Wybielanie klocków

Składnica wiedzy

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Havoc

#91 Post autor: Havoc »

Z doświadczenia wiem, że najlepiej sprawdza się zwykłe ACE. W zależności od stopnia pożółknięcia 'kąpać' klocki od kilkunastu godzin do paru dni. Wydaje się długo ale efekt był taki, że pożółkłe elementy po czterech dniach (w moim wypadku) były bielsze od wyciągniętych nówek prosto z pudełka. Po procesie wybielania wystarczy przepłukać letnią wodą (najlepiej z mydłem aby zniwelować zapach wybielacza).
Samo ACE kosztuje 6 zł za litr i bez trudu można je nabyć.

zoimild

#92 Post autor: zoimild »

osobiście przyznam że tylko raz wybielałem - odświeżałem klocki jak kupiłem na allegro kilka używanych zestawów dlatego użyłem wybielacza i efekt był zadowalający zwłaszcza jak klocki były po prostu brzydkie nie tylko pożółkłe i wymagały renowacji , z tym perhydrolem to bym się osobiście bał to jednak mikstura trochę niebezpieczna.

Awatar użytkownika
szubi81
Posty: 115
Rejestracja: 2011-08-01, 22:49
Lokalizacja: Reda
brickshelf: szubi81
Kontakt:

 

#93 Post autor: szubi81 »

Czy uda mi się wybielić bez utraty koloru niebieskiego i czerwonego ten panel?

pajda
Posty: 4
Rejestracja: 2012-07-19, 22:03
Lokalizacja: Trzebnica
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#94 Post autor: pajda »

O wybielaczach słyszałem, że również idealnie się nadają do wybielania plastiku, a w tym przypadku klocków. Działania wybielacza jednak na nadruk na klockach nie znam, ale wiem ze ten krem, o którym pisałem wcześniej w żaden sposób nie zaszkodzi nadrukowi na plastiku. Dowód? Wybielałem obudowę do Gamboya, na którym są również nadrukowane napisy. Napisy pozostały bez zmian, a obudowa była wybielona.

Awatar użytkownika
Wawrzino
Posty: 165
Rejestracja: 2010-11-12, 16:59
Lokalizacja: Oborniki Wlkp
brickshelf: Wawrzino
Kontakt:

 

#95 Post autor: Wawrzino »

zdjęcie znalezione na tej stronie:
http://retr0bright.wikispaces.com/

Obrazek
Jak widać nadruk przeżył bez uszczerbku.

Awatar użytkownika
Ex3qtor
Posty: 481
Rejestracja: 2008-02-01, 16:48
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: X3qtor

 

#96 Post autor: Ex3qtor »

Havoc, mógłbyś napisać coś więcej o proporcjach z tym ACE - ile wybielacza na ile wody na ile klocków?
Żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chce...

Tusty

#97 Post autor: Tusty »

To ja mam trochę inne pytanie. Niektórzy piorą klocki w pralce,wrzucone do poszewki.Jak klocki ocierają się o siebie podczas tego procesu to bardzo są porysowane?? Bo chcę moje zestawy odświeżyć,a stan klocków mam kolekcjonerski i nie chcę żeby wyglądały jak 20-sto letnie.

Awatar użytkownika
Jarząb
Posty: 132
Rejestracja: 2012-05-07, 09:22
Lokalizacja: Ostróda
brickshelf: jarzab

 

#98 Post autor: Jarząb »

Tusty pisze:To ja mam trochę inne pytanie. Niektórzy piorą klocki w pralce,wrzucone do poszewki.Jak klocki ocierają się o siebie podczas tego procesu to bardzo są porysowane?? Bo chcę moje zestawy odświeżyć,a stan klocków mam kolekcjonerski i nie chcę żeby wyglądały jak 20-sto letnie.
Pralkę odradzam zdecydowanie. Kiedyś też naczytałem się opinii ludzi piorących klocki w pralce. Klocki wyszły bardzo porysowane. Ludzie twierdzą, że klocki wyszły nietknięte, jednak prawdopodobnie to tacy kolekcjonerzy, dla których zniszczony to jedynie połamany klocek :)

