[MOC] Iveco EuroTrakker 8x4

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

[MOC] Iveco EuroTrakker 8x4

#1 Post autor: M_longer »

Obrazek
Witam.
Pewnie niektórzy z was zauważyli że od kilku dni na BSie wisi folder ze zdjęciami z etapów budowy mojej wywrotki. Nie będzie już aktualizowany, bo zakończyłem prace :)
Więc... Może na początek trochę danych:

Napęd: PF XL z przełożeniem 5:1
Skręt kół: PF M z przełożeniem 9:1
Podnoszenie paki poprzez dwa duże siłowniki połączone z ramą ramieniem z liftarmów
Klapa paki podnoszona przez dwa małe siłowniki.
Wszystkie siłowniki podłączone do wspólnego zaworu, zasilanego pompką ręczną.
PFowe światła z przodu.

Całkowity czas budowy to ponad miesiąc. Trzy tygodnie zajęło mi zbudowanie podwozia które jest w stanie:
-skręcać
-jeździć
-podnosić pakę

Teoretycznie to aż zbyt dużo czasu jak na wbudowanie w model trzech funkcji, ale gdy weźmie się pod uwagę że cała wywrotka waży 3 kilogramy, a sama paka około 650 gramów, zaczyna się robić ciekawie.

Początkowo wywrotka miała być full IR. Na początku podwozie jeździło dzięki kolebkom zbudowanym na bazie nowych dyferencjałów 3L. I wszystko było fajnie, dopóki nie dałem na podwozie próbnej paki. 4 kolebki poprzeczne amortyzowane tylko od strony kabiny to był ZŁY pomysł. Efekt był taki, że paka kiwała się na prawo i na lewo podczas jazdy, w zależności od tego w jakim kierunku kręcił się silnik napędowy. Po tym nastąpiła zmiana koncepcji, stare dyfry + zamontowanie obu osi napędowych na wspólnej kolebce znacząco poprawiło stabilność całości. Przy wersji z dyframi 3L chciałem użyć PF XL podłączonego do jednego siłownika śrubowego do podnoszenia paki. Niestety, miałem bardzo mało miejsca, a kąt pod jakim musiał leżeć siłownik powodował że zamiast podnosić pakę wydawał z siebie dźwięki przeskakującego zabezpieczenia przeciw przeciążeniowego. No nic, mówi się trudno. Została pneumatyka. Po kilkunastu nieudanych wersjach mechanizmu miałem dość. I zacząłem przeglądać otomoto w celu znalezienia zdjęć wywrotek 8x4 wszelkiej maści. I znalazłem takiego bardzo fajnego MANa:

Obrazek Obrazek Obrazek

To było to. Okazało się że takie ramię bez problemu podnosi pakę mojej wywrotki. I idąc tym tropem przebudowałem pakę, dodając do niej tylną klapę podnoszoną pneumatycznie.
Potem było już z górki, PF M zamontowany między osiami pozwolił na zamontowanie atrapy V6 napędzanej przez silnik napędzający tylne osie (powinno być R6, ale V6 lepiej wygląda, choć i tak widać tylko 4 z 6 cylindrów...), ale ja się uparłem że działająca atrapa ma być.
Na gotowym podwoziu zbudowałem kabinę wzorowaną na Iveco Eurotrakkerze. Oryginał wygląda tak:

Obrazek

Po tym przydługim wstępie czas na zdjęcia:

Ogólnie:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Podnoszenie paki:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pompka chowa się za maskownicą z tiles i płytek:

Obrazek Obrazek

Kilka detali:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8mKNi98C0F4[/youtube]

Uff... dziękuję za uwagę :)

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#2 Post autor: Emilus »

Pięknota. Nie znam się na tych wyliczniach, czy lusterka są o pół studa za szeroko względem orginału, czy nie. Dla mnie wygląda ekstra i tyle.

Układ jezdny też oki, choć na filmie to trialówka nie jest :-)

Szkoda, że nie pokusiłeś się o zabudowany kompresor z zaworem kierunkowym.

