[MOC] Mobilna Wyrzutnia Rakiet

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

[MOC] Mobilna Wyrzutnia Rakiet

#1 Post autor: TruckeR »

Dzień dobry!

Pragnę przedstawić taki tam MOC relaksacyjny, bo chyba dawno nic nie pokazywałem. Budowa zajęła mi całe dwa popołudnia, szukanie pomysłu - chyba dwa tygodnie (plus męczenie Longera na IRC). Ale oto jest - Mobilna Wyrzutnia Rakiet, czyli Katiusza XXI wieku.
Obrazek
Kolor jak na pojazd wojskowy trochę głupi, więc plecak ma dopełnić wrażenie wojskowości.
Sam pomysł rodził się bardzo długo, gdyż:
1) Chciałem zbudować coś bardziej skomplikowanego niż PF-owe jeździdło
2) Chciałem wykorzystać 6 kółeczek z Jumping Gianta (z czego 2 zawdzięczam Kubrickowi - dzięki!)
3) Chciałem zbudować coś pneumatycznego, żeby udowodnić, że moje siłowniki wciąż istnieją.

Pierwotnie miał to być Cherry Picker, ale uległem pewnemu wrażeniu, że taka zabudowa w tej skali może być trochę problematyczna...

Auto ma napęd 6x4, kabinę będąca połączeniem Unimoga, Pragi V3s i Oshkosha M1070 HET, choć to wcale nie było zamierzone. Autko napędzane jest jednym PF XL, skręt zapewnia PF Medium, a kompresorek śmiga na starym, ale wciąż użytecznym 2838. Mamy 3 funkcje pneumatyczne obsługiwane 4 siłownikami - obracanie wieży, podnoszenie wyrzutni, wysuwanie podpór (siłowniki są pochylone, na wzór podpór w rosyjskich ciężarówkach). Całość współpracuje całkiem znośnie, choć system obracania wieży trochę kuleje. W zestawie 8868 - skąd zaczerpnąłem to rozwiązanie - też nie działał on perfekcyjnie, więc czuję się rozgrzeszony. Warto też wspomnieć o pełnym kolebkowym zawieszeniu a'la Scammell, totalnym braku dyferencjałów i przełożeniu z8 -> z24, z12 -> z20. No i flexy zostały użyte do dekoracji, a nie jako resory piórowe.

Oto film przedstawiający działanie auta:
A tu jeszcze kilka zdjęć.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
I tyle. Liczę na komentarze ;-> .
pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 2008-11-17, 19:22 przez TruckeR, łącznie zmieniany 1 raz.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#2 Post autor: TT »

Czemu to nie strzela, albo przynajmniej nie pluje czymś?! To tak trochę, jak z tymi czołgami Sariela... Nie rozumiecie, że to jest tak, jak robiąc ciężarówkę z technic zrobić skręcanie na silnik, otwieranie drzwi na silnik itp. a nie zrobić w ogóle napędu!
Szkoda, tak byłby to bardzo fajny moc, a tak jest tylko FAJNY.
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#3 Post autor: Sariel »

TT pisze:To tak trochę, jak z tymi czołgami Sariela...
Jeszcze ostatniego czołgu nie zbudowałem :P A MOC całkiem fajny, na tych kołach sprawia mocarne wrażenie, fajnie jeździ, zawieszenie pięknie pracuje, przyczepiłbym się tylko, że całość bardziej sprawia wrażenie trialówki z dodaną wyrzutnią niż wyrzutni na ciężarówce. Akcent jest jakby bardziej na pojeździe, niż na wyrzutni.

rourk3
Posty: 21
Rejestracja: 2008-10-13, 18:47
Lokalizacja: Ste-ce

#4 Post autor: rourk3 »

Bardzo ciekawy pomysł. Szczególnie wymyślenie wersji z wyrzutnią rakiet. Miła odskocznia o wywrotek i cywilnych ciężarówek.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#5 Post autor: TruckeR »

