810003 Collector's Guide

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

810003 Collector's Guide

#1 Post autor: nori »

Obrazek Obrazek

LEGO Collector’s Guide (810003)

Prawdziwy skarb i skarbnica wiedzy dla każdego miłośnika klocków LEGO !

Rok produkcji: 2008
Ilość elementów: jedna książka
Wymiary (w przybliżeniu): 15 x 21 x 3 cm
Ceny w Lego Shop@Home: GBP 15.99, USD brak !, EUR 22.90, PLN 109.95

Osiemset stronicowa, wydrukowana na ładnym papierze kniga zawiera krótkie ale treściwe opisy o praktycznie wszystkich zestawach które pojawiły się od 1958 aż do obecnego, 2008 roku

Obrazek
Obrazek

Oczywiście początek książki opatrzony jest wstępem, wyjaśnieniem co oznacza opis zawarty przy każdej notce

Obrazek

oraz bardzo ciekawym przekrojem poprzez ewolucję loga naszej ulubionej firmy:

Obrazek

Obrazek

Jak łatwo zauważyć, katalog jest dwujęzyczny: angielsko-niemiecki.

Wreszcie na piętnastej stronie zaczyna się to co najważniejsze:

Obrazek

Spis zestawów jest chronologiczny, a naszą przygodę zaczynamy w roku 1958. Każdą stronę zdobi do dziewięciu opisów zestawów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdziwienie budzi to, że do niektórych zestawów brak jakiegokolwiek zdjęcia, skanu czy też rysunku. Trochę nieprawdopodobne że nigdzie nie uchowały się takie materiały.

Opis zestawów kończy się na roku 2008 i niestety nie prezentuje wszystkich pozycji które już ukazały (ukażą) się w tym roku.

Dalszy ciąg księgi to spis breloczków

Obrazek

oraz indeks service-packów, niestety pozbawiony zdjęć, czy też chociaż rysunków

Obrazek

Oczywiście wyszukiwanie interesujących nas zestawów wertując rok za rokiem byłoby, delikatnie mówiąc, męczące, dlatego też na ostatnich stronach umieszczono tabelki ze wszystkimi zestawami uporządkowanymi według numerów wraz z odnośnikami do odpowiednich stron w katalogu.

Obrazek

Podsumowując, katalog prezentuje się bardzo przyzwoicie, jest to naprawdę przyjemna i ciekawa lektura, jednak nie pozbawiona minusów. Pierwszy to brak dość sporej liczby zdjęć, kolejne to że niektóre zdjęcia prezentują tylko opakowanie a nie widać zawartości więc nie wiadomo tak naprawdę jak wygląda zestaw – dotyczy to specjalnych edycji wydanych w np.: białych woreczkach.

Kolejny minus to prawdopodobne błędy, przytoczę dwa: w 1990 według katalogu nie ukazał się żaden zestaw z serii Pirates mimo że najróżniejsze serwisy podają zgoła odmienne informacje. I przykład bliższy naszym czasom: zestaw 7036 Dwarves' Mine umieszczony jest w roku 2008, mimo że tak naprawę wydany został pod koniec 2007 ! Pewnie więcej podobnych błędów rzuci się miłośnikom danych serii.
EDIT: Kwestia błędów jest jednak dyskusyjna (patrz post kamzel'a poniżej), różne źródła podają różne wersje, jednak najprawdopodobniej należy zaufać jednak temu opracowaniu. Bardzo mnie ciekawi jak jest z innymi takimi niuansami...



Premium Edition (810004)

Oprócz tego katalog ma swoją edycję kolekcjonerską, wydaną w limitowanym nakładzie 3333 numerowanych sztuk. Ta edycja zapakowana została w kartonowe i delikatne pudełko, uzupełnione dodatkowo przez całkiem miłe dodatki.

Obrazek

Numer wybity jest na czwartej stronie okładki, a pudełko posiada wycięty otwór, by już w chwili zakupu można było podziwiać te pare cyferek ;-)

Obrazek

Obrazek

Edycja kolekcjonerska została wydana w twardej oprawie z dodatkowymi złoceniami, poniżej porównanie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wspomniane dodatki to ludzik z nadrukiem loga 50-lecia, złoty klocek 2x4 z datami 1958-2008, oraz żółty klocek z wdzięcznym napisem „Lego Fan” oraz „Anno 1958”.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I chyba najważniejsza informacja: gdzie kupić ?
Oczywiście w Lego Shop@Home, szczególnie że już bez problemu możemy zamówić go w naszym kraju (cena niestety powyżej stu złotych i makabryczne koszty przesyłki).

Alternatywnym rozwiązaniem jest wejście na stronę wydawcy: http://www.fantasia-design.de, a dokładniej pod ten adres, gdzie nabyć możemy UWAGA ! zarówno edycję zwykłą (22,90 EUR) jak i kolekcjonerską (39,90 EUR). Sklep akceptuje płatności PayPal’em a koszt wysyłki do Polski to około 7 EUR (edycja kolekcjonerska, w bardzo dobrze zabezpieczonym pudełku, czas oczekiwania na przesyłkę wynosi około tygodnia – oczywiście idzie z Niemiec więc żadne cła i podatki nam nie grożą).

