[MOC] Kamieniczka

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
tobiasz
Posty: 161
Rejestracja: 2006-08-29, 10:34
Lokalizacja: Mrągowo
brickshelf: tobiasz-gallery

 

[MOC] Kamieniczka

#1 Post autor: tobiasz »

Witam! Chciałem Wam przedstawić moją najnowszą pracę a mianowicie taką oto kamieniczkę.( trzeba było jakoś wykorzystać nowego kucharza;) ) Jest to mój debiut w tej dziedzinie - pierwsza większa zbudowana przeze mnie kamienica więc zapraszam do komentowania ;)

PS. Przepraszam za trochę średnią jakość zdjęć

Obrazek

Obrazek

Mała galeria (po opublikowaniu)

Awatar użytkownika
flauma
Posty: 57
Rejestracja: 2006-12-30, 20:36
Lokalizacja: Katowice

#2 Post autor: flauma »

Kamieniczka bardzo przyjemna i aż miło na nią popatrzeć!
Cuż ten kucharzyna tam takiego pichci że aż siwy dym idzie?
Jedyna rzecz która mi nie pasuje a raczej klocek to ten nad wejściem żółty.
Bardzo ładna :)
"rączki do góry"

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#3 Post autor: PatrykZ »

Fajna, taka urokliwa, stylowa niemiecka. To na starym Ulm? :-)

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#4 Post autor: Hezar »

Kamieniczka rzeczywiście wyszła świetnie - przemyślana konstrukcyjnie i bardzo przyjemna dla oka.
Osobiście mam tylko jedną uwagę, mianowicie proponuję w miarę możliwości nieco bardziej ujednolicić całość kolorystycznie, np. żółte, czerwone i białe elementy zamienić na szare, natomiast brązowe daszki nad oknami zamienić na czarne (takie, jak kolor dachu). Efekt finalny powinien być jeszcze lepszy.

Pozdrawiam (:

Nexus 7

#5 Post autor: Nexus 7 »

Bardzo przyzwoita kamieniczka. Fajnie zrobione okan na pietrze. Pozwole sobie sciagnac zastosowanie kwiatkow w charakterze ozdob, dostalem ich akurat cala mase i nie wiedzialem co z nimi zrobic.

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#6 Post autor: zgrredek »

Bardzo ładna. Może byłaby ładniejsza, gdyby dach był czerwony. Wtedy to czerwone wykończenie frontu łączyłoby się kolorystycznie z dachem. Ale to detal.
Jednak poza względami estetycznymi są jeszcze techniczne. I tu mam kilka uwag.
Na parterze masz pięć otworów, a na piętrze trzy. Coś takiego jest możliwe do zrobienia, ale przy wykorzystaniu betonu i zbrojenia. Jeśli miałaby to być kamienica wykonana tradycyjnie z cegieł, to mogłaby się zawalić. Jeśli otwory okienne i drzwiowe są nad sobą, to między nimi powstają jakby słupy, które przenoszą obciążenie na podłoże. A przenoszenie obciążeń to w architekturze zagadnienie podstawowe. Nawet wielkość kamienicy określano kiedyś słowami "trójosiowa", "pięcioosiowa" itp. Oznaczało to, że kamienica ma trzy lub pięć kolumn otworów okiennych, czyli, że było rzeczą powszechną, że te otwory były nad sobą.
Sprawa następna to komin. Powinien być gdzieś na środku dachu a nie z boku, tak, żeby mógł zbierać dym z pieców z wielu pomieszczeń. Poza tym powinien wychodzić ponad dach. Tu jeszcze masz okno tuż koło komina. Mieszkańcy na pewno nie są z tego zadowoleni.
Niepotrzebne są te okna z boków. Kamienica nie jest budynkiem wolno stojącym. Najczęściej ma sąsiadów po obydwu stronach. Za to od podwórka przydałyby się te okna.
Mam nadzieję, że mój wykład nie zniechęci Cię do budowania kamienic, a wręcz przeciwnie, bo chętnie zobaczyłbym kolejne.

Awatar użytkownika
tobiasz
Posty: 161
Rejestracja: 2006-08-29, 10:34
Lokalizacja: Mrągowo
brickshelf: tobiasz-gallery

 

#7 Post autor: tobiasz »

zgrredek pisze:A przenoszenie obciążeń to w architekturze zagadnienie podstawowe.

