[MOC] JCB Fastrac 3185 & Oehler ZDK 180

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

[MOC] JCB Fastrac 3185 & Oehler ZDK 180

#1 Post autor: eric trax »

Publikacji modeli rolniczych ciąg dalszy :) Tym razem przyszła pora na ciągnik JCB Fastrac 3185, który jest również nazywany nośnikiem narzędzi. Po prawie dwóch latach spędzonych na półce w końcu doczekał się finalnych szlifów i premiery.

Obrazek


Dla porównania oczywiście oryginał:

Obrazek

JCB Fastrac 3185


Muszę przyznać, że seria nośników narzędzi Fastrac to jedne z moich ulubionych ciągników. Pamiętam kiedy jako dziecko fascynowałem się nimi w gazetach rolniczych. To co robiło na mnie największe wrażenie, to fakt, że mogły rozpędzić się nawet to 80km/h. Te ciągniki za ich wygląd albo się kocha albo nie nawidzi. Model 3185 jest zdecydowanie moim ulubionym. Budowę zacząłem kiedy było już wiadomo, że wraz ze zestawem 42129 pojawią się opony rolnicze o średnicy 81mm. Rama powstała dość szybko i znacząco różni się od moich poprzednich ciągników. Usunąłem przedni podnośnik i dodałem przednie zawieszenie. Ciągnik napędza Lka, skręca za pomocą servo, a podnośnik i wałek obsługują dwie Mki. Wszystko sterowane Sbrickiem. Następnie zająłem się kabiną, która ma dość specyficzny kształt. Udało się ją dość dobrze odzwierciedlić i jestem z niej w pełni zadowolony. Kabina ma oczywiście wyposażone wnętrze z dwoma siedzeniami. Największy problem miałem z designem maski ciągnika. Z przodu ma ona specyficzny łuk z cienkimi ramkami po bokach. O ile jej kształt udało się zbudować to problemem była atrapa chłodnicy, która powinna być wygięta. Początkowo wykonałem ją z naklejki jednak podczas jednej z wystaw wpadłem na pomysł aby użyć zakrąglonych plate 1x2. To była dobra decycja. Nie dość, że kształt jest prawidłowy, to ma jeszcze cienkie ramki jak w oryginale.

Od początku nie nastawiałem się na zrobienie do niego instrukcji budowy ze względu na kształt kabiny. Przed publikacją zmieniłem zdanie. To wymagało kolejnych poprawek jednak udało się je dość sprawnie wprowadzić. Niechęć do robienia instrukcji był powodowany też drukowanymi błotnikami, które wykonał dla mnie Saper. Nie chcąc komplikować sobie życia zbudowałem odpowiedniki z lego, co zwiększyło liczbę elementów aż o 130 klocków. Efekt finalny zwłaszcza po użyciu naklejek jest super i muszę przyznać, że teraz to chyba mój ulubiony ciągnik :D

Obrazek

Obrazek

OEHLER ZDK 180


Opóźnienie w publikacji Fastraca spowodowane było również brakiem maszyny do kompletu. Chciałem zbudować przyczepę budowlaną jednak uznałem, że będzie dość podobna do mojej poprzedniej Krampe BigBody 550. W kolekcji nie miałem tradycyjnych przyczep. Cały czas myślałem o nietypowym kolorze, który będzie fajnie kontrastować z żółtym ciągnikiem. Wybór padł na OEHLER ZDK 180. Postanowiłem, że skrzynię zbuduję z paneli 23405. Stwierdziłem, że dość dobrze powinny oddawać falowaną blachę z której robi się boki skrzyni ładunkowych. O dziwo wymiary tych elementów dość dobrze zgrały się z wymiarami modelu.

Skrzynia ładunkowa musiała oczywiście zostać wzmocniona tak aby ładunek nie rozsadził jej od środka. Zastosowałem dodatkowe listwy wewnątrz dzięki czemu jest teraz bardzo stabilne. Efekt wizualny dobrze oddaje przetłoczenia prawdziwej przyczepy. Kolor dark turquise różni się troche od tego stosowanego w przyczepach Oehler, a dodatkowo na zdjęciach wyszedł znacznie bardziej niebieski niż w rzeczywistości. Skrzynia ładunkowa posiada też zabezpieczenia burt, które działają jak w prawdziwej maszynie. To czym się różni, to dwu-stronny wywrot. W rzeczywistości przyczepa przechyla się w trzy strony. Na początku budowy wychylałą się również do tyłu jednak użycie średniego siłownika śrubowego sprawiło, że całość była bardzo niestabilna. Finalnie skrzynię podnoszą dwa małe siłowniki śrubowe napędzane Mką. Maksymalny ładunek jaki testowałem to 4,5kg. Tyle udało mi się wykiprować. Muszę przyznać, że to dość imponujący wynik. Kolejną ciekawostką jest to, że zastosowałem opony 67,8x27, które są troche większe niż powinny ale dzięki temu że są szersze od tych opon 62,4mm znacznie poprawiają wygląd modelu.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć oraz wideo prezentującego wszystkie funkcje:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Do modeli dostępne są również instrukcje budowy: https://rebrickable.com/users/erictrax/mocs/
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2432
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: [MOC] JCB Fastrac 3185 & Oehler ZDK 180

