[MOC] Terex RH400

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Cormorando
Posty: 41
Rejestracja: 2006-09-10, 11:29
Lokalizacja: Poznań

#211 Post autor: Cormorando »

No, no podziwiam, że udało ci się to wszystko upchnąć w środku, teraz tylko przydałby się film :)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#212 Post autor: eric trax »

Żbik pisze:
eric trax pisze:W sensie chciałbym zobaczyć jak to wszystko się tam gniecie :P
Tylko takie mam, z budowy, więc trochę może się to różnić od wyglądu finalnego:
Tak sobie pacze na te zdjęcia i mi się przypominał pewien fakt kiedy się nim bawiłem na wystawie. Ma strasznie słaby kompresor a widzę, że jest miejsce żeby dodać jeszcze jedną pompkę Żbiku :)
Ostatnio zmieniony 2012-10-09, 13:34 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#213 Post autor: Żbik »

eric trax pisze: Ma strasznie słaby kompresor a widzę, że jest miejsce żeby dodać jeszcze jedną pompkę Żbiku :)
Na wystawie miała ogon, więc było spore opóźnienie reakcji - to raz. Dwa to to, że przy jednym kompresorze nie da się obsługiwać wszystkich funkcji jednocześnie; zwłaszcza podnoszenia całego ramienia i jakiejś innej, mniej obciążającej. Trzecia pompka - jakkolwiek możliwa do upchnięcia - nie rozwiąże tego problemu. Trzeba zrobić kilka (przynajmniej dwa) niezależnych kompresorów. I to będę się starał zrobić jak już zaposiądę własne serwa, co mam nadzieję niebawem nastąpi :)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#214 Post autor: Sariel »

A jest miejsce na rozwiązanie typu airtank i kompresor z włącznikiem ciśnieniowym uzupełniający go automatycznie?

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#215 Post autor: Żbik »

Sariel pisze:A jest miejsce na rozwiązanie typu airtank i kompresor z włącznikiem ciśnieniowym uzupełniający go automatycznie?
Zawór jest, a airtanka tu nie testowałem ale z wcześniejszych doświadczeń mam sceptyczny do niego stosunek, bo generuje niepotrzebne opóźnienia.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#216 Post autor: eric trax »

Żbik pisze: Na wystawie miała ogon, więc było spore opóźnienie reakcji - to raz. Dwa to to, że przy jednym kompresorze nie da się obsługiwać wszystkich funkcji jednocześnie; zwłaszcza podnoszenia całego ramienia i jakiejś innej, mniej obciążającej.
No fakt na początku się przeliczyłem przyzwyczajony do obsługiwania wszelkiego rodzaju koparek zacząłem ładować podniecony joystikami jak w normalnym sprzęcie, jakież było moje zdziwienie kiedy okazało się że nie da się tego płynnie zrobić :P

Największe 'ale' dotyczyło podnoszenia całego ramienia, no i otwieranie łyżki trochę wadziło choć to ostatnie to raczej wina słabych siłowników co jak widać wyeliminowałeś.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#217 Post autor: Żbik »

eric trax pisze:Żbik napisał/a:
Na wystawie miała ogon, więc było spore opóźnienie reakcji - to raz. Dwa to to, że przy jednym kompresorze nie da się obsługiwać wszystkich funkcji jednocześnie; zwłaszcza podnoszenia całego ramienia i jakiejś innej, mniej obciążającej.


No fakt na początku się przeliczyłem przyzwyczajony do obsługiwania wszelkiego rodzaju koparek zacząłem ładować podniecony joystikami jak w normalnym sprzęcie, jakież było moje zdziwienie kiedy okazało się że nie da się tego płynnie zrobić :P
Z właściwym sobie pośpiechem zająłem się tym problemem. Skoro projekt życia, to zapału i sił nie ma co szczędzić ;)

Obrazek Obrazek Obrazek

Żeby nie było zbyt łatwo, poczyniłem założenie, że ma się to wpasować w dotychczasową bryłę Terexa. I udało się. W tym projekcie są 3 niezależne obwody pneumatyczne (3 kompresory, każdy ze swoim zaworem ciśnieniowym). Kompresor główny (PF L z przełożeniem z24/z16, napędzający 2 pompki) zasila 2 funkcje: podnoszenie całego ramienia i otwieranie łyżki (teoretycznie rzecz biorąc można by te funkcje zasilać przez oddzielne kompresory ale w praktyce nie jest to potrzebne, gdyż prawie nigdy nie są one wykorzystywane jednocześnie). Kolejne dwa kompresory (PF M napędzający po jednej pompce) zasilają funkcje prostowania drugiej sekcji ramienia i podwijania łyżki.

