Opakowanie i instrukcja
Na temat pudełka się nie wypowiem, gdyż nie miałem go w ręku, ale Intech pokusił się o opis pudełka (dzięki Intech!):
Pudełko (by Intech):
Jak to mówią, najważniejsze dobre pierwsze wrażenie, tak więc warto opisać i karton :) Zatem, jest ładny, wykonany z bardzo dobrej jakości tektury, sztywny i wytrzymały. Na frontowej stronie widzimy duże i efektowne zdjęcie modelu podstawowego- excavatora. Na odwrocie pół kartonu zajmuje ilustracja przedstawiająca możliwość zmotoryzowania naszego zestawu, za pomocą Power Functions Motor Set (8293), a poniżej widnieje zdjęcie modelu alternatywnego- wywrotki gąsienicowej, oraz obok tego zdjęcia ilustracja z laptopem i napis "download buliding instructions" (patrz foto). Do klocków dostajemy się poprzez przerwanie bocznych ścianek w naznaczonych miejscach, rozwiązanie spotykane w każdym dużym zestawie.
Wymiary pudełka to: 38cm x 38cm x 6,5cm
Dla posiadaczy 8273 oraz 8416: karton jest z identycznej tektury co z zestawu 8273, lecz jest wiele razy lepszy co z zestawu 8416. Kartony ów trzech zestawów są identyczne rozmiarami
Teraz skupmy się na zawartości :)
Otrzymujemy pięć woreczków, cztery są numerowane, piąty nie jest, zawiera tylko ogniwa gąsienicowe nowego typu (60!) sztuk
Co ciekawe dwa z trzech numerowanych woreczków oznaczonych jako '2' zawierają po jednym siłowniku śrubowym.
Elementy luzem to łyżka do koparki, tile 8x16 Dark Bluish Gray, instrukcja składania i naklejki (jeden arkusik).
Instrukcja występuje w postaci dwóch książeczek, obie są klejone:
Losowa strona:
Gdy kończy się budowanie wieży koparki należy przejść do książeczki nr 2:
Zestaw można zmotoryzować przy pomocy 8293 Motor Set, jest to bardzo proste (zrobiliśmy to w Kielcach, niestety nie ma zdjęć, proszę nie bić :>), koparka jest modułowa, na dodatek w instrukcji krok po kroku wyjaśniono jak to zrobić)
Na przedostatniej stronie możemy znaleźć spis części:
Niestety brak w zestawie instrukcji modelu alternatywnego (dla mnie nie ma różnicy czy jest, czy trzeba ją sobie ściągnąć z neta) Instrukcja jest już dostępna na lego.com...
Klocki
Wraz z tym zestawem dostajemy szereg nowych i oczekiwanych części, oraz kilka starych, ale ciągle przydatnych:
Pierwsze skrzypce grają tu oczywiście siłowniki śrubowe, następcy pneumatyki (choć tu bym się kłócił czy one są aż tak wspaniałe, bo czasem pneumatyka jest niezastąpiona, ale o tym kiedy indziej ;) )
W zestawie otrzymujemy dwa takie, wraz z dwoma obejmami służącymi do połączeń kątowych:
Pewnie zapoznaliście się już z większością informacji dotyczących nowych siłowników (pisał o nich m.in. Sariel na Klockach: http://www.e-klocki.com/2...switch_lang/pl/ oraz Conchas na Technicbricks: http://technicbricks.blog...near.html#links , więc tu podam tylko najważniejsze informacje:
Siłownik śrubowy wysuwa się maksymalnie na 5 studów, o jednego studa więcej niż tradycyjny siłownik pneumatyczny.
Siłowniki śrubowe posiadają wewnętrzne zabezpieczenie przed uszkodzeniem (sprawdzone, podłączyliśmy go do XLa i zatrzymaliśmy go 'na chama', tylko coś w środku zaczęło przeskakiwać, ale bez szkody dla elementu :)
Są też bardzo precyzyjne, używając jednocześnie ich i pneumatyki naprawdę można być zdziwionym nieprecyzyjnością pneumatyki.
W zestawie znajdują się też dwa kardany nowego typu.
Mają tylko trzy study długości (stare miały cztery), pozwolą więc z pewnością na wykorzystanie w bardzo zwartych konstrukcjach.
