[MOC] Św. Izmir Predú

Aquazone, Mecha, Space, SW, Underground, Bionicle, Hero Factory

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Johan
VIP
Posty: 913
Rejestracja: 2013-05-28, 08:46
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak
Kontakt:

 

[MOC] Św. Izmir Predú

#1 Post autor: Johan »

Jak budować Dukaja pokazał już Peter von Bricks. Jego "Wroniec" i "Złota galera" spotkały się z zasłużonym uznaniem jednocześnie oddając ducha literackich pierwowzorów. Ale Dukaj jest autorem licznych intrygujących wizji, a najbardziej znaną z nich zawarł w opowiadaniu "Katedra". Potem przyszedł Tomasz Bagiński i nagrał swoją słynną animację, a obie wersje zrobiły na mnie wrażenie. I to była inspiracja.

Prawosławne ikony odznaczają się intrygującym pięknem. Bogato zdobione złotem niosą kroplę przepychu dawnego Bizancjum, dosłownie ikoniczne przedstawienia świętych budują spójny kanon symboliki. Ale jaką ikonę ma wybrać ateista? Tylko świętego, który nie istniał, patrona zwątpienia i przekształcenia. I to też była inspiracja.

W co będą wierzyli ludzie przemierzając czarny ocean kosmosu w łupinach statków międzyplanetarnych? Jakie historie będą sobie opowiadać kuląc się przed zimną pustką kosmosu? Jakie mity i zabobony narosną wokół niepojętych cudów techniki i natury, wymyslonych i odkrytych podczas ziemskiego Exodusu? To także była inspiracja.

Obrazek

wielkamucha
Posty: 796
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Św. Izmir Predú

#2 Post autor: wielkamucha »

WOW.

Dosłownie. Najlepiej w wykonaniu T. Knapika czytającego listę dialogową do Pretty Woman

Gdyby nie fakt, że TLG za wszelką cenę unika jakichkolwiek tematyk religijnych (za co poniekąd im chwała), to z miejsca ta praca wylądowałaby na Ideas jako ikoniczna (nomen-omen) dla wszelkiej masy wyznawców i znawców "poważniejszej" fantastyki. I prawdopodobnie tak się stanie (w sensie ikoniczności) ;)

Mało tego - użycie klocków, jako formy wyrazu, jeszcze bardziej wzmacnia jej wymowę: te kanciaste, "zrobotyzowane" kształty postaci "świętego", ascetyczna twarz z wyłupiastymi oczami, krótko ostrzyżone włosy, zakola i te mechaniczne dłonie - chichotem historii będzie, jak za te 300-400 lat okaże się, że tak rzeczywiście będą wyglądali "święci" nowej wiary...

Warsztatowo - rewelacja. Od strony stylistycznej wyczuwam pewne prądy - hmmm... jeracyzmu...? - tak to się poprawnie "wymawia"? Jesteś pewien, że te wijące się "cosie" są nieruchome i nieżywe?
Super patent na hełm z dwóch kopułek i dishy - zwłaszcza tej chromowanej.

Już raz pisałem - powinieneś projektować okładki do książek.

Awatar użytkownika
Johan
VIP
Posty: 913
Rejestracja: 2013-05-28, 08:46
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak
Kontakt:

 

Re: [MOC] Św. Izmir Predú

#3 Post autor: Johan »

Dziękuję za bardzo miłe słowa, wielkamucho. Nurt jeracyzmu trafnie identyfikujesz, pomysł na model rodził się mniej więcej wtedy, kiedy Jerac pracował nad swoim aniołem. Uparcie nie chciał użyć disha 9x9 jako aureoli, więc musiałem zrobić to sam :)

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2429
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: [MOC] Św. Izmir Predú

#4 Post autor: dmac »

Dukaja nie czytam, ale praca bardzo mi się podoba. Świetne połączenie tradycyjnej formy (ikona) z bardzo nietradycyjną tematyką (astronautyka) i jeszcze bardziej nietradycyjnym środkiem wyrazu (LEGO).
A z twarzy Twój święty jest przypadkiem (?) podobny do któregoś z amerykańskich zdobywców kosmosu, tylko nie mogę sobie przypomnieć do którego :) .
Brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Johan
VIP
Posty: 913
Rejestracja: 2013-05-28, 08:46
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak
Kontakt:

 

Re: [MOC] Św. Izmir Predú

#5 Post autor: Johan »

Wszelkie podobieństwo do osób rzeczywistych jest przypadkowe. W materiale źródłowym wygląd Izmira nie jest opisany, więc zbudowałem wedle swoich wyobrażeń i potrzeb kompozycji :)

spacelord
Posty: 951
Rejestracja: 2007-06-21, 16:23
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: spacelord
Kontakt:

 

Re: [MOC] Św. Izmir Predú

#6 Post autor: spacelord »

Fajne. Jest klimat. Te "mackowatość" ramki dodaje obcości. I podoba mi się dodanie do tego "tła" w postaci opisu. Co dodaje jeszcze więcej klimatu.

Jak dla mnie "W co będą wierzyli ludzie przemierzając czarny ocean kosmosu w łupinach statków międzyplanetarnych?" - to odpowiedź jest, że to wszystko ma jakiś sens (związek, przyczynę, itp...) - a ludzie (a może ogólnie życie) jak wiadomo, są ciekawscy, więc będą tego szukać do upadłego ;)

ODPOWIEDZ