5614 The Good Wizard

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Ither
Posty: 676
Rejestracja: 2008-08-20, 16:04
Lokalizacja: Grudziądz
brickshelf: Ither

 

5614 The Good Wizard

#16 Post autor: Ither »

Obrazek

No i stało się. przymierzałem się do kupna lego z nowej serii od jakichś dwóch tygodni, myślałem o jakimś skromniusim zestawie na początek (rozważałem np. Atak kuszników), ale ponieważ potrzebuję akcesoriów do wieży magów, w tym samych magów, zdecydowałem się wydać 13zł 90gr na Dobrego Czarodzieja. Ostrzegam, że nie mam sprawnego aparatu, więc recenzja będzie mocno opisowa ;)

Zestaw składa się łącznie z zaledwie 16 elementów - ale za to jakich! Do dyspozycji z ciekawych części dostajemy wcześniej nieco mniej dostępną kryształową kulę, żółty brylant (jego obecność mnie bardzo cieszy), białą sowę, drewnianą różdżkę, okrągłą płytkę udającą stolik i figurkę czarodzieja z brodą. Podsumowując: zestawik składa się z samych przydatnych klocków lub akcesoriów. Samo wstawienie stojaka z sową i stolika z kulą do jakiejś małej komnaty w zamku wprowadzi w nią życie i nada jej 'magiczności'. Umieszczenie rubinu wewnątrz kuli nadaje jej całej świetnego żółtawego tonu, nie wiem czy to ma ze sobą coś wspólnego, ale podobnie są zafarbowane butelki smakowej Finlandii ;) Dzięki temu mamy efekt genialnej 'poświaty' wewnątrz kuli tudzież butelki. Pod względem praktyczności zestawik jest świetny. Bogaty w akcesoria, ale mały czyli: minimum słów, maksimum treści :)))

Jednakże, ma niestety wady. I to nie jedną i nie dwie. Przede wszystkim kapelusik czarodzieja jest zdecydowanie zbyt fikuśny. Nie pasuje do jego ściągniętych brwi, które główce nadają charakteru. Gwiazdki są absolutnie zbędne. Mam zamiar je zamalować, tylko najpierw muszę stworzyć odpowiednią mieszankę farby.
Na tym samym kapelusiku jest krzywo nałożona farba na zapięciu. Ale nie tak lekko 'krzywo'. Przesunięcie w moim zestawiku liczy około 1mm co na części tej wielkości jest mocno widoczne. Farba rozlała się niestety na rondel kapelusza i to też trzeba będzie przemalować.
No i najsmutniejsza rzecz - Tors. Zwykły, szary, bez żadnego fajnego malunku tors. Nudny i biedny. A szkoda, bo gdyby był taki jak mieli dawni magowie:
Obrazek
ale bez mieszka namalowanego i w odpowiednim kolorze, to już by robił dużo lepsze wrażenie.
no i cena. niestety, wiele lat temu taki zestawik:
Obrazek kupiłem za 8zł 50gr (i to wcale nie była promocja żadna), dzisiaj za zestaw podobnych gabarytów płacę dwa razy więcej
Same klocki poza drobnymi niedoskonałościami, które można dość prosto zamaskować, nie mają sobie nic do zarzucenia.

Podsumowanie:

[+]
* Liczne akcesoria, które ułatwią budowę wszystkiego co związane z magią ;)))
* figurka ma genialne spodenki i główkę
* mimo minimalizmu, wprowadzi życie w każdą budowlę
* dobra ogólna jakość elementów konstrukcyjnych

[-]
* 'tęczowy' kapelusik
* nudny tors
* cena - no ale jakość życia się podnosi więc i ceny rosną
* krzywo nałożona farba (i to nie pierwszy zestawik w którym to widzę, niestety)

ocena ogólna: 4+ ponieważ mnie urzekł, mimo swojej ceny i tych smutnych wad.