Czemu to nie strzela, albo przynajmniej nie pluje czymś?!
Bo nie umiem ;-P Wymaga to zaangażowania jeszcze kilku silników, ale mam tylko 4 silniki PF, z których wszystkie zaangażowane są w układach jezdnych modeli. Za to do 'zwykłych' 9V brakuje mi sterowników i kabli.
Sariel pisze:Akcent jest jakby bardziej na pojeździe, niż na wyrzutni.
No cóż, ale tak jest w rzeczywistości. Nikt nie projektuje samych wyrzutni jako takich, są montowane na danym podwoziu - np. na ZILe 157 (BM14, BM21 itd), czy na Tatrze T815 (RM70).
Miła odskocznia o wywrotek i cywilnych ciężarówek.
Tak, chciałem koniecznie zrobić coś oryginalnego ;-]
Sariel pisze:A MOC całkiem fajny
TT pisze:a tak jest tylko FAJNY.
rourk3 pisze:Bardzo ciekawy pomysł
Dzięki!
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

MacGyverek
Posty: 35
Rejestracja: 2007-05-24, 21:20
Lokalizacja: Rydułtowy
brickshelf: MacGyverek

 

#6 Post autor: MacGyverek »

Czy mi się wydaje albo w różnych momentach filmu masz z przodu różne koła (z 8868)? Albo jedne lewe inne a prawe inne?

spacelord
Posty: 951
Rejestracja: 2007-06-21, 16:23
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: spacelord
Kontakt:

 

#7 Post autor: spacelord »

Duży plus że nie kolejna trialówka (choć pewnie się nadaje do jazdy...) - kto wie, może kiedyś coś kosmicznego będzie ;P
Fajny masywny wygląd, ale czy przy takiej 'wyglądowej masie' używanie flexów np przy przednim zderzaku nie jest przesadą? I po co są te kółka na czarnym 'kominie' z boku kabiny?

A na koniec:
- szkoda że nie strzela :/
- i szkoda że nie lato teraz mamy - bym sobie pewnie pojeździł nim trochę na jakimś TrTr w Krakowie ;P

Udane urozmaicenie przy tych wszystkich 'czystych' trialówkach :)

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#8 Post autor: Hezar »

Tak patrzę na ten wytwór Twojej wyobraźni... i pierwsze co mi się nasuwa to ta kiepska jakość zdjęć - to niestety sprawia, że model jest najprawdopodobniej nieco gorzej odbierany.
Ogólnie rzecz biorąc to... no sam jakoś nie wiem co sądzić o tej ciężarówce... na pewno duży plus za starą pneumatykę (którą osobiście uwielbiam), całość ciekawa, ale wydaje mi się, iż mimo że większy nacisk położyłeś na karoserię, to trochę "spuściłeś po rurze" samą wyrzutnię, a szkoda. Nie chodzi mi tutaj o funkcjonalność (choć muszę się zgodzić z przedmówcami odnośnie choćby potencjalnej funkcji wyrzutu pocisków) ale o sam wygląd. Niezbyt do gustu przypadł mi również przód pojazdu - jakiś taki "niedomodelowany", też szkoda...
Kable dosłownie "walają" się po pojeździe, a i same elementy silników można by było jakoś zamaskować czy chociażby inaczej zabudować. W oczy kłują też "gołe" końcówki siłowników mających za zadanie imitować podpory boczne, znowu szkoda...
Cóż dodać, nie będę dalej biadolił... choć jeszcze raz dodam: szkoda.
Szkoda, bo pomysł rzeczywiście godny uwagi...

Pozdrawiam (:

Thangor
Posty: 71
Rejestracja: 2007-12-28, 00:06
Lokalizacja: warszawa
brickshelf: Thangor

 

#9 Post autor: Thangor »

Hezar pisze:...Szkoda...
Zazwyczaj nie bronie innych ale tu trudno było mi sie powstrzymać. Moim zdaniem twoja opinia jest zdecydowanie przesadzona, taką opinie mógł by wystawić jakiś mistrz technica mający na koncie setki świetnych modeli, a i tak pewnie by sie powstrzymał. Czepiasz sie wielu rzeczy nie podając w zasadzie pozytywów których modelowi nie brakuje. Oczywiście nie jest doskonały ale prezentuje zarówno dużo fajnych funkcji niezły wygląd jak i ciekawy pomysł.
Ostatnio zmieniony 2008-11-19, 13:25 przez Thangor, łącznie zmieniany 2 razy.

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#10 Post autor: Hezar »

Thangor pisze:
Hezar pisze:...Szkoda...
Zazwyczaj nie bronie innych ale tu trudno było mi sie powstrzymać. Moim zdaniem twoja opinia jest zdecydowanie przesadzona, taką opinie mógł by wystawić jakiś mistrz technica mający na kacie setki świetnych modeli, a i tak pewnie by sie powstrzymał. Czepiasz sie wielu rzeczy nie podając w zasadzie pozytywów których modelowi nie brakuje. Oczywiście nie jest doskonały ale prezentuje zarówno dużo fajnych funkcji niezły wygląd jak i ciekawy pomysł.
Wiedziałem że mój post wywoła prędzej czy później taką reakcję.
Sam nie jestem żadnym mistrzem Technic-a i na prawdę daleko mi do celowego dołowania ludzi. Swoją opinią (która może rzeczywiście wygląda jak kubeł zimnej wody wylany na głowę) chciałem jedynie spowodować pozytywną reakcję, polegającą na nieco bardziej trzeźwym spojrzeniu na model i dostrzeżenia możliwości poprawy konstrukcji w kilku elementach. Tu na prawdę nie trzeba zmieniać całego MOC-a.
Nietrudno jest krytykować, ale myślę iż delikatne (bo przecież "mięsem" nie rzucałem) wskazanie lekkich niedociągnięć może przynieść tylko pozytywne skutki.

Pozdrawiam (:
Ostatnio zmieniony 2008-11-19, 19:20 przez Hezar, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Mikolaj
Posty: 1044
Rejestracja: 2008-02-02, 18:55
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: Mikolaj93
Kontakt:

 

#11 Post autor: Mikolaj »

Thangor pisze:Zazwyczaj nie bronie innych ale tu trudno było mi sie powstrzymać. M
Jerac zwrócił mi jakiś czasu temu uwagę (bardzo słusznie zresztą), że TRZEBA pisać, czy model jest fajny czy badziewny, bo wtedy pisanie komentarzy MA jakiś sens.
Thangor pisze:taką opinie mógł by wystawić jakiś mistrz technica mający na koncie setki świetnych modeli
Głupota. W takim razie wszystko, co zbuduje V1, MisterZumbi czy Jerac musi mi się podobać i nie mogę mu wytknąć błędów?

Kończąc te gadanie nie związanie z klockami skomentuję model:)

Ładna kabina, ta żółć mi się nawet podoba, choć fakt, to nie najlepszy kolor dla wyrzutni. Chciałbym się takim pobawić:P
Ostatnio zmieniony 2008-11-19, 14:56 przez Mikolaj, łącznie zmieniany 2 razy.
Ze smutku wory pod oczami jak Panasewicz.

aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

#12 Post autor: aro_kal »

Ciekawy pojazd. Żółty nie jest zbyt oryginalnym kolorem, niestety. Bardzo lubię te wszystkie potwory na sześciu kołach, a jeszcze bardziej na ośmiu lub więcej. Czuję, że budowanie czegoś takiego jest po prostu nieco trudniejsze, dlatego umiem to docenić. Jak rozumiem zrezygnowałeś z napędu przedniej osi - troszkę szkoda, no ale to nie trucktrial, a ja widocznie jestem zboczony. Szkoda, że wyrzutnie rakiet jest tylko lekko "zarysowana". Niestety osoby takie jak duke czy sariel nieco nas w tej kwestii rozpieściły, więc i poprzeczka wędruje wyżej. Szkoda też, że podpory są mocno uproszczone. Podoba mi się kabina. Zresztą Ty i Kubrick budujecie te ciężarówki z wielkimi nosami w ciekawym i podobnym stylu. Ja go lubię.

