Akumulatorki

Składnica wiedzy

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

Akumulatorki

#1 Post autor: Hezar »

Nie wiem czy temat był już szerzej poruszany na forum (próbowałem na szybko coś znaleźć - bez skutku), niemniej i tak proszę o pomoc.
Zastanawiam się nad kupnem akumulatorków wraz z ładowarką.
Czy możecie doradzić jakie są najlepsze (firma, jakaś konkretna pojemność itp.)?
Dodam tylko, że akumulatorki będą docelowo stosowane do napędu typowych silników LEGO, a więc 9V, RC oraz PF (medium i XL).

Pozdrawiam (:
Ostatnio zmieniony 2009-01-13, 19:13 przez Hezar, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#2 Post autor: Sariel »

Poruszany był, czy gdzieś się zachował nie wiem. Generalna konkluzja o ile pamiętam była taka, żeby kupować markowe aku o nieprzesadzonej pojemności (2500 jednostek to raczej norma, 3500 to już jakieś dziwne wynalazki) i nie oszczędzać na ładowarce, bo dobra ładowarka to podstawa. Osobiście używam aku GP o pojemności 2500 z ładowarką GP Power Bank Quick 2, i jestem całkiem zadowolony (a używam ich często i gęsto :)).

Awatar użytkownika
pixel
Posty: 285
Rejestracja: 2006-06-05, 13:43
Lokalizacja: wawa
brickshelf: pixel

 

#3 Post autor: pixel »

ja mam ladowarke sony ktora laduje w 15 min 4x2500
chwale sobie choc mam wrazenie ze zywotnosc aku spada
no ale troche mam to gdzies - wole miec w 15 min naladowane 4 sztuki niz czekac 6h i miec 2 sztuki (ale fakt ze trzymaja troche dluzej)

natomiast zdecydowanie uwazam (jak sariel) ze warto klasc nacisk na marke (i aku i ladowarki)

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#4 Post autor: Hezar »

pixel pisze:mam ladowarke sony ktora laduje w 15 min 4x2500
Jaki model konkretnie?

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

Moja ładowarka ładuje ok. 8 godzin, uprzedzam. Osobiście mi to nie przeszkadza, podłączam ją wieczorem i rano mam pełne aku. Warto zwrócić uwagę, żeby ładowarka sygnalizowała kiedy aku są pełne, a najlepiej sama przestawała je wtedy ładować. Długie ładowanie już pełnych aku jest fatalne dla ich żywotności.

Awatar użytkownika
Ramzes
Posty: 398
Rejestracja: 2008-04-10, 17:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków
brickshelf: Ramzes
Kontakt:

 

#6 Post autor: Ramzes »

No cóż, kiedyś czytałem troche o akumulatorkach, ładowarach, sposobach ładowania etc. Jako lekture polecam forum elektroda.pl Jest tam trochę testów ładowarek, akumulatorów i wyjaśnione jest jak i ile ładować
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic824118.html
Ostatnio zmieniony 2009-06-01, 15:43 przez Ramzes, łącznie zmieniany 1 raz.
Long is the way AND Hard, that out of hell leadsup to Light.

Awatar użytkownika
lyyar
Posty: 263
Rejestracja: 2008-12-10, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

#7 Post autor: lyyar »

Witajcie,
niedawno sam mialem ten problem i robilem studia na ten temat, wiec postaram sie na szybko przedstawic wyniki moich dociekan w sprawie akumulatorkow i ladowarki.

Prosze nie traktowac tego jako reklame, po prostu po dluzszym zastanowieniu zdecydowalem sie na dosc droga ale i bardzo funkcjonalna ladowarke.

http://www.allegro.pl/item522768501_lad ... i_aaa.html

http://www.allegro.pl/item515211043_lad ... hc808.html

Laduje 8 paluszkow AAA lub dowolna kombinacje AAA i AA, kosztuje duzo to fakt, 8 paluszkow laduje w trybie "soft" jakies 2,5 -3h, potrafi tez naladowac w trybie szybkim wszystkie 8 paluszkow - trwa to jakas 1h. Wazne ze dzieki tej ladowarce mozna naprawiac stare akumulatorki, ma opcje naprawy - rozladowania pelnego i naladowania (i chyba jeszcze raz taki cykl) z wentylacja - trwa to kolo 16h
Duzo zalet i wysoka cena.

