[MOC] 8 Wheeler

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
MATIIX

#16 Post autor: MATIIX »

Żbik pisze:A czy kolega widział kiedyś siłowniki Lego?? Teleskopowych jeszcze nie produkują
A Kolega Żbik widział kiedyś siłowniki w 8421 albo 8431? Zapewne tak. Więc nie zadawajmy sobie dziwnych pytań.
Chodziło mi oto ażeby siłowniki były umieszczone w takim miejscu, w którym będzie kompromis między ich długością a obciążeniem jakie muszą przełamać.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#17 Post autor: Żbik »

MATIIX pisze:Chodziło mi oto ażeby siłowniki były umieszczone w takim miejscu, w którym będzie kompromis między ich długością a obciążeniem jakie muszą przełamać
No i pewnie spryciarz Sariel tak to zrobił :) Żeby paka się odchyliła jak w prawdziwej wywrotce zakres ruchu siłowników musiałby być bardzo duży, nawet połączone szeregowo - jak w 8421 - nie pozwolą na tak długi wysów.

MATIIX

#18 Post autor: MATIIX »

Żbik pisze:No i pewnie spryciarz Sariel tak to zrobił
Jeżeli Sariel zamieści filmik to się zobaczy, bo ze zdjęć wcale to nie wynika. Zakres ruchów jest jak w prawdziwej wywrotce, ale też obciążenie dla siłowników bardzo duże przy obecnym położeniu.

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#19 Post autor: szarikm »

Optycznie nie podoba mi się tylko kabina, konstrukcja pod paką jest :spoko:

MATIIX pisze:Więc nie zadawajmy sobie dziwnych pytań.
kto tu pierwszy zadał dziwne pytanie :)
MATIIX pisze:A Kolega Żbik widział kiedyś siłowniki w 8421 albo 8431?
Żbiku widział nie jedno :)
Jeden siłownik rozsuwa się raptem na około 3 cm (zwiększa długość około 75%), to jest nic przy takiej ciężarówce.
MATIIX pisze:Chodziło mi oto ażeby siłowniki były umieszczone w takim miejscu, w którym będzie kompromis między ich długością a obciążeniem jakie muszą przełamać.
i raczej sa tak połączone, zobacz tu: EDIT: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=175138
tutaj jest własnie ten kompromis o którym piszesz :)
Ostatnio zmieniony 2007-09-13, 08:49 przez szarikm, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#20 Post autor: Żbik »

MATIIX pisze:Zakres ruchów jest jak w prawdziwej wywrotce, ale też obciążenie dla siłowników bardzo duże przy obecnym położeniu.
Dla jasności: ja nie twierdzę, że obciążenie siłowników nie jest duże, bo jak najbardziej jest! Na tym zdjęciu widać, że dźwignia jest bardzo krótka i siła potrzebna do uniesienia paki musi być bardzo duża. Moje złośliwości skierowane były raczej ku Twojej uwadze, że "powinno być tak" - no jasne, że powinno, tylko "tworzywo" nie pozwala na taką konstrucję :( Sam wielokrotnie ubolewałem, także tu na forum, nad jedną (właściwie: jedyną) długością siłowników.

Idąc za Twoją intuicją można by spróbować umieścić tam połączone szeregowo siłowniki, z tym że odwrotnie tzn. jeden ich koniec zamocować przy osi obrotu paki, a drugi gdzieś wyżej, tak żeby po ich wsunięciu się paka była poziomo. Nie wiem jak wówczas wyglądałaby ich wydajność siłowa, pewnie lepiej niż teraz.