I taki mały bonus, krótki (i nie skupiający się na wszystkim !) grafomański przegląd po kolejnych latach. I wybaczcie ale nie miałem już siły linkować nazw i numerów bezpośrednio do serwisów w stylu Lugnet czy Peeron.

1958
Praktycznie jednoczęściowe samochody to znak rozpoznawczy firmy. Oprócz tego sporo małych zestawów z dziwnymi okładkami, nie mającymi wiele wspólnego z zawartością.
1959
Tylko trzy nowe zestawy: Town Plan Cardboard (200) i dwa z częściami.
1960
Zły rok. Tylko jeden nowy zestaw z literkami (cegiełki 1x1 z nadrukami - 237) oraz, czyżby pierwszy, Idea Book (238)
1961
O wiele lepiej – całkiem przyzwoita liczba zestawów, wśród nich oczywiście występują samochodziki, ale są też dość spore kobyły (725 Town-Plan Set – 712 części !)
1962
Bez rewelacji, mało zestawów i to głównie z częściami...
1963
Pierwsze samochody klockowe ! I to całkiem ładne ! (np.: 315 European Taxi, 317 Truck). Jednoczęściowe samochody jeszcze występują.
1964
Sporo jednoczęściowych samochodzików, jednak w zestawach jest parę ciekawostek takich jak np.: pociąg z gumowymi kołami, szyn niestety nie stwierdzono. (323 Train)
1965
Samochodziki, kolejne pociągi i całkiem fajni klauni (321 Clowns)
1966
Wkracza elektryka ! Pociągi dostają niebieskie tory i potrafią się po nich samodzielnie poruszać ! Bardzo dużo zestawów z częściami. Jednoczęściowe samochody wciąż żyją.
1967
Dla pociągów to słaby rok, ale całkiem nieźle mają się klockowe samochody, szczególnie ciężarówki.
1968
Całkiem przyzwoita liczba samochodów i budynków, trochę dodatków dla pociągowców. Ciekawostką jest parę zestawów w stylu Basic z przewagą białych i czerwonych klocków.
1969
Pociągi coraz ładniejsze, otrzymujemy też takie bajery jak zwrotnice. Bardzo dużo zestawów z częściami, oraz parę ciekawych zabudowań.
1970
Coraz ładniejsze pociągi i samochody. Dostajemy dwie ciekawostki: pierwsze zębatki oraz pierwszy BIAŁY zamek (??? Weetabix Castle, z 471 części)
1971
Sporo całkiem zgrabnych domków, samochody też niczego sobie.
1972
Samochody i proste zabudowy rosną w siłę. Swoje piętno odbijają też pociągi.
1973
Pojawia się zestaw 010 Pre-School Set zalążek popularnej serii Duplo, zresztą już z tą nazwą otrzymujemy 515 Bulding Set. Do samochodów dołączają statki. Fajne zestawy „domowe” – akcesoria jak na razie nie wiadomo dla kogo...
1974
Pierwsze ludziki ! Nie minifigi ale o wiele większe, z budowanym tułowiem. Idealnie pasują do wcześniejszych zestawów z wyposażeniem wnętrz, zresztą w tym roku dostajemy trochę różnych stolików, foteli czy też kompletnie wyposażoną łazienkę (265 Complete Bathroom with 1 Figure). Oprócz tego statki, samochody, pociągi, domki i zestawy z zębatkami.
1975
Rok wart zapamiętania ! Pojawiają się wreszcie minifigi ! Mają czyste główki, rączki im się nie ruszają, nóżki to też jeden element. Ale są, i do tego dostają takie ciekawe zestawy jak stacja kolejowa (148 Central Station), piękne miasteczko wprost z dzikiego zachodu (365 Wild West Scene), pogotowie czy całkiem udany port. Co warte zauważenia minifigi też występują w mniejszych zestawach z samochodami, tyle tylko że nie ma siły by posadzić je za kierownicą – pojazdy zazwyczaj są „nie w skali” i mają zamkniętą kabinę. Należało by też odnotować pierwsze zestawy będące zalążkiem serii Model Team: 390 1913 Cadillac, 391 1926 Renault, 392 Formula 1. Dwa pierwsze, przedstawiające historyczne samochody wyglądają naprawdę pięknie !
1976
Otrzymujemy sporo zestawów z dużymi figurkami, jak i minifigami, w tym komisariat policji: 585 Police Headquarters. Do klasycznych samochodów dochodzi, także udany 395 1909 Rolls-Royce. Jako zalążek Model Teamu można też uznać dość sporo lokomotywę: 396 Thatcher Perkins Locomotive.
1977
Duplo rośnie w siłę, otrzymuje pierwsze figurki ! Dość dziwne, prostą i brzydką białą główkę przymocowano do prostokątnej podstawy. Ale najważniejszym wydarzeniem niewątpliwie są pierwsze zestawy z linii Technic, jeszcze bez tej rozpoznawalnej nazwy. Otrzymujemy pierwszego supercara, albo raczej tylko jego podwozie: 853 Auto Chasis, oprócz traktora, helikoptera i podnośnika widłowego dostajemy też zestaw dodatkowy z silniczkiem (870 4.5 V Supplementary Set) !