A teraz akumulatorki

Polecam: AA
SANYO 2500 - i to jest ich prawdziwa pojemnosc
SANYO 2700 - j.w.

Energizer 2500
Energizer 2650 - jw

GP 2500
GP 2600
GP 2700

Eneloop 2000 (Sanyo) mniejsza pojemnosc ale gdy nie uzywane to prawie wcale sie nie rozladowuja i raczej przydatne do mniejszych obciazen niz silniki :)

AAA:
ENELOOP 1000
Sanyo i Energizer 1200/1300

Aaa najbardziej wypasione sa akumulatorki firmy Powerex ...

To tyle z moich doswiadczen

Nalezy pamietac ze Akumulatorki daja 1.2V a baterie 1.5
wiec silniki nie beda mialy na aku takiej mocy jak na bateriach (moment obrotowy pozostanie taki sam - gdzies w necie sa wykresy i porownania silniczkow PF M XL i innych na bateriach i na akumulatorkach)

Pozdrawiam
L
Ostatnio zmieniony 2009-01-13, 14:26 przez lyyar, łącznie zmieniany 1 raz.
nothing 0%

Awatar użytkownika
pixel
Posty: 285
Rejestracja: 2006-06-05, 13:43
Lokalizacja: wawa
brickshelf: pixel

 

#8 Post autor: pixel »

Hezar,
taki model konkretnie
troche tam klamia ze kazde ma swoj wskaznik naladowania - jest 1 dioda ktora mowi o stanie pracy

ladowarka moze ladowac aku o dowlonym stanie naladowania (nie przeladuje przynajmniej teoretycznie)

ja staram sie ladowac parami lub czworkami - tak jak ich uzywam

Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 286
Rejestracja: 2007-12-03, 14:11
Lokalizacja: wawa
brickshelf: bartekmi

 

#9 Post autor: bartek_mi »

ladowarka:
bc-700 lub bc-900

aku:
sanyo, enloopy, energizer, panasonic. w sumie ot i gp sa niezle ale wyraznie gorsze od sanyo (tylko tu trzeba uwazac na podroby...)


szybkie ladowanie zabija akumulatory - taka prawda. lepiej ladowac mniejszym pradem i dluzej poczekac

Awatar użytkownika
ManiekManiak
Posty: 814
Rejestracja: 2008-09-07, 21:00
Lokalizacja: Ostrołęka
brickshelf: ManiekManiak

 

#10 Post autor: ManiekManiak »

Ja używam:
durcell 2300 - kiszka, słabe, ale może dlatego, że stare już
Sanyo 2500 - dobre
Philips 2600 - rewelacja

Ostatnio w dobrej cenie kupiłem Pentagramy Infinity 2700, 80zł za 10sztuk. Buldożerem już ze 2-3h jeżdżę i nie chcą się skończyć.

A gotowej ładowarki nie używam, mam Sanyo od kompletu akumulatorków, ale żeby naładować 6szt muszę robić 2 tury. Ładuję malutkim zasilaczem 220mA - tworzę szeregową baterię z 6 sztuk i zostawiam na 7-8h. Sprawdza się świetnie.

Awatar użytkownika
Saabotaz
Posty: 134
Rejestracja: 2006-07-10, 20:52
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#11 Post autor: Saabotaz »

lyyar pisze: Nalezy pamietac ze Akumulatorki daja 1.2V a baterie 1.5
wiec silniki nie beda mialy na aku takiej mocy jak na bateriach (moment obrotowy pozostanie taki sam - gdzies w necie sa wykresy i porownania silniczkow PF M XL i innych na bateriach i na akumulatorkach)
Ale będziesz mógł pobrać więcej prądu co powinno sprawić że przy dużym obciążeniu silniki nie będą tak muliły jak z baterii.
...Otworzyłem woreczki i wysypałem z nich całe zło jakie się tam znajdowało...

Awatar użytkownika
Ramzes
Posty: 398
Rejestracja: 2008-04-10, 17:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków
brickshelf: Ramzes
Kontakt:

 

#12 Post autor: Ramzes »

bartek_mi pisze:ladowarka:
bc-700 lub bc-900

aku:
sanyo, enloopy, energizer, panasonic. w sumie ot i gp sa niezle ale wyraznie gorsze od sanyo (tylko tu trzeba uwazac na podroby...)


szybkie ladowanie zabija akumulatory - taka prawda. lepiej ladowac mniejszym pradem i dluzej poczekac
Zgadzam się ze wszystkim:)
eneleoopy sa drogie ale działaja jak zwykłe baterie. Masz Pfy żadko ich uzywasz nei musisz się troszczyć o poziom naładowania accu czy napięcie.

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#13 Post autor: Pietruch »

Jeżeli ktoś chce wiedzieć coś więcej na temat akumulatorków to poniżej znajdują się linki do artykułu, pochodzi on z gazety Komputer Świat (20 październik 2008) - nowszego jeszcze nie było.
Zdjęcia są duże, żeby można było się rozczytać.
http://img403.imageshack.us/img403/473/ks1.jpg
http://img27.imageshack.us/img27/6792/ks2g.jpg
http://img218.imageshack.us/img218/6964/ks3.jpg
http://img218.imageshack.us/img218/4075/ks4.jpg

Chyba Tobie Ramzes je skanowałem, dobrze pamiętam?
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
Ramzes
Posty: 398
Rejestracja: 2008-04-10, 17:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków
brickshelf: Ramzes
Kontakt:

 

#14 Post autor: Ramzes »

Pietruch_15 pisze:Chyba Tobie Ramzes je skanowałem, dobrze pamiętam?
dobrze:)
Long is the way AND Hard, that out of hell leadsup to Light.

Awatar użytkownika
ManiekManiak
Posty: 814
Rejestracja: 2008-09-07, 21:00
Lokalizacja: Ostrołęka
brickshelf: ManiekManiak

 

#15 Post autor: ManiekManiak »

Jeśli masz na niej napisane jakim prądem ładuje to (w skrócie) dzielisz pojemność przez prąd i masz czas ładowania. Nie jest to idealna metoda, ale błąd jest niewielki.
Przykładowo:
Aku 2500mAh
Prąd ładowania:
- 2x500mA, 4x200mA
Czas ładowania:
- ładując 2 aku zostawiasz je na 2500mAh/500mA=5h
- ładując 4 aku zostawiasz je na 2500mAh/200mA=12,5h

Jeśli posiadasz multimetr (zwykły miernik) to możesz badać napięcie ładowania, na początku będzie dość szybko rosło (choć zależy to od stopnia rozładowania aku) a po kilku godzinach napięcie stanie w miejscu, wtedy ładowanie można przerwać.

Edit:
Jest to odpowiedź na post FastER'a, który z nieznanych mi przyczyn zginął. Oto jego treść (mam nadzieję, że FastER nie masz nic przeciwko zamieszczeniu jej):
Mam pytanie odnośnie akumulatorków- kupiłem 6 sztuk GP 2500 oraz ładowarkę Gp powerBank s350. Niestety- ta ładowarka nie sygnalizuje, kiedy należy zakończyć ładowanie.
Chcę uniknąć zjawiska przeładowania, gdyż to niekorzystnie wpływa na akumulatorki, dlatego możecie mi powiedzieć, ile trzeba je ładować w właśnie tej ładowarce?
Powiem jeszcze, że producent nie poinformował ani na dołączonej instrukcji, ani w internecie, ile należy je ładować w tej ładowarce...
Drugie pytanie- czy pierwsze ładowanie powinno być długie, tzn dłuższe niż późniejsze? A może dłuższych ładować powinno być więcej niż jedno?
Proszę o odpowiedź, ponieważ nie chcę negatywnie wpłynąć na ich wydajność...
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2009-04-14, 22:00 przez ManiekManiak, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