Ale nie róbmy przeróbek za plecami autora :) Dajmy Mu szansę ustosunkować się do naszych uwag.
Ostatnio zmieniony 2007-09-13, 07:57 przez Żbik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#21 Post autor: Sariel »

Panowie, z filmami jest mały problem polegający na tym, że dopiero za tydzień podłączą mi net w domu a z pracy niewygodnie mi je publikować. Może się uda, ale nie obiecuję.
Co do ustawienia siłowników, jest ono powiedziałbym eksperymentalne i opiera się na zasadzie dźwigni łamanej. Zielony to oś obrotu, niebieski to punkt przyłożenia siłowników (wysuwają się od lewej w prawo), długi czarny liftarm to podstawa paki:

Obrazek

Takie ustawienie daje większe obciążenie siłowników niż gdyby były połączone i pod kątem jak w 8421, nie przeczę. Ale dzięki niemu siłowniki są ustawione dość płasko, i prawie nie zmieniają pozycji przy podnoszeniu paki. Wszystko rozbija się o miejsce - gdybym chciał ustawić siłowniki pod kątem, paka zaczynałaby się parę ładnych studów wyżej bo siłowniki - jeśli się przyjrzycie - są już zamocowane tuż nad tylnymi mostami. Dla uzyskania rozsądnie nisko ustawionej paki musiałem ustawić siłowniki płasko, i to jedyne rozwiązanie jakie udało mi się wymyślić.
V1 pisze:Maglownica to listwa (często zębata) łącząca oba koła skrętne - tutaj akurat bezzębna - ta, którą ten czerwony element przesuwa!
Myślałem że to belka skrętna. Człowiek się uczy całe życie :)
Ostatnio zmieniony 2007-09-13, 08:44 przez Sariel, łącznie zmieniany 2 razy.

MATIIX

#22 Post autor: MATIIX »

szarikm pisze:kto tu pierwszy zadał dziwne pytanie
"Czytamy ze zrozumieniem" - Żbik pierwszy zadał pytanie.
Żbik pisze:Dla jasności: ja nie twierdzę, że obciążenie siłowników nie jest duże, bo jak najbardziej jest! Na tym zdjęciu widać, że dźwignia jest bardzo krótka i siła potrzebna do uniesienia paki musi być bardzo duża. Moje złośliwości skierowane były raczej ku Twojej uwadze, że "powinno być tak" - no jasne, że powinno, tylko "tworzywo" nie pozwala na taką konstrucję Sam wielokrotnie ubolewałem, także tu na forum, nad jedną (właściwie: jedyną) długością siłowników.
Moja uwaga - "powinno być tak" - nie znaczy że tak musi być bo to oczywiste że siłowniki Lego mają określoną długość, ale zawsze można pokombinować z ich ustawieniem.
Jak Sariel napisał obecne rozwiązanie daje sensowne ustawienie skrzyni ładunkowej.
Dobrze że doszliśmy do porozumienia w sprawie siłowników.
Ostatnio zmieniony 2007-09-13, 09:47 przez MATIIX, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#23 Post autor: Sariel »

Film:

[youtube]http://youtube.com/watch?v=MNtQcygHEvg[/youtube]

tonsilos, przepraszam ale z rozpędu zdemontowałem wywrotkę nie robiąc zdjęć. Ale mam w bliskich planach innego MOCa na takich samych lub lepszych mostach, obfotografuję dokładnie jego podwozie.

tonsilos
Posty: 36
Rejestracja: 2007-09-01, 23:33
Lokalizacja: Przyszowa

#24 Post autor: tonsilos »

No postaram się wybaczyć to zaniedbanie ;] ... hehe Sariel trzymam za słowo ale uchyl rąbka tajemnicy co to będzie za MOC. :mruga:

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#25 Post autor: Sariel »

Inna ciężarówka. Pokażę jak skończę :)

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#26 Post autor: Emilus »

Ja także czekam z niecierpliwością na kolejną konstrukcję. Swoją drogą pomysły masz fajne ale wolałbym to morze klocków, które posiadasz od twoich pomysłów ;-) .
Ech może za jakieś pół roku TrTr....... na razie zmiana samochodu w realu ;-)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#27 Post autor: Sariel »

E tam morze, jakieś 11-12 tysięcy klocków w tej chwili. Był gdzieś na forum temat typu "moja kolekcja" i wierz mi że przy niektórych forumowiczach to mały pikuś. Swoją drogą nie planuję już dużych zakupów, ale wciąż wielu rzeczy mi brakuje - np. nowych silników, micromotora, długich przewodów pneumatycznych etc etc. :)

ODPOWIEDZ