7906 Fireboat

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderator: Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Duke
Posty: 247
Rejestracja: 2005-11-17, 18:47
Lokalizacja: Warszawa
HELF: duku

 

7906 Fireboat

#1 Post autor: Duke »

7906 Fireboat
Obrazek
Dane techniczne:
Seria: City
Rok produkcji: 2007
Liczba klocków: 187
Liczba figurek: 3
Spis części: Peeron, http://www.peeron.com/inv/sets/7906-1
Cena: MSRP: 35$, Allegro: 70-100, sklepy 120 i więcej, (ja zapłaciłem na allegro 70 + przesyłka)


Niczym Jozin z Bazin ostrzyłem sobie zęby na ten zestaw. Zawsze były ważniejsze zestawy do kupienia, poza tym zależało mi jedynie na kadłubie więc nie chciałem przepłacać. Nigdy też nie miałem pływającego statku Lego, więc jest to dla mnie coś nowego. Ale 70 PLN to naprawdę okazja. I w końcu go mam.

Obrazek
Opakowanie: Jak na zestaw z tej półki cenowej przeogromne i bardzo solidne. Ostatnio określając wymiary pudeł odnoszę je do pudełek serii Impulse, tak więc to pudło mierzy 3x5x1,5 Impulsów. Kupując ten zestaw miałem świadomość, że z uwagi na niską cenę (wyprzedaż) może być lekko felerny. Na szczęście tylko w jednym miejscu pudełko było rozerwane ale zalepione naklejką z logo lego. link Całość była bardzo solidnie zapakowana także po otwarciu pudła ujrzałem wielki i nieuszkodzony kadłub statku.

Instrukcja: Format A4, szyta, 32 strony, czytelna. Budowanie podzielone na 3 etapy: zabudowa dziobu i śrudokręcia; rufa i dźwig z pontonem; montaż silniczka elektrycznego.

Obrazek

Klocki:
Nie ma co ukrywać, kupiłem ten zestaw, gdyż potrzebowałem kadłuba. I to kadłub statku jest tu najważniejszy, on też warunkuje rozmiar pudełka i cenę zestawu, który przypominam zawiera tylko 187 klocków, czyli mniej niż śmieciarka czy betoniarka! Kadłub skłąda się z dwóch części - części dennej i pokładu, łączą się dość dobrze, ale nie ma też problemu z rozłączeniem ich, można też załadować wewnątrz trochę balastu. Kadłub jest bardzo duży 51 studów (czyli prawie 40cm) długości.
Drugi niecodzienny element to silniczek wraz z śrubą napędową i sterem oraz pojemnikiem na jedną baterię R6 (paluszek) Te dwa elementy łączy się przez wkręcenie, następnie uruchamiamy bądź wyłączamy silnik wykonując 1/4 obrotu. Troche to niewygodne, ale o tym później.
Obrazek Obrazek
Pozostałe ciekawsze części:
ObrazekModel: Budowa nie należy do skomplikowanych. Mojej żonie (która dotychczas nie dawała się namówić na złożenie czegokolwiek z Lego) złożenie zestawu zajęło niecałe 30 minut. Nie pozwalał mi się wtrącać w trakcie budowy, co dobrze świadczy o czytelności instrukcji.
Sam zestaw napewno jest ładny. Sylwetka statku jest bardzo smukła, zbliżona do klina, wszystko dzięki użyciu wielu części typu slope.
Ciekawsze szczegóły:
armatka wodna na dziobie, dwie ruchome armatki przy nadbudówce, otwierana komora silnika, kabina starnika i umieszczona pod nią kabina nawigatora, dźwig do opuszczania pontonu no i sam ponton.
Obrazek Obrazek ObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazek


To tyle oglądania, czas na zabawę. Podczas gdy żona budowała statek, ja przygotowywałem poligon do jego sprawdzenia. Czyli napuściłem wodę do wanny. Nie polecam zimnej, gdyż przy dłuższej zabawie bolą ręce.
Duże zdjęcie
Tak więc zabrałem statek do łazienki, włączyłem silniczek i położyłem delikatnie na wodzie. I tu zonk, gdyż jako inżynier zignorowałem instrukcję pokazującą, jak włożyć baterię, i nawet nie przyszło mi do głowy że można ją włożyć odwrotnie. Po uwolnieniu statek żwawo ruszył .. do tyłu. To jednak dowodzi tego, jak mocny jest ten napęd i jak dobrze wyprofilowano śrubę napędową. Po prawidłowym montażu baterii przystąpiłem do pływania i filmowania.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=P_-DeAm4VvQ[/youtube] [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=u2RHVtqhaps[/youtube]

Jak widać statek jest naprawdę szybki, przepłynięcie wanny to kwestia ok. 2 sekund, po ustawieniu steru na burtę, statek prawie zawraca na szerokości wanny. Jeszcze lepszą zabawą jest puszczanie samego silnika.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Q3nsaTKH0TI[/youtube]
Istna torpeda! Sam kadłub ma jeszcze duży zapas pływalności, nie napisałem wcześniej, że w tym zestawie nie ma balastów (jak to dawniej bywało - specjalnych klocków-obciążników) a za balast robi umieszczony pod dnem silnik. Niestety włączanie silnika najlepiej przeprowadzać na lądzie, gdyż pokrętło działa dość topornie.
Muszę napisać jeszcze coś o dźwigu i pontonie. Otóż całość jest tak sprytnie przemyślana, że przy opuszczaniu pontonu na wodę ześlizguje się on z haka samoczynnie i pływa!


Podsumowanie:Świetny zestaw i wspaniała baza dla przyszłych konstrukcji, już myślę nad zamontowaniem zdalnego sterowania, na szczęście tuż za oknem mam płytki staw, więc może wkrótce... A może kupię drugi zestaw i zbuduję katamaran?


Za
-wspaniały kadłub
-bardzo żwawy silniczek
-troche nietypowych części
-najwyższa bawialność (jeśli dysponuje się odpowiednim zbiornikiem wodnym)


Przeciw
-troche nieszczęśliwy system włączanie silnikaMoja ocena: 10/10 (ale pod warunkiem zakupu za dość okazyjną cenę) kupujcie póki jeszcze można go dostać.
Ostatnio zmieniony 2008-10-01, 09:35 przez Duke, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
HELF: Jerrec
: 28110487@N06
: Jerac

   

#2 Post autor: Jerac »

Z tym stawem to uważaj... odpłynie na drugą stronę, albo co gorsza znajdzie sobie miejsce na środku gdzie stwierdzi że ma dość i zonk :D

Hippotam

#3 Post autor: Hippotam »

O żesz. Zamarłem i rzuciłem się w stronę monitora ratować twój aparat zanurzający się pod wodę. Miej litość...

Awatar użytkownika
Andzia
Posty: 286
Rejestracja: 2008-01-21, 15:03
Lokalizacja: Toruń / Szkocja (obecnie)
HELF: andzia

 

#4 Post autor: Andzia »

Model bardzo ładny, zachęcająca recenzja. Jedynie nie podobają mi się te dwie armatki wodne na bokach statku. Pewnie bym ich nie montowała, tak jakoś psują wygląd moim zdaniem.
(Sama posiadam 7899 Police Boat, już był wodowany lecz brakło szampana ;) nie próbowałam jednak jeszcze podłączyć silniczka, a jak widzę warto, bo Twoja łódź strażacka śmiga równo)
Ostatnio zmieniony 2008-02-02, 00:29 przez Andzia, łącznie zmieniany 1 raz.

Panki

#5 Post autor: Panki »

Też mam ten zestaw chciałem mieć drugi silniczek,ale nie będę kupował znowu tego samego zestawu a police boat nie mogę znaleźć.

ODPOWIEDZ