4993 Cool Convertible

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Havoc

4993 Cool Convertible

#1 Post autor: Havoc »

4993 Cool Convertible

Obrazek

Dane techniczne:

Seria: Creator
Rok produkcji: 2008
Liczba klocków: 648
Liczba figurek: 0
Spis części: http://www.bricklink.com/catalogItemInv ... &itemSeq=1
Cena: MSRP: 45.00$, allegro: ok 170 PLN

No i w końcu pojawił się kolejny creator :) Bez zbędnych wstępów przechodzimy do recenzji.

PUDEŁKO:

Znacznie większe niż się spodziewałem. Nie wiadomo tylko po co, bo części w nim tyle, że mógłby być spokojnie o połowę mniejszy i byłby jeszcze luz. Przód standardowy (główny model), z tyłu wszystkie 3 modele z opisanymi funkcjami, a na bocznej ściance spis części oraz zdjęcie koła w skali 1:1.

Obrazek


INSTRUKCJE:

Standardowe dla serii creator - strony niebieskie z żółtym obramowaniem :) Czytelne i drukowane na papierze dobrej jakości. Zamieścili w nich uwagi dotyczące traktowania klocków. W jednej na końcu podają spis części, a w innych są reklamy pozostałych modeli z tej serii.

Obrazek Obrazek


MODELE:

1. Cool Convertible

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Muszę niestety powiedzieć, że na modelu jako takim się zawiodłem. Wprawdzie ładna kolorystyka, ciekawy kształt no i składany dach ale... brak skrętnych kół - żenada, w RR (Roaring Roadsters), starszym ale bardzo podobnym modelu koła były skrętne, normalnie deewolucja. Silnik - jeszcze mniejszy niż w RR, i to ma być sportowe auto? Wygląda jak silniczek z gokarta. I ostatni ale spory minus - pustka. Projektanci z roku na rok są coraz bardziej oszczędni. Dosłownie parę klocków więcej i byłoby o niebo lepiej, ale po co. Na prześwity po otwarciu maski można przymknąć oko, ale z tyłu...za siedzeniami wielka dziura, a w trakcie rozkładania dachu jak się tam zajrzy to człowiek ma wrażenie, że samochód nie ma wcale podwozia.

Oczywiście, żeby nie było, są też plusy. Wspomniana wcześniej świetna kolorystyka, otwierane drzwi i maska oraz rozkładany dach. Bardzo ciekawy i zarazem prosty mechanizm:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Przesuwamy dźwignię, pokrywa z tyłu się otwiera a dach zaczyna się rozkładać, mniej więcej w połowie następuje punkt zwrotny - dach rozkłada się do końca i 'pociąga' za sobą pokrywę zamykając ją.


2. Excavator

Koparka do złudzenia przypomina wyglądem i kolorystyką minikoparki 'BOBCAT', które można oglądać często na budowach.

Obrazek

W koparce mamy niestety tylko 1 funkcję. Podnoszona łyżka. (zresztą świetnie wykonana, bardzo fajny kształt)


3. Truck

Mój ulubiony model :) W sumie trudno powiedzieć co to za ciężarówka. Kabina (którą można podnieść) wygląda jak w wyścigowej, ale z tyłu zamiast 'płetwy' jest zwykłe siodło. W każdym razie mnie się ten wariant najbardziej podoba.

Obrazek


BIAŁE KRUKI:
Podaję w ilu zestawach, nie licząc 4993, występuje dana część (uwzględniam też kolor oczywiście)