Szkoda tylko że są obecnie trudno dostępne, więc w wypadku uszkodzenia jednego może wystąpić problem ze zdobyciem nowego ;)
Z bardziej przydatnych rzeczy warto wymienić elementy skrzyni biegów (wodzik, driving ring i zębatki do niego) obrotnicę nowego typu oraz oczywiście 60 ogniw gąsienic wraz z czterema małymi kołami do nich.
Modele
Model główny to koparka gąsienicowa, z ramieniem pracującym dzięki siłownikom śrubowym.
Skala w jakiej została wykonana to +/- technicfig:
Budowanie zaczynamy od zrobienia podwozia, by następnie przejść do budowy wieży, a na końcu ramienia.
Wieża jest łatwo demontowalna, ponieważ trzyma się podwozia dzięki takim elementom:
Za ruch ramienia w górę i w dół odpowiada jeden siłownik, niestety ruch łyżki jest zależny od położenia drugiej części ramienia, gdyż odpowiada za nie wspólny siłownik, a raczej konstrukcja samego ramienia.
Napęd do pierwszego siłownika jest przekazywany przez bevele z12 i z20, drugi jest napędzany przez zębatki double bevel i nowe kardany:
Aby wprawić siłowniki w ruch, należy kręcić czarną zębatką double bevel która wystaje z tyłu wieży.
Można wybrać który siłownik ma pracować dzięki małej skrzyni biegów:
Jej wadą jest to że czasem nie zasprzęgla się do końca i przeskakuje :/
Dodatkowy opór generuje przełożenie 1:3, które występuje przed samą skrzynią.
Problem nie występuje po dodaniu silnika, gdyż prędkość obrotowa PF M i przełożenie 1:1 wystarcza do prawidłowej pracy siłowników :)
Teraz omówmy wygląd.
Kolor czerwony ładnie się prezentuje, to miła odmiana po żółtych maszynach budowlanych ;)
Wyglądała by jeszcze lepiej, gdyby nie ta paskudna i kontrastująca kolorystyka nowych elementów...
Piny w kolorze niebieskim i tan oraz zębatki w kolorze tan mi się nie podobają. Nie rozumiem tej zmiany, ponieważ wydaje mi się że stare kolory były bardziej stonowane i pasujące do większości modeli. Na dodatek w tym zestawie widać pewną niekonsekwencję:
O ile bevele w skrzyni i przy dolnym siłowniku są w kolorze tan, to już te wyprowadzające napęd do górnego siłownika są czarne, podobnie jak z20 którą napędza się całą koparkę...
Model alternatywny to wywrotka na gąsienicach:
Budujemy ją wg instrukcji którą należy ściągnąć z lego.com.
Wykorzystuje identyczne podwozie co model główny, może obracać się o 360 stopni i ma dwie funkcje, sterowane przez double bevele znajdujące się z prawej strony pojazdu (kolorystyka dopiero teraz naprawdę bije po oczach...):
Pierwsza to unoszenie całej paki do góry, druga to jej wywrot do tyłu:
Zdjęcia 'wnętrza'
Napęd do siłownika odpowiedzialnego za wywrot paki jest prowadzony przez dwa kardany:
Wygląda całkiem nieźle, nawet driving ring został wykorzystany w celach estetycznych ;)
Szkoda że ta wywrotka nie była by w stanie nic przewieźć. Jeden tile na podłodze paki to za mało by nazwać ją chociaż dziurawą... No nic, w końcu to tylko model alternatywny ;)
Jestem ciekaw jak prezentowałaby się koparka postawiona obok tej wywrotki...
Podsumowanie
Model wart swojej ceny, aktualnie najlepsze źródło siłowników śrubowych, pozostałe części też z pewnością się przydadzą ;)
Za
Siłowniki śrubowe
Gąsienice
Kolorystyka, nie licząc pinów i zębatek, dobrze dobrana
Dobra baza do własnych modyfikacji
Przeciw
Skrzynia rozdzielcza czasem nie zaskakuje całkowicie
Dziwne kolory pinów i zębatek
Ruch łyżki zależny od ruchu ramienia
Brak instrukcji modelu alternatywnego
Szczególne podziękowania należą się Hippotamowi, dzięki któremu zdobyłem ten zestaw bardzo wcześnie i po bardzo niskiej cenie :)
Wiek: 38 Dołączył: 28 Mar 2007 Wpisy: 5197 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-08-07, 11:01 Re: 8294 Excavator
M_longer napisał/a:
Skrzynia rozdzielcza czasem nie zaskakuje całkowicie
Ja się obróci wodzik do końca, to musi zaskoczyć :)
Dokładnie taki sam miszmasz z z20 jest w Off Roaderze - zębatki wewnątrz konstrukcji są tanowe, te na zewnątrz są czarne.
