[MOC] Kamienica Rosy Brix

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
halerz
Posty: 176
Rejestracja: 2015-02-07, 16:03
Lokalizacja: Cieszyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] Kamienica Rosy Brix

#1 Post autor: halerz »

Kamienica Rosy Brix przy Kronprinzessin Stephaniestraße 46 w Cieszynie (obecnie ulica Głęboka, widok: https://tiny.pl/cstpq) wybudowana została w roku 1899 przez Fritza Fuldę według projektu opracowanego przez niego samego i syna Eugena. Bryła wyróżnia się stylem architektonicznym niespotykanym w Cieszynie, a także niewielką szerokością ze względu na dostępną w owym czasie działkę. Właścicielka kamienicy - Rosa Brix - zajmowała się wyrobem szczotek, które sprzedawała wraz z grzebieniami i drobną galanterią skórzaną w sklepie znajdującym się w przyziemiu. Sam sklep posiadał interesujący szyld oraz oświetlenie zamontowane na szczotce (vide zdjęcie ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego), które jednak nie zachowały się do naszych czasów.
Obrazek
Model obrazuje stan kamienicy z okolic roku 1900 (wg oryginalnego projektu: jeszcze z ozdobnym szyldem i dwoma oknami na trzecim piętrze). Wnętrza są dość symboliczne ze względu na planowany sposób prezentacji - widoczne są dopiero po włączeniu oświetlenia (podstawowy zestaw LED BriksMax), a dla urozmaicenia dodałem Panią Brix z kotem i przechodnia z psem przechadzających się po ulicy Głębokiej (która w tym miejscu jest chyba najbardziej stroma) oraz flagę w barwach Śląska Austriackiego i ptaszka na dachu.
ObrazekObrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Szygalew
VIP
Posty: 1621
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Kamienica Rosy Brix

#2 Post autor: Szygalew »

Bardzo ładna. :)
Ostatnio zmieniony 2023-12-14, 22:00 przez Szygalew, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [MOC] Kamienica Rosy Brix

#3 Post autor: SERVATOR »

Bardzo ładna kamienica. Piękne wnętrza. I like it!
Sam muszę w końcu zbudować takie wąskie kamieniczki na tło dla moich samochodów.


Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1392
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

Re: [MOC] Kamienica Rosy Brix

#5 Post autor: glaz_pimpur »

Proste ale z wdziękiem. Podoba mi się, że zwróciłeś uwagę na takie szczegóły jak spadek ulicy, rynny oraz wyposażenie. Piece kaflowe i koza są proste ale i genialne w swej prostocie. Wynajmowałem mieszkanie z takimi meblami jeszcze na początku XIX wieku:)
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Olga
Posty: 16
Rejestracja: 2023-01-19, 03:21

Re: [MOC] Kamienica Rosy Brix

#6 Post autor: Olga »

Lubię, gdy klocki opowiadają jaką historię. Chętnie zobaczyłabym kamieniczkę na żywo.
glaz_pimpur pisze: 2023-12-15, 07:37 Wynajmowałem mieszkanie z takimi meblami jeszcze na początku XIX wieku:)
No i poznaliśmy przyczynę upadku Księstwa Warszawskiego. Starszy Pan tam był...

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1392
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

Re: [MOC] Kamienica Rosy Brix

#7 Post autor: glaz_pimpur »

glaz_pimpur pisze: 2023-12-15, 07:37 Proste ale z wdziękiem. Podoba mi się, że zwróciłeś uwagę na takie szczegóły jak spadek ulicy, rynny oraz wyposażenie. Piece kaflowe i koza są proste ale i genialne w swej prostocie. Wynajmowałem mieszkanie z takimi meblami jeszcze na początku XXI wieku:)
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

ODPOWIEDZ