1978
Bardzo ważny rok ! Minifigy wreszcie przeszły na wyższy poziom ewolucji ! Ich uśmiechnięte buźki zdobią już tyłów z ruchomymi rączkami i takowymi nóżkami. Pojawia się mnóstwo zestawów z różnymi pojazdami, jednak nadal nie wszystkie umożliwiają posadzenie ludzika za kierownicą. Uwaga ! Proszę wstać: premiera legendarnego zestawu 375 Castle lepiej znanego jako Yellow Castle ! Jakby było mało wrażeń, to jeszcze ludziki, po otrzymaniu rączek i nóżek, ruszyły na podbój kosmosu. I to w aż czterech zestawach (462, 483, 487, 493). Do tego otrzymujemy również legendarny zestaw: 398 U.S.S Constellation dopracowany, choć pod względem konstrukcyjnym bez rewelacji, model żaglowca. Technic (nadal bez nazwy) ma się dobrze, dość mocną pozycję reprezentuje Duplo.
1979
Piękny rok ! Nowe modele kosmiczne potrafią zachwycić, nawet mimo wszechobecnej szarości. Zestawy z miasta prezentują się bardzo ładnie i są coraz ciekawsze. Z Castle dostajemy 383 Knight’s Tournament czyli doskonale wykonany turniej rycerski. Żyją jeszcze duże ludziki, choć zestawów z nimi nie ma za wiele. Technic otrzymuje zestaw 856 Bulldozer, nadal jednak nie posiada nazwy. Premiera dwóch nowych serii: Scala z akcesoriami w stylu wisiorki i bransoletki dla dziewczynek, oraz Fabuland – jednej z najbardziej charakterystycznych i bardzo udanych linii zestawów dla młodszych dzieci, potrafiących też zachwycić dzieci starsze.
1980
Kolejne podwozie z Technica (wciąż bez nazwy), swoje piętno mocno odciskają pociągi. Z miasta i kosmosu pojawia się parę udanych modeli, choć niestety bez rewelacji. Parę nowych zestawów z Scala i Fabuland, oraz sporo z Duplo. Warto zwrócić uwagę na trzy charakterystyczne zestawy z linii Universal Building Set (722, 733, 744).
1981
Dużo Duplo, parę zestawów z linii Universal, ładne zabudowy i samochody w mieście. Kosmos trochę ożywiony białym kolorem, z Castle dostajemy wznowienia (6075, 6077, 6083). Fabuland, beznazwowy Technic i kolejki bez większych rewelacji.
1982
Wreszcie nazwa Technic ląduje na pudełkach, choć nie ma jakiś zapierających dech w piersiach zestawów. Miasto i Space raczej ubogo. Natomiast pojawia się sporo bardzo ładnych zestawów z Fabuland. Duplo jak zwykle ma bardzo mocną pozycję.
1983
Dość podobny rok do poprzedniego. Niestety bez większych rewelacji.
1984
Bardzo ważny rok dla miłośników Castle ! Parę nowych i pięknych zestawów, oczywiście po raz pierwszy pojawiają się jedno-elementowe (no niech będzie dwu: łeb + korpus) konie. Praktycznie każdy zestaw z tej serii wart jest uwagi, żeby tylko wspomnieć o 6073 Knight’s Castle, 6080 King’s Castle, 6040 Blacksmith Shop, 6061 Siege Tower. W Technicu uwagę zwraca całkiem udany 8851 Excavator wyposażony w system pneumatyczny. Wprost zatrzęsienie Fabuland i Duplo ! W Space oprócz paru małych zestawów otrzymujemy ogromny 8971 Inter-Galactic Command Base. Misto także ma się czym pochwalić: 6373 Motorcycle Shop, 6391 Cargo Center oraz parę mniejszych naprawdę udanych modeli. No i proszę zwrócić uwagę na: 6605 Road Racer – mój pierwszy zestaw LEGO ! ;-)
1985
Zestawy uniwersalne otrzymują nazwę Basic, w tym roku ukazało się ich dość sporo. Castle jakoś bez rewelacji, natomiast Space posiada całkiem przyzwoitą ilość udanych modeli. Miasto ma naprawdę parę małych rewelacji oraz dwie duże: 6385 Fire House-I oraz przepiękny 6392 Airport. Technic słabiutko, natomiast bardzo dobrze mają się Duplo i Fabuland.
1986
6041 Armor Shop, 6067 Guarded Inn, 6074 Black Falcon’s Fortess – tez zestawy przeszły już do legendy. Miasto wciąż zachwyca bardzo udanymi pojazdami i zabudowami, dodatkowo otrzymuje system Light & Sound. System ten znajduje swoje miejsce także w Space. W Technicu otrzymujemy linię tematyczną: cztery w miarę udane zestawy Arctic. Pierwsze zestawy z Model Team: 5510, 5540, 5580 ! Dublo, Fabuland ? Nadal żądzą !
1987
W tym roku ukazało się mnóstwo zestawów, jednak większość to jakieś dziwne promocyjne nie-wiadomo-co, czy też Basic. Bardzo mocna pozycja Duplo, które poszerza swoją ofertę o grzechotki dla najmłodszych. Fabuland ma się bardzo dobrze, w tym gąszczu nikną gdzieś zestawy z Castle, miasta i Space, choć ukazało się tu parę naprawdę udanych modeli. A i startuje jedna z moich ulubionych serii (a raczej podserii): Forestmen ! (6068 Camouflaged Outpost) ! Technic słabo przędzie...
