SM-42

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
gras1

SM-42

#1 Post autor: gras1 »

przeglądając brickshelf trafilem na to:

http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=189492

czy ta osoba jest na forum ??? a może zna ją ktos ???

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#2 Post autor: szarikm »

gras1 pisze:czy ta osoba jest na forum ?? ?
tak, od godziny 2:21 20 czerwca, ta osoba jest na forum. :)
http://www.00453005_0000002.pl/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=314

wracając do lokomotywy: ŚLICZNA.

ps. coś się nowego w zanadrzu: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?i=1499897
Ostatnio zmieniony 2006-06-20, 08:44 przez szarikm, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#3 Post autor: TruckeR »

Stonka po prostu jak prawdziwa. Nie mam słów, zeby to lepiej opisać ;) No moze tyle, że brakuje tam nastawnika. Ale oprócz tego 6+/6. Zwłaszcza, ze podobają mi się te SM42 :)
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#4 Post autor: Misterzumbi »

Czesc,

Ciesze sie ze Lokomotywa przypadla wam do gustu. chociaż nie zaliczam sie do grona kolejarzy (mam zaledwie 8 prostych, i 2 luki, i raczej nigdy nie chcalem budowac pociagow), mialem od poczatku ochote na SMke. Pewnie dlatego ze jako gnojek jezdzilem pociagiem do Wujka na wakacje, a scislej do Bialek kolo Kwidzyna, i zawsze SM 42 ciagnely dwa pietrowe wagony (swoja droga, wie kto jak sie nazywaja te szare pietrowe wagony osobowe?). SM 31 to nic nowego, pomysl na budowe mialem juz dawno, jest to raczej nieudana proba zbudowania SM 42, moze kiedys dokoncze...(chce ktos niedokonczona L-Draw file SM 31? ). Na razie glowie sie jakby tu zbudowac tylnie wycieraczki, jednyny pomysl jaki mam to dobudowac komin, i zrobic z SM SU. Moze zmienie i kolor dachu na zielony, chociaż dachy SM sa tak brudne od spalin ze czesto nie widac ze sa naprawde zielone...

Pytania:

Stonka, to przezwisko (ksywa?) SM-42?
Co to jest nastawnik?
Co to jest Plaszowska Lokomotywa?
Czego niema w Google?

Greetings Adam
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#5 Post autor: TruckeR »

Tak, stonka to ksywka SM42. Oprócz tego nazywana jest też łajką, esemką, czasem Fablokiem itd. Było tego wiecej, jak sobie przypomnę to dopiszę.
Nastawnik to (zwykle) pokrętło w lokomotywie (o kształcie kierownicy:) ) które służy do nadawania prędkosci. Powiedzmy coś a'la pedał gazu w samochodzie. Umieszczony jest róznie, w niektórych lokomotywach na pulpicie, w innych (w tym w SM42) z boku pulpitu.
Płaszowska lokomotywa - lokomotywa z lokomotywowni Kraków Płaszów, w której stacjonują między innymi SM42. Ogólnie bardzo ładne miejsce, a lokomotywy tez utrzymane w całkiem niezłym stanie.
A te szare wagony piętrowe to zapewne pojazdy o oznaczeniu BHP, dawniej nosiły nazwę BIPA.
Czemu nie ma w google? Niewiadomo..

Pozdrawiam serdecznie!
Ostatnio zmieniony 2006-06-21, 13:26 przez TruckeR, łącznie zmieniany 1 raz.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#6 Post autor: Bricksley »

Lokomotywa jest bardzo piękna i do tego szczegółowa. Gratuluję talentu!
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#7 Post autor: szarikm »

TruckeR pisze:Płaszowska lokomotywa
a to nie ta lokomotywa (ozdoba) sprzed budynku dworca??
Od kiedy zacząłem jeździć pociągiem relacji Przemyśl-Szczecin, który stoi w Płaszowie ponad 15 minut, zawsze wysiadam w Płaszowie i dojeżdzam do Miasteczka "we własnym zakresie" :D
Misterzumbi pisze:Czego niema w Google?
TruckeR pisze:Czemu nie ma w google? Niewiadomo..
Na przykład tego czego nie znajdzie się w Internecie, a a znajduje się w bibliotekach/książkach itp :D
np. numer telefonu do sąsiada z naprzeciwka ;)
a poważnie: spróbujcie znaleźć opis nakrętki stalowej M10. Chodzi mi o dokumentację w PN (Polskich Normach). Wymiary, rysunek itp.

