[MOC] Kuleczka

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

[MOC] Kuleczka

#1 Post autor: Misterzumbi »

Kocham stare samochody.

Ta milosc odzwierciedla sie w prawie wszystkim czym sie interesuje i nawet mam takiego grata z 75ego roku ktorego z pomoca taty doprowadzam do stanu fabrycznego zeby moc sie nim od wiosny cieszyc na codzien...
Chcialem zbudowac sobie kopie mojego Taunusa z klockow, ale niemam ani troche pomyslow na dziob, i jakos nie potrafie nic wymyslic, wymyslilem za to cos innego. Ford mial zwyczaj zwac swoje samochody klasy sredniej juz od lat 30tych "Taunus", jest to nazwa mniej oder wiecej pagorkowatego/gorzystego rejonu na poludnie od Kolonii mniej wiecej w polowe drogi do Frankfurtu, dlatego nie jest specjanie trudno znalezc innego Taunusa do budowy niz mojego. Niestety wszystkie Taunusy maja te sama wade, sa strasznie "nieklockowe", i bardzo sie brona przed jakakolwiek proba budowy w jakiejkolwiek skali. Wczoraj na zmiane to ja "prawie" wygralem, "prawie" bo niestety nie podoba mi sie dach (dlatego ma bagaznik, co wedlug mnie dodaje mu uroku), reszta wedlug mnie moze byc, chociaż musialem zrezygnowac z lusterka...
To co widac na zdjeciach to Ford taunus 15m Deluxe, "m" znaczy Meisterstueck (po naszemu meistersztyk), orginal byl napedzane niezwykle slodkim 4 cylindrowym silnikiem 1,5litra (dlatego 15m), tak malutkim ze mozna by go pomylic z 6 voltowa bateria ktora siedziala razem z nim pod kragla maska. Silniczek produkowal jakies 55 koni, wystarczajaco duzo zeby rozpedzic kuleczke na jej malusienkich koleczkach do predkosci 121 kilometrow na godzine... Wersja Deluxe mozna rozpoznac po nadwoziu lakierowanym w dwoch kolorach (normalne wersje mialy najwyzej bialy dach), innym grillu i po oponach z bialymi obwodkami.
Niemcy zwia kuleczke "Weltkugel" (Globus), bo orginal mial stylizowany globus w "nosie", pozniejsze wersje obyly sie bez niego, zachowujac mniej wiecej ta sama linie nadwozia...
Kolory dobralem wedlug przepieknego rysunku ktory wisi na scianie w kuchni mojego najlepszego kolegi, i wlasnie tak pomalowal bym swojego...gdybym go tylko mial...

Co ciekawe, jak szukalem swojego Taunusa, to podknalem sie takze o teki egzemplarz, i palce mnie swierzbily zeby go kupic bo jest to taki slodki samochodzik, ale jakos nie potrafilem sobie wyobrazic jak ja bym mial jezdzic do rodzicow 700 kilometrow w samochodzie ktory ma pol wieku na karku, i raczej sie turla niz jedzie... Bede mial kiedys stodole to se go kupie i bede sie nim cieszyl :D

Zanim pokaze wam ten z klockow, najpierw pare zdjec orginalu, bo ugryze sie w tylek jak ktos z was bedzie go znal:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tu to co mi wyszlo z Lego.

Zabawke chcialbym zadedykowac mojemu tacie ktory bezinteresownie grzebie przy moim samochodzie prawie codziennie z przerwami co tydzien z powodu choroby.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Reszta zdjec tutaj (juz opublikowane):

http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=282514


Zdrowko

Adam
Ostatnio zmieniony 2007-12-29, 11:45 przez Misterzumbi, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
pitrek02
Posty: 880
Rejestracja: 2006-10-05, 19:27
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław
brickshelf: pitrek02

 

#2 Post autor: pitrek02 »

Witam

Jest słodki!!
Dobrze, że skorzystałeś z pomysłu na wlot powietrza i koła od Mijaspera. Bardzo mi się one podobają.
5 studów szerokości, to kolejny plus.
Model, niby fajny, ale coś mi jednak w nim brakuję. Czuję lekki niedosyt po pięknym Starze.

PS: Fajnie zamocowałeś rejestracje!!

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2007-10-29, 18:03 przez pitrek02, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: Kuleczka

#3 Post autor: dmac »

A jednak znalazł się sprytny sposób na umieszczenie bagażu na dachu! Gratuluję. Tylko teraz nie wiem, czy skoro doszła taka góra walizek, to nie lepsze byłyby cheese slope'y i minimalnie bardziej płaski dach : ) . Wybrzydzam, co?
Dobrze, że na sam początek dałeś zdjęcie tego globusa z samego dziobu - to wyjaśnia powód użycia zielonego round plate'a zamiast chromowanego.

