[MOC] Cobra

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Cobra

#1 Post autor: Sariel »

Takie tam spontaniczne paskudztwo...

Obrazek

Dane techniczne:
Waga: 1.95 kg
Wymiary: dł. 63s / szer. 18s / wys. 15s
Zawieszenie: pełne kolebkowe z amortyzatorami
Napęd: PF XL na tylną oś przez 2-biegową skrzynię biegów
Inne: działająca kierownica z regulacją wysokości, podświetlany silnik, światła przednie, drzwi kierowcy otwierane elektrycznie

Do budowy natchnęła mnie sylwetka tego oto cuda. To jest AC Cobra, choć Amerykanie usilnie nazywają to po swojemu:

Obrazek

Sylwetka, jak widzicie, ukształtowana z trzech podłużnych wybrzuszeń. Niestety, kiedy próbowałem oddać je dokładnie w klockach, wyglądało to kiepsko, być może przez trudności jakie stwarzało odtworzenie tego wrzecionowatego podłużnego kształtu. Spróbowałem więc poprzestać na centralnym wybrzuszeniu i połówkach drugiego po bokach, przez co maska wygląda lepiej, ale całość wyszła za wąska i fatalnie rozciągnięta. Proporcje leżą i kwiczą, więc MOCa pokazuję tylko z uwagi na kilka ciekawych rozwiązań technicznych, w tym przednią kolebkę szeroką tylko na 11 studów - może przydać się w Truck Racingu.

Obrazek
Obrazek

Krótko o funkcjach: zawieszenie to dwie kolebki, każda stabilizowana parą żółtych amorów. Rozwiązanie działające ale średnio stabilne, ponieważ napęd jest tylko na tył, pracujący silnik przechyla lekko nadwozie.
Pod kabiną znajduje się prosta 2-biegowa skrzynia biegów pomysłu Zoli:

Obrazek

Za przednim zawieszeniem a przed kabiną znajdują się wszystkie 3 silniki. Centralnie umieszczony jest napędowy PF XL, który po drodze napędza moduł światłowodów:

Obrazek

PF Medium ze sprzęgłem kontroluje skręt. Z drugiej strony, bezpośrednio do mechanizmu skrętu podpięta jest kierownica, pozwalając łatwo kierować ręcznie, bo od silnika oddziela ją sprzęgło. Drugi PF Medium również ze sprzęgłem podnosi i opuszcza drzwi kierowcy. Chciałem żeby kontrolował i drugie drzwi, ale po drodze są pozostałe silniki i odbiornik podczerwieni, więc nie było sensu komplikować na siłę. Drzwi podnosi się przełącznikiem w kabinie, a drugi taki przełącznik włącza światła przednie. Za tylnym zawieszeniem znalazło się miejsce na battery box:

Obrazek

GALERIA

Przykładowe fotki:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Film:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JRPPeOh7XnY[/youtube]

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#2 Post autor: OmenGda »

super.. trochę za długi, za płaski z boku, brak poszerzonych błotników, ale ok... fajnie otwierane drzwi - spory + za to i regulowaną kierownice :D jednak jednego nie mogę przeżyć... wydechów z boku brak :( za to wielki minus...

ps. dziwnie wygląda na filmiku zawieszenie.... wygnie się na bok i nie odbija spowrotem? hmmm może to tylko złudzenie albo auto za ciężkie jak na taką ilość amorków
Ostatnio zmieniony 2008-09-07, 11:42 przez OmenGda, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Mr.Bubbles

#3 Post autor: Mr.Bubbles »

Naprawdę ciekawy MOC. Chociaż jakby troszku za wąski jak na swoją długość. No i drzwi ala Lambo-door`s. Jakby go bardziej dopieścić byłoby naprawdę fajnie:)

Awatar użytkownika
Robson
Posty: 709
Rejestracja: 2006-08-31, 21:57
Lokalizacja: Łódź-Bałuty
brickshelf: robson1903
Kontakt:

 

#4 Post autor: Robson »

Bardziej by pasowało roys roys phantom bo cobra z niego żadna. Marna estetyka, ale funkcjonalność dobija. Moim zdaniem jak już lubisz pchać tyle elektryki do modelu, to mogłeś zrobić zdalnie sterowana skrzynie biegów... Model ogólnie fajny technicznie, lecz wizualnie bardzo kiepski. Czekam na kolejny ciekawy moc :)
Ostatnio zmieniony 2008-09-07, 12:52 przez Robson, łącznie zmieniany 1 raz.
Cb1100RR

rh

#5 Post autor: rh »

Widząc to coś zaczynam wątpić w Twoją manię realizmu :) o ile rozwiązania techniczne są ciekawe (pytanie, czy uda się jakoś przezwyciężyć to skrzywienie w czasie jazdy), to estetyka - hm, paskudztwo to bardzo delikatnie powiedziane :) nie wiem, jak Tobie, ale mi to Cobry za bardzo nie przypomina, np. czy widzisz w Cobrze taki masywny przedni zderzak jak zrobiłeś?