1988
Zatrzęsienie Basic, Duplo i Fabuland. Castle (6085 Black Monarch's Castle), Miasto (6394 Metro Park & Service Tower) i Space (6987 Message Intercept Base) mają się całkiem dobrze. Technic mało ale z prawdziwą klasą, żeby wymienić tylko: 8865 Test Car czyli pierwszego SuperCara, 8855 Prop Plane sporych rozmiarów samolot z UWAGA ludzikiem ! Zresztą technicfigure pack też się pojawia: 8712 Technic Figures.
1989
Space i Castle żyją, choć bez rewelacji. Podobnie miasto. Technic ma parę ciekawych zestawów z na czele z 8862 Backhoe Grader. Ale oczywiście najważniejszą rewelacją roku jest pojawienie się serii Piraci ! 6285, 6276, 6270 i parę innych. Prawdziwa legenda ! Duplo i Fabuland nie spadają z formy...
1990
Miasto i Castle całkiem przyzwoicie, w Space roi się od coraz więcej podserii. W przewodniku na ten rok nie ma żadnego zestawu z Piratów, choć z tego co się orientuję było ich cztery, wpisane jednak wszystkie są na rok wcześniejszy... Dziwne... Warto zwrócić uwagę na Basic, także Technic i Model Team są nieźle reprezentowane (8094 Control Center). Duplo nadal w ofensywie, jednak Fabuland niestety odszedł w niebyt...
1991
Sporo Basic i Duplo. Castle nie zaznaczyło swojej obecności, Piraci na szczęście są. Space i miasto: sporo przyzwoitych modeli. W Technic otrzymujemy FlexSystem.
1992
W głównych minifigowych seriach pojawia się coraz więcej podserii, dotyczy to też miasta (Launch Command, Paradisa). W Technic pojawia się jedna z największych legend: 8868 Air Tech Claw Rig. Duplo ma się bardzo dobrze...
1993
Podserie są coraz wyraźniej zarysowane (Castle, Miasto, Space, Pirates), jednak nie wróży to nic dobrego. Dużo ładnych Techniców, przyzwoicie ale bez rewelacji. Duplo jak zawsze w szczytowej formie.
1994
Ciąg dalszy z roku poprzedniego. Piraci zaczynają umierać, wychodzi jeszcze subseria Islanders. W Technic należy oczywiście zwrócić uwagę na 8880 Super Car. Nowa seria dla dziewczynek: Belville z dość dużymi postaciami, w stylu Barbie.
1995
Castle i Space mocno tak sobie. Z miasta całkiem przyzwoite zestawy, lecz niestety bez rewelacji. W Technic należy zwrócić uwagę na 8485 – Control Center II
1996
5571 Giant Truck czyli Black Cat – zestaw legenda z Model Team. W Castle reaktywacja Forestmenów: trzy dość słabe zestawy. Pojawia się dziwna ale nawet ciekawa seria podróżników w czasie – taki klockowy misz-masz. Piraci umierają ale otrzymujemy za to Western !. Miasto i Kosmos jako tak, jest parę fajnych zestawów. Technic otrzymuje fiber optic, same zestawy jednak bez rewelacji. Duplo oczywiście jak zawsze w formie.
1997
Duplo jak zwykle w formie (to zaczyna być przerażające ;-) ), pojawia się Scala czyli jeszcze wyrażniejsza niż Belville konkurencja dla lalek Barbie. W mieście dostajemy fajną podserię podwodną: Divers. Western wzbogaca się o Indianów. Ostatnie zestawy z Piratów, niestety tylko na rynek amerykański, w Castle też nienajlepiej... Kosmos także nie zachwyca (choć UFO jeszcze ujdzie), w Technicu dużo potworków, choć są też udane modele jak 8299 (8250) Search Sub, 8459 Pneumatic Front-End Loader czy dziwaczny 8479 Barcode Multi Set. I wracając do miasta: podserie są nawet udane (Divers Outback, Paradissa), jednak same modele z miasta to po prostu tragedia – wkroczyło uproszczenie i junioryzacja...
1998
Duplo rządzi, Scala się rozwija, Miasto zdycha. Pojawia się najlepsza seria wśród wszystkich: Adventurers (no dobra to tylko moje zdanie ;-) ) ! Wizerunek miasta ratują podserie takie jak na przykład sportowa – a dokładniej piłkarska. Technic to osobna historia, wielkim wydarzeniem jest Mindstorms, jednak wszystkie pozostałe zestawy są dość przeciętne, pojawiają się jakieś potworki w stylu Competition czy, wstyd to wymówić: Zap ! Castle przeciętnie, choć całkiem przyzwoicie prezentują się Ninja.
1999
