[MOC] Arctic Scout

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

[MOC] Arctic Scout

#1 Post autor: SAMOLOT »

Moj model na konkurs Arktyczny TC 26 na eurobricksie. Zastanawiając się co zbudować tym razem przeglądałem stare zestawy Lego Arctic w internecie.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trafiłem na model 60194 i od razu rzucił mi się w oczy jego oryginalny układ jezdny z gąsienicami z przodu. Pomyślałem że w Lego City to może działać ale w Technicu raczej się nie uda tego odwzorować. Ale należało spróbować. Od początku miałem wątpliwości czy uda się zachować sztywność układu. Dlatego budowę zacząłem właśnie od przedniego zawieszenia.

Obrazek

Okazało się że nie jest aż tak źle jak na początku myślałem. Układ skrętu działał i dawał nadzieję że w gotowym modelu będzie również dobrze funkcjonował.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Poza tym mój zasób pomarańczowych klocków pozwalał na budowę bez konieczności dokupowania czegokolwiek. Model posiada motocykl śnieżny i dla tego postanowiłem dodać do niego dźwig załadowczy którego nie było w oryginalnym modelu. Poza tym podpatrzyłem w innych zestawach z tej serii przyczepy na płozach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dlatego postanowiłem zbudować przyczepę i historię do modelu. Jakiś czas temu spadł na ziemię wyjątkowo obfity deszcz meteorytów. Najwięcej spadło ich właśnie w Arktyce. Dlatego naukowcy z całego świata wyruszyli w specjalnych pojazdach zbierać meteoryty na ogromnych zaśnieżonych obszarach. Model ma 4 silniki, 2x PFXL dla napędu 1x PFM dla skrętu i 1xPFM dla dźwigu.
Zasilanie pochodzi z kostki buwizz. Korpus odczepia się od podwozia za pomocą zaledwie 6 pinów. Kierownica działa podczas skręcania. Początkowo na kołach napędowych zamontowałem dyferencjały, ale po testach na śniegu z nich zrezygnowałem. Z tyłu pojazdu znajduje się atrapa silnika V8. Żuraw na przyczepie obsługiwany jest ręcznie. Mam nadzieję, że Wam się spodoba.

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

Re: [MOC] Arctic Scout

#2 Post autor: SAMOLOT »

Czy ktoś mi może powiedzieć jak się teraz wkleja film z youtuba aby było widać miniaturkę bo nie wiem co się zmieniło, że nie mogę sobie poradzić

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: [MOC] Arctic Scout

#3 Post autor: eric trax »

Kiedy zobaczyłem ten model bez śniegu pomyślałem "co to za szpetna bestia?" a to się okazuje że zbudowana na bazie zestawu <tutaj powinno być emoji z trupią czaszką>

Trzeba przyznać, że bardzo dobrze oddałeś wygląd i kształt pierwowzoru. No i całkiem dobrze radzi sobie na śniegu jak na arktyczny łazik przystało. Troche kłuje mnie w oczy, że koła są osadzone węziej niż gąsienice ale zestaw też tak ma. Na pewno bardzo podoba mi się pomysł na przednie gąsienice przy użyciu tych nowych ramek. Muszę to zapamiętać! :D

SAMOLOT pisze: 2024-01-09, 09:09 Czy ktoś mi może powiedzieć jak się teraz wkleja film z youtuba aby było widać miniaturkę bo nie wiem co się zmieniło, że nie mogę sobie poradzić
musisz użyć linka z pełną nazwą domeny a nie tą skróconą. Już Ci to poprawiłem, więc możesz zerknąć w posta jak powinno to wyglądać :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 524
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Arctic Scout

#4 Post autor: syzygy »

Świetnie się to prezentuje i jeździ na śniegu, film dobrze to pokazuje. Przyczepiłbym się do jednej rzeczy, chociaż trochę bezzasadnie ;) Chodzi mi o to, że przez to że pusta przestrzeń "udaje" szybę , to wygląda jakby dach wisiał nad kabiną. Oczywiście w tym rozwiązaniu nie ma nic złego, sam je stosuję z uporem maniaka.. ale tutaj przez brak słupków czegoś mi brakuje. No ale w oryginale szyba nie ma żadnych słupków, więc się tego trzymałeś :)

Szygalew
VIP
Posty: 1621
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Arctic Scout

#5 Post autor: Szygalew »

Kochanie, powiększyłem "Arktyka" dzieciaków! :)
I zmotoryzowałem go..
Bardzo fajny! :)

mw
VIP
Posty: 731
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Arctic Scout

#6 Post autor: mw »

A ja jak pierwszy raz zobaczyłem to dzieło, to sobie pomyślałem - kurde ale ten kierowca dostanie w kość na tym mrozie -55" :) a tak serio gratulacje za kolejny wypasiony pojazd. Ty zawsze znajdziesz niszę i zbudujesz coś nie oczywistego !

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

Re: [MOC] Arctic Scout

#7 Post autor: SAMOLOT »

Dziękuję za pozytywne opinie.
Ze względu na arktyczny charakter pojazdu oraz to, że w oryginalnym modelu niebieska szyba jest silnym akcentem kolorystycznym, planowałem też użyć niebieskiej szyby. Myślałem że może uda mi się połączyć dwie albo zrobię ją z kilku płaskich szybek ale wszystko to prezentowało się raczej żałośnie więc zostało jak jest. Ostatnio pojawiły się duże przednie szyby do pojazdów ale niestety jeszcze tylko białe. Mam już taką i może w kolejnym modelu ją zastosuję.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: [MOC] Arctic Scout

#8 Post autor: legosamigos »

syzygy pisze: 2024-01-09, 15:46 Świetnie się to prezentuje i jeździ na śniegu, film dobrze to pokazuje. Przyczepiłbym się do jednej rzeczy, chociaż trochę bezzasadnie ;) Chodzi mi o to, że przez to że pusta przestrzeń "udaje" szybę , to wygląda jakby dach wisiał nad kabiną. Oczywiście w tym rozwiązaniu nie ma nic złego, sam je stosuję z uporem maniaka.. ale tutaj przez brak słupków czegoś mi brakuje. No ale w oryginale szyba nie ma żadnych słupków, więc się tego trzymałeś :)
Działa bardzo fajnie i daje sobie radę na śniegu. Właśnie też bym się przeczepił o tą pustą przestrzeń. Zdecydowanie brakuje tam jakiś słupków ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