Tusty

#99 Post autor: Tusty »

Też tak myślałem,wyszły by matowe jak po piaskowaniu :)

Awatar użytkownika
Wawrzino
Posty: 165
Rejestracja: 2010-11-12, 16:59
Lokalizacja: Oborniki Wlkp
brickshelf: Wawrzino
Kontakt:

 

#100 Post autor: Wawrzino »

Miska z ciepłą wodą + płyn do mycia naczyń i ręczne czyszczenie (używam starej szczoteczki do zębów).

kapalek
Posty: 10
Rejestracja: 2009-02-25, 11:13
Lokalizacja: wielkopolska

#101 Post autor: kapalek »

zaryzykowałem is prawdziłem ACE roztwór z wodą 50/50:
flagi pirackie (lekko pożółkłe) robią się białe po 2-3 godzinach, nadruk nie schodzi.
Ostatnio zmieniony 2012-08-13, 14:52 przez kapalek, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
prosperowiak
Posty: 39
Rejestracja: 2011-02-12, 18:38
Lokalizacja: no przecie nie z Marsa
brickshelf: prosperowiak

 

#102 Post autor: prosperowiak »

co nie zmienia faktu, ze ACE nie jest wystarczajace. Mialem mniej i bardziej pożółkłe białe bricki, trzymałem w 100% tylko w ACE prez 7 dni. Mieszałem po kilka razy dziennie i żółć znikła ale nie wystaczająco jka dla mnie. Pisanie, że klocki wyglądają jak nówki jest bardzo naciągane!

W tygodniu sprawdzę proponowany tu utleniacz 12%, a jak nie to znów wróce do perhydolu. :)

robbie76

#103 Post autor: robbie76 »

Dawno, dawno temu zanim zapadłem w Dark Age i kupowałem Lego dosłownie na kilogramy, do białych klocków stosowałem Domestos (2 butelki do miski + wody jedynie tyle żaby nie było konsystencji żelowej) Miska z klockami do piwnicy na 7-10 dni (w domu nie polecam, wali Domestosem na całe mieszkanie) Klocki wr misce mieszane codziennie wrano i wieczorem. Zawsze skutkowało, ale po takim zabiegu klocki zawsze były matowe już na zawsze. Miksturę z powodzeniem stosowałem również do starego koloru Gray (teraz to chyba Old Gray lub Light Gray). Nigdy nie stosujcie tej metody do kolorów typu black/blue/red. Raz spróbowałem celem wyczyszczenia i dezynfekcji. Klocki były do wyrzucenia.

Pozdrawiam
robbie76

Awatar użytkownika
Wawrzino
Posty: 165
Rejestracja: 2010-11-12, 16:59
Lokalizacja: Oborniki Wlkp
brickshelf: Wawrzino
Kontakt:

 

#104 Post autor: Wawrzino »

Broń Boże Domestos!
Ten środek oparty jest o chlor, który zmienia chemiczną strukturę tworzywa ABS, z którego wykonane są klocki lego. Jeśli nie chcesz uszkodzić klocków to używaj wybielaczy opartych tylko i wyłącznie na tlenie (typu Oxy action czy coś w ten deseń)

Awatar użytkownika
prosperowiak
Posty: 39
Rejestracja: 2011-02-12, 18:38
Lokalizacja: no przecie nie z Marsa
brickshelf: prosperowiak

 

#105 Post autor: prosperowiak »

tak na szybko...

ACE niezly ale zmocniejszym zabrudzeniem sobie nie radzi - swietna sprawa ten utleniacz do wlosow (12%) wymieszany z woda spisuje sie lepiej niz ACE. Perhydolu tak jak pisalem wczesniej nie mam zamiaru wiecej uzywac :)

Ten utleniacz poddalem dzis wielkiej probie. 20letnie biale bricki bardzo ale bardzo brudne i praktycznie w calosci utleniacz, dodalem tylko troche wody by latwiej wymieszac... w przyszly weekend zobacze jak sie sprawdzi!!! Ale na dzien dzisiejszy z cala pewnoscia moge go polecic, spisuje sie lepiej niz ACE.

ODPOWIEDZ