Fistach

#8 Post autor: Fistach »

super lokomotywa! Prawie jak prawdziwa. A rece minifg'ów jako klamki mnie rozwaliły:D super!

aha dodam jeszcze, że na uwagę zasługuje też otoczka. Super wygląda to co jest pod torami.
Ostatnio zmieniony 2006-06-21, 18:52 przez Fistach, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#9 Post autor: TruckeR »

szarikm pisze: a to nie ta lokomotywa (ozdoba) sprzed budynku dworca??
Od kiedy zacząłem jeździć pociągiem relacji Przemyśl-Szczecin, który stoi w Płaszowie ponad 15 minut, zawsze wysiadam w Płaszowie i dojeżdzam do Miasteczka "we własnym zakresie" :D
Zrobię offtop, wybaczcie, prosze..
Przed dworcem w Płaszowie stoi TKp "Śląsk", czyli dawny HL-16 z Huty Łabędy, jesli pamiętam. Niestety, jest nieco zdewastowany. Ogólnie zwrot "Płaszowska lokomotywa" kieruję do rozmaitych lokomotyw utrzymywanych w tej lokomotywowni. Jest to naprawdę ładne miejsce, zwłaszcza ze nie uświadczy się tam wielu trupów - nie wiem, czy tak mało kasują, czy od razu tną na złom? :)
Ostatnio zmieniony 2006-06-21, 17:36 przez TruckeR, łącznie zmieniany 1 raz.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Diego

#10 Post autor: Diego »

Lokomotywa piękna :) Sam taką jeździłem gdyż mieszkam koło torów kolejowych i koło nastawni. :)

Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 64
Rejestracja: 2005-10-16, 17:19
Lokalizacja: Opole
brickshelf: tomke92

 

#11 Post autor: Tomek »

Sa dwa nastawniki: kierunkowy i jazdy :) Wiec nie jestem pewny co do pytanie, ale nastawnik kierunkowy sluzy do zmiany kierunku ruchu lokomotywy, EZT (pozycje: Naprzód - 0 - W tyl) - zwany takze nastawnikiem, a to co opisal Trucker to nastawnik jazdy... Aaa i jeszcze nastawnik zakresu pradu PSR, ale ten wystepuje tylkow elektrowozach. To tylko by uzupelnic wiedze na temat nastawnikow ;)


Aaa stonke nazywaja takze: wibratorem :P i zebrą.


Iii czy zamierzasz zbudowac cos jeszcze z naszego polskiego taboru?
Ostatnio zmieniony 2006-06-22, 19:01 przez Tomek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#12 Post autor: Misterzumbi »

Dobry,

Nastawnik sie jeszcze nie zmiescil w budce, zobaczymy, jak bede mial ochote moze przerobie...Jak narazie SM to byl szczyt moich marzen, i jestem prawie zadowolony (niestety SD-40 to wedlug mnie najlepsza lokomotywa ktora dotej pory zbudowalem). Jezeli wagony to tabor, to napewno zamierzam albo juz mam (dwa juz sa, jak bede mial czas i pogoda dopisze zrobie zdjecia, moze i trzeci bedzie wtedy gotowy). A tak to jest pare lokomotyw na ktore mam ochote, ale niemam albo klockow (SM-31), albo pomyslow (SU-42, tu to nawet niewiem jak zaczac :( ), albo wszystko naraz. Niektorych rzeczy niemozna po prostu znalezc w internecie (WZA-10, WZM-10 ma ktorys zdjecia, linki?) , nawet Ursusa niema, najlepsze zdjecia jakie wtedy znalazlem byly na swedzkiej stronie fanow Ursusa i w... Ebay... A tak pozatym? Pozyjemy zobaczymy. Moze waskotorowki?
Wlasciwie powinienem budowac cos innego niz pociagi, Berlin za dwa miesiace a ja siedze nad pociagami :) . Jakby tego malo Tim Gould zrobil mi apetyt na rosyjskie lokomotywy...taka 2TE10V-4032 z Lego to by bylo cos.

Obrazek

Elektrownia na szynach :) , przy tej mozna sie brudu i syfu "naSNOTcic", ciekawy temat.

Greetings Adam
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#13 Post autor: Maciej Drwięga »

Misterzumbi pisze:Niektorych rzeczy niemozna po prostu znalezc w internecie (WZA-10, WZM-10 ma ktorys zdjecia, linki?)
Jej, szkoda, że nie dałeś znaku wcześniej. Kręciłem się troszkę po miejscach, gdzie gdzieś na bocznicy na bank coś takiego stoi (bo była ich cała masa jeszcze kilka lat temu) i ppdobnie udało by mi się uzyskać pozwolenie na fotki... Odnotowuję - jak będę miał okazję, to pstryknę foty na bank :)

A jeśli już zabieram głos, to powiem, że eSeMka wygląda cudownie. Prawdę mówiąc patrząc na wyciumkane modele pociągów miałem dziką ochotę spróbować w tej dziedzinie się wykazać, ale kiedy już mam jakiś pomysł i zalążek konstrukcji, ktoś zawsze mnie uprzedza :D
W planach miałem SM-42 i mały składzik piętrowych wagonów osobowych dla ruchu lokalnego (zdaje się, że oznaczenie BHP) - coś, co pamiętam z dzieciństwa i wakacji spędzanych u dziadków. No ale poprzeczka na SM została zbyt wysoko postawiona... to ja już sobie zostanę przy ciężarówkach ;)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#14 Post autor: TruckeR »

