[MOC] Cięzarówka terenowa samowyładowcza

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

[MOC] Cięzarówka terenowa samowyładowcza

#1 Post autor: TruckeR »

Witam,
Oglądając pewną ciężarówkę autorstwa Tediego również zachciało mi się pojazdu w tym stylu. Niestety wszystkie koła 24x43 mam zajęte, więc musiałem wybrać ciut mniejszą skalę (jak widać na kołach 20x30). Dzięki temu pojazd jest dość mały, więc nie będzie problemu z transportem... ;)
Mówiąc krótko - przedstawiam moją cięzarówkę samowyładowczą.
Obrazek
(Obrazek linkiem jest)
A tutaj samo podwozie, którego projekt zarzuciłem, ponieważ mam za mało amortyzatorów:
http://www.brickshelf.com/gallery/Cieza ... 0_0211.jpg
No to co to umie?
Jak widać pojazd wyposażony jest w jedną pompkę pneumatyczną. Dzięki niej można podnosić kiper (wywrot jednostronny, w lewo patrząc od kabiny pojazdu), obsługiwać dźwig i jego chwytak. Daje to sporo możliwości zabawy - można ładować na pakę, wysypywać, układać, przenosić, miażdżyć - jak widać opcji jest dużo :) Jest to generalnie coś w stylu 8868, tylko bez kompresora i z paką (lub w stylu modelu alternatywnego 8460).
A inne funkcje?
Wieżę z chwytakiem można obracać za pomocą pokrętła z boku wozu. Jedna z burt paki jest otwierana, na tej burcie są też specjalne uchwyty, które eliminują zagrożenie nagłego otwarcia się paki :) . Poza tym za kabiną znajduje się pokrętło do sterowania kołami. Warto też zaznaczyć, ze każda oś zawieszona jest zależnie, w sposób jak w ciężarówce trialowej Kubricka. Poza tym maska silnika jest otwierana, sam silnik też się tam znalazł, niestety jest to tylko atrapa, bez ruchomych tłoków.
http://www.brickshelf.com/gallery/Cieza ... 0_0247.jpg
Praca zawieszenia
http://www.brickshelf.com/gallery/Cieza ... 0_0263.jpg
Rozładunek :)
http://www.brickshelf.com/gallery/Cieza ... 0_0258.jpg
Dzien dobry, tu Technicfigi..

Aha - w niedzielę najprawdopodobniej zrobię zdjęcia na świeżym powietrzu, powinny wyjśc nieco lepiej (ale chyba nie jest już tragicznie, jak w przypadku Ziła?)

Pozdrawiam i liczę na komentarze!
Ostatnio zmieniony 2007-12-29, 14:00 przez TruckeR, łącznie zmieniany 2 razy.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#2 Post autor: Sariel »

Fajny! :) Jeśli już mam się przyczepiać, to do dwóch rzeczy. Primo, przewody pneumatyczne można było przy pewnej dozie samozaparcia ułożyć bardziej elegancko. Secundo, za czasów ustroju powszechnej szczęśliwości (nie, nie mam na myśli IV RP) było hasło "Rolniku, myj jaja przed skupem", parafrazując chciałbym rzec "AFOL-u, myj czarne płytki zanim coś z nich złożysz."
Ale poza tym kawał porządnej konstrukcji, podoba mi się szczególnie dość oryginalny chwytak - punkt za unikanie gotowców :)
Ostatnio zmieniony 2007-10-08, 21:54 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Shadow

#3 Post autor: Shadow »

Mi też się bardzo podoba, ale szkoda że nie zastosowałeś tego zawieszenia "ala Tatra" ,
bardzo fajna kabina, ale czemu stanowisko operatora HDS-u jest na stojąco?? No dobra trochę się czepiam, model bardzo udany ;)

tonsilos
Posty: 36
Rejestracja: 2007-09-01, 23:33
Lokalizacja: Przyszowa

#4 Post autor: tonsilos »

No nieźle nieźle. Naprawdę bardzo fajny truck. Zrobiony estetycznie wszystko na swoim miejscu bardzo Ciekawe funkcje lecz jako iż troszkę się truckami interesujęto wierzyczka z ramieniem powinny być zaraz za kabiną a przed paką. Ale to tylko taki mały minusik który aż tak bardzo nie rzuca sięw oczy. W sklai od 1/10 dałbym 8,5.
Nic nie da Ci tego co dają Ci klocki LEGO ;)

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#5 Post autor: Pietruch »

tonsilos pisze:lecz jako iż troszkę się truckami interesujęto wierzyczka z ramieniem powinny być zaraz za kabiną a przed paką.
Widać się nie interesujesz, bo jest sporo ciężarówek, które mają ramię z tyłu.
Przykład pierwszy z brzegu: http://www.colaccp.com/images/truck-crane-tank-007.jpg
Ostatnio zmieniony 2007-10-09, 15:29 przez Pietruch, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam,
Maciej

tonsilos
Posty: 36
Rejestracja: 2007-09-01, 23:33
Lokalizacja: Przyszowa

#6 Post autor: tonsilos »

W takim razie przepraszam ale pierwszy raz się z czymś takim spotykam.
Nic nie da Ci tego co dają Ci klocki LEGO ;)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

Wystarczy się rozejrzeć po ulicach, pełno jeździ obu wariantów. Ciężarówek samowyładowczych bardzo przybyło w ostatnich latach.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#8 Post autor: TruckeR »

Dzięki za komentarze..!!!

@Sariel:
Chaos w kablach? Niby tak, mnie to jednak w zupełności nie przeszkadza, zwłaszcza, że jak zmontowałem sobie taki mały buldożerek, to tam chaos był jeszcze większy - kable pospinane gumkami recepturkami, powywijane itd. Efekt? Buldożer wyglądał na bardzo archaiczny, co akurat było założeniem.. ;) Wiem, że w tym wozie to może trochę kiepsko wpływać na wartości 'wizualne', ale nie chce sobie komplikowac konstrukcji - moim załozeniem jest budować rzeczy proste, ale skuteczne - na przykłąd moja trialówka też jest maksymalnie uproszczona, brak jej jakichś finezyjnych rozwiązań, ale jeździ całkiem dobrze. Tak też jest w tym wozie - podczas zabawy wszystko pozostało na swoim miejscu i nie zauważyłem żadnych usterek, to dla mnie (na razie) najważniejsze :)
A czystosc klocków - wiem, ale w niedzielę najprawdopodobniej zabiorę wóz na wieś, gdzie może się trochę zabrudzić, więc na razie poczekam :)
@Shadow:
Ja też żałuję, ale mam za mało amortyzatorów, wobec czego musiałem nieco 'zaimprowizować' tylny zawias, co powodowało jego rozpadanie się (teraz też się czasem rozpada..), tak samo przód też miał tendencję do uginania się (co mogło doprowadzić do połamania 4 żółtych liftarmów 1x4 with boss). Samochód nie jest zbyt ciężki, ale jednak nawet to zawieszenie kolebkowe czasami nie wytrzymuje (zwłaszcza z ładunkiem) i ugina się na boki :(.
@Tonsilos:
To zależy, owszem, sporo trucków ma dźwig zaraz za kabiną, ale specjalnie poczytałem sobie trochę na ten temat w pewnym piśmie i tam było przedstawione dużo pojazdów z dźwigami zamontowanymi z tyłu. Poza tym dzięki temu zyskałem trochę miejsca na przestrzeń ładunkową, przec co pojazd moze być krótki :)

Dziękuję wszystkim za komentarze, ale liczę na więcej! :jupi:
Pozdrawiam!
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

czekoladowyboss

#9 Post autor: czekoladowyboss »

Nie znam się na technicach ale mi też się podoba :) 2 rzeczy - brakuje podpór, i kinematyka ramienia trochę dziwna, ale w takiej skali wiele więcej pewnie by się nie zmieściło. Brudnymi płytkami się nie martw - mi też się nie chce myć klocków ;) .

Jeśli chodzi o żurawia to zamontowanie go na tylnim zwisie ma swoje wady (konieczność wzmacniania końca ramy, niemożność wyładunku do tyłu) i zalety (umożliwia rozładunek przyczepy, odciąża przednią oś w pojazdach 3 osiowych). A żuraw nie ma wieżyczki (ani tym bardziej wierzyczki ;) ), a bazę, kolumnę, ramię wewnętrze, zewnętrzne i ew. bocian. Tyle wymądrzania się ;) .
Ostatnio zmieniony 2007-10-10, 00:43 przez czekoladowyboss, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#10 Post autor: TruckeR »

No cóż, chciałem zrobić podpory takie, jak w 8460, ale jak widać - nie zmieściły się :( O pneumatycznych nawet nie myślałem, mam za mało siłowników. Może kiedyś..
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#11 Post autor: Bricksley »

Przypomniała mi się moja ciężarówka z dźwigiem, która przy tej jest naprawdę mała. Co do dźwigu to myśle, że dało by się bardziej pod względem estetycznym zbudować (o przewody też chodzi) (wiem, że się czepiam często wyglądu, ale przecież chyba wiecie, że stawiam go zaraz po funcjonalności na najwyższym miejscu i przywiązuję do niego dużą wagę). Paka wg mnie jest odrobinkę za płytka i tak jakoś wysoko umieszczona. A przód nawet fajnie wygląda :)
Ostatnio zmieniony 2007-10-11, 20:27 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#12 Post autor: TruckeR »

Co do HDSu to myśle, że dało by się bardziej pod względem estetycznym zbudować
Po pierwsze to nie jest HDS, tylko taki sobie chwytaczek pneumatyczny ;) Prawdziwy HDS zamontuję w czym innym (tylko zdobędę trochę zółtych klocków, licytuję już jedną aukcję..) i wtedy też bardziej przyłożę się do wyglądu (wszak ten wozik powstawał niespełna 3 dni z przerwami na jedzenie, szkołe i tak dalej!), bo chciałbym odwzorować prawdziwą cięzarówkę.
Paka wg mnie jest odrobinkę za płytka i tak jakoś wysoko umieszczona.
Owszem, bo zawieszenie jest dośc wysokie, poza tym musiałem jakoś zmieścić w ramie siłowniczek :)
A przód nawet fajnie wygląda
Uff, chociaż tyle :P
Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 2007-10-11, 20:20 przez TruckeR, łącznie zmieniany 1 raz.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#13 Post autor: Bricksley »

TruckeR pisze:Po pierwsze to nie jest HDS, tylko taki sobie chwytaczek pneumatyczny
No racja, zaraz poprawię :)
Pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