Ja się obróci wodzik do końca, to musi zaskoczyć :)
Tzn, jak się przytrzyma palcem chodzi idealnie ;)
Winne tego są liftarm i pin, które dają w krańcowych pozycjach bardzo mało miejsca na 'dociśnięcie' wodzika... Ale jak napisałem, ta koparka to bardzo dobra baza pod przeróbki ;)
Ja już wywaliłem siłowniki śrubowe i wrzuciłem pneumatyczne ;)
Ale przyznaję, różnice w precyzji sterowania są kolosalne...
Poniewaz mam ten zestaw od jakis 3 tygodni to dodalybym jeszcze tylko, ze podwozie buduje sie... nudno. Jest calkowicie symetryczne i jego konstrukjca polega na zbudowaniu 4 identycznych kawalkow i polaczeniu ich razem.
Co do kolorystyki to zgadzam sie, ze piny i zebatki moglyby miec normalniejsze kolory ale podejrzewam, ze tak juz bedzie bo LEGO chce ulatwic zycie konstruktorom, ktorzy maja problemy z odroznianiem zebatek.
Jesli chodzi o skrzynie biegow to nie zanotowalem problemow z zalaczaniem.
Pudelka nie ma co opisywac. Jest dokladnie tej samej wielkosci co w zestawach 8288 (Crawler Crane) i 8273 (Off-Road Truck). Cienka tekturka, nic specjalnego.
Poniewaz mam ten zestaw od jakis 3 tygodni to dodalybym jeszcze tylko, ze podwozie buduje sie... nudno. Jest calkowicie symetryczne i jego konstrukjca polega na zbudowaniu 4 identycznych kawalkow i polaczeniu ich razem.
Na dodatek jest... puste.
Ale to na skutek dostosowania zestawu do połączenia z 8293. Nawet nie trzeba nic kombinować, battery box wchodzi idealnie w podwozie i łączy się z nim przy pomocy dwóch pinów standardowo wbudowanych w podwozie ;)
EDIT:
Dodałem opis i zdjęcia modelu alternatywnego.
EDIT 2:
Dzięki Intechowi recenzja wzbogaciła się o opis pudełka :)
Zapraszam do zapoznania się z uzupełnioną recenzją ;)
Wiek: 35 Dołączył: 24 Maj 2008 Wpisy: 94 Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2008-11-30, 21:00
Chciałbym podzielić sie spostrzeżeniami dotyczącymi tego zestawu.
Po pierwsze nie wiem czemu w opcjach zmotoryzowania tego zestawu zestawem nr 8293 nie ma nic wspomniane o możliwości zamocowania diod led do koparki. Przecież jest to jak najbardziej wykonalne, a sam efekt końcowy jest naprawdę ciekawy.
Po drugie podczas budowania zaskoczyły mnie dwa elementy. Głowiłem sie trochę po co one są, i doszedłem do wniosku iż wciśnięcie elementu B (chodź w instrukcji nie ma żadnej mowy by go wcisnąć) ma na celu zablokowanie możliwości obracania koparki o więcej niż 360 stopni. Zrobiono to chyba z troską o kabel do silnika który mógł by się skręcić za bardzo. A tak element b zawadza o element a
Myślę, że to tyle
Ostatnio zmieniony przez szarikm 2008-11-30, 22:29, w całości zmieniany 1 raz
Wiek: 35 Dołączył: 08 Sty 2008 Wpisy: 36 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-12-14, 16:30
Ostatnio nabyłem ten model wraz z zestawem 8293. Silnik i siłowniki działają naprawdę dobrze, jednak brak zamontowania diod LED jest trochę dziwny. Ja zainstalowałem je jednak mam problem ze schowaniem kabli tak aby nie raziły w oczyi nie pusły ogólnego wyglądu modelu. Czy macie pomysł jak rozwiązać ten problem?
_________________ Nie buduję trialówek!!! Jestem tylko kolekcjonerem lego technic
Ostatnio zmieniony przez Gandalf 2008-12-14, 16:31, w całości zmieniany 1 raz
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich wpisów Nie możesz usuwać swoich wpisów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum