[MOC] DT-75

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

[MOC] DT-75

#1 Post autor: dmac »

Dzień dobry, dziewczęta i chłopcy.

Obrazek

W ten piękny dzionek, gdy ulewny deszcz bezlitośnie obnażył wszystkie słabości systemu rynien, w który właśnie wczoraj wyposażyłem mój pożal się Boże garaż, przedstawiam Wam model sowieckiego ciągnika gąsienicowego (a czasem nawet spychacza) DT-75. Pracę nad nim zacząłem w październiku 2008 roku, a że miałem mało czasu i jeszcze mniej części w pożądanych kształtach i kolorach, trochę to potrwało :) . Dlaczego Deciak? Nostalgia, mili Państwo :) . Jeszcze parę lat i nic nie zostanie z takich maszyn, a przecież przez długie lata innych (czytaj: nie-ruskich) po prostu w tym kraju nie było.

Obrazek


Model jest spory - w skali 1:13, żeby ładnie się prezentował z koparką [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=7207]EO-4111B[/URL] , którą swego czasu stworzyłem do spółki z Maćkiem Drwięgą. Skoro już o Maćku mowa: twierdzi On, całkiem słusznie, że koła (zwłaszcza tylne) mojego Deciaka są za małe. Ja zaś odpowiadam: w modelu samochodu taki błąd jest niedopuszczalny, ale w pojeździe gąsienicowym znacznie mniej rzuca się w oczy. Szczególnie, że dzięki pewnym szwindlom i tak uzyskałem całkiem sporą średnicę koła. Szczególnie, że tak mi zależało na utrzymaniu skali 1:13 :) .

Publikuję w dziale Model Team, bo tworząc ten model miałem na względzie przede wszystkim wygląd, a dopiero na drugim miejscu funkcje. Wygląd jaki jest - każdy widzi. Przyznaję bez bicia, że w wielu momentach konsultowałem się z Adamem i z Maćkiem. Dzięki temu, na przykład, drzwi nie wyglądają jak wykafelkowana ściana w kiblu, maska nie jest za długa, a fotele doczekały się kosmicznej tapicerki :) . Zanim ktoś zapyta: fotel kierowcy jest pokryty futrami jaskiniowca z LEGO Duplo, a fotel pomocnika - śpiworkiem dziecięcym z LEGO Scala. Adam nie tylko podsunął mi pomysł, ale nawet przysłał części - po prostu wiedział, że ten patent zadziała.

Co do funkcji: dwa silniki PF Medium dają napęd, trzeci steruje przełącznikiem pneumatycznym (publikowałem ten patent w wątku Żbika o Tereksie), a czwarty napędza pompkę pneumatyczną starego typu. Ponadto, na dachu umieściłem reflektory z diodami PF, a pod maską jeszcze jeden przełącznik (ale już ręczny) do zmiany trybu pracy pneumatyki: albo obsługuje się pilotem lemiesz, albo żelastwo z tyłu, do którego zwykle podczepiony bywa pług.

Obrazek


I jeszcze słowo w temacie podziękowań: Aleksandr opiekujący się serwisem TechStory.ru pozwolił mi (oraz wszystkim innym członkom LUGPolu) na korzystanie ze zdjęć i opisów technicznych, które zgromadził. Darek Mróz pomógł mi skompletować starą pneumatykę, która może ma swoje wady, ale jest czerwona :) . O Misterzumbim i Maćku D. już wspominałem. Aha, w wolnej chwili ot tak, dla porównania, przypomnijcie sobie galerię Adama , który na punkcie Deciaka ma leciutkiego fioła i już dawno temu zrobił to co ja, tylko w innej skali i chyba lepiej :) .


Dla chętnych galeria oraz Krótki filmik o jeżdżeniu do obejrzenia.

Jak zawsze chętnie poczytam komentarze i może nawet odpowiem na zarzuty ;) .
Miłego oglądania.
Ostatnio zmieniony 2017-05-21, 15:14 przez dmac, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#2 Post autor: Sariel »

A ja myślałem że od Unimoga Arka bolały oczy...
Poważnie, piękne cacko. Ileż to waży, jeśli można wiedzieć? Zawieszenie jest funkcjonalne?

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#3 Post autor: Jerac »

Nie mam pytań.

A nie, poprawka, mam: skąd masz nieistniejące czerwone koła od wozów?

Awatar użytkownika
misiek
Posty: 421
Rejestracja: 2008-05-04, 00:35
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
brickshelf: misiek3000

 

#4 Post autor: misiek »

Śliczny chociaż ja jestem przezwyczajony do niego w kolorze rdzared :D
czyżbym widział czita z rozebranym amortyzatorem?
FREE HUGS :D

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#5 Post autor: Misterzumbi »

Istnieja na Bricklinku.

Macius zupelnie nie rozumiem dlaczego nie skorzystales ze wspanialego soundtracka ktorego ci kiedys wyslalem:

http://www.youtube.com/watch?v=BpBIu4KQ ... re=related

? :D

A co pozatym twierdze o tym gracie to wiesz. Ino gasienice zeby byly szare. I ten lemiesz sru do skrzyneczki z klockami.
Ostatnio zmieniony 2009-09-13, 17:27 przez Misterzumbi, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#6 Post autor: TruckeR »

Najpiękniejszy pojazd gąsienicowy z LEGO jaki kiedykolwiek widziałem. Niech się schowają te wszystkie Komatsu i Caterpillary zalegające po BS. Nie mają startu do tego cuda. Tylko chciałbym to kiedyś zobaczyć z bliska, a może nawet pobawić się nim ;>
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
Mikolaj
Posty: 1044
Rejestracja: 2008-02-02, 18:55
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: Mikolaj93
Kontakt:

 

#7 Post autor: Mikolaj »

Wiesz, że dopiero teraz poznałem, że te czarno białe zdjęcie to fotka modelu?

Szok. To jest niesamowite.
Ze smutku wory pod oczami jak Panasewicz.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#8 Post autor: dmac »

Odpowiadam w miarę kolejno:

1) Według bardzo nieprecyzyjnej wagi łazienkowej model waży ok. 2 kg.
2) Wózki działają jak pan Bóg przykazał, bujają się na sprężynkach. Nie działa natomiast ten amortyzator, którego zadaniem jest naciąganie gąsienicy poprzez odpychanie przedniego koła. Mógł działać, ale luzy były wtedy takie, że całe koło się odchylało i gąsienica spadała podczas jazdy. Jest więc atrapa naciągu.
3) Nieistniejące czerwone koła od wozów zamkowych istnieją i mają się dobrze na Bricklinku :) . Choć ostatnio nie sprawdzałem; może już wyszły?
4) Rozebrany amortyzator to nie czit; można je kupić w częściach na Bricklinku.
5) Z soundtracka nie skorzystałem, bo film mam za krótki :) . Ale ten czadowy materiał z orki bardzo mi pomógł w zrozumieniu do czego służy i jak działa to żelastwo z tyłu. Pozwolił mi też zbudować pług, który jednak nie doczekał się finalnej wersji.
6) Gąsienice są czarne przez Ciebie, Adam; było nie przywozić czarnych :D . A lemiesza nie ma na większości zdjęć, więc nie marudź.
7) Pobawić się Deciakiem można będzie na najbliższej imprezie, na której się pojawię, czyli nie wiadomo kiedy. Ale kiedyś na pewno, bo model zostaje na zawsze.
8) To czarno-białe zdjęcie miało mi posłużyć do zrobienia animowanego gifa: przejścia między sylwetką mojego modelu, a schematem technicznym oryginału. Ale nie mam ani czasu, ani cierpliwości, żeby to zrobić :) .

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Filozof
Posty: 231
Rejestracja: 2009-05-15, 23:35
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: filozof33

 

#9 Post autor: Filozof »

O kurcze!
Pierw myślałem że zdjęcie czarno-białe jest zdjęciem oryginału!
Musze to zobaczyć na żywo!
Ostatnio zmieniony 2009-09-13, 19:31 przez Filozof, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Webster
Posty: 83
Rejestracja: 2008-01-29, 14:36
Lokalizacja: Ruda Śląska
brickshelf: Wbr86

 

#10 Post autor: Webster »

Widzę że nie tylko ja myślałem że na pierwszym zdjęciu jest oryginał...

Po prostu napatrzeć się nie mogę. Piękny!
"Tapicerka" jest świetna :)

Awatar użytkownika
pitrek02
Posty: 880
Rejestracja: 2006-10-05, 19:27
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław
brickshelf: pitrek02

 

#11 Post autor: pitrek02 »

Opad szczęki i pełen szacunek!
Tyle ode mnie!

Awatar użytkownika
Bobofrutx
Posty: 1014
Rejestracja: 2007-08-21, 21:26
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Bobofrut

 

#12 Post autor: Bobofrutx »

Matko jedyna, toż to cudo jest!! tez chce taki :P
I jeszcze to włochate sidzenie xD wypas!
Ostatnio zmieniony 2009-09-13, 19:44 przez Bobofrutx, łącznie zmieniany 2 razy.
Dzień bez LEGO to stracony dzień ;P
DeszczyK
Sariel pisze:Na potęgę posępnego Longera, mocy przybywaj...

djtermoz
Posty: 176
Rejestracja: 2007-10-26, 02:33
Lokalizacja: Boston

#13 Post autor: djtermoz »

Przepiękny ruski grat. Gniotsa nie łamiotsa. Dbałość o detale godna pochwały. Ten dźwięk w filmiku to jest podłożony czy naprawdę model takie dźwięki wydaje? Bo brzmi to bardzo prawdziwie...

Awatar użytkownika
caro
Posty: 496
Rejestracja: 2008-08-26, 09:23
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: caro

 

#14 Post autor: caro »

Rozłożyłeś mnie na łopatki. Nie mam więcej pytań :D
Cudo !
Powoli Astra GSI

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#15 Post autor: M_longer »

W końcu mogę wyrazić swój zachwyt publicznie ;)
Ciekawe z czym trzeba by w tym miesiącu wyskoczyć żeby wygrać z tym DeTem w głosowaniu na MOC miesiąca :D

Flexy idące wzdłuż silnika są gięte na gorąco czy mają w środku drut?

ODPOWIEDZ