Teraz przymierzam się do kolejnych zakupów w nowej serii, może mnie przekona do siebie ;>
Ostatnio zmieniony 2008-08-30, 11:12 przez Ither, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kamzel
Posty: 78
Rejestracja: 2007-08-19, 13:18
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: kamzel

 

Re: 5614 The Good Wizard

#17 Post autor: kamzel »

Recenzja wyczerpująca, ale nie mogę się zgodzić z zarzutami:
Ither pisze: [-]
* 'tęczowy' kapelusik
* nudny tors
* cena
* krzywo nałożona farba (i to nie pierwszy zestawik w którym to widzę, niestety)
Dwa pierwsze zarzuty jakoś mi nie pasują - raz narzekasz, że nie ma nadruków, potem że są..;) Malowanie torsów to droga sprawa i LEGO po prostu oszczędza, bo przecież i tak jest on w tym przypadku niemal w całości zasłonięty - nadruki są zamiast tego na nogach, które do 1994 roku nie były w ogóle malowane. A gwiazdki na kapeluszu zamiast zamalowywać lepiej po prostu zetrzyj - są na to podobno jakieś sposoby.

Co do ceny - 8,5 z 1997 roku to po uwzględnieniu inflacji 14,5 zł dziś. A ten zestaw kosztuje np. w Niemczech 3 euro, w Polsce w Merlinie 11,5 zł, w hipermarketach widziałem go za 12 zł.

EDIT Ekonomiczny: Inflacja to spadek wartości pieniądza, czyli:
Rzecz X kosztuje 5 złotych, czyli 1 zł wart jest 1/5 x
Rzecz X po 10 latach kosztuje 10 zł, czyli 1 zł wart jest 1/10 x

"Inflacją" nazywa się zresztą tak właściwie jakiegoś rodzaju wskaźnik wzrostu cen, np. Eurostat posługuje dla porównywania inflacji w krajach UE Harmonised Index of Consumer Prices (HICP).


MOD: Dyskusja o inflacji wydzielona do osobnego wątku. [url=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?p=79437#79437]LINK[/url].

Krzywo nałożona farba to niestety problem który występował zawsze. Możesz spróbować złożyć reklamację w LEGO Service w tej sprawie. Tyle że trudno to uznać za wadę recenzowanego zestawu, raczej Twojego egzemplarza.
Ostatnio zmieniony 2008-08-30, 11:14 przez kamzel, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
SeezSQ
Posty: 183
Rejestracja: 2008-08-15, 11:25
Lokalizacja: Jaworzno / Kraków
brickshelf: SeezSQ

 

#18 Post autor: SeezSQ »

Thangor pisze:Nam doroslym mogą nie pasowac gwiazdki na kapeluszu
nie wiem co wam się nie podoba w tych gwiazdkach?! przecież to czarodziej co ma mieć na kapeluszu, swastyki ? ;] jak dla mnie są bardzo funkowe :D
SqqSE nie lubić Jarec! :) http://shutupwomangetonmyhorse.com/

Awatar użytkownika
Qworg
Posty: 627
Rejestracja: 2008-03-20, 09:16
Lokalizacja: Bydgoszcz

#19 Post autor: Qworg »

Recenzja tego zestawu już się powtarza... nie żebym miał coś przeciwko, wręcz przeciwnie, uważam że w przypadku recenzji to dobrze. Bezsensu wydaje mi się natomiast zakładanie nowego tematu, lepiej by chyba było wstawiać kolejną recenzje pod pierwszą.
[you] nakarm DZIECIAKA klikając w brzuch pajaca.

Ither
Posty: 676
Rejestracja: 2008-08-20, 16:04
Lokalizacja: Grudziądz
brickshelf: Ither

 

#20 Post autor: Ither »

w zasadzie to do tego zestawiku przydałby się czarna rękojeść od miecza świetlnego i taki klocek: Obrazek
po połączeniu z brązowym badylkiem dałoby to wspaniałą laskę maga :)

ODPOWIEDZ