Przydatne linki

Składnica wiedzy

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

Przydatne linki

#1 Post autor: Sariel »

Programy:

LDraw - biblioteka trójwymiarowych modeli klocków niezbędna do projektowania np. w programie MLCad.

LDView - bardzo wygodna przeglądarka modeli tworzonych przez MLCad. Pozwala podglądać je 'na żywo' w 3 wymiarach, z możliwością obracania ich i oglądania z każdej strony, dodawania oświetlenia etc. Pozwala też tworzyć trójwymiarowe obrazki modeli, znacznie ładniejsze i na ogół czytelniejsze niż MLCad.

MLCad - bardzo popularny, potężny ale prosty program do projektowania konstrukcji z klocków. Do działania wymaga bibliotek LDraw podlinkowanych powyżej.

Strony:

Build-It-Blocks - Konstruktopedia labolatoriów MIT zajmujących się robotyką na bazie części Lego. Sporo zaawansowanych projektów, do każdego filmy i instrukcje budowy. Strona trudna do przejrzenia bez znajomości angielskiego.

Constructopedia - oficjalny poradnik Lego, objaśnia m.in. jak zmieniać przełożenia, używać idlerów, łączyć koła pasowe pod kątem etc. Sporo pomysłowych rozwiązań i doskonałe animacje.

Engineering with ABS - obszerna strona 'konstruktorska', ciekawy dział podpowiedzi i bogata galeria działających modeli maszyn budowlanych.

Kalkulator przełożeń kół pasowych - mój prosty skrypt pozwalający obliczyć łączne przełożenie układu do 10 par kół pasowych. Przy podawaniu wyniku pamięta konfigurację kół pasowych, pozwalając łatwo ją modyfikować. Wiesza się przy bardzo dużych różnicach przełożeń.

Kalkulator przełożeń zębatek - mój prosty skrypt pozwalający obliczyć łączne przełożenie układu do 10 par zębatek. Przy podawaniu wyniku pamięta konfigurację zębatek, pozwalając łatwo ją modyfikować. Wiesza się przy bardzo dużych różnicach przełożeń.

"Jak to zrobić?" Darka Mroza - doskonale opisane, wyczerpujące porady jak domowymi sposobami naprawić wiele części Lego szczególnie podatnych na uszkodzenia.

Lego Technic Home Page - bogata strona konstruktora-zapaleńca, duży dział Mindstorms ale też sporo rzadko spotykanych rozwiązań z kategorii Technic.

Po godzinach - dział strony Darka Mroza z bardzo przydatnymi poradami dotyczącymi naprawy m.in. silników Lego, kabli czy amortyzatorów pneumatycznych.

Pomysły Jennifer Clark - sekcja z pomysłami na stronie Jennifer Clark, prawdziwego geniusza Lego Technic. M.in. schemat wielosekcyjnego bomu do dźwigu, wiele rozwiązań można też podejrzeć w opisach jej MOCy.

Specyfikacja porównawcza silniczków elektrycznych lego - bardzo szczegółowy i rzetelny opis własności 7 najpopularniejszych silniczków Lego, zawiera m.in. zestawienia ich mocy i prędkości przy różnych napięciach i szczegóły ich budowy. Jest też oficjalnym wyznacznikiem jakie silniki dopuszcza się w zawodach np. TruckTrial.

Tabela przełożeń zębatek i kół pasowych - mała pomoc mojego autorstwa. Zawiera kombinacje wszystkich znanych na dzień dzisiejszy zębatek, ślimacznic i kół pasowych opisane w przejrzysty sposób. Tu w formie aplikacji

Technica - encyklopedia stworzona na 25-lecie serii Technic. Zawiera szczegółową listę zestawów, rozpiskę historii serii czy porównanie wszystkich zestawów z rodziny supercarów.

Visual Lego Wheel Helper - zestawienie wszystkich kół Lego wraz z pasującymi do nich oponami. Bardzo obszerne i przydatne.

Peeron Instruction and Catalog Scans Library - baza katalogów oraz instrukcji zestawów LEGO

The Brickfactory - baza katalogów oraz instrukcji zestawów LEGO

Kolejne linki mile widziane! Linki zgłoszone przez Was w tym temacie będą dopisywane do pierwszego postu, a dalsze posty kasowane.
Ostatnio zmieniony 2021-01-28, 15:53 przez Sariel, łącznie zmieniany 13 razy.

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#2 Post autor: szarikm »

strona Darka Mroza dział "Jak to zrobić?" http://www.pogodzinach.republika.pl/ind ... page=howto
brakuje jeszcze peerona, BL

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#3 Post autor: Sariel »

Wydaje mi się że peeron i bricklink są oczywiste i podlinkowane m.in. na stronie głównej LugPolu, na klockach.blox i wszędzie gdzie to tylko możliwe. Wolałbym tu prezentować strony mniej znane, a nie elementarz. Ale ugnę się jeśli macie inne zdanie :)

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#4 Post autor: szarikm »

Sariel pisze:a nie elementarz
to w taki razie mały temacik zbiorczy dla nowicjusza "co każdy AFOL powinien wiedzieć"

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

Jestem za, tylko kto to napisze bo ja jestem zajęty skrzyniami?

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#6 Post autor: Pietruch »

Ja mogę się tego podjąć :)

[Edit:]
Znaczy już się podjąłem. :)
Ostatnio zmieniony 2007-07-11, 19:21 przez Pietruch, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Maciej


Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#8 Post autor: Maciej Drwięga »

http://www.00453005_0000002.pl/wmtool - skrypcik napisany przez V1; bardzo wygodne i nie wymagające jakiejkolwiek głębszej wiedzy narzędzie do nanoszenia znaków wodnych; bardzo przydatne przy publikowaniu zdjęć swoich MOCy
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#9 Post autor: Sariel »

Dla szukających inspiracji: olbrzymia lista pojazdów wojskowych conajmniej z ostatniego stulecia, z czego zdecydowana większość ma swoje osobne opisy. Sporo ciekawych ciężarówek, tony transporterów opancerzonych i czołgów.
Ostatnio zmieniony 2008-08-31, 22:05 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#10 Post autor: Sariel »

Niezła gratka pojawiła się na Brickshelfie w zeszłym miesiącu: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=490651
Jest tam ogromny zbiór plików LDR z modelami zestawów LEGO, bardzo dokładnymi i bardzo aktualnymi, jest nawet Unimog. Acha, wszystkiego jest jakieś blisko 500 plików.
Ostatnio zmieniony 2012-01-06, 14:46 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

maverick
Posty: 22
Rejestracja: 2021-01-26, 17:30
Lokalizacja: Katowice

#11 Post autor: maverick »

Czy ta lista jest aktualizowana ?

Wiele z tych linków już nie działa - na przykład MIT albo Technica.
Ostatnio zmieniony 2021-01-27, 14:36 przez maverick, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2781
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#12 Post autor: Ciamek »

Ostatnio zmieniony przez Sariel 2009-04-23, 18:16, w całości zmieniany 11 razy
; o)
Zdrufko, Ciamek

maverick
Posty: 22
Rejestracja: 2021-01-26, 17:30
Lokalizacja: Katowice

Re: Przydatne linki

#13 Post autor: maverick »

Pozwoliłem sobie sprawdzić linki AD 2021.
Sariel pisze:Programy:

LDraw - biblioteka trójwymiarowych modeli klocków niezbędna do projektowania np. w programie MLCad.
Poprawny link
https://www.ldraw.org/help/getting-started.html
Sariel pisze:
LDView - bardzo wygodna przeglądarka modeli tworzonych przez MLCad. Pozwala podglądać je 'na żywo' w 3 wymiarach, z możliwością obracania ich i oglądania z każdej strony, dodawania oświetlenia etc. Pozwala też tworzyć trójwymiarowe obrazki modeli, znacznie ładniejsze i na ogół czytelniejsze niż MLCad.

MLCad - bardzo popularny, potężny ale prosty program do projektowania konstrukcji z klocków. Do działania wymaga bibliotek LDraw podlinkowanych powyżej.
Oba działają.
Sariel pisze:
Strony:

Build-It-Blocks - Konstruktopedia labolatoriów MIT zajmujących się robotyką na bazie części Lego. Sporo zaawansowanych projektów, do każdego filmy i instrukcje budowy. Strona trudna do przejrzenia bez znajomości angielskiego.

Constructopedia - oficjalny poradnik Lego, objaśnia m.in. jak zmieniać przełożenia, używać idlerów, łączyć koła pasowe pod kątem etc. Sporo pomysłowych rozwiązań i doskonałe animacje.
Nie ma takich stron.
Sariel pisze:

"Jak to zrobić?" Darka Mroza - doskonale opisane, wyczerpujące porady jak domowymi sposobami naprawić wiele części Lego szczególnie podatnych na uszkodzenia.

Strona nie istnieje.
Sariel pisze:

Po godzinach - dział strony Darka Mroza z bardzo przydatnymi poradami dotyczącymi naprawy m.in. silników Lego, kabli czy amortyzatorów pneumatycznych.


Pomysły Jennifer Clark - sekcja z pomysłami na stronie Jennifer Clark, prawdziwego geniusza Lego Technic. M.in. schemat wielosekcyjnego bomu do dźwigu, wiele rozwiązań można też podejrzeć w opisach jej MOCy.
Strony nie istnieją.
Sariel pisze:
Tabela przełożeń zębatek i kół pasowych - mała pomoc mojego autorstwa. Zawiera kombinacje wszystkich znanych na dzień dzisiejszy zębatek, ślimacznic i kół pasowych opisane w przejrzysty sposób.

Technica - encyklopedia stworzona na 25-lecie serii Technic. Zawiera szczegółową listę zestawów, rozpiskę historii serii czy porównanie wszystkich zestawów z rodziny supercarów.

Visual Lego Wheel Helper - zestawienie wszystkich kół Lego wraz z pasującymi do nich oponami. Bardzo obszerne i przydatne.
3 strony nie istnieją.
Sariel pisze:

The Brickfactory - baza katalogów oraz instrukcji zestawów LEGO
Strona nie istnieje.

To chyba tyle.

Awatar użytkownika
Ex3qtor
Posty: 481
Rejestracja: 2008-02-01, 16:48
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: X3qtor

 

#14 Post autor: Ex3qtor »

@maverick - dzięki za sprawdzenie - ostatnią podaną przez Ciebie pozycję już zaktualizowałem, co do kilku pozostałych - tam gdzie autorami są "nasi" spróbuję się skontaktować, czy można to zaktualizować.
Żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chce...

ODPOWIEDZ