Niestety okazało się, że jest to rozwiązanie efektowne ale mało efektywne - można zrobić fajowską prezentację na YT i na tym koniec :) Na wystawę się to nie nadaje, bo silniki PF M słabo spisują się w roli kompresorów - pompują zbyt wolno. Niepocieszony, wróciłem do wersji z jednym kompresorem. I wydawać by się mogło, że skoro lepsze jest wrogiem dobrego, to trzeba by dać sobie na wstrzymanie i zająć się czymś innym... Łatwo powiedzieć. Wczoraj zaatakował mnie kolejny pomysł na 3 kompresory, więc temat nie umarł całkowicie :)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#218 Post autor: eric trax »

Żbik pisze: Niestety okazało się, że jest to rozwiązanie efektowne ale mało efektywne - można zrobić fajowską prezentację na YT i na tym koniec :) Na wystawę się to nie nadaje, bo silniki PF M słabo spisują się w roli kompresorów - pompują zbyt wolno.
Na jakim silniku pracował stary kompresor? Teoretycznie powinno być tak, że kolejne kompresory jeśli są niezależne nie przyśpieszają ruchów ramienia tylko poprawiają jego wydajność przy ruchu w kilku płaszczyznach naraz, bo ciśnienie jednego kompresora rozkłada się na jeden z pracujących układów a nie kilka co pozwala osiągnąć lepsze ciśnienie. Jeśli używany jest jeden układ różnicy nie powinno być wcale w porównaniu z poprzednim systemem.

Nie wiem czy jasno się wyraziłem ale tym bardziej mnie dziwi, że nic to nie dało. Szkoda Żbiku, że nie sprawdziłeś tego mechanizmu w różnych konfiguracjach przy rozebranym modelu tzn eksperymentując z innymi silnikami przy kompresorach itp by dobrać optymalne moce przerobowe.

Jeśli okazało by się, że Terex nie pozbędzie się ogona i to już pewne to wydaje mi się że bardzo skuteczną metodą było by podwojenie liczby kompresorów i zaworów obsługujących jeden obwód (tzn jeden zawór i kompresor na 2 tłoczki a nie 4 jak dotychczas). Na pewno zajęło by to sporo więcej miejsca ale efekt byłby murowany i z pewnością ramie nabrało by wigoru.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#219 Post autor: Tranzystor »

Czyli przy 3 kompresorach L+2 pompki wszystko działałoby idealnie?
Czy te wszystkie problemy wynikają z masy ramienia, czy po prostu bez niezależnych kompresorów nie ma co myśleć o koparce?

Fajnie, że to dopracowujesz. A nie film>rozbiórka, pomimo że połowa rzeczy nie działa jak powinna.
Ostatnio zmieniony 2013-01-27, 13:16 przez Tranzystor, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#220 Post autor: Żbik »

eric trax pisze:Teoretycznie powinno być tak, że kolejne kompresory jeśli są niezależne nie przyśpieszają ruchów ramienia tylko poprawiają jego wydajność przy ruchu w kilku płaszczyznach naraz, bo ciśnienie jednego kompresora rozkłada się na jeden z pracujących układów a nie kilka co pozwala osiągnąć lepsze ciśnienie. Jeśli używany jest jeden układ różnicy nie powinno być wcale w porównaniu z poprzednim systemem.
No i tak jest (było) w testowanym rozwiązaniu - 3 niezależne kompresory (każdy odpowiedzialny za inną funkcję). Rzecz w tym, że PF M z jedną pompką są ciut zbyt mało wydajne do poprawnej pracy zadanych im funkcji.
Dejw pisze:Czyli przy 3 kompresorach L+2 pompki wszystko działałoby idealnie?
Czy te wszystkie problemy wynikają z masy ramienia, czy po prostu bez niezależnych kompresorów nie ma co myśleć o koparce?
3 kompresory PF L każdy z dwoma pompkami to byłoby aż za dużo. 2xPF L+1 z kolei za małe obroty. Trzeba by je przyspieszyć chociaż z20/z12. Chcę teraz przetestować kompresor PF M+2 lub PF M+1 z przyspieszeniem z20/z12. Jedyny problem to miejsce w wieży. Przy założeniu wyjściowym braku zmiany wielkości bryły naprawdę jest tam ciasno:

Obrazek

Także koparka jest i działa dobrze (naprawdę sprawnie działa, tylko trzeba pamiętać o tym, że w tym samym czasie nie mozna wykonywać więcej niż jednej czynności).

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#221 Post autor: Tranzystor »

A tak sobie myślę. Po co wyłączniki ciśnieniowe? Nie lepiej połączyć elektrycznie kompresor z serwem?

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#222 Post autor: 3dom »

Dejw pisze:A tak sobie myślę. Po co wyłączniki ciśnieniowe? Nie lepiej połączyć elektrycznie kompresor z serwem?
To byloby zbyt proste rozwiazanie jak na projekt zycia :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#223 Post autor: eric trax »

Dejw pisze:A tak sobie myślę. Po co wyłączniki ciśnieniowe? Nie lepiej połączyć elektrycznie kompresor z serwem?
Nie ponieważ kompresor działałby tylko przy przełączaniu zaworów co powodowało by kolejne opóźnienia (brak ciśnienia wstępnego w układzie).
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#224 Post autor: Tranzystor »

A po co "ciśnienie wstępne"? Żeby szarpało przy przełączaniu?

Cieślu
VIP
Posty: 1263
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#225 Post autor: Cieślu »

Żebyś nie czekał aż układ po zużyciu powietrza przy poprzednich ruchach się ponownie napompował. Już lepszym rozwiązaniem byłby chyba kompresor działający na stałe.
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

ODPOWIEDZ