Dzięki za bardzo pouczające rady i wskazówki na pewno na przyszłość wykorzystam - o takich rzeczach prawdę mówiąc nie miałem pojęcia szczególnie jeśli chodzi o budowanie z klocków lego - moim celem nie było dokładne architektoniczne odwzorowanie budynku - nie jestem jakimś tam specjalnym ekspertem w tej dziedzinie aczkolwiek postaram się w przyszłych pracach bardziej zwrócić uwagę na takie szczegóły
Nexus 7 pisze:Pozwole sobie sciagnac zastosowanie kwiatkow w charakterze ozdob
- bardzo proszę;)
Ostatnio zmieniony 2009-02-21, 11:57 przez tobiasz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#8 Post autor: Ciamek »

A mnie tylko denerwuje (tak - denerwuje : o) ) to, że dach nie wystaje z przodu poza ścianę i nie tworzy okapu.
Poza tym bardzo ładnie : o)
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
tobiasz
Posty: 161
Rejestracja: 2006-08-29, 10:34
Lokalizacja: Mrągowo
brickshelf: tobiasz-gallery

 

#9 Post autor: tobiasz »

Ciamek pisze:A mnie tylko denerwuje (tak - denerwuje : o) ) to, że dach nie wystaje z przodu poza ścianę
- spokojnie, spokojnie, bez nerwów ;) Chodzi o te czerwone elementy dachu? Jeśli tak to rzeczywiście w założeniu miały wystawać trochę ale jakoś tak wyszło a jeśli chodzi o czarny dach to nie wystaje po bokach, ale są przecież rynny zamontowane ;)

Awatar użytkownika
grevious27
Posty: 515
Rejestracja: 2008-03-20, 14:33
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: grevious27

 

#10 Post autor: grevious27 »

Bardzo ładna kamieniczka. Niezbyt podobają mi się te czerwone elementy na dachu, może gdyby dach byłby czerwony, lub te elementy byłyby czarne to bardziej by się komponowały z całością.
Why so serious?

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#11 Post autor: zgrredek »

tobiasz pisze:moim celem nie było dokładne architektoniczne odwzorowanie budynku
Jeśli buduje się według prawideł obowiązujących w realu, to budynki wyglądają bardziej autentycznie.
tobiasz pisze:nie jestem jakimś tam specjalnym ekspertem w tej dziedzinie
Nie trzeba być ekspertem (też się za takiego nie uważam). Wystarczy wygooglać sobie grafikę np do hasła "kamienica" i budując opierać się na gotowych wzorach.

kris kelvin

#12 Post autor: kris kelvin »

Kamieniczka naprawdę ładna. Taka jak lubię. Schludna, estetyczna, nie ma za dużo nawtykanych detali na siłę i o to chodzi.
Spokojnie mogłaby być jakimś zestawem Lego.
Tak trzymać :)

rh

#13 Post autor: rh »

Pomijając wszelkie techniczne apekty, na których się kompletnie nie znam, mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że mi się ta kamieniczka bardzo podoba. Przede wszystkim jest prosta, bez żadnych dziwnych wymyśłnych technik, ozdobry proste acz przyciągające wzrok (szczególnie betonowe żabki). Taka ładna i bardzo pozytywna kamieniczka ;)

PS: I wykorzystałeś jeden z moich ulubionych torsów (ulubionych, bo kojarzących się z dzieciństwem) ;)

Awatar użytkownika
Qworg
Posty: 627
Rejestracja: 2008-03-20, 09:16
Lokalizacja: Bydgoszcz

#14 Post autor: Qworg »

Bardzo fajna kamieniczka, to czerwone wykończenie przy dachu nadaje jej charakteru. nie podobają mi się tylko dziury w chodniku tam gdzie są donice z kwiatami i latarnia. Może lepiej by wyglądało jak byś między latarnie (donice) wsadził zwykła płytką w kolorze titlesów robiących za chodnik i dopiero doczepił latarnie (donice). Jeśli masz z czego dorób jakieś stoliki na parterze przy oknach po razi trochę ta zieleń z płyty bazowej.
Świetnie ci wyszło pierwsze piętro (bardzo mi się podobają elementy ozdobne na niej). No i dym z komina niczego sobie :).
[you] nakarm DZIECIAKA klikając w brzuch pajaca.

Awatar użytkownika
tobiasz
Posty: 161
Rejestracja: 2006-08-29, 10:34
Lokalizacja: Mrągowo
brickshelf: tobiasz-gallery

 

#15 Post autor: tobiasz »

Dzięki za wszystkie komentarze
rh pisze:I wykorzystałeś jeden z moich ulubionych torsów (ulubionych, bo kojarzących się z dzieciństwem) ;
Który? Pewnie chodzi Ci o kelnera albo o ubranko chłopczyka

ODPOWIEDZ