Duplo oczywiście dalej na topie, jednak tym razem warto przystanąć przy tej serii na dłużej. Mianowicie pojawiają się dwie podserie: Little Forest Friends i Winnie the Pooh które naprawdę prezentują się całkiem dobrze. A reszta ? Miasto zdycha, Castle ratują jeszcze Ninja, Belville czaruje (zestawy z księżniczkami i wiedźmami), pojawiają się Rock Raiders, oraz druga podseria Adventurers. Technic to jeden wielki wstyd, na szczęście jest mały wyjątek: 8448 Super Street Sensation. Kosmos umarł by mogły nadejść Gwiezdne Wojny !
2000
W Castle otrzymujemy początek końca czyli pierwszą edycję Knights' Kingdom, niektóre zestawy są jeszcze w miarę ciekawe choć wkurza wszechobecna junioryzacja. Pojawia się trzecia podseria Adventurers, oraz całkiem ciekawe zestawy Arktyczne. W Technicu warto zwrócić uwagę na 8457 Power Puller i 8458 Silver Champion. Reszta Technica, podobnie jak miasto to żadna rewelacja... Steven Spielberg firmuje nazwiskiem serię Studios.
Ciekawostką jest miniseria Disnejowska z Myszką Miki, Minie, i psem Pluto, nawiązująca stylem do zestawów z Fabuland. Jednak niestety o ile figurki są bardzo fajne, to zestawy to jedna wielka tragedia. No i gdzie się podział Donald ?
2001
Narodziny Bionicle. Kolejna licencjonowana seria, tym razem w Duplo: Bob Builder. Ale to nie koniec licencji, w magiczny sposób pojawia się Harry Potter !. Miasto schodzi na psy, do tego pojawia się straszydło w postaci potrafię, zrobię gotowe czyli Jack Stone. Narodziny Racers ! Obok Star Wars w kosmosie występuje też życie na Marsie. Technic to 8466 i tyle. No i jeszcze 5599 Radio Control Racer – pierwszy zdalnie sterowany samochód !
2002
Drużyna Alpha Team rusza do akcji ! Samo miasto to żenada, jednak podserie wyglądają znośnie jak na przykład Island Extreme. Uwaga premiera potworków: zbliża się nie-wiadomo-co czyli Galidor.
Oczywiście takie serie jak Star Wars, Jack Stone, Bionicle, Racers, Sport, Harry Potter mają się całkiem dobrze.
2003
Orient Expedition z Adventurers ! Sport rozszerza się na parkiet boiska do koszykówki. Pojawia się parę ciekawych zestawów z serii Designer (Creator). Technic to rewelacyjny 8455 Backhoe Loader. Powraca magiczny świat Belville. To właśnie od tego roku, po paru słabszych latach, Lego zaczęło prezentować coraz lepsze zestawy.
2004
Licencja Ferrari zaowocowała paroma ciekawymi zestawami, zarówno z minifigami jak i w stylu Technic, czy Duplo ! Dwie wielkie wpadki: kolorowe Knights' Kingdom II oraz nowi Piraci w stylu Jacusia Kamyczka. Przy okazji premiery drugiego filmu Spider-man otrzymuje swoją serię (we wcześniejszych latach pojawiło się parę zestawów Spider-man jednak w linii Studios).
2005
Ogromna ilość zestawów z Duplo i to całkiem ciekawych. Premiera krwiożerczych i żądnych przygód Vikingów ! Miasto wreszcie zmądrzało – zestawy wreszcie warte są zainteresowania. Całkiem ciekawa seria Dino 2010 / DinoAttack, warto odnotować że zestawy wychodziły w dwóch wersjach (uzbrojonej i humanitarnej).
Technic to jeden z najlepszych zestawów w historii: 8421 Mobile Crane / Crane Truck
2006
Dwie dość hermetyczne ale warte zainteresowania serie: Avatar i SpongeBob. Ostatnie dwa zestawy z Vikingów. W odpowiedzi na manga(anime)-manię pojawia się seria ExoForce. Kolejna licencja: Batman, modele są o wiele lepiej dopracowane niż w Spider-manie. Oprócz całkiem przyzwoite zestawy z City, Racers, Technic i paru innych serii.
2007
Hitowy rok. Po pierwsze wkracza Power Functions. Po drugie premiera rewelacyjnych zestawów Castle. Po trzecie: ogólnie zestawy są bardzo udane, by wymienić tylko takie serie jak Aquraiders, Mars Mission (trochę słabiej, ale dużo przydatnych elementów), oczywiści Technic (8275 Motorized Bulldozer) i miasto czy też serie licencyjne. Wielkim wydarzeniem, szczególnie dla starszych miłośników są modele specjalne, by wymienić tylko 10179 Millennium Falcon, 10181 Eiffel Tower 1:300, 10182 Cafe Corner.
2008
Indiana Jones, Speed racer, Orki w Castle itd... Tu już chyba nie trzeba nic więcej wymieniać...
Ostatnio zmieniony 2010-03-16, 10:59 przez nori, łącznie zmieniany 5 razy.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
ImpreSariO
Posty: 608
Rejestracja: 2007-02-24, 19:50
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#2 Post autor: ImpreSariO »