#2 Post autor: dmac »

Jak zwykle zgrabnie i funkcjonalnie. I masz wyczucie do kontrastowych detali - ja na przykład kupiłbym lazurowe zawiasy do uchylnej klapy w przyczepie (która moim zdaniem wygląda jeszcze ładniej, niż sam ciągnik, sorry ;)), a potem bym się zastanawiał, dlaczego wygląda krowiasto :) . Szare przełamują monotonię i jest git. O tym, że pięknie toto jeździ z 4,5 kilogramowym ładunkiem, to nawet nie warto pisać, bo jakimś cudem, cholerka, Twoje modele nigdy nie cierpią na brak żwawości! ;)
Brawo, brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

GalaktyczneKlocki
Posty: 48
Rejestracja: 2022-07-24, 14:59

Re: [MOC] JCB Fastrac 3185 & Oehler ZDK 180

#3 Post autor: GalaktyczneKlocki »

Wygląda jak traktor którym bawi się mój bratanek, tylko, że tamten nie jest zbudowany z klocków. 😅 Jak zwykle rozwala mi czachę, życia nie starczy, żeby nauczyć się tak budować. 🤣

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

Re: [MOC] JCB Fastrac 3185 & Oehler ZDK 180

#4 Post autor: Bricksley »

Kolor z pewnością robi robotę i cieszy coraz większa dostępność w nim klocków. Niemniej mnie najbardziej urzekł grill i jego boczna obudowa z kafli po łuku - całkiem porządnie to wygląda i warte wykorzystania kiedyś :)
Pozdrawiam :)

mw
VIP
Posty: 731
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] JCB Fastrac 3185 & Oehler ZDK 180

#5 Post autor: mw »

JCB zarąbisty - ale rozwaliła mnie przyczepa, słodka :)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: [MOC] JCB Fastrac 3185 & Oehler ZDK 180

#6 Post autor: eric trax »

dmac pisze: 2024-01-14, 09:59 Jak zwykle zgrabnie i funkcjonalnie. I masz wyczucie do kontrastowych detali - ja na przykład kupiłbym lazurowe zawiasy do uchylnej klapy w przyczepie (która moim zdaniem wygląda jeszcze ładniej, niż sam ciągnik, sorry ;)),
Tutaj akurat problem by się rozwiązał bo turkusowych zawiasów niema. Poza tym w oryginale te zawiasy są ocynkowane więc najlepiej było użyć LBG. żałuje tylko że nie ma turkusowych podwójnych braketów nowego typu. Wtedy zlikwidowałbym te paski na narożnikach skrzyni. Pewnie kiedyś je podmienię kiedy pojawią się w turkusie :)

Nie masz za co przepraszać. Juz kilka takich głosów było i zupełnie je rozumiem. Mi przyczepa podoba się na tyle że od razu kupiłem klocki na drugi egzemplarz żeby mieć komplet :D
dmac pisze: 2024-01-14, 09:59 O tym, że pięknie toto jeździ z 4,5 kilogramowym ładunkiem, to nawet nie warto pisać, bo jakimś cudem, cholerka, Twoje modele nigdy nie cierpią na brak żwawości! ;)
To rzecz którą akurat wyniosłem z trialu. Dobrze zabudowany, prosty układ napędowy robi swoje. Sporo ludzi jest zdziwionych tym jak silne są te ciągniki a przecież jeżdżą tylko na jednej Lce :)
GalaktyczneKlocki pisze: 2024-01-14, 10:04 Jak zwykle rozwala mi czachę, życia nie starczy, żeby nauczyć się tak budować. 🤣
Mi starczyło Tobie też starczy :)
Bricksley pisze: 2024-01-14, 16:52 Niemniej mnie najbardziej urzekł grill i jego boczna obudowa z kafli po łuku - całkiem porządnie to wygląda i warte wykorzystania kiedyś :)
Na żywo wygląda jeszcze lepiej. Czasem lepiej odłożyć model na półkę i wpaść na taki pomysł niż przykleić naklejkę :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

wielkamucha
Posty: 807
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] JCB Fastrac 3185 & Oehler ZDK 180