Małe ale - pusta kabina, tak wiem przez battery box, ale jednak...

Jeszcze raz, pięknota:-)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#3 Post autor: M_longer »

Emilus pisze:Układ jezdny też oki, choć na filmie to trialówka nie jest :-)
Ja się cieszę ze ona w ogóle jeździ :D
Z każdym dodanym klockiem masa rosła, ale miejsca na dodatkowy silnik nie było...
Emilus pisze:Szkoda, że nie pokusiłeś się o zabudowany kompresor z zaworem kierunkowym.
Kolejny. Już mnie Sariel o to pytał :P
A tak na poważnie: pokaż mi gdzie taki zawór zmieścić?
Emilus pisze:Małe ale - pusta kabina, tak wiem przez battery box, ale jednak...
Przynajmniej box ma mięciutko - leży na kilku przewodach od elektryki ;)
Zapomniałem napisać że światła są włączane osobnym switchem PF.

Dzięki :)

Awatar użytkownika
caro
Posty: 496
Rejestracja: 2008-08-26, 09:23
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: caro

 

#4 Post autor: caro »

Widziałem,widziałem,widziałem !! Trafiłem przeglądając brickshelfa :D Nie ciężko było to pominąć pośród innych prac :) Tylni "kiper" jest świetny, kabina zresztą też. Wszystko trzyma proporcje no i oczywiście jest czerwony !! :D
Powoli Astra GSI

Awatar użytkownika
Henio
Posty: 56
Rejestracja: 2008-10-07, 19:04
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Henio

 

#5 Post autor: Henio »

Zastanawiałem się kiedy w końcu to się pojawi u nas na forum ^^

Rewelacja ! :D
Emilus pisze:Małe ale - pusta kabina, tak wiem przez battery box, ale jednak...
Widząc wcześniejsze zdjęcia na brickshelf'ie bbox był "osadzony" luźno, myślałem, że jednak zbudujesz jakieś wnętrze, ale pewnie jest tam zdecydowanie za mało miejsca.

Wygląd, bryła wywrotki jest super. Jedyny słuszny kolor jak najbardziej pasuje do całości :D
Trochę wolno jeździ(czy mi się wydaje czy ten motor pf od napędu nie daje rady?Męczy się biedak :P)ale przy takiej masie pojazdu niema sie co dziwić.

Coś widzę, że przybył konkurent cięższej wagi by zmierzyć się z Jerac'ową Tatrą ;D
W Garażu : Ciekawe..

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#6 Post autor: TruckeR »

Eeeee tam, brzydki, kanciasty, rozłóż to i zbuduj coś lepszego, np Ziła :-)

A na serio to jest wypasiony, pod względem wyglądu to chyba najlepszy Twój model. Szkoda tylko, ze tak wolno jeździ, z XLa da się wycisnąć dużo więcej. Ładnie wyglądają te wszystkie elementy podoczepiane do ramy, czyli zbiorniczki, nadkola czy inne rureczki. No i klockowy model jest zdecydowanie fajniejszy niż oryginał..
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#7 Post autor: M_longer »

TruckeR pisze:Eeeee tam, brzydki, kanciasty, rozłóż to i zbuduj coś lepszego, np Ziła :-)
Ty ciągle swoje... NIE będę budował ZILa!
TruckeR pisze:Szkoda tylko, ze tak wolno jeździ
Wolno? To nie trialówka i nie ma napędu na wszystkie koła. Jak dla mnie prędkość jest idealna w stosunku do masy ;)

Awatar użytkownika
ImpreSariO
Posty: 608
Rejestracja: 2007-02-24, 19:50
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#8 Post autor: ImpreSariO »

Trochę krzywo przycięte naklejki, pusta kabina i widoczny w niej kabel to chyba jedyne zastrzeżenia jakie mogę wymienić. Jako że jest to twój pierwszy model w tej skali jestem pełen podziwu osiągniętego efektu. Pełen odlot. uważam tak samo jak TruckeR że to twój najlepiej wyglądający model i zdecydowanie fajniejszy od oryginału.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#9 Post autor: M_longer »