A zdjęcia rzeczywiście nieco spaprałeś. Ty nawet nie wiesz, jak cenne jest ładne zaprezentowanie dużego modelu, że trzeba wielu ujęć, by wybrać te bliskie ideałowi. To nie polonezik o szerokości sześciu kropek, który się sam może obronić przy fotografii z telefonu. Chociaż pomysł by dać ciemne tło jest niczego sobie.

PS. Do krytyki ma każdy prawo, nawet osoba, która budować nie umie. Inaczej ja nie miałbym prawa krytykować wszelkiej maści muzyków (w tym szarpidrutów sariela, którzy swymi dziełami uzupełniają jego filmy). Póki krytyka jest konstruktywna wtedy jest wszystko fajno. A i nią nie należy przejmować się zbytnio, bo w końcu nie jesteśmy agencjami towarzyskimi by dogodzić wszystkim.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#13 Post autor: TruckeR »

spacelord pisze:Fajny masywny wygląd, ale czy przy takiej 'wyglądowej masie' używanie flexów np przy przednim zderzaku nie jest przesadą?
Dałem je dla ozdoby, ot jako taką barierkę, żeby urozmaicić nieco ten zderzak ;-)
I po co są te kółka na czarnym 'kominie' z boku kabiny?
Dla (wątpliwej) ozdoby. Umieściłem je, żeby była przynajmniej mała namiastka cięzarówkowego śmietnika ;-)
aro_kal pisze:Jak rozumiem zrezygnowałeś z napędu przedniej osi - troszkę szkoda, no ale to nie trucktrial, a ja widocznie jestem zboczony.
Postanowiłem sobie nie utrudniać życia ;-) Pierwotnie miało to być autko cywilne, ale się rozmyśliłem i dlatego wyrzutnia jest 'taka se', i nie ma napędu na przednią oś.
aro_kal pisze:Zresztą Ty i Kubrick budujecie te ciężarówki z wielkimi nosami w ciekawym i podobnym stylu. Ja go lubię.
No ba ;-]
aro_kal pisze:Niestety osoby takie jak duke czy sariel nieco nas w tej kwestii rozpieściły, więc i poprzeczka wędruje wyżej.
Bo ja wiem czy 'niestety' .. poprzeczka jednak jest bardzo wysoka i trzeba się starać ;-)
Hezar pisze:Niezbyt do gustu przypadł mi również przód pojazdu - jakiś taki "niedomodelowany", też szkoda...
Kwestia gustu, choć może faktycznie wyszło ciut zbyt 'pancernie' ;-p
Hezar pisze:Kable dosłownie "walają" się po pojeździe, a i same elementy silników można by było jakoś zamaskować czy chociażby inaczej zabudować.
Ja tam lubię walające się kable, choć to też przyczyna braku przejściówek - brakło mi może 2 cm, żeby ukryć kabel prowadzący od silnika. Elementy silników są poukrywane na ile starczyło mi weny, odbiornik i pudełka na baterie są widoczne, ale to dla łatwiejszej obsługi modelu (tak, wiem, kiepski argument ;-p). Dość ciężko było mi obudować spory moduł kompresora, częściowo się udało (silnika 2838 raczej nie widać).
Hezar pisze:Cóż dodać, nie będę dalej biadolił... choć jeszcze raz dodam: szkoda.
To nie jest dla mnie biadolenie tylko użyteczne porady ;-) Zdjęcia postaram się poprawić, może w sobotę czy niedzielę będę miał czas, żeby zrobić je przy świetle dziennym.

Dzięki za komentarze!
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#14 Post autor: Hezar »

TruckeR pisze:Hezar napisał/a:
Cóż dodać, nie będę dalej biadolił... choć jeszcze raz dodam: szkoda.


To nie jest dla mnie biadolenie tylko użyteczne porady ;-)
I właśnie o to mi chodziło!

Pozdrawiam serdecznie no i powodzenia (:

ODPOWIEDZ