Usuwanie tła

Składnica wiedzy

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
rourk3
Posty: 21
Rejestracja: 2008-10-13, 18:47
Lokalizacja: Ste-ce

Usuwanie tła

#1 Post autor: rourk3 »

Witam,

często przeglądając forum trafiam na prezentację świetnych konstrukcji, które wiele tracą ze względu na sposób prezentacji. Postaram się pomóc w serii kilku poradników dotyczących fotografowania i obróbki zdjęć.


Wstęp
W tej części przedstawię jak umieścić model na jednolitym białym tle, pozbywając się przepaleń i cieni.
Inspiracją do napisania tego skromnego poradnika była wypowiedź Ithera, który żalił się, że ze względu na słabe oświetlenie zdjęcia wychodzą brzydko. Prawdą jest, że białe tło można osiągnąć tylko przy odpowiednim oświetleniu i użyciu namiotu lub stołu bezcieniowego. Na szczęście możemy wspomóc się obróbką cyfrową.
Użyjemy programu Photoshop CS 2. Więc zaczynajmy.

Opis działań

1.

Otwieramy nasze zdjęcie (Plik-Otwórz) i wybieramy plik.

Obrazek


2.

Wybieramy narzędzie "Gumka tła" i ustawiamy wartości: Średnica: ok. 25pixeli, Twardość 70% i Tolerancja 25-30%.

Obrazek

3.

Stopniowo obrysowujemy krawędzi, często puszczając przycisk, aby cofnąć klikamy (Ctrl+Z).

Obrazek

Obrysowujemy, aż osiągniemy taki efekt:

Obrazek

4.

Teraz obrysowujemy miejsca wewnątrz, przez które prześwituje tło.

Obrazek

5.

Następnie zmieniamy na "Gumkę" i wymazujemy tło do końca.

Obrazek


6.

Zaznaczamy cały obrazek i kopiujemy go.
Teraz tworzymy nowy obrazek (Plik-Nowy) o takiej samej wielkości i białym tle.
Wklejamy nasz wycięty model (Ctrl+V)

Obrazek

Jak widać pozostały przebicia z poprzedniego tła, dlatego musimy dokładnie oczyścić je gumkę, dokładnie przybliżając każdy fragment.

Efekt końcowy w porównaniu do poprzedniego:

Obrazek


Mam nadzieję, że okaże się przydatne. Oczywiści efekt będzie dużo lepszy jeśli przyłożymy się do wymazywania.
Ostatnio zmieniony 2011-01-08, 14:06 przez rourk3, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Henio
Posty: 56
Rejestracja: 2008-10-07, 19:04
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Henio

 

#2 Post autor: Henio »

Myślę, że jest to bardzo przydatny poradnik ,jednak czy podobny efekt można uzyskać w jakimś bezpłatnym programie(jeśli tak to jak i jaki to program?). Tylko pytam, bo nie wszyscy posiadają photoshop'a.
W Garażu : Ciekawe..

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#3 Post autor: Jerac »

Gimp. Ale jak dokładnie nie wiem.

rourk3
Posty: 21
Rejestracja: 2008-10-13, 18:47
Lokalizacja: Ste-ce

#4 Post autor: rourk3 »

Witam

Tutaj można pobrać wersję próbną na 30 dni: Photoshop CS2

Postaram się w najbliższym czasie przygotować wersję w Gimp'ie.
Ostatnio zmieniony 2011-01-08, 14:05 przez rourk3, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

Jerac pisze:Gimp. Ale jak dokładnie nie wiem.
Dokładnie tak samo. GIMP to 99% Photoshopa.
Od siebie: wycinanie tła ze zdjęcia zawsze będzie wyglądać nienaturalnie. Moje rozwiązanie: duża bela białego kartonu jako tło + oświetlenie dwiema lampami studyjnymi. Nie trzeba nic wycinać, wystarczy potem rozjaśnić zdjęcie (poziomy + lekkie podciągnięcie krzywych).
Ostatnio zmieniony 2008-11-21, 22:59 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Henio
Posty: 56
Rejestracja: 2008-10-07, 19:04
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Henio

 

#6 Post autor: Henio »

Właśnie się zastanawiałem nad Gimp'em ale sam do tego nie dojdę (może jestem zbyt leniwy ;P)Może ktoś korzysta z Gimp'a i napisałby skromny poradniczek? Nic nie żądam ,tylko proponuję ! A jednak taki poradnik wspomógłby prezentację naszych moc'y.

EDIT: Spóźniłem się, poczekam na poradnik w Gimpie albo sam spróbuję
Ostatnio zmieniony 2008-11-21, 23:00 przez Henio, łącznie zmieniany 1 raz.
W Garażu : Ciekawe..

Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 286
Rejestracja: 2007-12-03, 14:11
Lokalizacja: wawa
brickshelf: bartekmi

 

#7 Post autor: bartek_mi »

da sie w gimpie, w paint.net (polecam - bardzo dobra, mala "pchelka"), w PSP

ja bym dodal jeszcze jedna, przyadtna funkcje - rozdzke. dzieki niej mozna sporo zaznaczyc jednym kliknieciem (szczegolnie w polaczeniu z "odwroc zaznaczenie" idzie pieknie - latwiej zaznaczac ciemnie elementy a potem odwrocic zaznaczenie).

ale prawda jest taka, ze wycinanie tla recznie (gumkowanie) to syzyfowa praca. sprowadza sie do "klik/ctrl+z x 1000". duzo prosciej pracuje sie z tabletem niz z myszka.
imho lepiej jest dobrze sfotografowac model. jesli jest to cos malego to o tlo prosto. ja uzywam kartek A3 i starcza. jesli chodzi o swiatlo to najbardziej sprawdza sie ... balkon :). w pomieszczeniu wszystkie swiatla + 2 lampki stolowe. i oczywiscie statyw. ale to nie ten temat :)

dobra robota Autorze. jak ktos nie ma pojecia o korekcji fotek, na pewno mu sie przyda.

edit: nowy gimp podobno wyglada jak PS - nie powinno byc problemow. z reszta gumka wszedzie dziala tak samo.
Ostatnio zmieniony 2008-11-21, 23:05 przez bartek_mi, łącznie zmieniany 1 raz.

rourk3
Posty: 21
Rejestracja: 2008-10-13, 18:47
Lokalizacja: Ste-ce

#8 Post autor: rourk3 »

bartek_mi pisze:jesli chodzi o swiatlo to najbardziej sprawdza sie ... balkon :)
Wiadomo, ale niestety teraz o 15 oświetlenie jest już niewystarczające.

Dodam jeszcze, że jeśli komuś zależy na jakości zdjęć to za kilkadziesiąt złotych można stworzyć małe studio: namiot bezcieniowy i dwa halogeny. Na początek wystarczy :)
Ostatnio zmieniony 2011-01-08, 14:05 przez rourk3, łącznie zmieniany 1 raz.

bartemo

#9 Post autor: bartemo »

Ostatnio zmieniony 2008-11-21, 23:15 przez bartemo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#10 Post autor: Sariel »

rourk3 pisze:jeśli komuś zależy na jakości zdjęć to za kilkadziesiąt złotych można stworzyć małe studio: namiot bezcieniowy i dwa halogeny.
Ostatnio namioty widziałem w cenie od 200 PLN wzwyż, a przyzwoite dwie lampy za 300 PLN.

rourk3
Posty: 21
Rejestracja: 2008-10-13, 18:47
Lokalizacja: Ste-ce

#11 Post autor: rourk3 »

Na początek wystarczy nawet takie coś: klik + 2 halogeny z castoramy, a efekty i tak będą lepsze niż fotografowanie na samej kartce. Sam robię zdjęcia w ten sposób i nie narzekam.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#12 Post autor: Sariel »

Tak, tylko weź pod uwagę, że to jest namiot 30 cm. Byle średniej wielkości MOC w nim się nie zmieści.

rourk3
Posty: 21
Rejestracja: 2008-10-13, 18:47
Lokalizacja: Ste-ce

#13 Post autor: rourk3 »

Do stówki będzie nawet 80cm: klik

krpablo

#14 Post autor: krpablo »

Ja niedawno byłem właśnie w potrzebie wykombinowania tła do fotek. Okazuje się, że taką funkcję w miarę dobrze spełnia... (hmm, jak to nazwać) takie białe coś, w co się pakuje czasami monitory/TV LCD (nie, nie jest to styropian :D), taka biała pianka. Może po fotce lepiej zrozumiecie, o jaki "materiał" mi chodzi. Dość dobrze odbija światło, tak mi się wydaje przynajmniej, jakimś wybitnym specem od fotografowania nie jestem, ale conieco teorii znam. Przykład użycia:

http://www.brickshelf.com/gallery/krpab ... cf1205.jpg

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#15 Post autor: Jerac »

wycinanie tła ze zdjęcia zawsze będzie wyglądać nienaturalnie.
99% moich zdjęć jest w mniejszym lub większym stopniu wycinane. Na przykład jak pozbywam się podstawki czy cieni. Czasem chcę na modelu mieć wyraziste, ostre cienie, ale w tle już nie. Rozproszenie światła wtedy jest dokładnie tym czego nie chcę osiągnąć....

...a wtedy zostaje tylko zabawa w wycinanki, lub naświetlenie tła bez naświetlania modelu - sztuka której jeszcze nie posiadłem.
Ostatnio zmieniony 2008-11-22, 00:18 przez Jerac, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