ImpreSariO pisze:Trochę krzywo przycięte naklejki
Dzięki, starałem się ;) Jednak trudno nakleja się naklejki wysokie na dwie płytki...
ImpreSariO pisze:pusta kabina i widoczny w niej kabel to chyba jedyne zastrzeżenia jakie mogę wymienić.
Wieża IR musi być na wierzchu. Wczoraj wyrzuciłem sprzęgło z układu skrętu, bo nie dawało rady skręcać kołami. Więc utrata zasięgu podczas skręcania mogłaby skończyć się nieciekawie...
ImpreSariO pisze:Pełen odlot. uważam tak samo jak TruckeR że to twój najlepiej wyglądający model i zdecydowanie fajniejszy od oryginału.
:)

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#10 Post autor: Kubrick »

TruckeR pisze:Eeeee tam, brzydki, kanciasty
i wloski :P Zbuduj cos przynajmniej niemieckiego ;]
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#11 Post autor: M_longer »

Kubrick pisze:i wloski :P Zbuduj cos przynajmniej niemieckiego ;]
Eee... nie?
Obrazek
Tak, to będzie ŻÓŁTE :)

Athaal
Posty: 46
Rejestracja: 2009-01-15, 13:13
Lokalizacja: Toruń
brickshelf: Athaal

 

#12 Post autor: Athaal »

Bardzo ładny model. Zewnętrznie dobrze odwzorowany. Co do napędu to może wyścigówką nie jest ale przecież takiej też nie pokazujesz, a za to pięknego woła roboczego.
To prawda, że z XL da się wyciągnąć dużo, ale nie do przesady. Ja ostatnio połamałem 2 z8 na tym że chciałem przedobrzyć w multivanie. Fakt teraz jeździ około 8km/h, ale to nie to jak nie miał wnętrza (14km/h), tylko po co.
Bardzo ciekawe połączenie zabudowy tylnej z Man-a i kabiny z Iveco. Jak dla mnie bomba.
Co do zabudowy wnętrza kabiny, to się nie przejmuj, najważniejszy zasięg na IR gdy się skręca bez sprzęgła i tego się trzymaj ;)

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#13 Post autor: Pietruch »

Widziałem postęp prac od samej kolebki i muszę przyznać że efekt końcowy jest naprawdę wystrzałowy. Proporcje jak zwykle idealne, znowu te piękne detale (wydech i filtr - mistrzostwo), funkcjonalność stała się standardem u Ciebie. Naprawdę kawał wspaniałej roboty, miesiąc ciężkiej pracy, a efekty widać. I ta czerwień.... :P
Brawo Maestro, czekam teraz na coś żółtego, może być nawet to coś wyżej. ;)
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#14 Post autor: stpman »

Na pierwszy rzut oka trudno w ogóle zauważyć, że to LEGO:) I to powinno wystarczyć.
Bo co ja mogę, więcej napisać, że mistrzostwo, że wspaniale dopracowane szczegóły, że mechanika bez zarzutu, ble ble ble;]
Zaskoczył mnie pozytywnie poziom i rozmach tej pracy. Szkoda tylko, że nie ma wnętrza, ale rozumiem względy praktyczno, techniczne.
Ride Your Way!

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#15 Post autor: M_longer »

stpman pisze:Zaskoczył mnie pozytywnie poziom i rozmach tej pracy
Mnie też. Serio. W pewnych momentach budowy miałem jej dość (np. enty mechanizm podnoszenia paaaaaki...), myślałem nawet o jej rozebraniu do zera i wróceniu do tematu po jakimś czasie. No ale zmusiłem się do skończenia i jest ;)
To ciekawe ile czasem może zmienić jedno zdjęcie z internetu :)

Dzięki za przychylne opinie :)

ODPOWIEDZ