Arch 1 x 6 x 3 & 1/3 with Curved Top (DkRed) - 1 zestaw
Hinge Tile 1 x 3 Locking with Single Finger on Top (Black) - 2 zestawy
Plate 1 x 2 with Clips Horizontal (MdStone)- 1 zestaw
Plate 1 x 2 with Exhaust Ports 1 x 1 x 1 1/3 (PearLtGray) - 2 zestawy (oba z 2008 więc część dopiero wchodzi)
Plate 1 x 2 with Handle on End (Black) - 1 zestaw (ta część we wszystkich kolorach pojawia się również tylko w zestawach z 2008 więc też dopiero wchodzi)
Plate 1 x 12 (Black) - 2 zestawy (j.w. dopiero wchodzi)
Slope Brick Curved 2 x 4 (White) - 1 zestaw (j.w.)
Slope Brick Curved 4 x 1 (White) - 2 zestawy (j.w.)
Slope Brick Curved 4 x 4 x 2 with Holes (White) - 1 zestaw (j.w.) (wliczając 4993 występuje tylko w 3 zestawach)
i na koniec serki:
w zestawie jest 26!!! w 6 kolorach (+1 extra w każdym kolorze)
A umieściłem je w BK gdyż 2 kolory są naprawdę rzadkie:
Slope Brick 33 1 x 1 x 2/3 (DkRed) - 1 zestaw (w sumie w obu zestawach jest tylko 6 serków w tym kolorze)
Slope Brick 33 1 x 1 x 2/3 (MdStone) - 2 zestawy (w tym Green Grocer w którym jest aż 40 sztuk)


PODSUMOWANIE:
Co tu dużo mówić, pomimo paru minusów model zdecydowanie wart swojej ceny. Chodźby ze względu na ciekawe części (no i kolory). Od pewnego czasu seria creator zastępuje mi ś.p. serię MT więc doszukuję się w niej jak największej ilości plusów ale po prostu na niektóre niedociągnięcia projektantów nie da się przymknąć oka.

Moja ocena 8/10
Ostatnio zmieniony 2012-02-16, 14:53 przez Havoc, łącznie zmieniany 2 razy.

Jakub

#2 Post autor: Jakub »

Zdziwiła mnie ta recenzja :)...
Gdzie kupiłeś ten zestawik??
Pierwszy raz jak to widziałem myślałem ,że to będzie full wypas a ty lipa ...
Ani skrętnych kół ani nadwozia...
Ale to w końcu creator ,ale i tak modele są ładne
Pozdrawiam
P.S Niezła recenzja :P

Havoc

#3 Post autor: Havoc »

Jakub pisze:Gdzie kupiłeś ten zestawik??
Na allegro :)
Jakub pisze:Pierwszy raz jak to widziałem myślałem ,że to będzie full wypas a ty lipa ...
Ja lipa? Chyba zestaw :D
Pod pewnymi względami to jest full wypas, ale raczej nie tyczy się to samego modelu.
Jakub pisze:P.S Niezła recenzja :P
Dzięki.

Jakub

#4 Post autor: Jakub »

Przepraszam ...
Chodziło mi o zestaw ,że to lipa nie Ty :)
Najbardziej podoba mi się bobcat :P
Ostatnio ją widziałem na budowie ...Szkoda że tylko do góry i na dół
Ale dobre i to :)
Pozdrawiam

lordofdragonss

#5 Post autor: lordofdragonss »

Dwa detale mnie użekły.
Wycieraczki z katan i bardzo fajnie zrobiona szyba

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#6 Post autor: makorol »

Ile ci zajęła budowa ?? Bo my z Lomero i Dukiem zrobiliśmy go w niecała godzinę :) I to w nocy ;P

Recenzja... taka sobie. Dużo zdjęć ale mało tekstu. Mam nadzieję, że Hippo zrobi lepszą. (Jak zrobi)
Pozdrawiam, Makorol.

Jakub

#7 Post autor: Jakub »

Do Makorola
Gdyby było więcej nikt by nie czytał ...
A poza tym opisał to co najważniejsze ...

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#8 Post autor: nori »

No wreszcie pojawiła się recenzja tegoż zestawu, wpadł mi już dawno w oko - i cały czas waham się z jego zakupem. Dobrze że skupiłeś się zarówno na plusach i minusach. Miałem nadzieję że jednak zastosują tak jak w 4896 Roaring Roadsters skrętne koła, a nie jak w 4404 Land Busters sztywne... No ale nawet biorąc pod uwagę ten, dość duży minus, myślę że na zestaw warto się skusić.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#9 Post autor: Misterzumbi »

Jakub pisze: ...Szkoda że tylko do góry i na dół
A dokad jesczcze? W bok?
Ostatnio zmieniony 2008-08-04, 13:25 przez Misterzumbi, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#10 Post autor: makorol »

Misterzumbi pisze:No ale co ma taki Bobcat jescze robic?
Ruszać samą łyżką, a nie tylko ramieniem :)
Pozdrawiam, Makorol.