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#6 Post autor: OmenGda »

Robson1903 pisze:Bardziej by pasowało roys roys phantom bo cobra z niego żadna. Marna estetyka, ale funkcjonalność dobija. Moim zdaniem jak już lubisz pchać tyle elektryki do modelu, to mogłeś zrobić zdalnie sterowana skrzynie biegów... Model ogólnie fajny technicznie, lecz wizualnie bardzo kiepski. Czekam na kolejny ciekawy moc :)
]
ooo mamo... Rolls Royce... :) ale muszę przyznać, że popieram Twoje zdanie :)

tez błąd - gorączka robi swoje :(
Ostatnio zmieniony 2008-09-07, 14:00 przez OmenGda, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

rh

#7 Post autor: rh »

OmenGda pisze:ooo mamo... Rolls Roys... :)
Jak już to Rolls Royce :)
Swoją drogą pomysł ze zdalnie sterowaną skrzynią biegów byłby niezły - tylko czekać aż zostanie to wykonane :)

djtermoz
Posty: 176
Rejestracja: 2007-10-26, 02:33
Lokalizacja: Boston

#8 Post autor: djtermoz »

Nie podoba mi sie. Obok Cobry to nawet nie lezalo. Gdybys tak zaokraglil ten przod i skrocil o jakies "pol metra" to moze... Ale tak...

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#9 Post autor: V1 »

WTF??????
Poza wszelkimi innymi podobieństwami, ma również tyle samo kół co Cobra.
(Jeżeli się mylę, to dlatego, że jestem tylko trochę trzeźwy).

A poza tym, jak się okazało, mam w garażu darmowy internet. :) 4-kreskowy!
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#10 Post autor: Jerac »

No i się Sariel wkopałeś - gdybyś tylko nie wspomniał nigdzie "cobra" były by tutaj same och i ach. Tak na szybko - wywal koło zapasowe i zmontuj niski, lekko opadający ku tyłowi dach... wyjdzie takie klasyczne limo :>

Czy mógłbyś pokazać samo podwozie z całą mechaniką ale bez karoserii? Ciekaw jestem ile jest miejsca i gdzie są punkty zaczepienia, że tak to określę.

Awatar użytkownika
pitrek02
Posty: 880
Rejestracja: 2006-10-05, 19:27
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław
brickshelf: pitrek02

 

#11 Post autor: pitrek02 »

Bardziej by pasowało roys roys phantom bo cobra z niego żadna.
Bardziej przypomina Oldsmobile Regency Misterzumbiego, niż cobrę czy rollsa... :P

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#12 Post autor: Sariel »

Jerac pisze:gdybyś tylko nie wspomniał nigdzie "cobra" były by tutaj same och i ach
Jakie och i ach, paskudztwo to paskudztwo :P
Jerac pisze:Czy mógłbyś pokazać samo podwozie z całą mechaniką ale bez karoserii? Ciekaw jestem ile jest miejsca i gdzie są punkty zaczepienia, że tak to określę.
To raczej proste, nadwozie to technicowy szkielet obudowany gładkimi brickami. Więc miejsca jest tam o o 1 stud mniej z każdej strony niż wygląda z zewnątrz, a punkty zaczepienia są w ściankach tegoż szkieletu.
Swoją drogą wolałbym żebyście moje udane MOCe komentowali tak chętnie :P

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#13 Post autor: V1 »

A ja bym wolał niechętnie komentować udane :)
\/1 ______________

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#14 Post autor: glaz_pimpur »

A ja muszę powiedzieć że ten MOC podniósł mnie na duchu! Nawet VIPom nie zawsze wychodzi. To mnie mobilizuje do budowania i może czasami nawet pokazywania tego co zbudowałem:)
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Awatar użytkownika
Robson
Posty: 709
Rejestracja: 2006-08-31, 21:57
Lokalizacja: Łódź-Bałuty
brickshelf: robson1903
Kontakt:

 

#15 Post autor: Robson »

A ja muszę powiedzieć że ten MOC podniósł mnie na duchu! Nawet VIPom nie zawsze wychodzi. To mnie mobilizuje do budowania i może czasami nawet pokazywania tego co zbudowałem:)
Buhaha dobre dobre no mnie też dzis siedziałem ponad 9 H przy klockach i już nimi wymiotuje :P
Cb1100RR

ODPOWIEDZ