[MOC] Pallet Jack

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Pallet Jack

#1 Post autor: Sariel »

Pallet Jack

Obrazek

Dane techniczne:
Waga: 150g
Wymiary: dł. 35s / szer. 9s / wys. 12s

Pod tą fantazyjną nazwą pasującą do jakiegoś malarza kryje się zwykły wózek paletowy, jakie widujecie pewnie często w supermarketach. Oczywiście nie jest to maszyna na miarę dźwigu mobilnego czy ładowarki, ale potrafi zafascynować swoim działaniem - szczególnie kiedy zdacie sobie sprawę że widły takiego niepozornego wózka muszą się równiutko podnosić i opuszczać żeby ruszyć z miejsca paletę. W prawdziwych wózkach służy do tego zwykle instalacja pneumatyczna pompowana ruchami głównego ramienia. Ja postanowiłem sprawę uprościć i zastosowałem zamknięty układ siłowników połączonych naprzemiennie, który nie wymaga dodatkowego pompowania (no chyba że chcecie podnieść coś bardzo ciężkiego). Dzięki temu ruch ramienia w górę opuszcza widły, a ruch w dół je podnosi. Zachęcam do obejrzenia na filmie jak funkcjonuje całość.

Galeria

Przykładowe zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Film:
[youtube]http://youtube.com/watch?v=lqqkzQiNhRU[/youtube]

intech
Posty: 79
Rejestracja: 2007-11-28, 11:18
Lokalizacja: Konin
brickshelf: intech77

 

#2 Post autor: intech »

No i nareszcie jest :) Musze przyznać, że zawsze z niecierpliwością wyczekuje Twoich nowych MOC-y, a to dlatego, że budzą jakby lęk (np. mobile crane). Sam paleciak fajny, podnosi więc uważam, że jest dobry.

djtermoz
Posty: 176
Rejestracja: 2007-10-26, 02:33
Lokalizacja: Boston

#3 Post autor: djtermoz »

Nawet niezly ale do mistrzostwa takiego jak tu: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=253925
to Ci jeszcze troche brakuje.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#4 Post autor: Sariel »

Widziałem wózek mahjqa i dlatego właśnie chciałem zbudować taki, który nie jest w połowie zapchany pneumatyką. Pardon, ładnie go zrobił ale ten zawór pneumatyczny na ramieniu psuje cały efekt, wolę swoje rozwiązanie.
Dzięki intech :)
Ostatnio zmieniony 2008-01-30, 13:53 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Nexus 7

#5 Post autor: Nexus 7 »

Sympatyczna konstrukcja i temat rzadko spotykany.
Czy to jest najmniejsza skala w jakiej da sie zrobic go zrobic z zachowaniem funkcjonalnosci?

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#6 Post autor: Sariel »

Na pewno nie najmiejsza. Starałem się z grubsza dopasować go do rozmiaru palety 16x16, z pewnością można zmniejszyć go bardziej, następnym progiem byłaby wielkość dużego siłownika.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#7 Post autor: M_longer »

Maleństwo, ale sympatyczne :)
Powinien być funkcjonalny i jest ;)

Zaczniesz w końcu budować tego Wreckera? :P
Ostatnio zmieniony 2008-01-30, 14:52 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#8 Post autor: Pietruch »

djtermoz pisze:Nawet niezly ale do mistrzostwa takiego jak tu: http://www.brickshelf.com...ry.cgi?f=253925
to Ci jeszcze troche brakuje.
Hmmm, ja w nim nic ciekawego nie widzę. Więc skąd takie porównanie. ?

Bardzo fajny, funkcjonalny, bawialny - czego chcieć więcej. ;)
Pozdrawiam,
Maciej

djtermoz
Posty: 176
Rejestracja: 2007-10-26, 02:33
Lokalizacja: Boston

#9 Post autor: djtermoz »

Pietruch_15 pisze:
djtermoz pisze:Nawet niezly ale do mistrzostwa takiego jak tu: http://www.brickshelf.com...ry.cgi?f=253925
to Ci jeszcze troche brakuje.
Hmmm, ja w nim nic ciekawego nie widzę. Więc skąd takie porównanie. ?
Bo to co zrobil Sariel jest funkcjonalne i dziala ale z prawdziwym wozkiem paletowym nie ma wiele wspolnego. Konstrukcja mahjqa bardziej przypomina prawdziwe urzadzenie. W prawdziwym wozku trzeba pare razy "napompowac" ramie zeby podniesc palete. Palete opuszcza sie dzwignia (jak u mahjqa). U Sariela "pompowac" nie trzeba bo zwykle opuszczenie ramienia powoduje pelne uniesienie palety. To oznacza, ze za kazdym razem gdy podniesiemy ramie paleta laduje z powrotem na ziemi. Nie widzialem paleciaka, ktory by tak dzialal. Co nie znaczy oczywiscie, ze konstrukcja Sariela jest zla. Jest po prostu nietypowa.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#10 Post autor: Sariel »

djtermoz, masz rację, a z jakiego powodu wybrałem takie działanie wózka już wspomniałem - nie chciałem mieć w nim zaworu który jest wielki, trudny do umieszczenia i moim zdaniem psuje wygląd wózka. Bez zaworu wózek mahjqa byłby estetycznie nie do pobicia.
M_longer, jeśli mówisz o projekcie ciężarówki holowniczej, to czekam aż uda mi się najpierw kupić 7784 żeby mieć czarne części do wykończenia.
Ostatnio zmieniony 2008-01-30, 15:50 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#11 Post autor: Bricksley »

Pietruch_15 pisze:czego chcieć więcej.
Tan palety?

A wózek mały, funkcjonalny i do tego ładnie wyglądający (no może tylko zamieniłbyś przewody na grafitowe?) :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#12 Post autor: Sariel »

Karol pisze:może tylko zamieniłbyś przewody na grafitowe?) :)
Chyba nie mam ich w dokładnie takiej długości. Myślisz że to by dużo zmieniło?

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#13 Post autor: Misterzumbi »

A moze bys tak zbudowal wiekszy? Znaczy bardzo duzy? Tak uzywajac kol dzwigu? Wtedy moglbys moze schowac te zawory i miec swoja estetyke?... Mozna by bylo go wtedy nawet wywazyc tymi obciaznikami p ompowac bez trzymanai wozka w obu rekach...
Tak na marginesie, mysle ze nawet ja bym kupil zestaw takiego wozka jezeli wyszedl by kiedys z Technic... Nie wiem czemu
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#14 Post autor: Sariel »

Stało się, Misterzumbi skomentował mojego MOCa, to już nie muszę budować nic więcej :D
Co do wielkości, na pewno zwiększenie wózka pozwoliłoby schować zawór i 'urzeczywistnić' działanie pneumatyki. Myślę że wystarczyłby circa dwukrotnie większy wózek, i zawór dałby się ładnie schować w takiej nadbudowie z tyłu wózka jaka jest u mahjqa. Aż mnie kusi żeby zrobić na 15 taką wersję którą moglibyśmy wozić sobie pizze po stole ;)
Ostatnio zmieniony 2008-01-31, 10:37 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#15 Post autor: Misterzumbi »

A co jest pietnastego?

A Technicow nie komentuje bo estetycznie wszystkie sa mniej lub wiecej takie same... Ot dziurkowane konstrukcje... A techniczne nie potrafie wniesc niczego... Absolutnie niczego, nie wiem nic o dzialaniu zaworow, przekladniach, kolkach zebatych i takich tam...
Ostatnio zmieniony 2008-01-31, 10:51 przez Misterzumbi, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

ODPOWIEDZ