Recenzja jak zwykle dobra. Chyba pierwsza która nie jest poświęcona zestawowi. Zastanawia mnie tylko gdzie ta książka jest na naszym S@H? Może jestem ślepy albo nie potrafię szukać ale nigdzie jej nie widzę.

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 105
Rejestracja: 2008-03-08, 01:45
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
brickshelf: CyberPacket

 

#3 Post autor: Adrian »

Przez takich ludzi jak ty najbardziej cierpi mój budżet :P

SUPER RECENZJA !!! Przekonałeś mnie to tej książki w 100% ;D Dzisiaj nie będę mógł zasnąć myśląc o niej... do tego wyjątkowy minifig i złoty klocek... normalnie miodzio ;D

Chłopaki i dziewczęta... zróbmy liste, zbierzmy chętnych i kupmy tą książkę poprzez link co tam Nori podawał... Ja tam biore obowiązkowo wersje Premium ;D Mam nadzieje, że wystarczy :P Myślę, że będą chętni... sam niestety w transakcjach międzynarodowych kuleje, więc sam sobie tego nie sprowadze, a tak i wysyłka się rozłoży...

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#4 Post autor: nori »

ImpreSariO pisze:Zastanawia mnie tylko gdzie ta książka jest na naszym S@H? Może jestem ślepy albo nie potrafię szukać ale nigdzie jej nie widzę.
Okazuje się że z tym jest mały myk. Książka jest pod tym adresem, lub wybierając następujące opcje:
Shop > By Category > Books & Games > Books > LEGO® Collector’s Guide
Jednak należy mieć wybrany jakiś "normalny" kraj (np.: UK). I dopiero jak jest otwarta karta produktu należy zmienić kraj na Poland. Pojawia się cena w PLN i można książkę dodać do koszyka...
Adrian pisze:Przez takich ludzi jak ty najbardziej cierpi mój budżet :P
;-)
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
Ramzes
Posty: 398
Rejestracja: 2008-04-10, 17:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków
brickshelf: Ramzes
Kontakt:

 

#5 Post autor: Ramzes »

Nori, Nori, Nori...
A miałem sobie kupić nowe buty:P
Dzięki wielkie za recenzje. Są rzeczy ważne ale i ważniejsze, a buty nie zając nie uciekną:]
pozdrawiam

Awatar użytkownika
kamzel
Posty: 78
Rejestracja: 2007-08-19, 13:18
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: kamzel

 

Re: Collector's Guide (810003)

#6 Post autor: kamzel »

Bardzo wyczerpująca recenzja, miło, że podałeś link do wydawcy, bo w polskim S@H kurs euro wynosi 5 zł...
nori pisze:Kolejny minus to prawdopodobne błędy, przytoczę dwa: w 1990 według katalogu nie ukazał się żaden zestaw z serii Pirates mimo że najróżniejsze serwisy podają zgoła odmienne informacje. I przykład bliższy naszym czasom: zestaw 7036 Dwarves' Mine umieszczony jest w roku 2008, mimo że tak naprawę wydany został pod koniec 2007 ! Pewnie więcej podobnych błędów rzuci się miłośnikom danych serii.
Kopalnia została wydana w 2008 roku, tylko w USA w ograniczonej ilości była dostępna pod koniec 2007 r., trudno więc to uznać za błąd. Podobnie nie znam żadnych zestawów z serii Pirates wprowadzonych na rynek w 1990 roku...

EDIT: Myślę, że ostateczny dowód na to, że to Peeron i Lugnet się mylą, a recenzowana książka i Brickset mają rację znajduje się TU. Jak widać wszystkie 4 zestawy podejrzewane o wydanie w 1990 roku są w katalogu z roku 1989.
Ostatnio zmieniony 2008-09-08, 22:18 przez kamzel, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#7 Post autor: nori »

Dlatego określiłem te błędy jako prawdopodobne. Lugnet i Peeron 4 zestawy z Piartów umieszczają właśnie w 1990 roku. Inaczej już jednak jest na Brickset, tu te same zestawy są tak jak w katalogu. Do tego większość artykułów o Piratach właśnie mówi że początek to lata 1989 i 1990 a nie tylko 1989. No cóż ja nie pamiętam jak było naprawdę.
Trudno jest określić czy katalogowi można do końca wierzyć, z doświadczenia wiem że jednak w takie opracowania wkradają się dość często pomniejsze błędy. Poza tym książka jest niejako na licencji LEGO, przygotowywało ją wydawnictwo które ma w swojej ofercie inne podobne publikacje (nawet zbliżone szatą graficzną). Oczywiście LEGO na pewno musiało mieć duży udział w tworzeniu tej księgi. Jaki ? Nie mam pojęcia, może Hippo coś wie na ten temat ?
Kopalnia, może i wyszła w ograniczonym nakładzie i tylko w stanach, jednak nie było najmniejszego problemu by kupić ja na wszelakich aukcjach internetowych. Także oczywiście u nas, więc jakby nie było zestaw premierę miał pod sam koniec 2007 roku. No ale to już raczej takie czepialstwo.

