długości. Ten mostek już teraz jest długi prawie na 2,5BP, zmniejszenie kąta, pewnie by dodało jeszcze z 1BP, co mocno by utrudniło jego użycie.

Jeżeli chodzi o teksturę to pełna zgoda. Raz, że większość (nie wszystko, ale z 90%) jest wymogiem konstrukcyjnym, a dwa to ułatwia później dodawania zniszczeń czy przebarwień.

GalaktyczneKlocki
Posty: 48
Rejestracja: 2022-07-24, 14:59

Re: [MOC] Stone bridge

#8 Post autor: GalaktyczneKlocki »

Lego geometria level GOD. 👑

wielkamucha
Posty: 807
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Stone bridge

#9 Post autor: wielkamucha »

Wy piszecie o łączeniach, a ja widziałem co jest w środku... :)

Lech, wrzucenie na wystawę dodatkowych fragmentów pokazujących konstrukcję "od strony bebechów" to bardzo dobry pomysł, moim zdaniem. Ludzie często nie zdają sobie sprawy, ile pracy jest w to włożone. Zestawienie znanej nam już wieży, domu i mostu oraz kilku innych rzeczy w jeden "organizm" - z obowiązkowym udziałem tych dodatkowych fragmentów prezentujących "wnętrzności" - rzeczywiście sprawi, że "Internet wybuchnie". Bo przypuszczam, że niewielu będzie w stanie konkurować w kwestii planowania, precyzji i konsekwencji wykonania.

W pewnym sensie jest to naprawdę "MOCARNY" projekt.

bzzz-bzzz

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2432
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: [MOC] Stone bridge

#10 Post autor: dmac »

To jest jeden z tych projektów, które sprawiają, że człowiek czuje się prawie urażony widokiem latarenek zbudowanych z ZALEDWIE 5 klocków każda ;) .
Przepiękny mostek - i z kształtu, i z proporcji, i z faktury, i z tych czysto technicznych czarów-marów, które sprawiają, że się trzyma i wygląda jak wygląda.
Zdecydowanie przyłączam się do prośby o pokazanie (a nawet: regularne pokazywanie) bebechów. Z Twoich budowli naprawdę można się wiele nauczyć.
Bravo, bravo, bravissimo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
lechkulina
Posty: 145
Rejestracja: 2019-12-24, 00:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: [MOC] Stone bridge

#11 Post autor: lechkulina »

GalaktyczneKlocki pisze: 2023-12-09, 09:13 Lego geometria level GOD. 👑
Dzięki!
wielkamucha pisze: 2023-12-11, 11:24 Wy piszecie o łączeniach, a ja widziałem co jest w środku... :)

Lech, wrzucenie na wystawę dodatkowych fragmentów pokazujących konstrukcję "od strony bebechów" to bardzo dobry pomysł, moim zdaniem. Ludzie często nie zdają sobie sprawy, ile pracy jest w to włożone. Zestawienie znanej nam już wieży, domu i mostu oraz kilku innych rzeczy w jeden "organizm" - z obowiązkowym udziałem tych dodatkowych fragmentów prezentujących "wnętrzności" - rzeczywiście sprawi, że "Internet wybuchnie". Bo przypuszczam, że niewielu będzie w stanie konkurować w kwestii planowania, precyzji i konsekwencji wykonania.

W pewnym sensie jest to naprawdę "MOCARNY" projekt.

bzzz-bzzz
Wielkie dzięki! Nie byłem do końca przekonany do tego pomysłu z drugim, przekrojonym modelem, ale po wystawie mam wrażenie, że chyba się sprawdził. Szczególnie w niedziele udało mi się wyłapać kilku dorosłych próbujących porównać cały model z przekrojem. Wszystkich modeli na pewno tak robić nie będę, bo nie zawsze będzie to praktyczne, ale wieżę na pewno na Kontrast też tak przygotuje. Przypuszczam, że będzie problem ze stabilnością takiej połówki, ale jest jeszcze sporo czasu na rozwiązanie tego.
dmac pisze: 2023-12-11, 13:49 To jest jeden z tych projektów, które sprawiają, że człowiek czuje się prawie urażony widokiem latarenek zbudowanych z ZALEDWIE 5 klocków każda ;) .
Przepiękny mostek - i z kształtu, i z proporcji, i z faktury, i z tych czysto technicznych czarów-marów, które sprawiają, że się trzyma i wygląda jak wygląda.
Zdecydowanie przyłączam się do prośby o pokazanie (a nawet: regularne pokazywanie) bebechów. Z Twoich budowli naprawdę można się wiele nauczyć.
Bravo, bravo, bravissimo!
Dzięki wielkie dmac, jest mi bardzo miło! Zdjęcia środka i połączeń, które są w miarę na wierzchu staram się od jakiegoś czasu regularnie wrzucać dla każdego modelu. Już chyba taka rutyna mi się wdała :) Środek mostka planuje wrzucić w tym tygodniu. wielkamucha mówiąc o bebechach miał na myśli drugi model, który zrobiłem na potrzeby wystawy, a który stał obok całego mostu, ukazujący większe komponenty, które składają się cały model ułożone w formie tzw. exploded-view (https://en.wikipedia.org/wiki/Exploded-view_drawing).

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1430
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [MOC] Stone bridge

#12 Post autor: Mestari »

Jak zwykle u Ciebie - dzieło :) Dawno bym porzucił ten projekt, nie wytrzymałbym pewnie 2 lat z mostem. Ale też nie mogę się doczekać reszty :)

mw
VIP
Posty: 731
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Stone bridge

#13 Post autor: mw »

"Klynkłem" - jak to zobaczyłem - wyszedł lepiej niż na tych grafikach z których czerpałeś inspirację. Widać miesiące wytężonej pracy, tak jak Eryk napisał będzie ogień-dym !

Awatar użytkownika
lechkulina
Posty: 145
Rejestracja: 2019-12-24, 00:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: [MOC] Stone bridge

#14 Post autor: lechkulina »

Mestari pisze: 2023-12-11, 22:18 Jak zwykle u Ciebie - dzieło :) Dawno bym porzucił ten projekt, nie wytrzymałbym pewnie 2 lat z mostem. Ale też nie mogę się doczekać reszty :)
Dzięki wielkie! Na szczęście dla mojego zdrowia psychicznego przez około rok był on zachomikowany w pudełku. Za to przez ostatnie 6 miesięcy niewiele czymś innym się zajmowałem. Nawet mi trudno uwierzyć nad liczbą godzin wypaloną na zbudowanie tego mostu. Jedyne co mnie pociesza to fakt, że całkiem sporo nowych technik i możliwości udało mi się wypracować lub usprawnić, a czasami znaleść początkowo niewidoczne problemy w tych, których używałem do tej pory. Także coś z niego wyniosłem poza tą kupką plastiku.
mw pisze: 2023-12-12, 13:10 "Klynkłem" - jak to zobaczyłem - wyszedł lepiej niż na tych grafikach z których czerpałeś inspirację. Widać miesiące wytężonej pracy, tak jak Eryk napisał będzie ogień-dym !
Dzięki wielkie mw :) Bardzo mi miło, to słyszeć. Tabletop World jest dla mnie główną inspiracją dla wszystkich średniowiecznych konstrukcji. Nie staram się ich kopiować jeden do jeden. Jednak jest kilka detali, które cały czas mi uciekają i choć bardzo bym chciał je odtworzyć w klockowym budulcu to za każdym razem rozbijam się o jakiś problem, m. in. zwężenie drewnianych przypór, czy poszerzona płaska powierzchnia (kamienna płytka) na górze kamiennych balustradach. Nie mniej pomimo tego jest to bardzo cenne źródło pomysłów dla wszystkich budujących modele w tej tematyce.

mw
VIP
Posty: 731
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Stone bridge

#15 Post autor: mw »

Wiesz co jeszcze mnie zachwyca w twoich pracach ??? Bebechy :) w środku nie ma chaosu wszystko pięknie wykonane a do tego jeśli np. most jest zbudowany z 10 ciu takich samych modułów, to każdy jest zbudowany w środku identycznie z identycznych kolorów - bajka ! Tak samo lubię podziwiać wnętrze twoich prac jak i gotowy produkt.

ODPOWIEDZ