[MOC] Renault Alpine a442

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

[MOC] Renault Alpine a442

#1 Post autor: Jerac »

Cóż, mogę zupełnie uczciwie powiedzieć że ten model to wynik czystej zazdrości. Firas buduje niesamowite samochody w tej skali... ja też chciałem spróbować, choćby żeby sobie postawić coś takiego na biurku. Co prawda chorowałem raczej na porsche 936, ale poległem na szybie, poza tym doszedłem do wniosku że porsche wygląda zbyt nudno. Ostatecznie stanęło na żabojadzkim wynalazku - Renault Alpine a442. Samochód warty zainteresowania o tyle, że w 1978 roku wygrał koszmarnie męczący wyścig Le Mans, a to już nie byle co. Tym bardziej że z małego dwulitrowego silnika inżynierzy wyciągnęli sporo ponad 500 koni... za pomocą turbo oczywście.

Budowa była zaskakująco prosta, chociaż w paru miejscach miałem niezłą zagwozdkę. Główny problem jaki przewidywałem - przednie światła - rozwiązałem w ciągu jakiś 20 minut, natomiast zdejmowaną klapę maski dłubałem ze 3 dni, aby było pod nią dużo miejsca i żeby była względnie spójna.

Sariel, możesz skończyć czytać, dalej będzie groza.

Otóż nie poddałem się PFowej manii. Ani zawieszenia, ani skrętu, ani silnika, nawet najmniejszego. A nawet by się od biedy dało, ale... jaki sens budować coś co ledwo się toczy, i raczej nie przetrwa zderzenia z czymkolwiek, bo przód jest NIECO zamotany? Ostatecznie stanęło na dość nietypowym w tej skali modelu z możliwie wiernie odwzorowanym silnikiem. To co udało mi się ze schematów odczytać i zidentyfikować jest zbudowane - silnik, wydech, skrzynia biegów, turobsprężarka, chłodnice (i coś beczkowatego....).

Oryginał do podejrzenia w googlach, a na szybko tu albo tu. Mała ciekawostka: część detali (czarne pasy z tyłu, czarne koła) celowo została zrobiona trochę inaczej. Pasy zapożyczyłem z późniejszej wersji a442b - tył z normalnymi, nieprzerywanymi wyglądał nudno, natomiast jednolicie czarne koła występowały w różnych egzemplarzach. Wyjątkowo niskoprofilowe opony których użyłem nie wyglądały za dobrze na szarych felgach.

Specjalne podziękowania należą się (w kolejności dowolnej): Longerowi, Robsonowi, Volansowi, Pietruszce i RoscoPC (za części, porady, udostępnienie drukarki i blueprinty). Dziękuję! :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Flickr!,Galeria na BS

Zdjęcia: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Ostatnio zmieniony 2009-04-30, 16:43 przez Jerac, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#2 Post autor: Sariel »

O...
A...
E...
Zobaczyłem pierwsze foto i dłuższą chwilę zajęło mi ogarnięcie, że to już zdjęcie Twojego modelu a nie oryginalnego samochodu...

Psiakrew Jerac, czy Ty wiesz ile osób po zobaczeniu tego modelu pomyśli że klocki może już odłożyć i zająć się, dajmy na to, sprzedażą cebuli (ja pomyślałem)?
Ostatnio zmieniony 2009-04-30, 16:30 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ManiekManiak
Posty: 814
Rejestracja: 2008-09-07, 21:00
Lokalizacja: Ostrołęka
brickshelf: ManiekManiak

 

#3 Post autor: ManiekManiak »

Cacuszko, chciałbym mieć taki na biurku:)

Awatar użytkownika
Belmondo
Posty: 64
Rejestracja: 2009-03-25, 08:10
Lokalizacja: Zawiercie/Wrocław
brickshelf: Belmondo

 

#4 Post autor: Belmondo »

Sariel pisze: Zobaczyłem pierwsze foto i dłuższą chwilę zajęło mi ogarnięcie, że to już zdjęcie Twojego modelu a nie oryginalnego samochodu...
U mnie dokładnie to samo... świetne zdjęcie, genialnie wymodelowana bryła i te naklejki... na pewno nie dorobiłeś do oryginalnych zdjęć stud'ów w Photoshop'ie ?? :D Chylę czoła... jest genialny...

Hmm... i co, że nie ma skrętnej osi - w gablocie za szkłem i tak się nie da pobawić, a tam jego miejsce.


Sariel - zakładamy firmę cebularską... nie ma co :D
Ostatnio zmieniony 2009-04-30, 16:51 przez Belmondo, łącznie zmieniany 2 razy.
"All men are equal 'till the victory is won
No color or religion ever stopped a bullet from a gun" - Thin Lizzy

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#5 Post autor: OmenGda »

aaaaaaa to to pierwsze zdjęcie to był model z lego?? ... :| masakra wymiatasz chłopie....
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Awatar użytkownika
mienso123
Posty: 319
Rejestracja: 2007-02-15, 14:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
brickshelf: mienso123

 

#6 Post autor: mienso123 »

:O...


Wziąłbyś się za zbudowanie jakiejś trialówki, a nie tracił czas na takie CUŚe, bo to nawet lego nie przypomina.

kosci
Posty: 136
Rejestracja: 2007-10-05, 11:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: kosci

 

#7 Post autor: kosci »

ciagle mnie czyms zadziwiacie..z wrazenia mnie zatkalo.. napisze tylko ze wysmienicie extra i w ogóle konstrukcja

Gobbi

#8 Post autor: Gobbi »

naprawde, prawie jak prawdziwy... zdradziły go 2 study na przodzie ;]

Awatar użytkownika
Belmondo
Posty: 64
Rejestracja: 2009-03-25, 08:10
Lokalizacja: Zawiercie/Wrocław
brickshelf: Belmondo

 

#9 Post autor: Belmondo »

mienso123 pisze:...bo to nawet lego nie przypomina.
IMHO jeden z najlepszych komplementów :D
"All men are equal 'till the victory is won
No color or religion ever stopped a bullet from a gun" - Thin Lizzy

Awatar użytkownika
Ramzes
Posty: 398
Rejestracja: 2008-04-10, 17:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków
brickshelf: Ramzes
Kontakt:

 

#10 Post autor: Ramzes »

Jak to powiedział Sariel, szczena opada, a mysli kierują się ku uprawie cebuli czy ziemniaków:)
Model odwzorowany znakomicie, naklejki też robią swoje, z daleka patrząc (co ja mówie nawet z bliska!) różnicy wielkiej z oryginałem nie ma. Nic tylko pozazdrościć zdolności i umiejętności:)
pozdrawiam
Long is the way AND Hard, that out of hell leadsup to Light.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#11 Post autor: Bricksley »

Hmm..., nie wiem co napisać.

Jeden z najlepszych modeli z Lego jakie kiedykolwiek widziałem :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
lugomina
Posty: 733
Rejestracja: 2007-08-05, 22:23
Lokalizacja: fawela wielkomiejska
brickshelf: legominha

 

#12 Post autor: lugomina »

Sariel pisze: Psiakrew Jerac, czy Ty wiesz ile osób po zobaczeniu tego modelu pomyśli że klocki może już odłożyć i zająć się, dajmy na to, sprzedażą cebuli (ja pomyślałem)?
Ja nie pomyslalam! Bo ja sie interesuje innymi dzialkami.. *zreszta, zeby odlozyc klocki tobym musiala je najpierw miec w rekach ;)

Ale samochod niesamowicie wiernie odwzorowany, rzeczywiscie taki smieszny, przypadniety do ziemi i oplywowy jak oryginal. Nie znam sie za bardzo, ale najbardziej podoba mi sie ten wlot powietrza czy jak to sie nazywa, ten garb :) I podziwiam tez te polokragle biale zakonczenia spojlera czy jak to sie tam nazywa.

To juz wiemy, co bedzie moca kwietnia. Akurat na sam ostatni dzien.. Brawo!!
Ostatnio zmieniony 2009-04-30, 18:12 przez lugomina, łącznie zmieniany 1 raz.
Cierpię na Dark Age Light - nie mam siły, nie buduję, ledwo tylko coś kupuję i na razie chowam do szafy. Lego daj pani.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#13 Post autor: M_longer »

Widzę że jednak warto czasem zainwestować w model. Jest bardzo ładny.

Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#14 Post autor: Cieślu »

Szukam szczęki pod biurkiem...po prostu cudo. Ciężko jest się z początku dopatrzyć czy jest to zdjęcie oryginału czy Twojej konstrukcji. Jeżeli go zgłosisz na MOC miesiąca to masz mój głos bez dwóch zdań :)

EDIT:
Zrób tą Renówę w wersji PF :P
Ostatnio zmieniony 2009-04-30, 18:30 przez Cieślu, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
Szakal
Posty: 99
Rejestracja: 2006-10-28, 05:07
Lokalizacja: Dobroszów Ol.
brickshelf: Szakal

 

#15 Post autor: Szakal »

Super...
A ja zacznę budować z Cobi, bo z tego nikt nic powalającego nie robi. (nie zabijajcie)
Zabiłeś we wszystkich nadzieje zostania tym najlepszym z najlepszych .........


+/- :

+ Wszystko super.
- nie podoba mi się, że tylna felga jest szara a nie czarna.
- brak antenki z lewej strony przy lusterku. :P
,,Ale ta degrengolada jest super.......
Przynieś te werypatory do bulgotnicy....."

ODPOWIEDZ