EDIT:
kamzel pisze:Myślę, że ostateczny dowód na to, że to Peeron i Lugnet się mylą, a recenzowana książka i Brickset mają rację znajduje się TU. Jak widać wszystkie 4 zestawy podejrzewane o wydanie w 1990 roku są w katalogu z roku 1989.
Ha, najprostszy i najpewniejszy sposób na upewnienie się ! Brikset rules ! ;-)
Ostatnio zmieniony 2008-09-08, 22:36 przez nori, łącznie zmieniany 1 raz.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

krpablo

#8 Post autor: krpablo »

O Jezusicku, stówka minimum mniej z kieszeni... :) Będziem czekać na stypendium chyba :). Swoją drogą to niezły mają przelicznik cen:

GBP 15.99 * 4,30 PLN = 68,76 PLN
EUR 22.90 * 3,47 PLN = 79,46 PLN
PLN 109.95

Ceny walut z serwisu waluty.onet.pl z dnia 8.09.2008...

Awatar użytkownika
szww
Posty: 302
Rejestracja: 2006-09-09, 23:45
Lokalizacja: Warszawa

#9 Post autor: szww »

swietna recenzja.

Sam zas katalog naprawde imponujacy. Polecam wszystkim, nie tylko kolekcjonerom. Pozycja jest bardzo interesujacym swiadectwem ewolucji zabawki tysiaclecia.
Niejeden wieczor spedzilem przegladajac te setki fotografii, zupenie jak niegdys, jako dzieciak przegladajacy katalogi z "cudami z Pewexu".

Katalog ma jednak te 2 wielkie minusy, wspomniane juz przez Noriego - brak zdjec zestawowo (takich brakow jest, w moim odczuciu, nadwyraz duzo), oraz niekompletny rok 2008 (niby oczywistym jest z marketingowego punku widzenia, ze LEGO nie dalo zdjec zestawow ktore jeszcze nie mialy oficjalnej premiery, jednak chyba chetniej poczekalbym do konca roku aby nabyc kompletny katalog 1958-2008, a tak pozostaje takie niedopowiedzenie i zamiast pol wieku mamy takie 49 i 1/2).


Niemniej, katalog polecam jak najbardziej i mam nadzieje, ze wydawnictwo bedzie publikowalo coroczne (cokilkuletnie?) uzupelnienia.

Hippotam

#10 Post autor: Hippotam »

OK, tutaj chyba przebiega moja osobista granica - jakkolwiek interesuję się historią LEGO i starymi zestawami, o tyle już nie wyskoczyłbym z takiej kasy na katalog, który zawiera prawie te same informacje co Brickset czy lugnet guide.

Niemniej - fajna publikacja, dobrze że jest. Mam pytanie o informacje będące wartością dodaną - oznaczenie rzadkości. Czy wiadomo wg. jakich kryteriów przydzielono te oceny? Czy są wiarygodne?
Ostatnio zmieniony 2008-09-08, 23:41 przez Hippotam, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#11 Post autor: nori »

Hippotam pisze:Mam pytanie o informacje będące wartością dodaną - oznaczenie rzadkości. Czy wiadomo wg. jakich kryteriów przydzielono te oceny? Czy są wiarygodne?
Cytat ze wstępu (strona szósta):

A complete and comprehensive catalogue is not our only priority. A rating system makes it possible to judge the rareness of the sets. The system rates the condition and completeness of the sets, including building plans and boxes, as well as all extras and is based on a permanent and accurate monitoring of offers and development on the markets and on the Internet. It is important, that the rating does not reflect on a monetary value.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Hippotam

#12 Post autor: Hippotam »

A jak Ty oceniasz te informacje? Jesteś w końcu chodzącą skarbnica wiedzy o zestawach LEGO, ciekawy jestem Twojego zdania

Awatar użytkownika
SeezSQ
Posty: 183
Rejestracja: 2008-08-15, 11:25
Lokalizacja: Jaworzno / Kraków
brickshelf: SeezSQ

 

#13 Post autor: SeezSQ »

Myślicie że możemy się doczekać wydania tego katalogu giganta po polsku ?
SqqSE nie lubić Jarec! :) http://shutupwomangetonmyhorse.com/

Awatar użytkownika
szww
Posty: 302
Rejestracja: 2006-09-09, 23:45
Lokalizacja: Warszawa

#14 Post autor: szww »

SeezSQ pisze:Myślicie że możemy się doczekać wydania tego katalogu giganta po polsku ?
nie sadze, tym bardziej, ze poza niedlugim wprowadzeniem jedyny tekst to nazwy zestawow
Hippotam pisze:OK, tutaj chyba przebiega moja osobista granica - jakkolwiek interesuję się historią LEGO i starymi zestawami, o tyle już nie wyskoczyłbym z takiej kasy na katalog, który zawiera prawie te same informacje co Brickset czy lugnet guide.
biorac pod uwage jakosc wydania, oraz fakt iz pozycja ma 800 stron, cena (16 GBP, czyli ok 70 zł) nie jest wygorowana - oczywiscie w odniesieniu do aktualnych cen ksiazek (nie poruszajac juz dyskusji o cenach slowa pisanego).