Moje zdanie o całości jest takie: nie da się z obecnie dostępnych elementów lepiej oddać oryginału w tej skali. Udało Ci się porobić krągłości wszędzie tam, gdzie było to możliwe; kanty wyznaczające linię maski są nie do uniknięcia. Proporcje są dobre, budowanie na 5 zawsze wzbudza mój podziw, a liczba detali - no, jak to zwykle u Ciebie :) .

Super.
Nie powiem, że lubię ten typ samochodu (chodzi mi o tę epokę), ale uczciwie przyznaję, że odwzorowanie jest super.

Teraz zbuduj mojego forda ;) . Też mały, a mniej krągły (Fusion).

EDIT: właśnie coś mi przyszło do głowy a propos kantów nadwozia... ale muszę to jeszcze przemyśleć, zanim zaproponuję innowację :) .
Ostatnio zmieniony 2007-10-29, 18:07 przez dmac, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#4 Post autor: smyk »

Technicznie majstersztyk. Ale nie podoba mi się. Krańce sprawiają wrażenie, jakby były zakrzywione do góry. Zbyt skomplikowany jest. A najbardziej nie rozumiem tego:
Załączniki
ford ble.JPG
ford ble.JPG (19.57 KiB) Przejrzano 14481 razy

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#5 Post autor: Jerac »

A cóż to za czary-mary z kołami? Jak to działa? Widzę białą gładką oponę i czarne... co?

To że misterzumbi jest absolutnym mistrzem detali jest oczywiste, jak zwykle są wycieraczki których ja dla odmiany nigdy nie umiem zamontować w swoich samochodach. Bagażnik dachowy piękny, wybrzuszenie na masce idealne.

Przyczepię się natomiast do proporcji - moim zdaniem o wiele, wiele wiele lepiej wyglądałby na 7 studs. Najbardziej widać to po masce, gdzie proporcje 1-1-1-1-1 (światło-maska-globus-maska-światło) są po prostu złe. Na zdjęciu jest jak dla mnie 1-1.8-0.8-1.8-1, i chyba lepszym przybliżeniem tego było by 1-2-1-2-1.

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#6 Post autor: Misterzumbi »

Bo ja Idiota go najpierw rozlozylem coby pokazac jak jest zmontowany. a dopiero potem zrobilem zdjecia i ocknaelm sie dopiero jak je podzucalem do BS a ze jestem leniwy, ze bylo ciemno i ze buduje teoretycznie dla siebie to mialem to gdzies ze krzywy...

Totamto to dlatego ze budowalem go w domu i brakuje mi bialych plytek, a wygladal inaczej jescze wczoraj wieczor i tak sie ostalo, moze wymienie na biale Fingerhinge, zeby miec zaokraglone blotniki...

@ Jerac, a zgadnij choc raz sam :D... Co do proporcji, i ja widze, ale mial byc na piec i jest na piec i zostanie na piec, bo jak tak to i szyby powinny byc inaczej, i dluzszy powinien byc, i globus jest mniejszy niz swiatla i....
Ostatnio zmieniony 2007-10-29, 19:09 przez Misterzumbi, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
ImpreSariO
Posty: 608
Rejestracja: 2007-02-24, 19:50
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#7 Post autor: ImpreSariO »

Strasznie mieszane mam odczucia co do twojego modelu. Jak zacząłem czytać opis i zobaczyłem zdjęcia prawdziwego, to oczekiwałem niesamowitego pokazu talentu w twoim wykonaniu. I tak było na początku. Przez pierwsze pół minuty ciągle się na niego gapiłem ale każde następne powodowało że zaczął mi sie nie podobać. Konstrukcja genialna, jednak uważam że w małym stopniu przypomina oryginał. Szkoda.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#8 Post autor: M_longer »

Poziom szczegółów 6
Poziom komplikacji 6
Poziom wykonania 6+ :)

Ale jednak autko wydaje mi się ZBYT skomplikowane...
Rozumiem, to skala minifig i trudno oddać niektóre detale. Ale czasem lepiej mniej, niż więcej...
Choćby progi. Jak zauważył Smyk: oryginał miał proste, a u ciebie to jakieś dziwne połączenie plate'ów...
A proporcje sprawiają, że jest tylko trochę podobny do oryginału...