Jakub

#11 Post autor: Jakub »

Mógłby jeszcze jeździć w prawo i w lewo
:P
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#12 Post autor: Misterzumbi »

No i merdac ogonkiem.
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Havoc

#13 Post autor: Havoc »

makorol pisze:Ruszać samą łyżką, a nie tylko ramieniem :)
Łyżka też się rusza.
makorol pisze:Ile ci zajęła budowa ?? Bo my z Lomero i Dukiem zrobiliśmy go w niecała godzinę :) I to w nocy ;P
Też coś koło tego. Ale ja działałem sam. Do takich modeli trzech chyba nie trzeba :)
makorol pisze:Recenzja... taka sobie. Dużo zdjęć ale mało tekstu. Mam nadzieję, że Hippo zrobi lepszą. (Jak zrobi)
A co tu więcej pisać. O funkcjach nie ma co bo jest ich jak na lekarstwo. A o wyglądzie ile można napisać? Ano w tym wypadku chyba tyle co napisałem albo naprawdę niewiele więcej.
Jeśli Hippo uzna za stosowne zrobić drugą recenzję tego modelu to bardzo dobrze, może pozwoli to ew. kupującym spojrzeć na ten model pod innym kątem.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#14 Post autor: Bricksley »

Jakub pisze:Mógłby jeszcze jeździć w prawo i w lewo
:P
Jak ma sterowanie burtowe to na jakiego grzyba skrętne koła?

Ale otwierany dach jest fajnym bajerem :)
Ostatnio zmieniony 2008-08-04, 15:44 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#15 Post autor: Jerac »

Parę słów ode mnie:

Faktycznie jest pusty, i to totalnie, całkowicie i absolutnie. Havoc nie napisał jak poważna jest skala problemu. Patrząc na niego jestem szczerze zaskoczony, że pod siedzeniami jest podłoga. Misterzumbi, weź tam o..sól kogo trzeba, bo jeśli firma oszczędza na 6 klockach - a tyle jest potrzebne aby załatać wszystkie dziury (jeden plate 6x8, 2 bricki 1x10, 1 brick 1x6, 2 bricki 1x8) - to to już zakrawa na żart. Naprawdę ten jeden smętny dolar, bo pewnie tyle by wyszło, jest tak poważnym problemem? Nie daruję tego tak jak kolorystyki dinka. No i pedały... Ja rozumiem że takich detali jak np pedały nie widać na pierwszy rzut oka, ale naprawdę bardzo miło gdy są. I też niedrogie, pewnie zmieściły by się w tym samym dolarze co wspomniane 6 części.

Mechanizm podnoszenia dachu - fajny, działa, chociaż sylwetka samochodu z dachem jest dość pokraczna. Ponarzekałbym też na dziury naokoło płytki 6x8 ze spoilerkiem, ale autentycznie nie mam pomysłu co z tym zrobić bez gruntownej przebudowy całego mechanizmu. Drzwi są za to super, w ogóle nie widać że są, a otwierają się szeroko i bezproblemowo. Za to duuży plus. Pod maską znowu oszczędności. Silniczek z gokarta to to nie jest, ale na oko to jest jakies V8 0.8 litra... bez żadnego osprzętu więc pewnie z 60 koni ma. Taki rasowy burakowóz, przystosowany do lansu i prędkości 30km/h. Kolejny dolar i było by idealnie.

Wybór części całkiem dobry, sporo tiles, dużo skosów, kolorystyka podwozia jak zwykle radosna, ale trzeba przyznać że o ile się przymknie oko na te wszystkie dziury - które zatkałem 6cioma klockami - tęczowego podwozia nie widać. No i liftarmów jest nawet sporo, bo dach na ten przykład złożony jest właśnie z nich.

Zestaw polecam, ale trzeba go nieco rozbudować, bo wersja podstawowa jest uboga jak najtańsze seicento. Na części się za to nadaje wyśmienicie.
Ostatnio zmieniony 2008-08-06, 17:38 przez Jerac, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