Misterzumbi, z SU42 nie powinieneś miec kłopotów. Jest to przerobiona SP42 (która jst pasażerską wersją SM42), która wyróznia się elektrycznym ogrzewaniem (SP42 ma parowe), żółtym malowaniem z niebieskim pasem i takim garbem z tyłu (coś jak tłumik z przodu kabiny, tylko troszkę mniejsze), którego przeznaczenia zapomniałem.. :) Poza tym róznic nie ma wiele. Co do tej ruskiej lokomotywy, to całkiem niezła, choć 2M62 (czyli podwójny M62, który w Polsce nosi oznaczenie ST44, a w Niemczech BR120) jest moim zdaniem lepszy :)

Macieju, jak chcesz, to moze jakiś ładny polski elektrowóz? Nie spotkałem się jeszcze z takim z LEGO, a to byłby ciekawy pojazd. Albo jednostka EN57, czy jej pochodne wersje. Na pewno wyglądałaby efektownie. Jak dla mnie, to żadna lokomotywa zza granicy nie przyciąga tak mojego wzroku jak ta z polski. Nawet jeśli miałbym wybrać między zwykłą jednostką a francuskim TGV ;)
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#15 Post autor: Misterzumbi »

Dobry,

Witaj Macku! Twoje ciezarowki sa legendarne :)
Jej, szkoda, że nie dałeś znaku wcześniej. Kręciłem się troszkę po miejscach, gdzie gdzieś na bocznicy na bank coś takiego stoi (bo była ich cała masa jeszcze kilka lat temu) i ppdobnie udało by mi się uzyskać pozwolenie na fotki... Odnotowuję - jak będę miał okazję, to pstryknę foty na bank
Bo ja wiedzialem? ;) Ja tutaj jestem niestety uzalezniony od internetu i ksiazek. Jezeli chodzi o jakies proste rzeczy jak Zuk czy Maluch to pol biedy, moge wyslac ciotke przed dom na "polowanie". Ale to wyjatki, swoja droga paranoja jest to, ze na przyklad stara Warszawa, niema jekiejs strony www. Musza przecierz byc gdzies ludzie ktorzy maja jakis Fanclub albo cos w tym rodzaju. A tu szukasz jak idiota i na koncu masz 10 zdjec a 7 z nich zostalo zrobione przez amerykanina ktory byl w polsce na wakacjach... (moze troche fantazjuje ale znalazlem w trzy godziny JEDNO zdjecie WM-10 i to od tylu).
Maciej Drwięga pisze:A jeśli już zabieram głos, to powiem, że eSeMka wygląda cudownie. Prawdę mówiąc patrząc na wyciumkane modele pociągów miałem dziką ochotę spróbować w tej dziedzinie się wykazać, ale kiedy już mam jakiś pomysł i zalążek konstrukcji, ktoś zawsze mnie uprzedza


Dzeki, ale niedaj sie! Jak patrze na MOCe Mijaspera to tez gubie szczeke i jedyne na co mam ochote to wywalic klocki w trzy d....
Maciej Drwięga pisze: W planach miałem SM-42 i mały składzik piętrowych wagonów osobowych dla ruchu lokalnego (zdaje się, że oznaczenie BHP) - coś, co pamiętam z dzieciństwa i wakacji spędzanych u dziadków. No ale poprzeczka na SM została zbyt wysoko postawiona... to ja już sobie zostanę przy ciężarówkach


Hehe, z tego samego powodu ja tak strasznie chcialem miec SM "en miniature" (pisze sie to tak? obojetne) . Te Wagony wg. kolegi TruckeRa to rzeczywiscie BHP (zdjecia, linki do mnie :))
A jak ci sie znudza Kenworthy czy Macki to zawsze mascz Stary albo Jelcze pod nosem ;)
Misterzumbi, z SU42 nie powinieneś miec kłopotów. Jest to przerobiona SP42 (która jst pasażerską wersją SM42), która wyróznia się elektrycznym ogrzewaniem (SP42 ma parowe), żółtym malowaniem z niebieskim pasem i takim garbem z tyłu (coś jak tłumik z przodu kabiny, tylko troszkę mniejsze), którego przeznaczenia zapomniałem.. Poza tym róznic nie ma wiele
Tak wiem, ale zulto-niebieska? Jargh! :P Ale wg niejakiego Piotra Chylinskiego, i Mundka z Krakowa ktory ma najlepsza strone www poswiecana taborze PKP (badz co badz znawcy tematu) SP42 mialy te kominy i byly zielone , ale jakos tak nie podoba mi sie sylwetka z tym kominem, musial bym najpierw zbudowac i "obaczyc". Aha, ten komin jest wedlug rysunkow technicznych wydechem podgrzewacza pociagu (osobowego) a w SM jest tam podgrzewacz ukladu chlodzenia (proporcjonalnie mniejszy).
TruckeR pisze:Nawet jeśli miałbym wybrać między zwykłą jednostką a francuskim TGV


TGV? Niema nic gorszego (jezeli chodzi o wyglad) jak nowoczesne pociagi (dobra jest Ferrari i pochodne), wzystkie sa zbudowane pod kontem jakichs technicznych danych o splywie powietrza, wadze, wedle komputerowych obliczen itd. itp., i dlatego wszystkie wygladaja jak kartofle.


Greetings Misterzumbi
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

ODPOWIEDZ