Ale i tak fajnie wygląda :)

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#9 Post autor: Misterzumbi »

Hmm, a mnie sie podoba (jak by sie nie podobal to bym nie pokazal)...Zdaje sie ze kazdy ma inne odczucia jezeli chodzi o niejakie podobienstwa do klockowych modeli. Juz kilka razy probowalem to wytlumaczyc, nie chodzi o zbudowanie niejakiego modelu, ale zabawki ktora w jakims stopniu uchwyca ducha realu i trnasformuje go w plastik tak ze jezeli zna sie orginal to tylko i wylacznie to ma sie na mysli jak sie patrzy na model...

Tak jak to:

Obrazek

Jest to bardzo uproszczony model tego samochodu, ma w sobie jednak te kuleczkowatosc orginalu bez oddawania go w perfekcji modelu wystawowego. Taka karykaturka...

Ale co ja probuje przekonywac, kazdy ma swoje zdanie. Ja go lubie...

A co sie tak tych progow uczepiliscie :D ? Przeca mowilem ze nie mialem klockow (skad wziasc naraz bielusienkie Fingerhinge? teraz zmienilem bo kumpel mi przywlokl:

Obrazek

Lepiej? Nie zmieni to chyba specjalnie rozpoznawalnosci orginalu?

Zdrowko

Adam
Ostatnio zmieniony 2007-10-29, 20:22 przez Misterzumbi, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#10 Post autor: Ciamek »

Jeśli miał być słodki - to się to udało : o)
Zwłaszcza na pierwszym zdjęciu w galerii (taunus000.jpg)

Trochę mi się wydaje, że kabina jest ciut za krótka. Może gdyby była dłuższa to by dach Ci bardziej się podobał ?

No i faktycznie ten kawałek nadkola, zaznaczony przez Smyka, denerwuje będąc białym, bo dalej już biały kolor nie jest ciągnięty nad kołem (tak jak to jest na zdjęciach oryginałów jakie pokazałeś).

Aaa, no i nie ma klamek : oP
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
pit
VIP
Posty: 681
Rejestracja: 2006-03-16, 23:10
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: pepik

 

#11 Post autor: pit »

W tej skali nie da się dobrze odwzorować samochodu. Trzeba się skupić na charakterystycznych elementach. I to Ci się udało. A krągłości... cóż - klocki są z natury kanciaste :)
Muszę kiedyś spróbować zbudować jakieś takie maleństwo.

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#12 Post autor: szarikm »

to ja z innej beczki: pan hrabia ma SUPER czapkę!

Misterzumbi, zbudowałbyś jakiegoś trampka....

Awatar użytkownika
pitrek02
Posty: 880
Rejestracja: 2006-10-05, 19:27
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław
brickshelf: pitrek02

 

#13 Post autor: pitrek02 »

szarikm pisze:Misterzumbi, zbudowałbyś jakiegoś trampka....
Może nie jestem Misterzumbim, ale się wypowiem. :)
Do Trampka podchodziłem kilka razy, i kilka razy zatrzymywałem się na jednym szczególe, na tylnich światłach. Oryginał ma je bardzo cienkie. Według mnie, są one nie wykonalne z klocków, w skali minifig. :(

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#14 Post autor: Maciej Drwięga »

Misterzumbi pisze:Ale co ja probuje przekonywac, kazdy ma swoje zdanie. Ja go lubie...
I dobrze robisz. W skali w której mam największe doświadczenie bardzo często trzeba olać pewne rzeczy i skupić się na punktach charakterystycznych, je pokazać, czasami uwypuklić. Tak jest w czymś, co ma 24 kropki szerokości. To cudo jest prawie pięć razy węższe a patrząc widać podobieństwo do oryginału bez specjalnego wysiłku. Jest wszystko, co powinno się znaleźć: charakterystyczna chłodnica, migacze, globusik, opadająca linia dachu. Oczywiście uwagi Jeraca co do proporcji maski są słuszne, jednak w ten sposób patrząc gdyby go zrobić w skali 1:13...
Taki pojazd fajnie komponuje się z pozostałymi konstrukcjami Adama i ja osobiście podziwiam ten kunszt. Zdecydowane brawa.
Wszystkim malkontentom polecam próbę zbudowania czegoś takiego. Nie poprawiania, zbudowania własnego. Proponuję wtedy zastanowić się, czy koronny argument "nie mam tylu takich klocków i w ogóle" jest sednem sprawy.

Ja jestem na tak. Słodziuchny :)
Ostatnio zmieniony 2007-10-30, 12:28 przez Maciej Drwięga, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
martinbb
Posty: 673
Rejestracja: 2007-03-10, 14:20
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: martinbb

 

#15 Post autor: martinbb »

Wow... że też tyle szczegółów i charakterystycznych miejsc udaje Ci się uchwycić w modelu o pięcio-kropkowej szerokości... Jestem pełen podziwu... Miodzio! :D
Inspired by NavySEALs

ODPOWIEDZ