Ponadto nawet najlepszy serwis internetowy, z niezaleznie jak doskonala baza informacji nie zastapi magii szeleszczacych kart slusznego tomu, ktorym mozemy sie rozkoszowac w wygodnym fotelu :)
Ostatnio zmieniony 2008-09-10, 00:25 przez szww, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#15 Post autor: nori »

Hippotam pisze:A jak Ty oceniasz te informacje? Jesteś w końcu chodzącą skarbnica wiedzy o zestawach LEGO, ciekawy jestem Twojego zdania
Dzięki Hippo, ale bez przesady. Ugrzązłem w paru seriach i szukałem o nich wszelakich możliwych informacji , jednak o wielu zestawach nie mam bladego pojęcia, a przeglądając katalog co chwilę spotykam jakieś ciekawostki.

Natomiast proszę bardzo, moje porównanie ocen katalogowych z moimi przygodami z poszukiwaniem wybranych zestawów (oczywiście chodzi o kompletne z instrukcjami i pudełkami):
Seria Forestmen
1680 - sześć kostek - rzeczywiście trafienie go graniczy z cudem.
1877 - 5 kostek, jeden z trzech zestawów wchodzących w skład value packa 1675 - cały komplet dość trudny do upolowania
6071 - zestaw który obrósł legendą właśnie pod względem trudności dostępności ma 5 kostek, jednak na rynkach zagranicznych (USA głównie), pojawia się w sumie dość regularnie.
6024, 6046, 6079 - pierwsze dwa po 4 kostki, ostatni pięć - zgadza się zestawy dość trudno upolować, choć wszystkie trzy trafiłem w ciągu zaledwie miesiąca.
Czyli oceny w forestmenach jak najbardziej adekwatne
Seria Adventurers
Promocyjne zestawy z linii Kabaya: 3020, 3021, 3022, 3023 dostały po 5 kostek, jednak ostatni z nich jest o wiele trudniejszy do trafienia niż trzy wcześniejsze i powinien mieć o jedną kostkę więcej.
3055 też ma 5 kostek, jednak nie ma większych problemów z jego zakupem, owszem należy na niego popolować, ale 4 kostki byłyby bardziej odpowiednie.
Zestawy z Amazonki zazwyczaj mają po 2 kostki, dwa największe (5976 i 5986) odpowiednio po 4 i 5 - moim zdaniem trochę na wyrost, nie ma problemów z ich zakupem.
1278, 1279, 1280, 1281 - po cztery kropki, jednak 1279 i 1280 są trudniejsze do trafienia (pozostałe miały swoje reedycje więc nie cieszą się taką popularnością)
1024601 - sześć kostek, jak najbardziej należy mu się (oczywiście jeśli chodzi o cały komplet)
Western:
5923 - ma pięć, ale biorąc pod uwagę ile mi krwi napsuł ten zestaw, dałbym pełne sześć ;-)
Pirates:
6255 4 kostki, by upolować pełen komplet z minifigami, rzeczywiście należy trochę się pomęczyć. Przy okazji katalog wspomina że zestaw ukazał się w wersjach niemieckiej, włoskiej angielskiej i amerykańskiej, natomiast udało mi się go zdobyć w wersji chińskiej czy japońskiej (pewny nie jestem, są charakterystyczne "znaczki" ;-)) więc albo jest to podróbka, albo wpadka katalogu.
6245 ma cztery kostki, chyba o jedną za dużo...
1729 - piec jak najbardziej zasłużonych kostek.
6204, 6249, 6250, 6281 - po cztery kostki. Rzeczywiście trudno je zdobyć, powodem jest głównie to że wyszły tylko na rynku amerykańskim.
Divers:
6557 - pięć kostek i życzę powodzenia jak ktoś będzie chciał nabyć. Zasłużone w pełni
1782 - cztery kostki, jak najbardziej przynależne temu zestawowi.

Inne przykłady:
10123 - 3 kostki, uznawany jest za dość trudny do zdobycia, więc ocena nieco zaniżona
375 - legenda, pięć kostek
I mała dygresja, strasznie dużo zestawów z serii Duplo posiada dość sporą liczbę kostek...

Reasumując, wydaje mi się że oceny są całkiem sensownie przyznane, prywatnie czasami dałbym o oczko więcej lub mniej, ale to już wynika z własnych cierpień i znojów w polowaniu na poniektóre zestawy.
szww pisze:Ponadto nawet najlepszy serwis internetowy, z niezaleznie jak doskonala baza informacji nie zastapi magii szeleszczacych kart slusznego tomu, ktorym mozemy sie rozkoszowac w wygodnym fotelu :)
W pełni popieram !
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

ODPOWIEDZ