Dziwna gąsiennica - Czy działa?

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2432
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#46 Post autor: dmac »

Żbik pisze:Przeniesienie napędu realizowane jest przez ośkę długości 12 oczek na tylne koła. Ta oś (niestety) jest też punktem, względem którego oscylują gąsienice - zmniejsza to wydajność napędu, gdyż jakaś część masy pojazdu (załóżmy, że połowa) opiera się na niej. Ale co robić?

Jeśli dobrze zrozumiałem problem, użyć tego: http://www.peeron.com/inv/parts/6542?img=25248

Nawet jeśli siła nacisku całkowicie unieruchomi tę oś, napęd przez "luźne" kółko umieszczone na tejże osi będzie przekazywany bez żadnego oporu... nieprawdaż?

Przepraszam, że tak znienacka odpowiadam na stare pytanie, ale dopiero teraz wpadło mi w oko :) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#47 Post autor: Żbik »

dmac pisze:Przepraszam, że tak znienacka odpowiadam na stare pytanie, ale dopiero teraz wpadło mi w oko
Spoko. Fajnie, że się odzywasz.

Niestety problem nie jest do rozwiązania w sposób jaki sugerujesz. Zębatki nie mają tu nic do rzeczy. Nacisk na oś wynika stąd, że rama gąsienicy ma dwa punkty podparcia (korpus maszyny się na nich opiera): jeden na dźwigni, a drugi na osi ramy trakcyjnej. Ten punkt podparcia na osi można by zmienić przez wykorzystanie obrotnicy, ale nie ma tam na niej miejsca. Musiałoby to być coś, co pełni jej funkcję, a jest o wiele mniejsze (brak mi koncepcji). [Może z tych fot nie wynika jasno o czym mówię, ale znowu ładowanie na BS jest zblokowane, więc nie zapodam foty bardziej obrazującej istotę problemu].

ODPOWIEDZ