#7 Post autor: wielkamucha »

Ciągniczek zgrabny, ale przyczepa jest prawdziwą gwiazdą. Zwłaszcza w tym kolorze. Te panele robią robotę.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2432
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: [MOC] JCB Fastrac 3185 & Oehler ZDK 180

#8 Post autor: dmac »

eric trax pisze: 2024-01-14, 22:52 Tutaj akurat problem by się rozwiązał bo turkusowych zawiasów niema.
Heh, to się wygłupiłem - gdzieś mi umknęło w opisie, że to Dark Turquoise (albo to wyparłem, bo na zdjęciach widzę Medium Azure :) ). Czyli dopadły Cię te same kłopoty fotograficzne, które miałem z Kobelco. Niewdzięczny kolor!.
Ale podtrzymuję opinię: kontrastowe zawiasy robią dobrą robotę. Skoro ocynk, to szkoda, że nie mamy zawiasów Flat Silver ;) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: [MOC] JCB Fastrac 3185 & Oehler ZDK 180

#9 Post autor: eric trax »

dmac pisze: 2024-01-16, 13:03 Czyli dopadły Cię te same kłopoty fotograficzne, które miałem z Kobelco. Niewdzięczny kolor!
Myslałem, że to tylko mój problem. Nawet photoshop nie dał sobie rady z obrobieniem tych zdjęć. W rzeczywistości kolor jest ciemniejszy i bardziej zielony no ale trudno się mówi i zyje dalej :)
dmac pisze: 2024-01-16, 13:03 Ale podtrzymuję opinię: kontrastowe zawiasy robią dobrą robotę. Skoro ocynk, to szkoda, że nie mamy zawiasów Flat Silver ;) .
Takie mozna zamówić ale jeśli udostępniam instrukcje staram się aby kolory klocków nie odbiegały od tego co jest w instrukcji żeby nie generować sobie problemów. I tak musiałem trochę "zużyć " te zawiasy żeby płynniej się otwierały. Dodatkowa warstwa srebrnego sprawiłaby, że otwierały by się z jeszcze większym oporem.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] JCB Fastrac 3185 & Oehler ZDK 180

#10 Post autor: SaperPL »

Oba modele dają radę. Traktor ma masę świetnych detali, jak np. brzegi zderzaka z przodu/ramki trzymającej światła, czy te siedzenia w kabinie.
Mimo że trick z żółtymi elementami na brzegu grilla jest ciekawy, to jednak mi to się pierwsze rzuca w oczy że coś jest nie tak. No i te błotniki... Lego już dawno powinno zrobić panele pod różne warianty błotników które nie są tylko do supersamochodów.

Ale sam traktor był na tyle ciekawy, że jak Trax składał i zawracał gitarę o błotniki to zbudowałem swój mniejszy. Teraz czekam na zdjęcia porównawcze obok siebie :P

Szygalew
VIP
Posty: 1619
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] JCB Fastrac 3185 & Oehler ZDK 180

#11 Post autor: Szygalew »

Wspaniały zestaw! :). Wygląda i śmiga jak trzeba.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: [MOC] JCB Fastrac 3185 & Oehler ZDK 180

#12 Post autor: eric trax »

SaperPL pisze: 2024-01-16, 20:26 Ale sam traktor był na tyle ciekawy, że jak Trax składał i zawracał gitarę o błotniki to zbudowałem swój mniejszy. Teraz czekam na zdjęcia porównawcze obok siebie :P
Chciałem go zbudować do prezentacji video ale przez ustawienia nagrywania na telefonie tak sobie skomplikowałem prezentację, że zupełnie wyleciało mi to z głowy. Co się odwlecze to nie uciecze :)

Aktualnie jestem w amoku robienia alta do 42114, więc jak skończę to na pewno go zbuduję i cyknę jakieś zdjęcia :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

tomaq
Posty: 232
Rejestracja: 2012-09-23, 21:04
Lokalizacja: Lubenia k.Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] JCB Fastrac 3185 & Oehler ZDK 180

#13 Post autor: tomaq »

Uchylisz rąbka tajemnicy co to za alt?

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: [MOC] JCB Fastrac 3185 & Oehler ZDK 180

#14 Post autor: eric trax »

tomaq pisze: 2024-01-17, 21:58 Uchylisz rąbka tajemnicy co to za alt?
Scraper mocno bazujący na modelach CAT 621K/621K
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

tomaq
Posty: 232
Rejestracja: 2012-09-23, 21:04
Lokalizacja: Lubenia k.Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] JCB Fastrac 3185 & Oehler ZDK 180

#15 Post autor: tomaq »

O to chyba będzie ciekawy. Nie widziałem nigdy takiej maszyny.

ODPOWIEDZ